ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2020
ÎNSCRIS: 18.06.11
MAY-2020
Prieteni
BUN

Circuit in Retezatul Mic, spre Varful Piatra Iorgovanului! (2014 m)

Traseu tip circuit: Casa de Vanatoare Campusel-Vf Piatra Iorgovanului (2014 m) -Sub Stanuletii Mari-Taul fara fund-Stana Soarbele-Casa de Vanatoare Campusel

Marcaje: triunghi rosu (Campusel-Vf Piatra Iorgovanului) marcat in totalitate-banda rosie (Vf Piatra Iorgovanului-Sub Stanuletii Mari) marcat in totalitate, dar mai rar-punct rosu (Sub Stanuletii Mari-Valea Soarbele-Taul fara fund-Stana Soarbele-Campusel) marcaj vechi, nu e prezent peste tot, dar cumva e evidenta cararea

Durata: 7 ore (tot circuitul)

Buna tuturor, imi era dor de scris si de drumetit prin locuri faine, demne de a fi povestite. Am luat o pauza de aproape 3 ani (fix varsta fetitei mele, ce coincidenta :)) ), o pauza lunga dupa ani de drumetii si aventuri pe munte, si mi-a fost tare greu. Abia acum ca m-am intors, mi-am dat seama cat mi-a fost de greu. Ema este mai mare, mai independenta acum, asa ca putem sa mai ne bucuram si noi sufletul din cand in cand.

Am ales Retezatul pentru prima drumetie (de dupa Ema), pentru ca mi-e tare drag si stiam ca nu o sa ma dezamageasca traseul ca dificultate si spectaculozitate a peisajului. Ce sa fac, acum am si pretentii dupa atatea trasee, si nu ma multumeste chiar orice plimbare. In Retezatul Mic nu am mai fost niciodata, stiam ca e diferit de Retezatul Mare si chiar eram curioasa de acest traseu de multa vreme. Si am vrut sa facem un circuit, decat un traseu tip dus-intors, pentru a vedea cat mai multe din masiv.

Casa de Vanatoare Campusel, locul de pornire in traseu, este usor de gasit, la cativa km de Campu lui Neag, chiar la soseaua principala. Este loc si de camping acolo, inconjurat de brazi falnici si iarba grasa, sanatoasa, deci inca de la inceput imi place ce vad. Am gasit destul de usor marcajul triunghi rosu, care ne insoteste pana la varf, este chiar in partea dreapta a locului de parcare.

Si incepem urcusul, care parca nu se mai termina, e genul de traseu care nu iti ofera putin sansa de a te incalzi, ci e un urcus continuu timp de vreo 2 ore. Padurea e atat de frumoasa, de verde! Observ copaci interesanti, cu trunchiuri imbatranite de timp, ciuperci, si mult cantec de pasarele. Usor parcurgem toate etajele de vegetatie, de la foioase, la conifere si mai apoi la tufele de jnepenis si dam cu ochii de Creasta Oslea a muntilor Valcan, superba de-a dreptul si impunatoare si ma bucur ca ne tine de urat o bucata buna de vreme. Mergeam, iar ma intorceam sa o privesc, mai mergeam putin, si iar ma intorceam sa o admir. Faina primirea de dupa padure, asa ca, entuziasmati mergem mai departe.

Incepe peisajul calacaros, specific Retezatului Mic, ajungem in gol alpin, preferatul meu, unde am view superb in toate partile. Stanci multe, prapastii, versanti calcarosi si tot mai putina vegetatie. Deci tot mai mult vant rece. Ne apropiem de varf, dupa aproximativ 3 ore de la plecare. Urcam sa admiram privelistea, se vad superb muntii din jur, Retezat, Godeanu, Valcan si Parang, unul mai frumos ca celalalt. Ne luam fiecare momentul de care avem nevoie, pentru satisfactia de a ne afla in acel loc. Pozele parca nu pot reda exact frumusetea locului, dar fac multe pentru a imi aminti mai pe urma ce grandios e Retezatul.

Coboram de pe Piatra Iorgovanului pentru a continua traseul, si incepe o grindina de toata frumusetea, un vant rece de nu va mai spun, si mai se pune si ceata de nu mai vedem marcajele. Norii fug pe langa noi, sunt greu de urmarit, dar ne ofera un specatcol rar. Nu am mai prins chiar asa vreme niciodata in drumetiile mele, noi ne asteptam sa ploua putin, dar la acea altitudine te poti astepta la orice.

De pe Piatra Iorgovanului se coboara inapoi putin, pe unde am urcat, iar apoi undeva pe o stanca imensa in stanga se vede intersectia traseului cu banda rosie, deci pe acolo mergem si noi, prin grindina vreo 30-40 minute, fara a vedea prea multe in jur, insa apoi soarele iese timid si ne incalzeste, dar cel mai important e ca devenim astfel si noi mai voiosi.

Coborand, peisajul se schimba si de la tone de piatra cararea ne plimba prin platouri largi si verzi, surprinzatoare pentru mine. E asa de frumos locul si imi ofera atata liniste, incat rade sufeltul in mine. Traversam toata creasta marcata cu banda rosie si apoi schimbam marcajul cu punct rosu, brusc in stanga, coborand in vale mai tot timpul. Dupa o perioada ne insoteste si cantecul paraului in Valea Soarbele, tabloul este vesel acum, cu soare mult si voie buna. Dam din nou cu ochii de Creasta Oslea, acum o avem drept in fata, ma bucura nespus ca ne insoteste din nou. Chiar daca marcajul punct rosu e mai rar acum, chiar creasta in sine e un punct de reper, si trebuie sa stiti ca mereu trebuie sa fie in fata voastra, drept inainte.

Nu mai e nici de urcat, deci ce poate fi mai fain? Taul fara fund il gasim imediat langa carare, pe dreapta, inconjurat de brazi inalti si ne luam o bine meritata pauza la malul lui. Apoi urmeaza traversarea prin Stana Soarbele, mai o bucata de drum prin padure, pe o poteca larga si ajungem la soseaua asflatata si din nou la Casa de Vanatoare Campusel.

Nu este un traseu usor, dar nici foarte greu, daca sunteti incepatori in trasee montane, nu va recomand sa il faceti, nefiind marcat evident in totalitate. De la Campusel-Piatra Iorgovanului si inapoi este mai bine, daca sunteti in aceasta situatie. Mie personal imi plac mai mult traseele tip circuit, pentru ca pot descoperi mai multe locuri in acelasi masiv, intr-o singura drumetie.

Una peste alta, sunt fericita ca am ales acest traseu, maxim mi-a placut, chiar si cu acea parte de vreme nefavorabila, motiv de ras pe viitor, cand ne intalnim cu prietenii care ne-au insotit in traseu. Pai sa fie aventura, aventura, nu? In Retezat ma voi intoarce cu drag, pentru a-l descoperii, vreau sa ii bat fiecare carare, pentru ca el stie ce imi place, stie la ce ma astept cand ajung la poalele lui. M-am indragostit de munte acum multi ani, si e genul acela de indragosteala care nu se duce nicioadata, cate te insoteste mereu, oriunde te-ai afla.

Acum, mai mult ca niciodata, imi doresc sa urc din nou pe munte ca si inainte, si va sfatuiesc pe toti sa faceti mereu ceea ce va face fericiti. Fara exceptii, fara motive, mergeti! Nimic nu e mai important in aceasta viata, decat sa o traiti! :)

Trimis de noi doi in 08.06.20 17:13:44
Validat / Publicat: 08.06.20 17:44:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

VIZUALIZĂRI: 655 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Taul fara fund
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

[08.06.20 17:41:54]

Excelent

Fotografii, nimic? ​

[08.06.20 18:21:27]

@noi doi: Acum ceva vreme chiar ma gandeam la tine (la voi) si ma gandeam cand iti vei mai incepe iar drumetiile si sa ne incanti cu articolele tale si cu pozele??? Articolul este minunat si se vede dragostea ta pentru drumetie, dar minunatele tale poze cu care ne obisnuisesi (de, acum ni s-a urcat la cap) unde sunt?

Ma bucur sa revii in peisaj chiar si dupa 3 ani (asa cum spuneai, varsta fetitei), sa va bucurati de tot si astept sa incepi drumetiile si cu ea, felicitari, votat cu mare drag.

LE-dupa ce am trimis ecoul am vazut ca sunt niste poze la validare, de abia astept sa le vad

[08.06.20 18:31:27]

@webmasterX: Da, cum sa nu? ☺️ Doar ca le-am incarcat putin mai tarziu, nu m-am asteptat sa publicati articolul asa repede ????

[08.06.20 18:35:34]

@mishu: multumesc! Ma bucur sa revin printre voi, cum spuneam si lui webmaster, de obicei aveam timp sa pun fotografii si dupa, acum totul se misca mult mai repede pe site fata de cum stiam acum cativa ani! ☺️Cu drag voi povesti si de acum inainte locurile prin care o sa mai drumetesc! ​​

[08.06.20 18:45:44]

[08.06.20 18:46:49]

@noi doi: Minunate pozele, felicitari inca o data!

[08.06.20 18:55:05]

@webmasterX: Cu drag! Sunt constienta doar ca un articol fara poze nu are cum sa fie la fel de captivant! ☺️

[08.06.20 19:12:51]

@mishu: multumesc mult!

gettyyPHONE
[08.06.20 19:46:04]

@noi doi: Bine ai revenit!!! ❤

Doamne, cât de mult mă bucur să citesc un review scris de tine!!!

Să-ti trăiască fetita si să vă bucurati de ea!

Minunată excursie ati făcut iar pozele sunt pe măsură.

"Una peste alta, sunt fericita ca am ales acest traseu, maxim mi-a placut, chiar si cu acea parte de vreme nefavorabila, motiv de ras pe viitor, cand ne intalnim cu prietenii care ne-au insotit in traseu. Pai sa fie aventura, aventura, nu? "

Totdeauna aceste amintiri sunt cele mai frumoase!

Stiu cât de mult iubesti muntele si sper ca de acum să ai ocazia să te aventurezi mai des în trasee inedite si să ne încânti cu review-uri de nota 10 cum este si acesta!

Numai bine îti doresc!

[08.06.20 20:01:45]

@gettyy: Bine v-am regasit! In aceeasi masura mi-a fost dor si de munte dar si de a scrie articole despre drumetii, si ma bucur ca am ocazia sa fac acest lucru aici, pentru cei ce sunt la sentiment cu mine! ❤️ Ganduri bune! ☺️

Mika
[30.06.20 15:15:00]

@noi doi:  Foarte frumos traseu, incă nu am ajuns in Retezat până acum (rușine mie!) dar sper să o fac cât mai curând. Muntele iți oferă multe - peisaje, aer curat, posibilitatea de a te autodepăși, liniște, și cred că lista nu are sfârșit. Frumpase fotografii, felicitări, votat cu mult drag!

[01.07.20 07:25:16]

@Mika:  Multumesc! ☺️ Daca nu ati mai fost in Retezat niciodata, cred ca e un prim traseu excelent in acest masiv.

​Retezatul Mare il recomand dupa cateva trasee mai usoare, sunt mai dificile traseele acolo si au timp de parcurgere mai mare. Dar si peisajul e pe masura. ☺️

gettyy, Mika, mishu, noi doi, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Parcul Național Retezat: