ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2020
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Citta Alta - o vizită obligatorie în Bergamo

Am ales să ne cazăm în Bergamo, deoarece acest oraș este așezat la distanțe convenabile de obiectivele de vizitat, incluse pe lista noastră. Deși am aterizat de mai multe ori pe aeroportul din Bergamo, nu am luat în calcul o cazare în acest oraș. Având baza în Bergamo sunt foarte multe locuri care pot fi explorate în apropiere, dar nu se poate rata o incursiune în orașul vechi/de sus Citta Alta. Cele 3 nopți de cazare au însemnat 2 zile pline de plimbare, iar acestea au fost alocate astfel - 1 zi la lacul Como pentru a vedea, probabil cele mai frumoase localități de pe malul acestui lac, Varenna și Bellagio (despre care am scris aici - vezi impresii) și 1 zi pentru a vedea localitatea Salo, la lacul Garda. În ziua sosirii, după ce ne-am cazat, am vizitat pentru câteva ore partea istorică a orașului.

Orașul Bergamo este divizat în două părți - Citta Alta și Citta Bassa (orașul de jos, mai nou, mai modern). Citta Alta reprezintă partea veche sau cartierul medieval din Bergamo –acesta este poziționat pe o colină/deal unde puteți ajunge în diferite moduri. Cea mai accesibilă cale este să luați funicularul, dar puteți alege și varianta autobuz sau chiar pe jos. Ca și exemplu, de la gară sau de la hotelul unde am stat (cel din articolul anterior) aveți de mers cam 25 de minute, per-pedes, până la stația de jos a funicularului. Dacă totuși nu sunteți cazați în Bergamo și veniți cu mașina o puteți lăsa în mai multe parcări din oraș, le puteți vedea aici - bestinparking.it/garage/b ... amo/paleocapa-3.

Evitați să veniți în Citta Alta cu mașina proprie sau închiriată - este zonă ZTL (zonă cu trafic limitat) și este nevoie de un permis special, care se acordă celor care locuiesc aici…. zona este înțesată cu camere de supraveghere și fără acest permis aveți garantată o amendă.

Noi am folosit autobuzul 1 (orar aici - atb.bergamo.it/en/atb-net ... -and-timetables) până la stația de jos a funicularului, apoi am urcat cu acesta în Citta Alta. Această linie de autobuz, care face legătura dintre aeroport și oraș, vă poate duce chiar până sus, în orașul vechi, dar am preferat să experimentăm și varianta funicular. Pentru turiști este disponibil un abonament valabil 24 sau 72 de ore la prețul de 3,5 sau 7 euro. Dacă aveți nevoie doar de 1 călătorie, un bilet costă 1,3 euro și este valabil 75 de minute deci cu acest bilet puteți folosi atât busul cât și funicularul - atb.bergamo.it/it/viaggia ... gamo/funicolari.

Acest funicular este în funcțiune de peste 120 de ani, un drum durează câteva minute și vă salvează timp și energie. Desigur că ar fi de preferat o plimbare agreabilă din partea de jos a orașului până în partea veche, dar poate nu este suficient timp pentru a face această plimbare. De aici de sus aveți priveliști superbe asupra orașului, iar în zilele senine se pot vedea și munții. Citta Alta este înconjurat de zidurile de apărare construite de venețieni prin sec. XVI pentru a apăra orașul de atacatori. Vialle delle Mura este strada care înconjoară orașul vechi și puteți face o plimbare pe lângă zidurile de piatră - toată strada are o lungime de aproximativ 6 km, dar, în lipsa timpului, puteți să parcurgeți măcar câteva sute de metri.

Această parte de sus a orașului Bergamo este foarte bine întreținută, clădirile au fost restaurate și arată impecabil. Toate aleile înguste și străduțele medievale sunt pavate cu piatră, astfel că niște încălțăminte cu talpă mai groasă ar fi de preferat. Cam toate aceste alei și străduțe ne conduc, mai devreme sau mai târziu, spre Piazza Vecchia, care reprezintă centrul orașului istoric. În această piață se adună multă lume, turiști și localnici deopotrivă, o bună parte dintre aceștia luând loc la una din mesele teraselor și restaurantelor care sunt amplasate pe laturile pieței.

Piața este înconjurată de clădiri superbe, din care se remarcă, Biblioteca Civica Angelo Mai, Capella Colleoni dar și Palazzo della Ragione (cu o vechime de peste 800 de ani). Acest din urmă edificiu, reprezintă una din cele mai vechi clădiri din Bergamo, și separă Piazza Vecchia de Piazza Dumo, distanța fiind de doar câțiva metri. Tot lângă Piazza Vecchia se vede și Turnul Campanone, unde se poate urca. Turnul are aproape 53 de m înălțime și pentru o priveliște frumoasă asupra Citta Alta, urcați ori pe scări (țineți cont că sunt 230 de trepte) sau mai comod cu liftul. Clopotul de aici bate de 100 de ori în fiecare seară la ora 22 - în trecut, la această oră locuitorii erau astfel avertizați că se închid porțile orașului, tradiție păstrată și astăzi.

Trecem pe sub arcadele Palazzo della Ragione și ajungem imediat în Piazza Duomo, unde vedem, cum altfel, Domul/Il Duomo și Basilica Santa Maria Maggiore, o biserică cu o fațadă minunată. Ridicarea acestei biserici a început în anul 1137, iar astăzi este una din clădirile-emblemă din Bergamo. Prin tot acest oraș medieval veți vedea cafenele, mici localuri cu doar câteva mese, pizzerii și cofetării (pasticceria), care pot fi locuri relaxante de popas la o cafea, o prăjitură sau o porție de paste.

Am parcurs câțiva kilometri pe străduțele de aici, apoi am coborât tot cu funicularul și am luat autobuzul 1 până în apropierea hotelului. Citta Alta reprezintă partea cea mai fermecătoare și atractivă a orașului, astfel că dacă treceți prin Bergamo, acest loc trebuie trecut în fruntea listei cu obiective de vizitat. Mai multe informații veți găsi aici - visitbergamo.net/en

Trimis de BOGDAN DSN in 28.05.20 18:28:35
    Validat / Publicat: 28.05.20 20:08:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vedere din Citta Alta

mishu [28.05.20 20:15:42] »

@BOGDAN DSN: Intradevar, foarte frumos, am sa o iau ca pe o recomandare, felicitari, votat cu mare drag.

BOGDAN DSN [28.05.20 21:21:09] »

@mishu: Mulțumesc. Dacă ajungi în Bergamo, trebuie să vizitezi și această parte istorică.

Carmen Ionscris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [28.05.20 22:31:57] »

@BOGDAN DSN: Bergamo a fost pe lista mea de anul acesta. Acu'm-a găsit și pe mine... Zborul s-a anulat, banii i-oi vedea cândva sau așa sper... așa că am amânat pentru la anul. Orașul de sus era desigur prioritatea mea #1 și citindu-ti reviewul și văzând pozele sunt și mai hotărâtă să îl vizitez.

Felicitări așadar! ​

BOGDAN DSN [29.05.20 19:14:33] »

@Carmen Ion: Corona ne-a„furat„ multora vacanțele, dar cu siguranță Citta Alta va fi acolo și anul următor. Și eu aveam o vacanță programată în Spania, dar totul a fost anulat. Am primit banii de pe rezervările făcute la hoteluri, iar pentru zbor vei primi banii - eu i-am primit (de la Wizz) după circa 2 luni.

Mulțumesc pentru vizită. ​

elenapaunescubz [19.07.21 15:21:09] »

@BOGDAN DSN: Am facut şi eu rezervare la BB Hotel Bergamo, după ce am vazut postarea dvs. Îmi puteţi spune, vă rog, cu ce aţi ajuns de la aeroport la hotel? Înţeleg din alte comentarii că se ia autobuzul 1A dar staţia este la gara centrală sau are staţie şi în apropierea hotelului? Mă gândesc că pe 31 iulie, în căldura de la ora 12 a. m. e cam greu să mergem de la gară la hotel şi apoi să ne întoarcem pentru a merge spre oraş efectiv. Am văut pe hartă că nu prea e umbră pe zona asta...

Mulţumesc pentru toate informaţiile din postări. F. interesante şi, mai ales, utile!

adsoscris / TELEFON [19.07.21 15:48:28] »

@elenapaunescubz: intamplator, stiu situatia (daca nu confund hotelul). Autobuzul de la aeroport va lasa la gara (de fapt, la autogara, la 200 de metri distanta). De acolo aveti de mers cam 10 minute pana la hotel. Dar se poate si schimba cu un alt autobuz, 301, pentru vreo trei statii (acesta ocoleste putin).

Biletul de la aeroport este valabil 90 de minute, deci ar trebui sa se poata folosi acelasi bilet pe autobuzul cu care schimbati.

Google maps va poate face imediat un traseu. Vacanta frumoasa!

BOGDAN DSN [19.07.21 21:45:45] »

@elenapaunescubz: Noi am avut mașină închiriată, deci am ajuns cu mașina la hotel. În schimb, la plecare, hotelul ne-a oferit transfer la aeroport cu un microbuz - 5 euro/persoană. Cred că ar fi ok să întrebi la hotel, dacă vă poate asigura transferul - pentru a nu mai schimba autobuze sau să mergeți pe jos 800 m cu troller/bagaj după voi. Ai aici adresa de email a hotelului - bergamo@hotelbb.com

Mă bucur dacă informațiile mele au fost utile.

Toate cele bune și vacanță frumoasă!

adso, Carmen Ion, elenapaunescubz, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bergamo și împrejurimile: