ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2020
STATUS: APOLLO
MAY-2020
Solo
EXCELENT

Igls – un loc pentru iubitorii de frumos, natura, sport

Igls, cred ca multi ati auzit despre acest loc, doar ca acum nu va vine in minte de unde. Iubitorii sporturilor de iarna vor spune imediat, Olimpiada de iarna 1964 si 1976, dar nu numai atat, pentru ca si pentru mine aceste doua olimpiade au fost cu ceva ani in urma, dar Igls este o statiune de sporturi de iarna bine cunoscuta, iar eu o stiu cel mai bine din competitiile de bob. Ma uitam cat de mult puteam la aceste competitii si cel mai mult imi placea cum pe parcursul competitiei erau afisati timpii intermediari, si uneori speram ca o echipa sau alta sa treaca in fata, uneori erau si incidente, insa chiar daca nu sunt o sportiva activa, sunt o pasionata “pasiva”urmaresc mai mult la TV.

Cand am fost cu baietii la Innsbruck am profitat de faptul ca am avut Innsbruck card si am mers cu telecabina atat pe Norkette cat si pe Pascherkofel, legatura intre cele doua destinatii asigurandu-se cu masina “J”asa cum am povestit aici vezi impresii. Acum aveam abonament pe 24 de ore, as fi putut ajunge tot cu masina “J”, dar am inteles ca exista si o varianta chiar mai frumoasa, adica la capatul liniei 1 de tramvai (in zona de unde se poate ajunge spre Panorama Tirol sau trambulina de la Bergisel) exista tramvaiul nr 6, insa avand in vedere traseul (care cuprinde totusi cateva statii) acesta circula la interval de o ora, asa ca am luat tramvaiul (si inca ceva turisti porniti la drum) si hai sa vedem ce ne ofera drumul. As fi filmat insa am cautat pe net si am gasit ceva asa ca va invit sa vedeti cate ceva (sa spicuiti putin din acest traseu) in acest filmulet youtube, filmarea este facuta chiar de langa conductor, asa ca veti vedea frumos traseul. Si am vazut si un filmulet de prin 1995, asa ca traseul are ceva vechime ????

Despre Igls putem spune fie ca este un satuc fie un satelit al orasului Innsbruck avand in vedere ca se afla la cativa km de oras, insa ca si istorie, la data de 1 Aprilie 1942 (si nu a fost gluma vreme de ceva ani) Igls a fost atasat orasului Innsbruck, devenind din nou “oras”separat in 1961. Se afla la o altitudine de 870 m, are circa 2000 de locuitori si aici exista circa 500 locuinte. Este insa bine asezat avand in vedere ca la distanta mica se afla telecabina cu care ajungi usor pe varful Patscherkofel (aproximativ 2200 m) de unde se pleaca in nenumarate drumetii.

De la gara spre centrul localitatii drumul merge pe Obexerstrasse, strada numita asa dupa numele unui comerciant din Innsbruck, Michael Obexer, care a deschis in 1881 primul hotel in zona, punand practic bazele statiunii Igls.

Casele, fermele, centrul de informare turistica, cafenele, floraria, se gasesc toate in acel tip de casa de munte pe care le admiram de cate ori trecem prin astfel de zone. Vechea primarie este intr-o astfel de casa, si la fel, farmacia. Ai impresia ca timpul s-a conservat aici, iar elementele mai noi aduc un modernism pe care nu prea il incadram in atmosfera, dar care ne arata ca totusi si in aceste locuri lumea evolueaza. Si aici as vrea sa mentionez un centru spa Parkhotel Igls, si m-am uitat pe pagina lor de prezentare, e tentant pentru relaxare mai ales avand in vedere ca zona este cunoscuta si pentru izvoarele termale ce sunt cunoscute in zona inca din Evul Mediu.

Insa unul dintre cele mai cunoscute hoteluri de aici (sa stiti ca am vazut cateva hoteluri si pensiuni in zona, avand in vedere apropierea de oras, dar si de partiile de ski iarna si traseele turistice vara) este Sporthotel Igls, am fost curioasa si am intrat pe site-ul lor, este un hotel de 4* care arata chiar bine, merita de luat in seama ca o cazare alternativa fata de oras.

Ce am mai admirat in zona, ar fi un centru pe care nu l-am prins foarte bine, cred ca era un atelier mestesugaresc, acum parea inchis, in care se lucrau/vindeau obiecte lucrate acolo, insa casa era foarte interesanta si o sa vedeti asta in poze.

Am vazut si “zona artistica”, “o sala de spectacole in aer liber”, cu banci din lemn, iarba si pomi, o incantare sa te afli in acel loc. De altfel in drumul meu dinstre gara spre oras, am inregistrat la un moment dat atmosfera, o liniste “tulburata”doar de cantecul pasarilor si sururul apei, daca va uitati la filmulet sper sa prindeti si voi atmosfera asa cum am prins-o eu.

Si biserica din localitate este interesanta, pentru ca era deschisa am intrat in ea. Si am avut parte de o plimbare usoara, admirand localnicii care isi ingrijeau zona verde, apoi stateau la soare si se bucurau de o zi frumoasa, la fel cum se bucurau si turistii sa chiar localnicii care erau la terase, cu o cafea, o prajitura sau un pahar de ceva, iar eu m-am bucurat de o inghetata, admirand vanzatoarea care avea o masca draguta, erau desenate niste buze generoase si pline de zambet.

In spatele mastii zambeam si eu, admirand un cuplu tanar, posesor de 3 bijuterii gemene (nu cred ca aveau mai mult de trei ani), cu niste ochi albastri superbi, si care iesisera la o inghetata. Eu mi-am luat o inghetata de nuci, buna rau de tot.

Daca revenim insa la ce ne mai poate oferi zona, aflati ca avand in vedere localizarea avem parte de tot ce ne poate oferi natura vara: drumetii, golf, inot in lacul Land (aproape de Igls), trasee pentru biciclistii mai experimentati, un teren de golf in apropiere, dar si o gradina botanica alpina, pe care nu am reusit sa o vad nici data trecuta cand am fost in zona dar nici acum deoarece functioneaza doar in perioada iunie -septembrie, dar va voi spune cateva despre aceasta gradina botanica. Este situata in apropierea statiei de telecabina Patscherkofel, dar aici trebuie sa fiti atenti la informatie, o sa gasiti pe net ca aceasta este localizarea, insa fata de vechea statie de telecabina, cea noua este ceva mai departe. Asa ca daca vreti sa urcati pe varf cu telecabina mai aveti de mers o statie, daca va intereseaza gradina botanica coborati la vechea statie. Aceasta este gradina botanica aflata la cea mai mare inaltime din Austria (aproximativ 2000 m), se intinde pe o suprafata de circa 1.5 hectare, este aflata in grija Universitatii Innsbruck si aici gasiti printre altele, florea de colt, gentiana, flori rare din toata lumea carora le prieste aceasta atitudine, unele specii provin din Himalaia si in iunie aici infloreste un trandafir care insa este otravitor, dar este aspectuos deoarece culoarea sa acopera muntele.

Iarna oferta cuprinde mai degraba sporturile de iarna: schi (aici sunt 20 km partii), sanius, curling, patinaj, bob si altele de genul, insa se pot face si drumetii usoare.

Daca tot vorbim de sporturile de iarna, acestea sunt facute astfel incat si sportivii de performanta dar si cei amatori sa se bucure de ele astfel incat toata lumea sa sa iasa in castig, astfel:

- Pista de bob are doua zone de pornire una de unde pleaca doamnele si copiii (minim 12 ani si 1.30 m) o distanta de 800 m iar viteza maxima poate ajunge la 90 km/ ora, bobul e ocupat de 5 persoane si pilotul si zona de unde pleaca domnii, 1270 m, viteza maxima 115 km/ora, pasagerii minim 14 ani, 2 pasageri, pilotul si “franarul”. Aceasta este “oferta de iarna”, dar bob se poate practica si vara, traseul tot 1270 m, tu si pilotul, minim 14 ani si 1.30 m, traseu pe care il parcurgi in 60 de secunde. Ce sa spunem, adrenalina totala.

- pentru iubitorii de curling (recunosc ca si mie imi place acest sport) sau hochei, meciurile clubului local pot fi vazute din noiembrie si pana in martie.

Si cum plimbarea mea prin aceasta micuta localitate se apropie de final, nu pot decat sa va invit sa ajungeti pe aici, si daca vreti sa va placa cel mai mult, luati tramvaiul, este o singura sina pe care merge tramvaiul prin padure (se dubleaza doar in unele statii) si sa descoperiti acest loc minunat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aflat la mai putin de 10 km de Innsbruck, este un loc unde mergi clar pentru relaxare si activitati in aer liber fie vara fie iarna

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Aici in nici un caz nu vii pentru shoping, evadezi macar cateva ore din oras ca sa te bucuri de natura.

Trimis de mishu in 25.05.20 07:43:15
Validat / Publicat: 25.05.20 10:33:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Igls - un fel de fantana

Mika
[25.05.20 11:12:22]

@mishu: Frumoase căsuțele din Tirol.  In multitudinea de planuri de vacanță din acest an, am prevăzut și o vizită in Innsbruck. Poate voi ajunge și in Igls. Să vedem care va fi până la urmă lista finală. Citit și votat cu drag.

Dan&EmaPHONE
[25.05.20 12:01:35]

Minunat! ​​​​ ​​

Despre P07 al tau tradus in limba romana voi scrie. ​​​​

Casele, curtile in zonele de munte si padure arata impecabil in Austria si Germania. Florile sunt nelipsite din decoruri, iar proprietatile arata asa de bine ca daca mi-as permite restul vietii intr-asa un loc, as avea 5 ani de viata sanatoasa in plus, pe putin. ​​

Numai de bine! ????

[25.05.20 13:39:04]

@Mika

In multitudinea de planuri de vacanță din acest an

cred ca va trebui sa iti faci planuri pe mai multi ani pentru Austria, la cate sunt de vazut nici nu stii incotro sa o iei, asa ca pune pe lista tot ce vrei sa vezi si calculeaza pentru cati ani iti iese lista . Poate ca pana in Innsbruck ai sa introduci ca destinatie si Kufstein, asa, cat mai sunt si eu pe aici.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

Mika
[25.05.20 13:44:29]

@mishu. Așa e, imi trebuiesc câțiva ani, dar am timp... Cred că totuși Innsbruck-ul il vom vedea anul acesta. Din Austria ne-am planificat să mergem in Elveția, și planul este să mergem prin Innsbruck și pe urmă prin pasul Stelvio. Să vedem dacă ne iese... Poate trecem și prin Kufstein. Oricum, in Austria vom merge.

[25.05.20 14:03:27]

@Dan&Ema

Despre P07 al tau tradus in limba romana voi scrie.

astept, ca am vazut poze, insa sper sa fie si cu tine pe traseu . Imi plac aceste parcuri tematice, chiar daca am ramas cu niste urme de la una dintre tiroliene, insa in fine, si acum as incerca, ce-i drept mai mult de traseu verde sau albastru (nu stiu care e ordinea nu am facut) asa ca pe traseu rosu sau negru nu ai sa ma vezi.

Cat despre sanatate, cred ca ai adauga 10 ani nu 5, insa asta este, ce imi pare rau este ca la noi localitatile acestea atat de micute nu sunt totusi bine ingrijite, oamenii in varsta de la noi sunt majoritatea batrani si in suflet, aici parca intineresc. Am iesit si azi putin la plimbare cu toaa ploaia de afara si am vazut la un moment dat un cuplu care cred ca aveau cel putin 75 de ani fiecare, erau cu mastile pe nas si cu betele de trecking, usor, usor, insa aceste bete reprezinta un ajutor de care nu ne dam seama, este de fapt o modaliate de a face sport.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, astept impresiile.

Dan&EmaPHONE
[25.05.20 14:35:27]

@mishu: Tradare! S-a aflat unde am fost inainte sa spun! ????​​

[25.05.20 14:47:40]

@Dan&Ema: Familia te-a tradat!

Zoazore
[25.05.20 19:31:18]

@mishu: Pentru mine,  Innsbruck înseamnă schi, sărituri cu schiurile. La Olimpiada din 1976 aveam 10 ani și n-o vedeam decât pe Nadia, sport de iarnă însemna bătaia cu bulgări și construirea unui om de zăpadă.

​Igls a fost, cum ar veni, ”zona metropolitană” a orașului Innsbruck, mai degrabă un târg decât un oraș! Dar e cochet și curat și m-aș muta acolo ieri dacă se poate. Nu se poate deocamdată, din păcate!

P17 mi se pare foarte interesantă Aș numi-o casa Ying-Iang, zi-și-noapte, alba-neagra! E cea mai interesantă prin simplitatea ei. În ea aș sta, sau în P15.

Tot burgul ăsta parcă e decupat dintr-o poveste frumoasă! Mă încarcă pozitiv doar privind peisajele, casele... Ooofff! ​​

[25.05.20 19:50:04]

@Zoazore: Este destul de interesant, desi sunt mult mai multe activitati vara, totusi mai degraba pentru sporturile de iarna este cunoscuta statiunea, si ca sa fim cinstiti, cele de vara sunt pentru oamenii obisnuiti, restul insa pentru sportivi.

Cred ca ar fi o varianta buna pentru casuta ta de vacanta, sau macar sa te visezi aici .

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

[25.05.20 20:35:19]

[25.05.20 20:44:16]

@webmaster: Multumesc frumos, o seara linistita!

Dan&Ema, Mika, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Innsbruck și împrejurimile: