ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2020
BUN

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacanta in vreme de pandemie (Lefkada) - drumul

Salutare tuturor,

Pentru ca la rândul meu am primit multe informații utile de pe grup, acum este momentul sa ofer și eu, pentru ca toată lumea are nevoie în aceste timpuri de informații de călătorie în Grecia, și pentru ca doar ce am revenit, m-am gândit sa împărtășesc cât mai detaliat cele necesare:

-Documentele la vama România-Bulgaria sunt : acte de identitate, talon auto, asigurare auto, declarație de tranzit de pe site mae. Declarația de tranzit am completat-o inclusiv pentru copil, semnata de ambii părinți. Au oprit toate cele 3 declarații la vama. Recomand clasica vigneta de Bulgaria achiziționata de pe bgtoll iar schimb valutar în vama sa nu faceți decât dacă este strict necesar. Controlul la vama nu a fost cu nimic mai deosebit decât în alți ani. Nu se cer teste, nu se fac teste, nu se ia temperatura, nu se cere masca, mănuși etc.

-Documente la vama Bulgaria-Grecia (Kulata). Idem vama de mai sus, mai puțin declarația de tranzit. Trecerea vamei la Kulata poate dura 5 minute sau câteva ore. În cazul nostru a durat o ora și jumătate. Nu se cer teste, nu se fac teste la romani, nu se ia temperatura, nu se cere masca, mănuși etc. Se fac teste pentru cetățenii non UE (de exemplu Serbia).

-La întoarcere, la Kulata, idem observații de la dus

-La întoarcere, la Giurgiu, idem observații de la dus, mai puțin declarația de tranzit, pe care bulgarii nu au vrut-o nici la Kulata. Nu se fac teste, nu se cer teste, nu se ia temperatura, nu se cer mănuși, măști. Nu te baga în izolare sau carantina dacă vii din Grecia și ai tranzitat Bulgaria. Nu știu pentru cei din vest care merg pe traseul Serbia și Macedonia. Doar te întreabă de unde vii și atât, nimic mai mult.

Drumul in cazul nostru s-a desfasurat astfel :

Plecare in 16.05.2020 ora 01:30 pe traseul Braila-Slobozia-Drajna-Bucuresti-Giurgiu (ora 05:00) -Ruse-Sofia-Kulata (ora 11:30 si o ora si jumatate asteptare am trecut la 13:00) -Salonic (14:30). A doua zi, dupa micul dejun am plecat spre Lefkada-Vasiliki la 08:30 si am ajuns la 13:30, urmat de o portie de plaja de dupa amiaza. Total distanta 1318 km si 16 ore de mers. La Salonic am avut o cazare intermediara (Hotel Rotonda-50 euro/noapte cu mic dejun inclus si relativ aproape de obiectivele turistice din oras), iar la intoarcere acelasi traseu, dar cu cazare intermediara in Grecia, sat Agistro, cu cativa km inainte de vama (hotel Chateaux Constantin Agistro 50 euro/noapte cu mic dejun servit in camera).

Numărul punctelor de taxare de pe autostrăzi a crescut, cred ca și taxele s-au modificat pe alocuri, nu cu mult. Toate taxele de pe autostrada se pot plăti cu cardul. În Bulgaria, de la Ruse sunt niște lucrări de asfaltare în desfășurare, care te țin puțin pe loc, apoi mai sunt lucrări pe autostrada pana în Sofia pe cca 2 km, și după Sofia, pe alți 2 km, dar cu toate acestea se circula bine.

Dacă va duceți în Lefkada, sa nu va speriați ca nu mai este podul și este un feribot. Acesta este în staționare și tine loc de pod.

Cheltuieli drum :

-Cazare Salonic 1 noapte si mic dejun 2 adulti si un copil 50 euro = 242.10 lei

-Cazare Agistro 1 noapte si mic dejun 2 adulti si un copil 50 euro = 242.10 lei

-Taxa pod Giurgiu - 14 lei

-Taxa pod Lefkada 3 euro = 14.50 lei

-Taxa pod Ruse 4 leva = 9.90 lei

-Combustibil : 218,53 lei Mol Giurgiu + 48 leva OMV Kulata + 41.83 leva OMV Kulata + 45 Euro inainte de intrare in Lefkada+28.63 euro autostrada Grecia+combustibil in rezervor la plecare de cca. 80 lei. Total combustibil = 877.44 lei

-Taxe autostrada dus :2.2 euro+2 euro+2.10 euro+1.20 euro+1.20 euro+3 euro+3.10 euro+1 euro = 15.80 euro = 91.04 lei

-Taxe autostrada intors :2 euro+1 euro+2.10 euro+2.20 euro+1.20 euro+0.50 euro+3.10 euro+1.20 euro = 14.30 euro = 69.24 lei

Vigneta Bulgaria o luna 30 leva

Total cheltuieli drum cca 1650.00 lei

Concluzie: Cu excepția declarației de tranzit, documentele, verificările și timpii de așteptare sunt la fel ca și în alți ani.

Cazarea la greci: La recepție și restaurant personalul poarta masca și mănuși. Turiștii nu sunt obligați sa poarte. Curățenia în camera se face la final, la check ouț, sau pe parcurs, la cerere. La recepție se găsește dezinfectant.

Trimis de adrian153 in 26.06.20 21:14:04
Validat / Publicat: 26.06.20 22:07:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian153); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mishu [26.06.20 22:55:05] »

@adrian153:  Foarte utile informatiile oferite, mai ales pentru cei ce vor alege sa faca acelasi drum, iar pentru ceilalti (adica si eu), informatiile sunt interesante, dupa parerea mea, data fiind si curiozitatea de a sti cum se procedeaza in alta tara. Eu am avut surpriza sa constat ca in Austria personalul din restaurante poarta masca, si exista dezinfectant si un anume circuit prin restaurant, in schimb, in Germania, pe langa toate acestea, clientului i se cere completarea unui formular in care sunt trecute datele de identificare, in caz de... Doamne fereste!

Felicitari, votat cu mare drag. ​

GoMa [29.06.20 12:34:42] »

@adrian153:  Chiar util mesajul tau. Sper ca, totusi, pana in august sa se mai relaxeze masurile, ca numai declaratii si la dus si la intors mai lipsesc din masina neoastra cand plecam in vacata.

Maria222 [29.06.20 15:03:01] »

@adrian153:  Hello!

​Foarte util post-ul. Peste 2 zile sunt in drum spre Lefkada!

Cum e atmosfera? Sunt mai putini turisti ca de obicei? Se respecta masurile de distantare pe plaje/terase? Au crescut vizibil preturile (terase, supermarket)?

Multumesc frumos! ​

​​

adrian153 [29.06.20 18:44:19] »

@Maria222:  La noi a fost a fost prima iesire in Grecia, deci nu pot compara preturile din alti ani cu cele de acum. De exemplu la plaja Katisma un set de sezlonguri cu umbrela era 8 euro.

Noi am fost cand doar ce s-au deschis hoteluri, taverne etc si in prima parte a concediului nu erau foarte multe chestii deschise, cel putin in Vasiliki. Pe masura ce timpul a mai trecut, s-au deschis cam tot ce se putea deschide. Am fost si in Nidri si erau mult mai multe deschise.

Turisti nu erau foarte multi, in mare parte romani si greci. La cam toate plajele la care am fost nu erau mai mult de 20 de familii, de cele mai multe ori ne gaseam cam aceeasi, prin rotatie, la cam toate plajele. Nu erau deschise parcarile, terasele si amenajate plajele, plaja se facea la rogojina, cu umbrela ta si lada frig cu racoritoare si gustare. Singura la care gaseai parcare si terasa deschisa era Katisma.

Acum ca si atmosfera in statiune, nu pot sa zic ca era. In principiu era liniste, dar depinde ce vrea fiecare de la concediu, dar anul acesta agitatie, aglomeratie sau distractie prea multa nu cred ca va fi. Cred ca totul se va rezuma la plaja si plimbare.

Grecii nu sunt asa speriati de Covid, poarta masti si manusi in restaurante, in mare aplica cam aceleasi masuri ca si la noi si le si respecta cam in aceeasi masura. ​​

Maria222scris / TELEFON [29.06.20 18:51:09] »

@adrian153:  Multumesc!

adrian153, GoMa, Maria222, mishu