ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2020
JUN-2020
Familie
BUN

1 Iunie 2020 la Presto Ristorante

1 Iunie- Ziua Copilului, declarată zi nelucrătoare, a căzut cum nu se poate mai bine anul acesta, oferindu-ne posibilitatea unei minivacanţe la început de sezon estival. Nu ştiu cât de multă lume a plecat la mare sau la munte dar parcurile Bucureştiului au fost pline chiar dacă norii s-au jucat toată ziua cu noi şi ne-au ameninţat cu o repriză de ploaie torenţială, binevenită după seceta prelungită din această primăvară ciudată.

Cadou de 1 Iunie... redeschiderea teraselor! Fiul meu a stat în casă mult mai mult ca mine în ultimele luni, practic toată viaţa lui şi a celor mai mulţi tineri din generaţia lui s-a mutat în mediul on-line. Muncesc şi participă la cursuri de acasă, dau examene şi interviuri de angajare din fotoliu, transformă sufrageria în sală de fitness, cumpără haine şi comandă mâncare on-line... Luni dimineaţa, de 1 Iunie, băiatul meu mă întreabă: "Ce zici mamă, mâncăm azi o pizza la Presto? "Aha... sesizez imediat nuanţa, "la Presto"nu "de la Presto! "Adică ne e dor de o ieşire în lume nu neapărat de o pizza bună că doar din martie până acum, ne-a venit de vreo două-trei ori la poartă curierul cu pizza de la Presto, restaurantul continuând să vândă mâncare cu livrare la domiciliu.

Nu-mi trecea prin cap să merg la vreo terasă tocmai în ziua marii redeschideri dar pot eu să-mi refuz băiatul tocmai pe 1 Iunie chiar dacă nu mai e copll ci un tânăr domn în toată regula? O să fie copilul meu şi când o avea 60 de ani... Până la urmă, 1 Iunie este pentru toată lumea un binevenit motiv de sărbătoare la fel ca 8 Martie, nu-i aşa? După o perioadă tensionată, obositoare, întunecată avem nevoie de micile bucurii mărunte care ne fac viaţa frumoasă.

Aşadar, tânărul familiei pune mâna pe telefon şi rezervă o masă la Presto Ristorante pentru ora 13. Este cea mai bună alegere în acest moment pentru noi, de acasă până la restaurant facem cel mult 10 minute (dacă o luam direct pe strada General Candiano Popescu). În ultimul timp, ne-am obişnuit să facem cumpărături, să ne plimbăm, să rezolvăm toate problemele administrative cât mai aproape de casă. Din comoditate, din solidaritate de cartier dar şi pentru a evita deocamdată, pe cât posibil, mijloacele de transport şi locurile aglomerate...

Plecăm devreme de acasă ca să avem timp pentru o plimbare lungă prin Parcul Carol, minunat la început de vară. Au înflorit teii, iasomia şi trandafirii, miroase a iarbă proaspăt cosită, broscuţele ţestoase fac plajă pe malul lacului, raţele şi-au scos boboceii la lecţia de înot... cu un pic de noroc putem să întâlnim veveriţa sau o ciocănitoare, prea ocupată să trateze copacii bolnavi ca să ne bage în seamă. Multă lume în parc, bunici cu nepoţi, tineri cu biciclete şi role dar nu este înghesuială, sunt destule bănci şi alei umbroase pentru toţi plimbăreţii.

Ne uităm la ceas şi o luăm pe aleea principală, mărginită de trandafiri şi tei în floare, spre ieşirea din parc de la Fântâna Zodiac din Piaţa Libertăţii. Frumoasa fântână în stil Art Deco, inaugurată în anul 1935, este construită după planurile arhitectului Octav Doicescu şi decorată cu mozaicuri reprezentând cele 12 semne zodiacale, realizate de artistul plastic Mac Constantinescu. După mine, este cea mai frumoasă fântână arteziană din Bucureşti... atrage ca un magnet copiii şi tinerii îndrăgostiţi dar ar merita mai multă atenţie din partea autorităţilor, la fel ca multe alte monumente din zona Parcului Carol.

Fântâna Zodiac este un reper care nu poate trece neobservat, indiferent de direcţia din care veniţi. În Piaţa Libertăţii, la intrarea principală în Parcul Carol, este amenajată o parcare cu plată cu aproape 100 de locuri dar este dificil să găsiţi un loc liber în zilele de sărbătoare. Maşinile pot fi parcate gratis, cu oarece şansă, pe marginea parcului, de-a lungul străzii General Candiano Popescu.

Presto Ristorante se află la parterul unui bloc nou din complexul Carol Park Residence, construit pe Bulevardul Mărăşeşti colţ cu strada General Candiano Popescu. Adresa restaurantului este Bd. Mărăşeşti nr. 2B, sector 4 dar la faţa locului îl veţi găsi la parterul blocului de pe strada General Candiano Popescu, vizavi de Muzeul Naţional Tehnic prof. ing. Dimitrie Leonida. Presto Ristorante nu este singura mâncătorie de la parterul acestui bloc. Se înşiră, unul după altul, restaurantul chinezesc Zao (care face parte din acelaşi lanţ cu Presto), B3TON şi La Papile. După o plimbare în parc, aveţi de unde alege un restaurant cu terasă pentru o mâncare gustoasă sau doar o bere rece!

În Bucureşti există un lanţ de pizerii Presto, risipite prin mai multe cartiere cum ar fi Militari, Drumul Taberei, Rahova, Berceni, Colentina, Hala Traian sau chiar în Popeşti Leordeni. Noi am fost numai la Presto Ristorante din cartierul nostru, iarna în interior, vara la terasa umbrită de platani sau doar am comandat o pizza care ne-a fost adusă la poartă.

Presto Ristorante de la Parcul Carol nu este mare, interiorul este luminos, cu mobilier din lemn alb şi pereţii decoraţi cu reclame vintage şi etajere cu originale obiecte de decor cu un cochet aer retro. Mesele sunt cam înghesuite, nu ştiu cum vor reamenaja localul ca să respecte normele actuale... Am mâncat de câteva ori în interior în sezonul rece, la ore mai puţin aglomerate când erau ocupate doar câteva mese.

Presto Risorante este încadrat de micuţa şi eleganta cafenea Carol Cafe şi de Prestolino, "locul de descărcat copiii"unde se organizează diverse activităţi pentru cei mai mici clienţi. De fiecare dată când trec pe acolo, mă amuz citind ce scrie pe uşi: la intrare, "copii energici", la ieşire, "copii fericiţi". Eu aş adăuga... părinţi şi bunici mulţumiţi pentru că pot bea în linişte o cafea în timp ce copiii lor se distrează, atent supreavegheaţi de personalul de la Prestolino. Deocamdată părinţii, bunicii şi copiii trebuie să mai aştepte... Prestolino este închis la fel ca toate locurile de joacă, indiferent dacă se află în spaţiu închis sau în aer liber.

Carol Cafe, Presto Ristorante şi Prestolino fac parte din aceeaşi familie şi terasa se întinde pe toată suprafaţa de trotuar din faţa lor. Mesele, destul de înghesuite altădată, au fost răsfirate la distanţă suficient de mare. Pentru comparaţie, voi ataşa poze din toamna trecută şi de anul acesta... diferenţa este uşor de sesizat! Singura dezamăgire, jardinierele din metal sunt triste şi urâte în aşteptarea exploziei de culoare care înviora altădată terasa de la Presto, de primăvara până toamna târziu. Sper că odată cu clienţii se vor întoarce şi florile la Presto...

Am ajuns cu un sfert de ceas înaintea orei stabilite. Pe o tăbliţă, la intrarea în restaurant, scrie că este necesară rezervarea unei mese pentru a evita eventualele surprize neplăcute. Majoritatea meselor de pe terasă erau deja ocupate, multe familii cu copii mici şi mari, oameni relaxaţi, zâmbitori ca într-o zi de sărbătoare. Am fost întâmpinaţi de o tânără mascată, înmănuşată şi înarmată cu un flacon de dezinfectant, conform normelor de luptă cu inamicul invizibil. Am recunoscut-o după voce şi siluetă... ne-a condus spre o măsuţă strategic aşezată într-un colţ, cei mai apropiaţi vecini aflându-se destul de departe de noi.

Am intrat, pe rând, în restaurant pentru a ne spăla pe mâini apoi am revenit pe terasă şi am comandat o limonadă cu aromă de pepene galben şi două cafele espresso. Deşi în mod obişnuit mă limitez la cafeaua de dimineaţa, la Presto comand de fiecare dată cafea pentru simplu motiv că este foarte bună sau mai bine zis, exact pe gustul meu. A durat foarte puţin să ne hotărâm, ştiam de acasă că vrem să mâncăm pizza. Am luat trei pizza, Capriciosa, Ţărănească şi Cinque Formaggi şi am mâncat amestecat, căteva felii din fiecare sortiment. Este delicioasă pizza de la Presto, coaptă în cuptor cu lemne, cu blat subţirel şi crocant şi ingrediente de bună calitate. Nu ne-a dezamăgit niciodată!

De obicei nu mâncăm desert după pizza dar de data aceasta am făcut o excepţie şi ne-am răsfăţat cu tort Presto şi cheesecake cu dulceaţa de vişine. Tortul meu cu vanilie şi ciocolată a fost excelent, cheesecake-ul ales de băieţi a fost bun dar am gustat şi mai bun prin alte părţi. Prezentarea desertului... de zile mari, farfuriile m-au dat gata, veţi vedea în poze.

Meniul de la Presto Ristorante cuprinde, pe lângă multe feluri de pizza, paste, burgeri, supe şi ciorbe, salate, preparate din carne de pui, vită, porc, peşte şi fructe de mare. Ca desert, clătite şi papanaşi, îngheţată, mai multe sortimente de tort şi chessecake, tiramisu "la borcan". De băut, tot ce vrei... cafea, ceai, limonadă, sucuri, apă, bere, băuturi alcoolice. Preţurile sunt măricele dar toate localurile din zonă sunt piperate la preţ. Cele mai multe feluri de pizza se învârt pe la 33-35 lei (cea mai ieftină pizza este Margherita-25 lei, cele mai scumpe sunt Carol, Cinque Formaggi, Suprema, Carnivora-39 lei), pastele costă de la 29 lei până la 45 lei porţia, felia de tort costă 19 lei, berea între 6 şi 10 lei... De luni până vineri, se serveşte meniul zilei, mult mai convenabil la preţ.

Am mâncat bine, am mai fi stat un pic la aer dar norii se adunaseră ameninţător aşa că am cerut nota de plată. Ne-a costat 192 lei şi am achitat cu cardul, lăsând bacşişul în numerar. În cazul în care nu se poate plăti cu cardul datorită vreunei probleme tehnice, există bancomat BCR chiar lângă restaurant.

Pentru prima ieşire la terasă, după perioada de izolare când am stat cuminţi în casă şi la serviciu„am ales un restaurant situat aproape de casa noastră pe care-l cunoştem bine şi în care avem încredere. Am observat că respectă recomandările referitoare la redeschiderea teraselor. Mesele au fost amplasate la distanţă suficient de mare una de alta, tinerii ospătari sunt dotaţi cu măşti, mănuşi, dezinfectant, stau cât se poate de departe de clienţi, au redus conversaţia la minimul necesar, tacâmurile sunt aduse în punguţe de hârtie, mesele sunt bine şterse după fiecare client în parte. Nu am fost stresaţi, ne-am simţit bine, am savurat o banală ieşire la o terasă din cartier ca pe un adevărat cadou de început de vară. Uite cum învăţăm să apreciem lucruri atât de mărunte pe care, cu puţină vreme în urmă, nici nu le luam în seamă...

Desigur, recomand Presto Ristorante împreună cu o plimbare în Parcul Carol şi pe străduţele din jurul lui, în toate anotimpurile! La Presto găsiţi mâncare bună, cafea aromată şi bere rece, personalul este amabil chiar dacă zâmbetul este deocamdată ascuns sub mască... nu mai rămâne decât să avem grijă de noi şi să ne bucurăm de vară şi de oamenii pe care-i iubim!

despre SERVICII

Servire rapidă, personal amabil, dotat cu măşti, mănuşi şi dezinfectant,

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Terasa este curată, mesele au fost distanţate, se vede că se străduiesc să respecte toate cerinţele impuse în acest moment. Interiorul restaurantului este cochet dar încap puţine mese. Meniul este bazat pe pizza, burgeri şi paste dar sunt şi alte preparate în meniu. Mâncarea este proaspătă şi gustoasă, preţurile sunt măricele la fel ca la toate localurile din zonă.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Presto Ristorante se află la parterul unui bloc nou, la intrarea principală în Parcul Carol din PiaţaLibertăţii, peste drum de Fântâna Zodiac şi Muzeul Naţional Tehnic prof. ing. Dimitrie Leonida. Restaurantul este amplasat într-o zonă istorică a capitalei, potrivită pentru plimbări în aer liber.

Trimis de Floria in 06.06.20 16:08:03
Validat / Publicat: 06.06.20 21:49:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Presto Ristorante Bucuresti.Fantana Zodiac din Piata Libertatii in vecinatatea careia se afla restaurantul si parcarea cu plata.

mishu [06.06.20 22:03:28] »

@Floria: Foarte interesant sa vedem cum se realizeaza distantarea fizica in aceasta perioada. La inceput este mai greu, insa asa cum sunt oamenii, multi vor uita ce au patimit destul de repede, speram insa sa fie bine. In timp ce citeam articolul tau incercam sa gasesc asemanari si deosebiri cu ce vad aici. Intradevar exista o oarecare protectie, insa mie nu mi-a cerut nimeri numarul de telefon , si nici prietenei mele care e cu vreo 20 de ani mai tanara ... si din cate vad nici voua, oricum rezervarea fiind facuta deja aveau numele voastre.

Totul arata bine si daca este un loc pe care il frecventati asta arata ca merita. Sa va fie de bine si sa mai repetati, felicitari, votat cu mare drag.

nicole33 [07.06.20 11:57:56] »

@Floria:

Să vă fie de bine și mâncarea și "ieşeala"!

Acum că aţi spart gheaţa cu noile ieşiri la terase după o pauză destul de lungă, impusă, nu liber consimţită, ar fi şi păcat să nu continui dacă vremea se mai încălzeşte.

​​​Luni dimineaţa, de 1 Iunie, băiatul meu mă întreabă: "Ce zici mamă, mâncăm azi o pizza la Presto? "Aha... sesizez imediat nuanţa, "la Presto"nu "de la Presto! "

Subtil flăcăul, dar mi-a plăcut că mama lui a înţeles rapid mesajul şi nu l-a putut refuza mai ales de Ziua Copilului

Cunosc restaurantul de lângă Parcul Carol, pe care l-am vizitat şi eu într-o seară rece de decembrie acum vreo doi ani. Din păcate, eu nu am avut atunci o experienţă reuşită acolo. Am comandat pizza şi mi-au adus un alt sortiment decât cel cerut de mine, însă am acceptat pentru că şi aceea îmi plăcea. Cu toate acestea, se pare că nu mi-a priit, eu fiind singura care m-am resimţit şi am avut probleme. Pentru soţul meu totul a fost în regulă, la fel ca şi pentru prietenul cu care venisem. Nu am făcut mare caz, dar nici nu am uitat incidentul de atunci, şi am continuat să comand pizza de la Presto, la fel ca înainte, şi acasă, dar mai ales la serviciu, cu sau fără vreun motiv. ​

Noi am stat atunci în interiorul restaurantului​ unde era cald şi bine, doar eu ce mai ieşeam afară la o ţigară în zona unde acum este terasa.

​Serviciile au fost acceptabile, deşi personalul era vizibil mai atent cu clienţii casei decât cu cei ocazionali ca noi, iar preţurile mi s-au părut normale pentru zona respectivă.

Pe 1 iunie am ieşit şi eu să beau o cafea la cafe-barul meu preferat​, care tocmai deschisese terasa.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.06.20 16:59:51] »

@mishu: Mulţumesc, Măshu! Am citit cu interes impresiile tale despre ieşirile recente la restaurante şi hoteluri din Austria. Oamenii îşi reiau, cu paşi mici, vechile tabieturi... viaţa nu se opreşte în loc niciodată! Să ne vedem cu bine, sănătoase şi voioase!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.06.20 17:09:31] »

@nicole33: Mulţumesc! Îmi pare rău că nu ai amintiri tocmai plăcute de la Presto Ristorante din cartierul meu mai ales că eşti "mâncătoare" de pizza Presto, la fel ca noi. De fapt, eu şi soţul meu preferăm pizza şi pastele de la Il Cantuccio, restaurant despre care am scris cu altă ocazie, aflat tot peste drum de Parcul Carol, lângă Autogara Filaret. Băiatului meu îi place mai mult Presto aşa că i-am făcut pe plac de 1 Iunie...

​Îţi doresc o vară cu multe ieşiri la terase umbroase, cu cafea bună şi mâncare gustoasă, pe placul tău!

mishu [07.06.20 18:00:20] »

@Floria: Cu riscul de a nu fi pe placul multor dintre mancatorii de pizza, am sa mai comentez (nu eram sigura asa ca am verificat), la firma la care am lucrat inaine de a pleca din tara se comanda mult de la Presto pentru ca aveau un sortiment foarte variat, si pentru ca existau si multi vegetarieni, comandau si astfel de calitati, asa am descoperit Pizza Rhodos, cu mozzarella, branza de capra, dovlecei taiati felii subtiri si marar. E o pizza delicioasa, si nu am gasit-o in nici o alta parte. Am facut si acasa si a fost pe placul mamei. Acum inghit in sec, ca m-am uitat pe site-ul lor .

Zoazore [07.06.20 18:55:23] »

@Floria: Frumos cadou făcut ”copilului” tău (așa e, va fi copilul tău la orice vârstă!), dar și nouă!

Imaginile din Parcul Carol sunt tare odihnitoare! Atât de tare m-am cufundat în ele, încât aproape am simțit parfumurile teilor, trandafirilor și iasomiei!

Prețurile nu-s mari! La 6 lei berea sunt decente! Și să nu uităm zona!

Nici terasa n-arată rău! Cam... tristuță fără flori, dar eu cred că vor apărea și ele.

Cred c-am încercat și eu pizza de la Presto din Militari. Bunuță, dar nu m-a extaziat! Sau n-oi fi ales eu ce trebuie?

Oricum, să vă fie de bine și să mai repetați! Cu sau fără motiv! ​​​​​

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.06.20 19:19:15] »

@Zoazore: Muţumim pentru urări! Mă bucur că m-ai însoţit pe aleile romantice ale Parcului Carol... Este parcul sufletului meu, parcul copilăriei mele... În primii ani ai vieţii mele, Parcul Tineretului nu exista, în locul lui era o mahala cu câteva case dărăpănate şi turme de capre. Prin 1975 s-a inaugurat noul parc din cartier dar pentru mine Parcul Tineretului este doar un loc bun pentru mişcare în aer liber, nu are farmecul şi eleganţa Parcului Carol. ​​

Cât despre pizza... băiatul meu este fan Presto, eu şi prietenul tău Costel avem alt restaurant preferat în zona Parcului Carol, Il Cantuccio care ţi-ar fi şi ţie pe plac. Să ai o vară frumoasă, cu sănătate şi linişte!

nicole33 [07.06.20 21:57:23] »

@Floria:

Am avut eu ghinion atunci, se mai întâmplă şi din astea.

Şi mie îmi place pizza de la Presto şi am continuat să comand de la ei şi o fac şi acum. Au o gamă foarte variată, practic pentru toate gusturile, am şi eu preferatele mele şi îmi place blatul subţire şi puţin crocant.

​La muncă​​ adeseori comandam la Happy Hour când plăteam pentru o pizza şi primeam gratis un suc la alegere şi un desert, de obicei Tiramisu, excelent de fiecare dată, sau baclavale când mă apuca dorul de Turcia. Doar că nu ştiu unde era făcută, fiind în funcţie de sectorul din care sunam.

Raportul calitate preţ mi se pare bun la ei şi îi voi alege şi pe viitor.

Să vină mai repede vara, să scăpăm de stres şi să ieşim pe unde ne place în siguranţă! ​

nicole33 [07.06.20 22:01:37] »

@mishu:

Intradevar exista o oarecare protectie, insa mie nu mi-a cerut nimeri numarul de telefon , si nici prietenei mele care e cu vreo 20 de ani mai tanara ... si din cate vad nici voua, oricum rezervarea fiind facuta deja aveau numele voastre. ​

Când faci rezervare telefonic, numărul tău de telefon le rămâne automat celor de la restaurant şi mai dai şi un nume, cam ca la doctor sau la coafor, deci în caz de vreo problemă, te pot găsi şi identifica destul de uşor, chiar şi fără CNP, adresă sau mai ştiu eu ce. ​

tata123 🔱 [09.06.20 09:28:07] »

@Floria: O ieșire binevenită după perioada de izolare într-un loc frecventat de mulți iubitori de pizza, paste și alte delicii culinare. Să vă fie de bine! Așezarea terasei lângă acest „plămân verde” al Capitalei și în apropierea unui cartier istoric (+ prima gară a Bucureștiului - 1869) îți garantează o plimbare frumoasă după degustarea bucatelor.

Fântâna Zodiac e minunată, opera lui Octav Doicescu fiind parte a manifestărilor inaugurate în 1935: „Luna Bucureștilor”. Cele 6 ediții au adus plusvaloare culturală, artistică și istorică Capitalei, atrăgând vizitatori din toate colțurile țării.

Parcul Carol I mai deține în patrimoniu monumente rămase din anii inaugurării cu prilejul a 40 de ani de domnie ai regelui Carol I: statuile Giganții, fântâna Cantacuzino, Castelul lui Vlad Țepeș (vezi impresii), biserica Cuțitul de Argint, geamia „Carol Hunchiar” (vezi impresii).

Numai bine!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.06.20 19:45:13] »

@tata123: Mulţumesc pentru vizită şi pentru completări! Aşa este, Parcul Carol şi zona care-l înconjoară păstrează o parte importantă din istoria Bucureştiului. Cartierul în care locuiesc de o jumătate de secol cuprinde adevărate comori, unele foarte puţin cunoscute, care ar merita restaurate şi puse în valoare. De exemplu, foarte aproape de Presto Ristorante se află Uzina Electrică Filaret, construită în primul deceniu al secolului trecut, prima uzină electrică comunală a capitalei. Dezafectată în urmă cu 50 de ani, bătrâna uzină a fost declarată monument istoric dar aşteaptă încă un proiect care s-o readucă în viaţa oraşului. Ar trebui să scriu la un moment dat povestea cartierului meu!

O vară frumoasă vă doresc, cu multe plimbări pe placul vostru!

Floria, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: