ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2020
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Catedrala Adormirea Maicii Domnului - Bolzano

Plecand din Merano unde vazusem un castel vezi impresii, vizitasem o crama vezi impresii si mancasem o pizza buna vezi impresii, am zis ca in drum spre casa ar fi bine sa ne oprim putin si prin Bolzano, sa luam putin cunostinta cu orasul. Ziua era minunata si in final a fost si mai minunata deoarece noi fiind inca acolo Simona cucerea primul ei trofeu la Wimbledon si as fi strigat peste tot ca e din tara mea, in fine, am tinut asta pentru mine, insa eram tare mandra.

Bolzano, ca orice oras italian care se respecta era in forfota unui weekend in plina desfasurare, centrul era plin de turisti, toate terasele erau pline de lume, totul pentru turisti si banii lor.

Dar ce putem spune despre Bolzano? In primul rand sa spunem ca datorita asezarii sale in Tirolul de Sud (de fapt dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial a fost alipit Italiei), orasul este numit in doua feluri, italienii spun Bolzano, iar nemtii spun Bozen, de altfel asa vezi si numele scris peste tot, si multe institutii mentioneaza ambele nume, ca de exemplu Universitatea din Bozen-Bolzano, pe strazi nu stii foarte bine unde te afli, auzi multa italiana dar la fel de multa germana, si trebuie sa ne gandim de asemenea ca intre Innsbruck si Bolzano sunt mai putin de 100 km.

Bolzano este cel mai mare oras din Tirolul de Sud, cu o populatie de circa 110000 locuitori, cu o calitate a vietii votata ca fiind cea mai buna in 2014 (orasele din Italia).

Piazza Walter prin care ne-am plimbat noi este una dintre cele mai frumoase piete din Bolzano, chiar daca atunci cand am fost noi se faceau ceva lucrari de reparatii. Si tot aici in piata se organizeaza la sfarsit de aprilie o mare piata de flori, iar iarna aici se afla Targul de Craciun. In zona se gasesc cateva monumente sau cladiri istorice, dar centrul pietei este dominat de un monument ridicat la 1889 (care la baza are o fantana frumos ornamentata) si este dedicat lui Walter von der Vogelweide. Normal, de curiozitate m-am uitat sa vad cine a fost Walter von der Vogelweide, asa am aflat ca a fost un compozitor care a trait in perioada 1170-1230 ce a compus cantece de dragoste dar si politice, si care a fost descris ca fiind cel mai mare poet liric german dinainte de Goethe.

Aici am avut parte de un moment de arta stradala minunat, un batran imbracat ca in Tirol si cu instrumente traditionale care se instalase langa fantana intretinand atmosfera pentru cativa banuti.

Si daca tot ne delectaseream ochii pana in prezent cu frumusetile din jurul nostru, aveam sa facem insa si o incursiune in religie vizitand Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Bolzano care domina piata Walter.

Catedrala din Bolzano dateaza din secolul XIV si normal, de-a lungul timpului a suferit nenumarate transformari, are insa un turn inalt de 65 de metri si oricat ai vrea sa o ignori nu poti, turla iti sare in ochi, dar si coloritul acoperisului.

Pe langa ceea ce veti putea vedea in poze, trebuie mentionat amvonul gotic sculptat in gresie si sustinut de un singur stalp, o multime de sculpturi, pietre funerare diverse, una dintre ele apartinandu-i contelui Gugliemo al III-lea decedat la 22.05.1480.

Tot aici se gasesc moastele lui Heinrich von Bozen (Arrigo di Bolzano) care a trait in perioada 1250-1315, un pelerin si om sfant, de origine germana (sa nu uitam Bolzano nu apartinea Italiei pe atunci) si care s-a stabilit la Treviso dupa moartea sotiei si a fiului. El a trait intr-o saracie extrema, distribuind celor saraci tot ce putea. Moartea lui a fost un prilej de tristate generala, astfel incat la un an dupa moartea lui a fost declarat patronul orasului Treviso. S-a cerut beatificarea lui, lucru care s-a realizat in 1750 de Papa Benedict al XIV-lea. Este considerat totodata a fi si patronul orasului Bolzano. Bolzano este un orasel minunat, pe care sper sa il descopar mai mult. Din cate stim, o poza face cat 1000 de cuvinte, asa ca o sa vedeti ceva mai mult in poze, dar cat face un film? Asta nu stiu, insa stiu ca v ava prezenta catedrala mai bine decat am facut-o eu, asa incat webmaster te rog includerea acestui film de prezentare a catedralei youtube

Trimis de mishu in 06.07.20 18:30:38
    Validat / Publicat: 06.07.20 22:05:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[06.07.20 22:16:20]

@mishu:  Start vot!!!

Felicitari! ​

[07.07.20 06:49:33]

@webmaster:  Multumesc frumos, o zi minunata!

[07.07.20 06:54:05]

@Dana2008:  Multumesc frumos! o zi linistita sa ai.

alyna_oradea
    [07.07.20 08:45:58]

Am citit, m-am minunat si m-am intristat in acelasi timp... m-ati facut sa imi fie dor de Italia si de cumnatul meu, anul acesta din pacate nu cred ca o sa ajungem la el.

Frumos articol! ​

Zoazore
    [07.07.20 21:42:11]

@mishu:  Normal, de curiozitate m-am uitat sa vad cine a fost Walter von der Vogelweide, asa am aflat ca a fost un compozitor care a trait in perioada 1170-1230 ce a compus cantece de dragoste dar si politice, si care a fost descris ca fiind cel mai mare poet liric german dinainte de Goethe.

O fi renumit, dar dacă nu-l promovai tu, eu nu auzisem! ​

Frumușel Bozen-Bolzano! Curat, deși plin cu turiști, cu patina aia de vechi, care e cam peste tot prin zonele turistice din ce-am mai văzut eu pe la tine! Linz, Steyer...

​​ asa incat webmaster te rog includerea acestui film de prezentare a catedralei https://youtube[url=youtube]

Dă-i o bere lu web ca să pună filmulețul, că încă nu e!

​​

[07.07.20 21:47:01]

Zoazore
    [07.07.20 21:59:03]

@webmasterX:  E atât de frumos filmulețul încât voi da eu berea! Mulțumesc!

[07.07.20 22:06:23]

@alyna_oradea:  Asa este viata noastra, construita din emotii, trecem prin clipe placute sau mai putin placute, important este sa ne traim frumos viata.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[07.07.20 22:08:51]

@webmasterX:  Multumesc frumos! si dau si berea, dar unde? In Romanica sau in Austria

[07.07.20 22:11:13]

@Zoazore:  Si nici eu nu il stiam pe Walter, insa cred ca cel ce da numele unui edificiu, trebuie sa fi facut ceva ca sa ramana in posteritate.

Asa este, orasul este frumusel, si poate ca o sa mai ajung pe acolo, ramane de vazut insa cand.

Si carcotasa esti cu filmuletul, dar sa stii ca iti dau si tie o bere ca ai pus o vorba buna .

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​​

alyna_oradea, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bolzano și împrejurimile: