ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2020
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Impecabil, fara cusur

Bine v am gasit. initial aveam rezervare pe 8 iunie la hvd miramar, dar datorita pandemiei nu am putut calatorii si am luat voucher de suma achitata...

in 2019 am fost la miramar deluxe, si ne a placut f mult si doream sa il incercam si anul asta cand se deachide in totalitate si numindu se Hvd reina del mar...

cum aveam voucherele de la miramar si bulgarii au dat drumul la circulatie de la 15 iunie fara carantina, nu am stat pe ganduri si am rezervat la Reina din 26-30 iunie... si bine am facut...

hotelul inca nu este gata in totalitate, e cam 80%, receptia si parcarea este comuna cu miramar.

am ajuns in jurul orei 12, am facut formalitatile la reveptie si in 5 min am fost preluati de un bell boy cu o masinuta electrica si dusi la reina, ne a condus pana la usa, vorbitor de limba engleza, ne a prezentat totul din mers...

despre SERVICII

Serviciile sunt cu adevarat de 5 stele, dupa mine fiind de departe cel mai bun hotel din bulgaria (am fost la peste 15 hoteluri, Grifid, Hvd, riu)

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera f mare 40 m, curatenie impecabila, consumabile de calitate la baie, halat, papuci, chiar si cantar (pt cine are curaj) mini bar reumplut zilnic cu 2 sticle de vin, 2 beri, 2 cappy, apa, 2 cola, ... chipsuri.

in camera exista si un espressor de cafea, +cafea, ceaiuri si tot ce trebuie. mai exista si un seif, desigur gratuit

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Despre mancare nu are rost sa spun prea multe, doar mancare de top, las pozele sa vorbeasca. au un burger bar, cum rar gasesti.

mancarea te serveai tu, bucatarii si ospatari purtau masti si viziere... toate bauturile imbuteliate, vinuri, coca cola, bere, bauturi alcolice de import.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nu prea ai ce sa faci pe langa resort

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscine, 7 la numar, sezlonguri si umbrele la piscina si la plaja, fara numar

Trimis de Radusurcan in 06.07.20 20:46:01
Validat / Publicat: 06.07.20 22:58:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radusurcan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.07.20 22:53:54]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "HVD Reina del Mar Hotel, OBZOR" (nou-creată pe sait)

​​​

Modificat clasificarea oficială - la „5 stele” - deși nu sunt foarte sigur

VICTOR BH
[07.07.20 12:57:40]

Buna,

multumim pentru impresiile postate.

Si eu am rezervare la acest hotel pentru aug. 2020,   si chiar eram curios sa vad primele postari din 2020. Speram sa finalizeze anul acesta tot complexul, dar din ce ai relatat se pare ca lucrarile nu au avansat prea mult. Ce au terminat in plus fata de 2019 (ai spus ca ai fost si anul trecut)?

Legat de Covid 19, se respecta distantarea fizica? inafara de mastile si fizierele purtate de personalul hotelului,  ce alte masuri au mai luat? Observ ca servirea mesei se face tot sub forma bufetului suedez, iar clestele cu care se autoserveste fiecare turist e acelasi. Pe un alt site de rezervari, am vazut o postare a hotelului in care spuneau ca servirea mesei se va face doar in sistemul a la carte.

Plaja este comuna cu cea de la Miramar?

Avand in vedere situatia creata de pandemie,   sa inteleg ca seara nu exista nici o activitate de divertisment in complex?

Multumesc

[07.07.20 15:42:56]

@VICTOR BH:  salut, au progresat fata de anul trecut, au terminat vilele, piscinele, mai au unele finisaje de facut, +receptia si parcarea care era cam aratura, (cred ca mai dureaza pana la anul).

​despre distantare, oricum hotelul era cam la 30 % ocupat, si era destula distantare, tot personalul au masti sau viziere, dezinfectant peste tot, prosoapele de plaja le gasesti in camera, nu le mai iei cu cartela...

​plaja este separata de miramar, au plaja lor, sezlonguri arhi suficiente...

​iar despre mancare - ca inainte, te servesti singur, doar la omlete si oua, au plexiglas si te servesc ei...

​oricum e o curatenie exemplara, nu am avut niciun moment de frica legat de covid... la bariera ti se ia temperatura.

​in rest toate bune, mergi fara sa stai pe ganduri ca totul e perfect...

la capitolul divertisment sunt cam egali cu 0... in schimb la miramar, e animatie, seara fel si fel de programe... dar probabil era si lume putina, resortul f mare, cand o sa fie lume multa, banuiesc ca o sa aibe si animatie

[07.07.20 19:56:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Miramar Deluxe / Reina del Mar Hotel, OBZOR" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Dan&EmaPHONE
[08.07.20 17:16:43]

Oferta de bautura si mancare arata super! ????

Zoazore
[08.07.20 21:27:24]

@Dan&Ema:  Păi nu de-aia mergi la mare? Camera e fudulie! Nu contează cum arată! Doar nu prea stai pe-acolo!

Dan&EmaPHONE
[09.07.20 07:59:05]

@Zoazore:  ????????????????????????

cristianhr
[09.07.20 18:06:54]

@Radusurcan:  Buna ziua, la ce distanta este plaja?

mirelaiminPHONE
[10.07.20 07:08:38]

@VICTOR BH:  Buna ziua, Cât a costat sejurul pentru august? Am vazut pe booking preturi foarte mari în comparație cu anul trecut, undeva la 10000 ron fata de 4200 in 2019. Mulțumesc!

VICTOR BH
[10.07.20 09:27:56]

@mirelaimin:

Buna,

eu am luat un pachet de la o agentie din Oradea pentru 8 nopti incepand din 09.08.2020 pentru 2 adulti si 2 copii (6 respectiv 12 ani), camera dubla cu vedere la parc.

​Cu 20% reducere Early booking, in Decembrie 2019 am platit 2.050 e (aproximativ 1.238 ron/noapte), incantat fiind la acea vreme de cele doua review-uri de pe AFA si alte 250 de pe un site de rezervari.

​In toata aceasta perioada am urmarit evolutia preturilor pe diverse situri.   Am facut si eu azi o simulare pe Booking pentru pachetul meu,   si pretul ar fi 1.737 ron/noapte. Totusi pe Booking preturile sunt mult mai mari avand insa optiunea anularii fara costuri pana la o anumita data.

Daca mergi la o agentie de turism vei obtine preturi mult mai bune. Avand in vedere situatia actuala din turism, gradul scazut de acupare al hotelurilor,   bulgarii au dat mult preturile in jos.

De exemplu pachetul meu se vinde acum la unele agentii de turism  cu 1.800e ( 1.100 ron/noapte).

Pana saptamana trecuta eram optimist ca voi merge, dar dupa cum evoluiaza situatia cu cazurile de covid 19 atat in tara cat si in Bulgaria, Grecia... am hotarat sa aman pentru anul viitor. Sper sa si reusesc. Am fost ieri la agentie si am facut o solicitare in acest sens. Voi primi un raspuns in cateva zile dupa ce agentia va vorbi cu Touroperatorul.

Pana in august se pot intampla multe. Nu putem trezi cu cozi de kilometri la Ruse daca Bulgarii vor decide sa testeze tot ce intra in tara (precum grecii). Asta inseamna ca o zi de sejur ai pierdut-o sau si mai rau daca un membru din familie este depistat cu...

Totul este imprevizibil de la o zi la alta.

Sper sa nu-ti transmit pesimismul meu.

Concediu placut.

mirelaiminPHONE
[10.07.20 11:56:46]

@VICTOR BH:  Mulțumesc mult! Noi am fost anul trecut și a fost foarte ok. Multa sanatate!

[10.07.20 12:00:04]

@mirelaimin:  Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[10.07.20 19:27:52]

@cristianhr:  hotelul e pe plaja

aandrei2
[15.07.20 13:18:30]

Intrebarea mea ar fi piscina aceea de copii cu tobogan, cat de adanca e, si daca e apa calda in ea. Mai exista vreun tobogan pentru copil de 9 ani de exemplu? Ca oscilez intre asta si Dit Evrika, aici arata mai bine mancare, camera

Multumesc​

[16.07.20 00:57:55]

@aandrei_24:  apa are cam 20-30cm... apa este cald, fiind mica se incalzeste imediat.

aandrei2, cristianhr, Dan&Ema, mirelaimin, Radusurcan, VICTOR BH, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Reina del Mar Hotel: