ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2020
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

La plimbare prin Malcesine

După ce în prima parte a vacanței de vară am vizitat cele mai frumoase lacuri din Dolomiti (citiți aici), iar în cea de a doua parte am fost de două ori la Lago Molveno, care a fost desemnat pentru al șaselea an consecutiv, cel mai frumos și cel mai curat lac din Italia (am scris aici) mai rămăsese de aprofundat și Lago di Garda. Acest lac face parte din celebrul trio de lacuri nordice alături de Como și Maggiore - lacuri care atrag milioane de turiști anual. Dacă despre minunata stațíune Limone sul Garda am scris un review detaliat aici, în acest articol a venit rândul să descoperim o altă localitate de pe malul lacului Garda - Malcesine.

Această frumoasă așezare este așezată pe malul estic al lacului Garda la poalele Monte Baldo și face parte din regiunea Veneto, provincia Verona. În Malcesine am ajuns de două ori în vara lui 2019 - prima dată pentru a urca cu telecabina și pentru a explora (foarte) puțin orașul, iar a doua oară pentru o sesiune de plajă și baie plus plimbarea mai lungă prin centro storico și mici cumpărături. Ca și restul stațiunilor de pe malul lacului Garda, Malcesine este un loc foarte căutat de vizitatori. Sunt disponibile mai multe parcări, unele amenajate de-a lungul drumului via Gardesana / SR 249, altele sunt prin oraș, iar o altă parcare mai mare, pe mai multe etaje este la stația de jos a telecabinei.

Voi începe relatarea cu urcarea cu telecabina spre Monte Baldo –urcarea se face în două tronsoane, cea mai interesantă fiind a doua parte. De ce spun asta? pentru că pe durata urcării/coborârii pe al doilea tronson, telecabina se rotește lent cu 360 de grade astfel încât toată lumea va vedea peisajul de jur-împrejur. De menționat este faptul că este posibil să stați mult la coadă, atât la urcare cât și la coborâre. Plus faptul că veți putea sta la rând și la casele de bilete, așa că ar fi bine dacă ați putea ajunge aici cât mai de dimineață pentru a evita o coadă de o oră (plus cea de la bilete). Pentru a scăpa de coada de la casele de bilete, puteți să vă achiziționați online aceste bilete.

În momentul achiziționării biletelor de la ghișeu vi se va comunica timpul estimat de așteptare până la urcarea în telecabină. Timpul este foarte apropiat de realitate - nouă ni s-a spus că va dura cam o oră, iar durata statului la coadă a fost de 55 de minute. În acest timp am avut ocazia să vedem evoluția de-a lungul timpului a acestei telecabine prin intermediul tablourilor de pe pereți. În anii 80 telecabina lor arăta exact cum arată azi la noi telecabinele de la Sinaia și Bușteni - ei au schimbat multe de atunci, noi doar cablurile. Prețul unui bilet dus-întors era în iulie 2019 de 22 de euro.

În câteva minute ajungem la 1760 m altitudine iar aici temperatura scade simțitor, iar vântul poate da de furcă - ar fi bine să aveți o geacă, un hanorac sau un pulover. La statia de sus a telecabinei există o terasă, un bar și un restaurant self-service unde puteți servi câte ceva. Tot de aici încep mai multe trasee turistice sau de mountain-bike. Am văzut și câțiva amatori care se pregăteau de un zbor cu parapanta. Dacă ajungeți sus devreme este timp pentru a vă plimba sau chiar pentru a parcurge unele trasee cu durata între 30-120 de minute. Dacă ajungeți mai târziu (cazul nostru) nu prea este timp de multe –în timpul verii, după-amiaza atmosfera poate fi mai încărcată, iar vederea asupra lacului nu mai este așa clară (dimineața pot fi condiții mult mai bune). Am avut timp de o scurtă plimbare, apoi am revenit la coada pentru coborăre, care a durat alte 45 de minute. Mai multe detalii aveți aici - funiviedelbaldo.it/en.

Am ajuns la nivelul lacului și am început scurta plimbare prin centro storico (a doua zi am avut timp pentru una mai lungă). Castello Scaligero este principala atracție turistică a orașului. Clădirea își ia numele de la familia della Scala, care a deținut-o și a făcut modificări în secolele al XIII-lea și al XIV-lea;castelul a fost folosit, restaurat și adaptat în scopuri militare până în secolul al XIX-lea. În zilele noastre, pe lângă faptul că este un important obiectiv turistic, castelul este și un loc preferat pentru nunți. În ziua vizitei noastre, castelul era închis pentru că fusese rezervat de un grup de englezi care au dorit să-și serbeze cununia în castel. Ei făcuseră o vizită prealabilă în Malcesine (ca și turiști) și au fost impresionați de acest loc, astfel că au decis să facă aici nunta. Am aflat aceste info de la casa de bilete unde o doamna amabilă ne-a explicat de ce este închis. Când să plecăm, veneau și nuntașii însoțiți de un grup mare de englezi. Toți veneau pe jos, deoarece mașinile nu au acces în centro storico - nici nu ar avea loc pe aleile înguste de aici. Sunt convins că din turnul sau de pe terasele castelului, priveliștile sunt deosebite și poate data viitoare vom găsi deschis.

Centrul vechi al orașului (centro storico) are un farmec aparte, cu alei pietruite și inguste care trec pe sub arcade din piatră, cu portul mic, restaurante și cafenele tipice și biserica „Santo Stefano e Benigno e Caro”. Malcesine este una dintre cele mai elegante și mai bine dotate destinații de vacanță din Lacul Garda –dispune de numeroase hoteluri, apartamente, pensiuni și locuri de camping astfel încât oferă vizitatorilor/turiștilor toate tipurile de cazare. Dacă vă cazați aici puteți lua un vaporaș spre Riva del Garda, Limone sau alte stațiuni unde sunt asigurate legături pe apă. Există și câteva mici piațete, tratorii, gelaterii și magazine care vând produse artizanale (genți, încălțăminte și haine) sau alte produse specifice zonei (ulei de măsline, limoncello, paste, miere etc).

Fostul sat de pescari oferă o gamă largă de activități sportive, de exemplu, navigație, paddle-bording, windsurfing, schi nautic, parapanta, tenis, mini golf. Portul principal este tipic lacului Garda: mic, atractiv, plin de bărci și înțesat cu cafenele. La orele prânzului cu greu găseai un loc liber la aceste localuri. La mică distanță se află vechiul port, Porto Vecchio, un loc mai liniștit, cu vederi frumoase asupra lacului Garda. Malcesine are un birou de informații turistice aproape de port, unde puteți obține sau cere hărți ale orașului, orarul de navigație sau alte detalii. Orașul este un loc minunat pentru a vă plimba timp de o oră sau mai multe, cu străduțe medievale pitorești care urcă de pe malul lacului.

O enotecă sau o mică trattoria care oferă preparate delicioase, pot reprezenta o destinație mai interesantă/atractivă pentru prânz sau cină - chiar dacă este mai retrasă și nu are vedere la lac sau terasă pe malul lacului. Multe localuri cu vedere la lac oferă meniul turistic/zilei, iar varianta prezentată mai sus este demnă de a fi luată în calcul. Sunt câteva supermarketuri pe strada principală de deasupra orașului vechi, dar și locații care oferă pizza la felie sau sandvișuri gata preparate. În partea de sud a orașului, o plimbare pe zona de promenadă de pe malul lacului (Via Lungolago), poate fi extrem de plăcută - aceasta trece pe lângă hoteluri, cafenele și posibile locuri de scăldat.

Închei aici seria articolelor despre frumoasele localități de pe malurile lacului Garda. Dacă ajungeți pe aici, vă recomand să faceți o vizită în Malcesine pentru că aveți ce vedea. Mai multe informații puteți găsi aici - visitmalcesine.com/en.

Trimis de BOGDAN DSN in 16.05.20 20:23:11
    Validat / Publicat: 17.05.20 03:31:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Una din plajele din Malcesine

[17.05.20 11:56:32]

@BOGDAN DSN: Cu fiecare articol scris despre zona asta mai adaug o bila alba pentru a prioritiza zona pentru o vacanta aici, si deja cred ca am strans un sac de bile albe .

Zona este superba si foarte ofertanta, astfel incat sa iti faci aici un concediu si sa nu poti vedea tot astfel incat sa te intorci.

Frumos loc si pentru pastrarea unei amintiri de-o viata la inceput de drum.

Felicitari, votat cu mare drag. ​​​

[18.05.20 17:20:24]

@mishu: Mulțumesc. ​Mă bucur dacă aceste articole te vor determina în a trece această destinație (Lago di Garda) în fruntea listei cu locuri de petrecut vacanța. Cu siguranță un concediu de câteva zile îți va aduce aminitiri frumoase în blocnotesul cu călătorii. Unde mai pui că la o distanță de maxim 50 de km de lac ai multe alte oportunități, unele descrise și de mine, altele redate de alți colegi de AFA - Cascata Varone, Lago di Ledro, Verona, Strada della Forra etc.

Michi
    [19.05.20 20:33:14]

@BOGDAN DSN: Nu am trecut decât pe la lacul  Lugano şi apoi Como la capătul unui drum superb de 500km cu autocarul, coborând din Elveţia de la St. Moritz  spre Torino.De Lago di Garda nu ştiam.  Am foarte multe lacune, dacă ar fi să cred în metempsihoză şi m-aş naşte cu aceeaşi pasiune pentru călătorii, mi-ar trebui vreo două vieţi să cuprind tot ce s-a scris aici. Frumos review, acum zic că AmFostAcolo.

[20.05.20 16:09:33]

@Michi: Mulțumesc. Pasiunea pentru călătorii este acolo în sufletul fiecăruia - totul este să o cultivăm și să ne propunem să vedem cât mai multe locuri frumoase, pentru că planeta noastră are o mulțime de asemenea destinații. Unii pot să vadă mai multe, iar alții mai puține, important este să călătorim și să ne facem viața mai frumoasă.

2 dintre lacurile menționate (Como și St. Moritz) sunt extrem de atractive - mă bucur că am reușit să le văd și eu. Lacul Lugano - sper să-l văd cu prilejul unei alte vacanțe prin acea zonă.

Toate cele bune! ​​

vlad2005PHONE
    [19.03.24 12:05:56]

Bună ziua! Aș dori să vizitez în luna iuie Lacul Garda, sens în care am achiziționat deja biletele de avion. Am însă o nelămurire în ceea ce privește localitatea în care să rezerv cazarea - Limone sau Malcesine. Menționez că am la dispoziție 4 nopți.

Ce mă sfătuiți față de acest aspect?

[19.03.24 17:33:37]

@vlad2005: Salutare! Ambele variante sunt câștigătoare 🙂. În Limone, dacă stai mai sus, pe deal, vei avea de urcat/coborât pe străduțele localității. Malcesine este„mai plat„deci nu vei mai avea de urcat sau coborât.

Din Limone poți urca pe Strada della Forra spre Pieve di Tremosine - vezi impresii. Sau poți vedea Cascata Varone și Lago di Ledro.

Din Malcesine poți urca pe Monte Baldo de unde ai numeroase trasee... sau poți vizita Riva del Garda etc.

Noi am stat 2 nopți în Limone... era mai aproape de obiectivele noastre.

vlad2005PHONE
    [20.03.24 10:55:54]

@BOGDAN DSN: Multumesc pentru raspuns! Ma voi orienta in functie de variantele de cazare atunci.

[20.03.24 18:27:13]

@vlad2005: Cu mare drag, oricând 🙂