ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2020
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: -
EXCELENT

Cazare "distantata social" la WHITE LUXURY APARTMENT din Sibiu

În primul rând vreau sa salut comunitatea AFA, pentru că nu am mai scris demult aici din cauza unor probleme personale.

Acum revin în forta, dar nu știu pentru cat timp pentru că dacă totul decurge bine vreau să călătoresc;și atunci eu n-o să am așa de mult timp ca să scriu aici “în forță”da’noi să fim sănătoși!

Sper că ați trecut cu toții cu bine peste “Garantina”asta și stati departe de “guvide”. ;)

Pentru că deocamdată nu putem călători decât în țară, am zis că vom face excursii de una sau două zile pe aici pe la noi. Am început cu doua excursii de o zi la barajele Paltinu si Siriu, apoi a venit Sibiul, care este nici prea prea nici foarte foarte, adică nu este chiar atât de departe de București.

Ca de obicei am căutat pe Booking si am ales un apartament care se numește White Luxury Apartment;a costat 147 de lei pe noapte;nu am cerut și nici nu s-a pus problema de restul de trei lei :p -- am plătit cash la proprietate.

Rezervarea avea anulare gratuită;noi am fost acolo între 5 și 6 iunie și puteam anula gratuit până pe 4 iunie, ceea ce ne-a dat o oarecare relaxare, condițiile actuale sunt incerte și sincer nu vrem să ne asumăm niste chestii pe termen lung.

Am plecat din București de dimineață pe la 7;vorbisem cu o zi înainte cu gazda ai am anunțat că vom ajunge în jur de 11 si ceva, ceea ce s-a și întâmplat. Clienții dinainte abia plecasera, iar doamna care făcea curățenie ne aștepta pentru a ne lăsa bagajele. Cum curățenia nu era gata încă, ne-am dus să ne plimbăm prin zona comerciala din apropiere.

Apartamentul a fost foarte OK;era situat cam la 2 km de centru, in cartierul Șelimbăr într-o zonă rezidențială de blocuri noi, pe strada D-na Stanca Nr 5.

Mobila de bun gust, predominant albă, de unde și denumirea Wite Luxury Apartament.

In dormitor era un pat dublu nu foarte mare dar suficient, două noptiere la capete, un șifonier.

Baia cu cabina de duș, chiuvetă, toaletă, și o mașină de spălat pe care noi nu am folosit-o, stand numai o noapte.

Mai era un open space unde era livingul cu o canapea extensibilă și bucătăria unde am avut: cuptor cu microunde, aragaz, cuptor electric, o chiuvetă, frigider, veselă (cam tot ce ne puteam dori), TV, o masuta, scaune si o mică masă.

Noi am mancat numai ceea ce ne adusesem de acasa, de aceea bucataria a fost importanta -- am avut "merinde" gatite pentru 2 mese si am mai "gatit"acolo o mega-omleta;)

Balconul era destul de mare;aveam acolo două fotolii și eu măsuță;am stat ce-i drept după-amiază pe balcon pentru că era liniște și am stat la soare.

Am avut și loc de parcare rezervat pentru apartament. Am gasit aici cea mai haotica parcare pe care am vazut-o noi pana acum. Locurile nu erau numerotate în nici o ordine;dar odata identificat locul dedicat, masinuta a stat bine, chiar sub balcon.

Nu am facut poze, voi posta aici cateva capturi de ecran din ce am filmat, la o rezolutie mai slaba, iar daca e permis, postez si link cu videoclipul facut de mine din apartament: youtu.be/ZW0hWm0-uqE

Una peste alta noi ne-am simțit foarte bine aici și dacă vom reveni la Sibiu este opțiune bună de avut in vedere, mai ales in conditiile actuale de "distantare sociala".

Sper sa revin curand cu impresii de ultima ora din Sibiu si Avrig.

Pana atunci, calatorii frumoase sa aveti!

Trimis de Adina - addcont in 11.06.20 22:16:59
Validat / Publicat: 11.06.20 23:31:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU. A mai fost în/la: Am mai fost la Sibiu de mai multe ori, cazare in alte locatii

VIZUALIZĂRI: 337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Balconul generos

[11.06.20 23:31:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, SIBIU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[11.06.20 23:40:50]

@addcont: Start vot! si bine ai revenit. In ceea ce priveste alegerea intre hotel sau apartament, am stat si eu sa ma gandesc la asta, si inca nu am reusit sa gasesc justificarile pentru varianta cea mai buna. La un hotel ma gandesc ca poate sunt ceva mai atenti stiind ca pot fi controlati mai usor, pe cand la apartamente poate ca nu este asa, insa asta este doar o parere.

Avand in vedere ca pentru mine

deocamdată nu putem călători decât în țară​

la mine in acest moment inseamna Austria, eu am fost la final de mai 2 nopti in Linz si o noapte in Steyr (am povestit cazarile aici), si desi amandoua au fost hotel, in Linz ceva mai multa aglomeratie, in Steyr doar 2 camere ocupate, in nici una dintre aceste cazari nu m-am simtit in pericol.

Poate ca este cumva si u joc psihologic (putin peste noi) de a ne induce acea frica de a ne indeparta de casa, nu stiu, nu-mi doresc sa joc jocul conspiratiilor.

Insa, cum vacanta asta isi cam bate joc de noi, voi petrece cateva zile in tara, si am cautat deja ceva locatii si pentru unele am vazut niste preturi nesimtit de mari, asa ca voi avea in vedere si pretul, nu numai siguranta cand voi face alegerea.

Insa cum alegerea voastra a fost inspirata nu pot spune decat felicitari, votat cu mare drag. ​​​

[12.06.20 10:21:29]

@mishu: multumesc de vizita si vot

Da, e si aceasta un bun punct de vedere, noi de obicei am avut parte de apartamente OK, asa ca am avut noroc si de data asta, ca sa zic asa- apartamentul era "bine dezinfectat"

Aveam chiar si dezinfectant de maini

Desi parerile sunt impartite si nimic nu e inca foarte clar, concluzia mea e ca virusul se transmite mai degraba de la om la om decat pe obiecte. De aici si alegerea de a intra cat mai putin in contact cu alte persoane;in plus, am spalat foarte bine toata vesela folosita, iar la culcare ne-am dus dupa mai bine de ore de cand am luat in primire apartamentul...

Insa fiecare are logica lui si e important sa ne simtim in siguranta;si liberi, ca altfel o luam razna cu toate restrictiile astea

Si din pacate am observat si eu ca multi hotelieri au marit preturile... asa ca vara asta mergem cu cortul in salbaticie

Zoazore
[12.06.20 23:05:24]

@addcont: Am gasit aici cea mai haotica parcare pe care am vazut-o noi pana acum. Locurile nu erau numerotate în nici o ordine;dar odata identificat locul dedicat, masinuta a stat bine, chiar sub balcon.

Am vizionat filmulețul! Parcă erau numerele de la 6 /49 și NOROC! Fiecare și-a pus numărul lui norocos, așa cred eu!

Frumos apartamentul și nici prețul nu e foarte mare! Luminos, aerisit! Și cu oglinzi! Nene, dar ați avut ceva oglinzi! Interesanta măsuța din bucătărie! Și balconul... rai!

Frumoasă plimbare, frumoasă fată!

nicole33
[13.06.20 12:24:58]

@addcont:

Felicitări pentru alegerea inspirată!

Un apartament drăguţ, modern mobilat şi utilat, iar balconul face toţi banii. ​

Și tot din cauza fricii de guvide nu am avut curajul de a sta la un hotel unde am fi intrat în contact cu multe persoane, așa că am închiriat un apartament. ​​

Şi eu am avut aceeaşi dilemă în a alege o variantă de cazare cât mai "sigură"în contextul actual între​ un hotel mai micuţ sau o pensiune cu puţine camere. Varianta apartamentelor am exclus-o din start, neavând încredere în responsabilitatea celor care închiriază, aceştia nefiind controlaţi de nimeni. Nu mi-am dorit să merg într-un alt oraş, să mă cazez şi să pierd o zi întreagă dezinfectând cu mâna mea totul din jurul meu, mai temeinic decât la mine acasă şi asta doar pentru liniştea mea.

În final am ales o pensiune cu doar 11 camere, aflată într-o zonă superbă, destul de izolată, cu un număr minim estimat de turişti în timpul săptămânii, dar nici acolo nu am mai putut ajunge din cauza unei urgenţe survenite pe ultima sută de metri când aveam deja bagajele la uşă. ​

Să ne povesteşti şi despre celelalte ieşiri

[15.06.20 13:21:30]

@Zoazore: Da, chiar ca la loto numerotarea parcarii... nu ma gandisem la comparatia asta asa de haioasa

Pe mine m​​-au bucurat tare mult atatea oglinzi

Multumesc de vizita si de compliment ​​

​​

[15.06.20 13:33:30]

@nicole33: Imi pare tare rau ca nu ati mai reusit sa ajungeti...

Noi am avut noroc, totul era foarte curat, erau produse de dezinfectat peste tot, si la baie si la bucatarie, iar in living am gasit si un recipient cu dezinfectant pentru maini.

Nu am avut teama asta cu dezinfectatul spatiului, noi am lasat bagajele si am luat cheile pe la ora 11, apoi ne-am plimbat prin Sibiu pana la 17, apoi am venit si am mancat ce aveam de acasa, am stat putin pe balcon si am plecat iar la plimbare pana pe la 21.

Vesela oricum o spalam si inainte de "guvide"inainte de a o folosi, acum am spalat-o mult mai temeinic.

Acum fiecare cu temerile si cu parerile proprii... se pare totusi nici virusul asta nu rezista pe obiecte chiar asa de multe ore, iar intervalul de la 11 dimineata pana seara tarziu ne-a oferit confortul psihic de care aveam noi nevoie. Eu personal cred ca virusul se transmite in primul rand prin contact social, dar asta e doar parerea mea, din moment ce nici cercetatorii nu isi asuma pana la capat nici o ipoteza  In ce priveste obiectele, evitam sa punem mana pe orice se poate, evident nu ne mai "scarpinam"daca ne mananca nasul si ne dezinfectam si spalam mainile intr-o mare veselie

Incerc sa postez curand si impresii din cele 2 calatorii de o zi pe care le-am facut primavara asta, dupa ierisea din starea de carantina

​​​

Adina - addcont, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: