ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2020
4 ADULȚI -- v: 14
RĂU

Foarte nemulțumit

COVID - Phoenicia 5-1

Am venit pentru a 8-a oara la Phoenicia expres la cererea copilului. A vrut neaparat sa mai vada spectacolele pentru copii si sa inoate in piscina olimpica incalzita, dar in 2020 acestea au fost taiate. Ca atare a fost dezamagit si, sper, de acum inainte putem merge si in alta parte nu doar la Phoenicia

despre SERVICII

Serviciile oferite turiștilor de la Phoenicia Holiday Resort au scăzut dramatic față de anul trecut. Erau funcționale doar o piscină pentru adulți (cea mică) și una pentru copii, ambele însă cu apă rece. Unul din motivele pentru care copilul insista an de an sa revenim la Phoenicia era piscina încălzită, așa că a fost dezamăgire foarte mare la acest capitol. NU au existat nici râul leneș nici piscinele de lângă blocuri. Iar cum marea a fost rece vă dați seama ce” distracție” a fost în acest” concediu”

Mâncarea a fost și ea serios afectată. Din motive de optimizare a costurilor s-a tăiat și aici” piscina încălzită” . E drept, nu murea nimeni de foame dar pentru cine a văzut cum era la Phoenicia până anul trecut șocul 2020 a fost mare.

Cea mai mare dezamăgire a fost însă la capitolul siguranță. Cum încă se raportau zilnic peste 300 de cazuri oficiale de infectări (în realitate sigur sunt mai multe, dar asta e altă discuție) evident că încercam să ne protejăm pe cât posibil. În blocul unde ne-am cazat noi liftul avea doar la parter o folie dezinfectată peste buton, dar la etaje nici pomeneală de așa ceva. Mai nasol, au fost zile când în lift nu era pic de dezinfectant. Am cerut personalului de acolo să rezolve problema, spuneau nonșalant” am anunțat-o pe șefă” și atât. Târziu de tot apărea și bidonașul cu un gel care curgea precum apa. Cam la fel era și în zona restaurantului, nu mai spun de cele 2 piscine.

Pentru cineva cu adevărat riguros în materie de protecție e limpede că se impune fie baricadarea în cameră, fie plecarea acasă. Părerea mea este că e o chestiune de timp până apare măcar un caz, dacă nu un focar COVID acolo în cazul în care nu se iau urgent măsuri suplimentare de siguranță.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am avut apartament cu 3 camere superior. Spațios, f ok din acest punct de vedere. Mobilierul era vechi de 11 ani, de când s-a inaugurat complexul, deci era deteriorat în multe locuri. Ca de obicei canapeaua era de mult cu găuri în mijloc. Aerul condiționat funcționa, dar într-o cameră aparatul aducea un miros puternic de ars. WI-FI-ul ok.

O mică problemă: apartamentul era la etajul 8 iar liftul mergea doar pina la 7. Cum am fost cu bunica la mare urcatul scarilor chiar a fost o problema. Daca stiam de dinainte nu mai luam la etajul 8.

Pe holuri, ca si in ceilalti ani, au aparut mirosuri grele de canalizare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

F PUTINE FRUCTE, capitol la care tin

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

marea rece, plaja cernuta mai bine decit in alti ani.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Spectacolele pentru copii si nu numai erau recomandarea nr 1 pentru Phoenicia. In acest an au fost aproape inexistente.

Trimis de aurel34 in 22.06.20 11:11:58
Validat / Publicat: 22.06.20 11:33:30

VIZUALIZĂRI: 2823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurel34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 singura piscina functionala pentru adulti.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

Yoda
    [22.06.20 12:18:11]

@aurel34:  Imi place nespus ca fetele din poza 05 sunt cu nasul si gura afara, prin preajma mancarii. De fapt, una isi protejeaza barbia, ca probabil cu aia tuseste, sau isi sprijina gusa.

aurel34AUTOR REVIEW
    [22.06.20 12:27:18]

@Yoda:  asa era cam peste tot. Neglijență inconștientă. Deci risc mărit de contaminare.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [22.06.20 13:06:41]

În anii trecuţi aţi fost la Phoenicia tot la mijlocul lunii iunie sau în sezon? Adevărul este că pozele sunt dezolante. Mai ales vitrina cu prăjituri şi piscinele goale... Oare care să fie motivul acestui dezinteres? Faptul că este extrasezon şi lipsa turiştilor? Mă miră dezinteresul pentru că ştiu faptul că patronul ​este foarte implicat în bunul mers al lucrurilor şi investeşte masiv în turismul românesc, având tot interesul să-şi păstreze eticheta. Eu voi merge în luna august la Majestic din Mamaia,   care face parte din acelaşi grup hotelier, şi sper ca pănă atunci să se revină la standardele din anii trecuţi.

aurel34PHONEAUTOR REVIEW
    [22.06.20 13:20:14]

@cris1982:  am fost in alti ani la începutul lui iunie si era full iar serviciile erau ok. Acum era a 2-a jumatate a lunii, deci e clar ca e o problemă.

nicole33
    [23.06.20 00:13:34]

@Yoda:

Review-ul tau imi intareste convingerea ca la noi nu exista nici o preocupare pentru protectie, si toata agitatia cu "sprijinirea turismului local" e doar o vrajeala. ​​

Şi eu sunt convinsă că am mult mai mari şanse să mă îmbolnăvesc pe litoralul românesc decât într-un resort din Turcia şi asta din cauza neglijenţei personalului şi a nerespectării regulilor elementare de către ceilalţi turişti​.

Dacă nu voi putea pleca la turci, prefer să stau acasă şi să am grijă de sănătatea mea ca şi până acum decât să-mi asum riscuri aiurea şi să mai cheltuiesc şi o căruţă de bani pentru nişte servicii deplorabile.

Dan&EmaPHONE
    [23.06.20 07:46:40]

Inca un tablou cu imagini dezolante de pe litoralul romanesc. Sa le fie rusine! ​​

​​Phoenicia era un concept axat pe activitatile pentru copii si programe in general. Foarte foarte scump de aceea greu accesibil celor cu venituri medii. ​​

Acum daca si piscina era seaca, dezonfectant oha, fructe minus etc, sa le fie rusine!  Felicitari pentru articol si ca ne-ai relatat situatia momentului... ​​

​​Numai bine! ????

aurel34AUTOR REVIEW
    [23.06.20 08:25:19]

@nicole33:  gindesc exact la fel ca tine. Dar presiunea copilului si o doză de patriotism m-au făcut să dau o căruță de bani Phoeniciei. Ce am văzut însă acolo... ​am plecat cu o zi mai devreme decât am plătit numai să fiu sigur că nu mă contaminez. Asta e, le doresc să nu fie nici un eveniment nefericit, dar nu le dau multe șanse în acest sens

M'LiviuPHONE
    [23.06.20 22:58:35]

Are dreptate Nicole. Șansele sunt foarte mari sa te îmbolnăvești în România când vedem la toate terasele ospătărițe cu masca la bărbie. Au cumva coșuri sau vor sa nu se șteargă rujul... sau nu poarta deloc. Din când în când ma uit la turci pe camere live Marmaris și Didim. În continuare foarte mulți poarta masca și pe strada...

aurel34, cris1982, Dan&Ema, M'Liviu, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: