ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2020
ÎNSCRIS: 19.04.13
DEC-2019
Prieteni
EXCELENT

Casă de oaspeți primitoare, potrivită (și) pentru grupuri, eventual autogospodărire

Și pentru că tot începem să ieșim din izolare și să ne reluăm drumurile, am rămas eu în urmă de tot, dar mi-ar părea rău să nu vă spun măcar despre o cazare care mie mi se pare potrivită pentru cei care vor să mai păstreze distanța socială o vreme, dar totuși să iasă din sfera casei, împreună cu familia sau prietenii.

De ultima zi națională a României am vrut să mergem la Târgul de Crăciun de la Sibiu. Am vrut dar n-am putut pentru că booking-ul ne afișa un grad de ocupare de 90% cu vreo 3 săptămâni înainte, iar ce mai rămăsese era pe la 7xx lei/noapte, ceea ce era exclus să dăm. Ne-am sunat prietenii din Sibiu să vedem care-i treaba și ne-au spus că așa aglomerație ca în anul ăsta (2019) n-au văzut niciodată la târgul lor și că nici nu merită să ne ducem, că ne vom călca pe picioare cu alți oameni.

Ne-am mutat la Târgul de la Brașov. Acolo erau o idee mai multe locuri de cazare dar pe la câțiva km de centru, la senzaționalul preț de 4xx lei/noapte/cameră dublă. Am zis pas și la Brașov și ne-am luat de-o grijă cu ieșirea de Ziua Națională.

A trecut sărbătoarea noastă dar soțul a continuat să butoneze net-ul fără un scop precis și a dat peste un articol despre o tavernă din Bulgaria, articol exemplificat cu o farfurie apetisantă. Ne-am uitat la taverna asta, era vorba despre Taverna Veche din Tryavna și am hotărât să sărbătorim cu întârziere Ziua Națională la frații bulgari, așa cum am făcut-o și cu alte ocazii. Era joi, pe la jumătatea lui decembrie și noi voiam să plecăm sâmbătă.

Am căutat repede o cazare potrivită pentru grupul nostru restrâns și prima pe care am pus ochii a fost o casă de oaspeți, Mutafova House, care era oarecum nouă (de la jumătatea anului 2017), avea o notă foarte bună (9,4 din peste o sută de comentarii) și costa 23 de EUR pe noapte, adică la data aceea, aprox 100 de lei. Perfect pentru grupul nostru cu buzunare diferite, așa mai veneam și noi de acasă.

Nu mă lungeam atâta cu introducerea dar am vrut să arăt încă o dată de ce ne luăm noi câmpii spre alte zări și sper ca după pandemia asta să se aleagă apele și pe viitor să avem parte și în România de niște oferte corecte din punct de vedere calitate-preț.

Dar să revenim…. Tryavna se află la la 26 de km de Veliko Târnovo iar noi am făcut de multe ori drumul acesta. Și de data asta am mers, ca de obicei, pe traseul Ruse –Byala –Veliko Târnovo, iar de acolo am continuat pe E85, direcția Gabrovo, prin Dryanovo –Tsareva, până la Tryavna într-o zi mai degrabă de toamnă, chiar dacă eram la mijlocul lui decembrie. Sunt, așadar, aprox 200 de km din București până în Tryavna, mai mulți sau mai puțini în funcție de zona din București din care se pornește.

Drumurile prin Bulgaria sunt destul de lejere, după cum le știm, așa că Tryavna poate fi o destinație de week-end mai mult sau mai puțin prelungit. După Tsareva Livada este o bucată de aprox 10-12 km cu serpentine strânse, drum cu peisaj, dar destul de îngust și cam denivelat. Mi-ar plăcea să revin însă pe drumul ăsta într-o zi de primăvară-vară. Mai sunt cel puțin 2 variante, după cum studiasem noi, cu câțiva km mai lungi, dar drumuri mai bune. Una prin Gabrovo, pe care au ales-o și una din familii, care a ajuns cu câteva minute înaintea noastră, sau prin Voneshtsa Voda, pe care o s-o încercăm poate cu altă ocazie.

Imediat cum am intrat în Tryavna am sunat gazda, așa cum convenisem la rezervare. Când am ajuns ne-a întâmpinat un tânăr simpatic care ne-a instruit puțin, acolo, pe holul de la parter, pentru că o recepție nu există. Acolo s-au desfășurat rapid formalitățile de check-in, am și plătit (numai numerar pentru că nu exista la data aceea posibilitatea de plată cu cardul), ne-a înmânat cheile la fiecare și dus a fost. N-am mai văzut picior de gazdă pe acolo, iar la plecare ne-a spus să tragem ușile după noi și să plecăm. Ceea ce ne-a surprins plăcut încă de la discuția cu proprietarul a fost să constatăm că avem lift, chiar și pentru 3 etaje, dar nu știu dacă l-a folosit cineva.

Mutafova House se află pe o străduță liniștită, destul de înghesuită între alte case frumoase, cam pe la periferia orașului vechi. De la casă până la primul obiectiv din Tryavna, Biserica Sf Gheorghe, sunt doar câteva minute de mers pe jos, iar de acolo în alte câteva minute ajungi la Primărie și de acolo practic, pătrunzi în micuțul, dar cochetul centru vechi al acestui sătuc. Cred că sunt aprox 10 minute de mers pe jos, de la casă până în centrul vechi și punctele de interes.

Casa are 6 camere duble, 1 studio și 2 apartamente distribuite pe 2 etaje + mansardă, deci este ideală pentru grupuri mai mari sau mai mici, pentru că în funcție de mărimea grupului poți rezerva un etaj și să ai intimitate sau toată clădirea. Noi am ocupat 5 din cele 6 camere duble și un apartament, vorbind direct cu proprietarul, pentru că pe booking erau afișate mai puține camere.

Camerele, pentru că le-am ocupat și le-am văzut aproape pe toate, sunt diferite ca mărime și ușor ca dotare. Toate au pardoseală din lemn sau parchet, mobilier în mare parte din lemn, comodă lungă cu sertare, pe care stă un televizor, toaletă cu sertare și oglindă și un dulap mare de haine care, în general, se află pe holul de la intrare. În plus, camerele mai mari au și o zonă de relaxare cu fotolii și măsuță și balcoane mai mari.

Aerul condiționat a făcut față cu brio la jumătatea lui decembrie, dar la fel de adevărat este că afară nu era o iarnă autentică, ci o toamnă târzie (10-11 grade). Am văzut că geamurile aveau și plase de țânțari, probabil că vara din cauza vegetației din jur este cazul.

Din păcate două camere nu au balcon, nu știu cum de i-a scăpat proprietarului acest aspect. Iar prețul a fost același, ceea ce nu este prea corect, dar fiind atât de mic noi n-am avut nimic de obiectat.

Apartamentul pe care l-a ocupat grupul nostru este ideal pentru o familie cu copii. De dimensiuni destul de mari, cu dormitor separat și canapea în living, o bucătărie foarte bine dotată și ieșire pe o terasă cu masa și scaune, care ducea și spre zona de grătar din curte.

Băile au fost de la mici la foarte mari, dotate cu tot ce le trebuie și foarte viu colorate.

Caracteristica generală a casei a fost curățenia exemplară peste tot, de la holuri, la camere, băi și curte.

Zona de socializare cu bucătărie foarte bine utilată are acces din curte, undeva în spate și este total separată de camere. De aceea spuneam că poate fi foarte ușor împărțită de grupuri această casă. Practic apartamentele sunt foarte mari, au bucătăria si terasa lor, iar acest loc ar putea fi împărțit doar de cei care ocupă cele 6 camere duble. Loc este suficient. Este o zonă de bar și mai multe mese cu scaune la care pot sta cam 20 de persoane. Noi am fost 14 și am avut loc să ne desfășurăm foarte bine. Poți să faci câtă gălăgie dorești aici că nu răzbate nicăieri.

Această zonă este potrivită pentru cei care vor să se autogospodărească și găsești acolo cam tot ce ai nevoie într-o astfel de situație. Pentru că nu o să scriu și un articol de călătorie, aș vrea totuși să amintesc aici de ceea ce ni s-a întâmplat nouă în legătură cu mâncarea la Tryavna ca să știți la ce v-ați putea aștepta.

Chiar dacă știam că avem posibilitate de autogospodărire noi nu am venit pregătiți cu nimic pentru că la prânz voiam să mâncăm la faimoasa berărie Tryavna, ca să bem bere belgiană și am și făcut-o, seara voiam să ne-o petrecem la una din tavernele despre care citisem că au muzică live și mâncare foarte bună, iar a doua zi ne făcusem deja rezervare de la dus la Shtastliveca din Veliko, pentru că nu trecem niciodată prin zonă fără să mâncăm sau măcar să bem ceva aici.

Cine naiba se gândea, că la jumătatea lui decembrie nu vom găsi nici un locușor, la nici una din tavernele din Tryavna? După ce am mâncat de prânz la Berăria Tryavna și ne-am plimbat prin sătuc, ne-am propus să dăm o fugă până acasă să ne lăsăm din ce cumpărasem, să ne schimbăm și să ieșim ca să petrecem o seară plăcută la una din taverne. Preferam Taverna Veche pentru care venisem, dar ne-am fi mulțumit cu orice locșor drăguț. În drumul spre casă am intrat să rezervăm, dar taverna era aranjată și pregătită să-și primească oaspeții, dar nu pe noi. Am zis că asta e cea mai renumită dar dacă suntem împreună nu ne deranjează să găsim alt loc. Mai mult de o oră am intrat din tavernă în tavernă și peste tot am găsit aceeași situație, care pe noi ne-a blocat pentru că nu am luat în calcul deloc asta. Am căutat și pe net gândindu-ne că o mai fi vreuna care nu ne-a ieșit în cale, am găsit undeva mai departe de centrul satului, dar nici acolo nu mai erau locuri. Practic în toată Tryavna nu am găsit nici un loc liber la o tavernă, într-o zi de sâmbătă seara, la mijlocul lunii decembrie. Așa că țineți minte pățania noastră și dacă ajungeți la Tryavna vedeți cum faceți cu rezervarea. Nouă nu ne-a rămas decât să intrăm într-un supermarket care ne-a ieșit în cale, am cumpărat una, alta, dar mai ales vin pe care l-am fiert cu scorțișoară, am făcut o masă câmpenească, ne-am ciupit și am cântat cântece patriotice și de jelanie până târziu în noapte.

Singurul lucru neplăcut la bucătăria asta cu locul de socializare a fost că nu era nici o sursă de căldură și cam strângea când am intrat. După ce ne-am făcut chestii la aragaz și am fiert vinul cu scorțișoară, dar mai ales după ce l-am băut și am început să cântăm, ne-am încins de nu ne mai trebuia nimic. Cred că e ceva ce gazda poate rezolva însă, noi nu ne-am complicat să-l întrebăm pentru că nu intenționasem să petrecem vreme acolo. Dar dacă vă duceți când e timpul urât este bine să verificați asta.

Casa are o grădină mică în față și un pic mai mult loc în spate, unde sunt terasele de la apartamente, dar și un loc de grătar.

Parcarea a fost gratuită, 2 mașini le-am parcat în curte și restul pe stradă, în fața casei.

WiFi a mers foarte bine cât am apucat noi să stăm în jurul casei.

Despre Tryavna sunt articole foarte bune pe saitul nostru, cel al @Floriei fiind absolut complet. Din punctul nostru de vedere o zi a fost suficientă pentru a vedea sătucul, o fostă localitate bogată, de altfel destul de mică, foarte bine pusă în valoare, cu case cu ferestre din lemn și arhitectură deosebită, care adăpostesc muzee și galerii de artă, dar și magazinele și ateliere diverse, terase și taverne unde poți mânca bunătăți.

Dar dacă vrei să te și odihnești, să savurezi mai des o cafea bestială la nisip sau să te abați în împrejurimi pentru a vedea alte locuri frumoase (un alt sătuc pitoresc din apropiere, Bojentsi, Mănăstirea de la Dryanovo (aprox 10 km) și peștera Bacho Kiro (aprox 11 km), Pasul Shipka, Gabrovo și muzeul în aer liber de la Etar (aprox 15 km), Veliko Târnovo (26 km) și Arbanasi (29 km), toate vizitate și de noi cu alte ocazii), te poți gândi la câteva zile pentru Tryavna.

despre SERVICII

Gazda ideală. Ne-a înmânat cheile, ne-a instruit puțin, ne-a lăsat un contact pentru orice nevoi și nu l-am mai văzut. Faptul că nu l-am contactat deloc spune totul.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Curățenie exemplară din curte până la baie, camere mai mici sau mai mari dar toate ok, băi la fel, diferite ca mărime, viu colorate. Totul destul de nou, mirosea frumos a lemn.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La Mutafova te poți autogospodări dar nu merită să faci asta la cât de bine și rezonabil ca preț se mănâncă în Tryavna. Poate doar dacă aveți ghinionul nostru să merite autogospodărirea. Locul cu bucătăria și zona de socializare este izolat față de camere, ceea ce este un plus. Minusul este pentru că nu am descoperit sursa de căldură din acest loc.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locație la periferia zonei vechi, pe o străduță liniștită. Cam 10 minute de mers pe jos până la punctele de interes.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Poti petrece timp de calitate la una din tavernele din Tryavna sau poți bea o cafea la nisip senzațională. Noi am mâncat la prânz la Berăria Tryavna dar am avut ghinionul să nu găsim nici un loc liber la o tavernă, într-o seară de sâmbătă, la jumătatea lui decembrie. Așa că este mai sănătos să faceți o rezervare.

Trimis de Aurici in 15.06.20 23:16:10
Validat / Publicat: 16.06.20 08:35:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 De prin cameră.

[16.06.20 08:30:54]

EXCELENTĂ recomandarea

Mutat în rubrica „Mutafova House / TRYAVNA" (nou-creată pe sait)

Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc)

crismisPHONE
    [16.06.20 08:58:03]

O alegere foarte bună Tryavna, am fost și noi acolo de niște Rusalii, am avut 3 zile pline în care am explorat frumosul orășel, dar și împrejurimile (în ultima zi am avut o experiență deosebită la Festivalul Trandafirului, în Kazanlik).

Am degustat și noi delicioasa bere artizanala, dar cel mai mult ne-a plăcut decorul în care era amplasată terasa, pe țărmul râului. Și cafea de-aia turcească am băut, excelentă, într-adevăr! Cu tavernele n-am avut ghinionul vostru, am găsit ușor masă la orice oră.

Am povestit la vremea respectivă doar despre hotelul care ne-a găzduit (Compliment, f bun!) și, ceva mai târziu, despre festival. În rest, precum în cazul tău, am considerat că au făcut-o alții la limita cu perfecțiunea!

Să auzim numai de bine și... călătorii inspirate!

webmasterPHONE
    [16.06.20 09:07:11]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
    [16.06.20 09:13:03]

@Aurici

Tare mi-as dori sa ai dreptate! Dar oricat as fi eu de optimista, aici nu prea cred ca se va concretiza!

O cazare de exceptie! Frumoasa, curata, eleganta! Si iar ma-ntreb: cum de ei pot? Aici e cu "Geaba putirinta, nema vointa! "

Pacat ca n-ati gasit locuri la taverne, dar poate mai bine ca nu, ca uite ce frumos v-ati distrat acasa! Puteati canta la taverna? Nu! Avantaj voi! Si erati deja "acasa"in caz ca... vi se facea brusc somn!

Frumos totul acolo!

[16.06.20 09:23:02]

@webmasterX: Punctuletul rosu este pe garajul casei din stanga Mutafovei noastre. O idee mai la dreapta este localizarea perfecta.

[16.06.20 10:11:42]

@crismis: Noi am plecat în mare grabă la Tryavna, așa că n-a fost loc de documentare și ne-am dorit doar un week-end de relaxare și răsfăț culinar. În mașină am citit articolele voastre (mi-a plăcut Compliment), ca să mă dezmeticesc puțin, iar la fața locului a fost ușor să ne orientăm. Panourile acelea informative des amplasate (hărțile cu toate punctele de interes) și punctul infoturistic de la Primărie, vin foarte bine în sprijinul turiștilor, iar satul este destul de mic, dar foarte cochet. Am vizitat și noi toate casele muzeu, școala veche, bisericile, ne-am plimbat pe ștrase... dar cu toate că sunt de acord că mai multe impresii nu strică, sunt mult prea în urmă și mult prea prinsă ca să pot face acest lucru. Iar articolele foarte bune de pe sait sunt o ușurare.

Nu înțeleg nici să mă bați de ce o fi fost așa cu tavernele în seara aia, după ce peste zi nu am avut nici o problemă. Că nu-mi imaginez că așa o fi mereu la Tryavna. ​ În fine, tot răul a fost spre bine până la urmă. Ne-am prăjit niște cârnați, ne-am împuțit bine de tot și ne-am amuzat, am cumpărat tot felul de răcituri și vinul ăla fiert ne-a făcut să avem una dintre cele mai frumoase amintiri ale noastre.

Să auzim de bine, cu călătoriile inspirate e mai greu. Am ratat deja 2 vacanțe și mai am una pe cale să... Din păcate, eu n-am auzit de Covid doar la televizor și asta mă face mai rezervată puțin, momentan.

Mulțumesc ​pentru vizită și comentarii, numai bine și ție și aveți grijă.

@webmaster: ​Mulțumesc mult, zi faină, și tu ai grijă!

@Zoazore: ​Așa este, și eu sper ca lucrurile să fie mai corecte în România dar mă tem că n-avem noi norocul ăsta. O diferență atât de mare de preț pentru condiții comparabile, sau poate nu, nu e normală.

A fost bine până la urmă, noi întotdeauna ne-am simțit bine cu noi, nu prea contează locul. Când suntem singuri fiecare alege altfel, dar pentru grup nu contează decât să fim împreună într-un spațiu. ​

Mulțumesc pentru că ai trecut pe aici și cu vorba. Îmi pare rău că v-am pierdut puțin pe drum dar iese el soarele întotdeauna. Sper că sunteți bine​, ai grijă de tine și de mama.

Dan&EmaPHONE
    [16.06.20 12:59:14]

Vot cu superbonus! ???? Numai bine!

AuriciPHONEAUTOR REVIEW
    [16.06.20 13:28:37]

@Dan&Ema: Mulțumesc, Dane. Numai bine și vouă!

Zoazore
    [16.06.20 15:09:32]

@Aurici:

Îmi pare rău că v-am pierdut puțin pe drum dar iese el soarele întotdeauna. Sper că sunteți bine, ai grijă de tine și de mama.

N-ai pierdut pe nimeni pe drum, stai linistita! Suntem bine! Chiar daca nu ne sunam zilnic, ne mai citim pe aici!

Ca uitasem: Sibiu=7xx, Brasov = 4xx, Tryavna=1xx. Uimitoare diferente. Macar daca de cei 7xx erau aceleasi conditii ca la BG. Eu cred ca NU! Se alearga prea mult pentru bani la noi! Pacat!

[16.06.20 21:37:01]

@Aurici: Am deschis articolul tau la munca si am fost indignata de preturile de la noi, insa m-am gandit ca pana la urma nu e prost cine cere, ci cel ce da, asa ca atata vreme cat vor fi persoane dispuse sa plateasca pretul cerut, acestea vor ramane la aceeasi valoare.

Iar acum seara cititnd mai departe, locul merita pe deplin, a fost o incantare sa vad cum arata locul si sa ma bucur pentru disractia voastra.

Felicitari, votat cu mare drag. ​​

[16.06.20 22:08:45]

@mishu: Mai ales în preajma unor sărbători comercianții noștri vor întotdeauna să dea tunuri. Și ce remarcăm noi? Că gradul de ocupare este de aproape 100%. Păi de ce ar schimba ei ceva? Tu ai dreptate cu cine greșește dar eu nu cred că mai avem scăpare și exemplele sunt multe. Asta e... fiecare înțelege și acționează cum poate.

Pentru nevoile noastre casa asta a fost un super loc. ​ Bine măcar că și noi, ăștilalți, avem de unde alege.

Merci de vizită și ecou, te pup cu drag! ​ Pardon... cu mare drag!

Aurici, crismis, Dan&Ema, mishu, Zoazore