ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2020
JUN-2020
Cuplu
EXCELENT

Peste așteptări

Odată cu periplul nostru prin munții Ciucaș în căutarea aerului curat, a bujorilor de munte înfloriți, dar și a formei de altădată am ajuns la un moment dat la cabana Vârful Ciucaș. Aici obosiți după drum, dar și însetați și înfometați am oprit ca să bem o bere și să ciugulim ceva.

Accesul la această cabană se poate face și per pedes de la Cabana Muntele Roșu, cam într-o oră și jumătate spre două ore după forma fiecăruia. Noi am ales tot varianta drumeției, dar pe un traseu ocolit pe la vârful Gropșoarele (vezi impresii) și am făcut până la cabana Vârful Ciucaș patru ore jumătate.

Mai există o variantă din DN1A să urci motorizat până la cabană, dar cel puțin ultima porțiune este destul de grea și e musai să ai o mașină 4x4 cu garda la sol mai ridicată. Eu personal nu recomand această opțiune. Mai mult cei de la cabană au pus la dispoziția turiștilor cazați acolo două mașini 4x4 care să-i transporte pentru o sumă modică până sus. Mă rog ei își doresc tare mult clienți și fac orice pentru asta. Bravo lor. Dar parcă altfel îți intră mâncarea după o scurtă drumeție.

Cabana Vârful Ciucaș era deschisă după pandemie și oferea și spații de cazare pentru cei interesați. Doar că eu azi vreau să vă vorbesc doar de un loc de servit masa. Restaurantul de la cabană a funcționat parțial și pe vremea restricțiilo date de pandemie, servirea produselor comandate se făcea doar la pachet și erau consumate de turiși pe pajiștile din apropiere.

Ei bine când am fost noi se deschisese și terasa și era deja altceva! Erau mese de șase persoane situate la o distanță destul de convenabilă pentru arespecta normele de distanțare în vigoare.

Noi ama avut mare noroc de o vreme frumoasă și când am ajuns noi la cabană terasa era aproape plină. Doar o masă era liberă, parca ne ăstepta pe noi. Ne-am așezat rapid, fiind exrem de obosiți și am comandat rapid două beri Ciucaș (se putea altfel?) și o cola. Știu că e nesănătoasă, dar asta e plăcerea mea vinovată și parcă îmi redă energia pierdută. Nu știu dacă asta e doar în capul meu, dar efectiv eu așa simt. Ca și bautură răcoritoare mai aveau și socată proaspătă, cred că era delicioasă, dar nu mai aveam loc și de ea. Dar clar este de încercat.

De obicei restaurantul unei cabane nu oferă o așa mare diversitate de produse ca-n oraș din care-ți poți alege felul de mâncare preferat, dar au un alt mare atu, mâncarea e foarte proaspătă și de regulă se folosesc ingredinte naturale, produse la fața locului.

Dar să revenim. Aveau trei feluri de ciorbe, de văcuță, de legume și de burtă, iar prețurile erau modice, între 10 și 12 lei. Dacă aș fi gândit cu capul asta ar fi trebuit să comandăm, dat fiind faptul că mai aveam ceva traseu de bătut. Doar că eram foarte înfometați și nu vroiam decât să ne punem burta la cale.

Așa că ne-am uitat doar la felul doi. Aveam de ales între: ciolan cu fasole, pastramă de oaie sau gulaș de vită. Iar dintre produsele preparate la grătar aveam de ales între : ceafă de porc, piept de pui, cârnați de casă afumati și pulpe de pui la jar.

După cum vă spuneam pofta noastră era mare așa că am ales câte o porție de cârnați de casă afumați și o porție de pulpe de pui la jar. Garnitura era unică și anume cartofi prăjiți gătiți la disc, o minunăție. La toate astea am mai cerut și un mujdei de usturoi, dar a fost cam apă chioară. Î

În schimb mâncarea comandată a fost absolut delicioasă. Curcubeu pe cerul gurii, ce să mai! Merită o drumetie de o zi încheiată cu o masă la cabană. Parcă altfel ai atât poftă de mâncare, cât și pofta de viață.

Servirea ospătarilor a fost la înălțimea altitudinii la care eram, iar atmosfera la terasă era extrem de frumoasă, deoarece erau mulți oameni de calitate, mulți oameni de munte.

Toată distracția a costat 83 de lei si am avut ceva de așteptat deoarce POS-ul se încăpățâna să meargă, cumva de așteptat dat fiind locația. Dar când te-ai simțit bine și ai și mâncat bine o scurtă așteptare nu mai e neplăcută. Treci mult mai ușor peste micile inconveniente.

Să mai spun că toaleta era în interior și era destul de curată, iar singurii care purtau mască în zonă erau firește ospătarii, cumva de așteptat.

Pe terasă mai erau o mulțime de câini ciobănești foarte pașnici doar cu oamenii firește, care cerșeau și ei un pic de atenție și nu numai de la meseni. Tot în jurul cabanei am întâlnit si o vulpe, vulpea cerșetoarea așa cum a denumit-o o colegă.

Concluzii. Cabana Vârful Ciucaș a fost o surpriză plăcută pentru mine și recomand oricui dorește o drumeție în zonă, încheiată cu o vizită la cabană. Aaa și era să uit, tacâmurile erau de unică folosință, iar pahare nu am folosit!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

locație de vis.

Trimis de robert in 21.06.20 10:21:37
Validat / Publicat: 21.06.20 13:02:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL CIUCAȘ.

VIZUALIZĂRI: 378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 interiorul cabanei

[21.06.20 10:35:15]

​rog: https://www.youtube.com/watch?v=sVE0A_h-SAE

mersi! ​​

[21.06.20 12:48:41]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm prin Munții Ciucaș? , MASIVUL CIUCAȘ" (nou-creată pe sait)​​

mprofeanu
[21.06.20 13:13:25]

@robert:  De reținut acest articol prin informațiile la zi aduse, loc bun de cazare și de servit masa pentru doritori. Interesant lucru cu aducerea turiștilor cu mașini de teren acolo contra unei sume modice.

Trăiesc din amintiri, îmi aduc aminte de traseul de la Cabana Muntele Roșu, atunci era deschisă și arăta bine, la Cabana Ciucaș făcut acum vreo 13 -14 ani. Cabana era închisă și de mici dimensiuni, era o stână pe acolo... Cât de frumoasă și ce bine arată totul acum!

Dan&EmaPHONE
[21.06.20 13:25:59]

Si eu fost surprins placut de noua cabana Varful Ciucas care arata ca ditamai pensiunea. Era o zi de drumetie de decembrie cand am descoperit-o cu ocazia pauzei de... masa. ​​​​

Desi aglomerat, mi-a placut. Atunci am luat hotarirea ca voi reveni si ne vom si caza la cabana, ceea ce am facut vara urmatoare. Am scris pe AFA la vremea potrivita. ​​

​​Cel mai bine este sa ajungi pe picioare la cabana, cum ai scris si tu, altfel intra mancarea si curge bautura. ​​

Despre accesul auto, in principiu nu te lasa de jos de la bariera sa urci cu masina proprie si trebuie sa apelezi la utilajele 4x4 ale cabanei. Oricum trebuie 4x4 si ceva dibacie pe portiunea din partea superioara a padurii. ​​

​​

​​Felicitari pentru plimbarea pe munte si popasul la cabana si pentru articol. ​​

Si daca mai vreti rhododendron anul asta, sambata merg in Leaota pe covoare roz / rosii.  Numai bine!

​​

[21.06.20 15:24:40]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

doinafil
[21.06.20 16:26:11]

Cu ocazia citirii acestui review am aflat și eu ce înseamnă „cartofi prăjiți (gătiți) la disc” , pentru că până acum n-am întâlnit acest termen.

​Am intrat pe net și am văzut despre ce este vorba. Este un mod foarte adecvat preparării în natură, la foc de lemne, înconjurați de cărnuri diferite!

Ați avut o zi superbă, iar „Cabana​ Vârful Ciucaș” , după cum arată acum, se pare că va avea multă căutare, nu numai vara, ci și iarna!

Să vă fie de bine și să repetați excursia! (măcar pentru „curcubeu pe cerul gurii” !) ​

[21.06.20 17:04:42]

@mprofeanu:  Mulțumesc frumos pentru vizită si comentariu! Intr-adevar lucrurile s-au schimbat mult in bine, pentru cabana Vârful Ciucaș și mult în rău, pentru cabana Muntele Roșu. Nu știu detalii, dar știu foarte clar că omul sfințește locul! La mulți ani fericiți  , doamnă profesoară și multe călătorii frumoase!!!

[21.06.20 17:14:03]

@Dan&Ema:  mă bucur că ai fost și tu prin zonă și ti-a plăcut cabana Vârful Ciucaș. Înseamnă că nu am bătut câmpii in acest articol.

Nu stiu de bariera de jos pentru că nu am mers pe acest drum decât parțial, dar știu că erau mașini particulare in parcarea de la cabană si mult mai multe parcate pe drumul forestier.

Mulțumesc frumos pentru vizită si comentariu, dar si pentru invitație.   Chiar ieri m-am intors dintr-o tură prin Bucegi si am programul ocupat pentru o lună.   Dar găsim noi o dată! Toate bune!

[21.06.20 17:16:26]

@webmaster:  mersi frumos!

[21.06.20 17:21:14]

@doinafil:  hehehe e foarte bine când mai afli ceva nou citind. Fe atfel chiar ăsta e rostul cititului.

Mancarea la disc e foarte cunoscută, dar si foarte gustoasă.   Initial era vorba de un disc fe tractor, acum ne-am specializat. E vorba de o tablă in formă de cuva, in centru se pune untura si cartofii pentru prăjit,   iar pe margine fripturile. Aroma de la carne se amestecă cu untura si cartofii si iese ceva demential. Doar că apoi trebuie musai Colebil.

Mulțumesc frumos pentru vizită si comentariu! ​​

Mika
[22.06.20 14:14:42]

@robert:  Cabana arată foarte bine și, ai dreptate, se mănâncă excelent. Ultima dată am ajuns acolo cam uzi și inghețați, de pe Vf Ciucaș, și ne-am incălzit cu un vin fiert după care am mâncat câte o ciorbă bună. Dar, dacă mai ai de mers, nu e bine să mânânci prea mult... Ce figură de lup flămând aveai in P18 .   Am in plan o ședere de o noapte sau două acolo la cabană, la relaxare și la plimbare prin imprejurimi. Felicitări pentru drumeție și să vă fie de bine! Inceputul e mai greu, totul e să continui!

[22.06.20 15:07:37]

@Mika:  da într-adevăr se mănâncă tare bine, dar nu-i recomandat înainte de finalul drumeției. Eu chiar nu știam că mă mai așteaptă un drum atât de lung și dificil.

Bună idee cu o cazare intermediară acolo, chiar e de luat în calcul.

Da, da abia ne-am dat iar drumul la drumeții. Primul pas e mai greu, dar l-am făcut și ne-a revenit pofta. Week-endul care atrecut am fost în Bucegi și am mai marcat o premieră, am luat-o si pe fii-mea si chiar i-a plăcut cu toate că ne-a plouat aproape non stop.

Mersi frumos pentru vizită si comentariu! ​​​

Mika
[22.06.20 15:10:14]

@robert:  E mult până prinzi microbul drumețiilor că pe urmă cam greu te mai lași! Eu aș sta numai pe munte dacă aș putea .

[22.06.20 15:20:25]

@Mika:  am văzut tu ești omul munților!

[24.06.20 22:09:07]

@robert:  Pai ce pot sa spun mai mult decat "Sa va fie de bine! " si, felicitari, votat cu mare drag.

[25.06.20 10:20:19]

@mishu:  mersi frumos!