ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2010

Intrarea -i o aventura!

Am ajuns aici asa, pe nepregatite!

De obicei, vara, duminica mergeam in Ungaria, la strandul din primul oras, de langa frontiera, la Mako, dar acolo sunt prea multi romani.

(Am scris in decembrie un review si despre acest subiect) !

Asa ca, duminica, dupa un pranz care a fost terminat mai devreme ca de obicei, sotul meu era in unele din momentele lui cele mai bune (si rare), acelea in care pot sa il rog orice vreau eu!

Siiii, i-am aruncat ''pastila'', asa cum doar noi, femeile ne pricepem atat de bine!

''Draga, prietena mea, x, zicea ca azi merge sa vada cum este la strand in Ungaria, la Hodmesovasarhely! ''... si a fost momentul magic, ca... a mers la fix (a se intelege ca uneori, jumatate din succes il face momentul potrivit ales) !

Raspunsul a venit imediat: ''De ce n-o suni sa vezi, ca poate n-a plecat si mergeam si noi''???

Si am sunat-o, dar deja era in Ungaria, si, dupa ce i-am consumat cateva minute bune in rooaming, m-a lamurit cum voi gasi strandul in acest oras in care doar mai trecusem de cateva ori, fara sa opresc.

Asa ca, rapid mi-am aruncat in geanta de plaja, crema pentru bronzat, prosoapele, aparatul foto si buletinele, pentru la vama, am oprit la un schimb valutar, sa cumparam niste forinti.

Inainte, am mai dat un telefon la niste prieteni, sa-i invitam si pe ei, dar lumea mai are si planuri bine stabilite, nu ca noi, asa... la urgenta!

Si am plecat doar noi doi!

La vama, multe masini romanesti, toti mergeau la baie, la Mako sau la Szeged, dar a mers rapid cu formalitaile vamale, uneori nici nu ne mai cere la vama romaneasca buletinul, ca ne stie deja.

La ora 13 fix, deja treceam pe la vama Cenad in Ungaria!

De cum treci vama, e alta viata! Intotdeauna am spus si repet acest lucru. Nici nu simti cum zboara masina pe soselele lor, parca esti in vapor! In partile laterale ale soselei sunt trotuare frumos amenajate pentru pietoni si biciclisti, chiar si pe camp, iar un gard rustic, din lemn, delimiteaza terenul cultivat de trotuar! Dupa cativa km, la primul sens giratoriu, n-o luam in stanga, spre Szeged, ci in dreapta, pana la intrarea in orasul Mako.

Acolo, imediat dupa Lidl, viram spre stanga, iar aceasta sosea ne va duce drept in orasul Hodmesorvasarhely. Inca vreo 28 de km, intai trecem printr-o localitate maghiara mica - Maroslele, apoi drumul se intersecteaza un pic cu autostrada in constructie si ne apropiem de oras.

Soseaua este buna si libera, de fapt, pot spune ca e cam pustie!

Inainte de a intra in oras, la primul sens giratoriu, am luat-o la stanga, catre Szeged. Apoi, la urmatorul sens, care are in mijloc o statueta cu un sfant (nu stiu care, ca eu eram soferul!), tot la stanga! Apoi la primul semafor, facem dreapta si la capatul strazii, pe partea dreapta am gasit strandul!

Eu cu limba maghiara... sunt ''praf''! Iar sotul, care e un sfert ungur - la fel! Asa ca nu apucasem sa setez reteaua, sa-mi poata intra reteaua lor, ca s-o pot suna pe prietena, care ma astepta in incinta strandului si... am pornit vitejeste! Ca ne-am descurcat peste tot pe unde am umblat si ar fi culmea sa nu ne descurcam aici, in Ungaria, la o aruncatura de bat, de casa noastra!

Intrarea in parcare se face oprind la bariera si luand un tichet, iar la plecarea din strand se plateste la automatul din incinta strandului, aproximativ 300 forinti, pana seara. Buuun! In parcare am avut norocul sa gasim un loc si am fost surprinsi de nr mic de masini cu nr romanesc, comparativ cu parcarea strandului din Mako, unde erau 8 masini romanesti si 2 unguresti! In rest, foarte multe biciclete in parcare. Aici daca erau in total vreo 7-8 masini romanesti!

Dupa ce ne-am invartit putin, am vazut prin gard strandul si doua intrari. Care sa fie oare cea care e folosita? Exact in acel moment nu venea si nici nu pleca nimeni. Iti dadea impresia ca ai gresit adresa! Dar prin gard, te uimea forfota si veselia dinauntru! Ciudat! In final am vazut pe prima poarta o sageata mare ce arata spre dreapta si scria''Bejarat'' si o plancarda cu info, bineinteles, tot in limba lui Laios Kossuth! In fata intrarii era o fantana arteziana in mijlocul careia era o statueta feminina.

Am intrat, am gasit casa de bilete. Am achitat suma de 700 forinti de persoana, adica un pic mai mult de 10 lei si am scanat biletul de intrare.

Dar... pana aici!

Ca de acolo, incotro??? Abia acum incepea marea aventura!

Ne-am invartit pe acolo, dar in zadar, fara folos! O vitrina mare cu niste cupe si fotografii cu diversi sportivi, niste magazine mici cu articole de plaja si atat! In drepata, un hol imens, cu tablouri frumoase pe pereti si ghivece cu palmieri, totul foarte luminos si... niste scari! in rest-nimeni!

Am incercat sa urcam scarile si ne-au dus la etaj, unde erau cateva vestiare, pustii si ele si in final am auzit niste zgomote, asemanatoare cu cele care ovationeaza la un meci! Am deschis cu teama usa aceea si ne-am trezit intr-o sala imensa, in care era un bazin si multe tribune! Si lume. Am zarit si tabela cu rezulatele meciului, si sportivii in apa. Am incurcat-o rau!

Am iesit urgent, ca nu era ceea ce cautam noi! Pe scari ne-am intalnit cu o tipa, m-am adresat in limba engleza, cerandu-i ajutorul si nu m-a inteles, dar a chemat din sala unde era meciul o alta tanara, care stia limba engleza si a incercat sa fie foarte amabila, chiar a venit cu noi prin niste labirinturi si mi-au aratat usa care ar fi trebuit sa ma duca afara, spre bazinele exterioare.

I-am multumit rusinata, ca a trebuit sa se deranjeze pentru noi si ne-am indreptat spre iesirea indicata si culmea, usa era tot in sala cu bazinul acoperit unde era meciul, dar ne adusese pe alte cai, pe la vestiare si, ca sa iesim afara, unde vedeam prin geam strandul, a trebuit sa iesim ''fraudulos''!!!

Nu, nu va radeti, ca exact asa m-am simtit, ca un hot, pentru ca usa era din patraturi din fier, sa poate patrunde aerul si era legata cu o sfoara cu multe noduri. Fiind satul de atata plimbat, sotul meu, care in general este suparator de corect (n-ar incalca nici macar o dunga continua la volan!), a desfacut usa legata si asa am ajuns, in sfarsit afara, la strand!

Uuuffff! Greu a fost!

Strandul este amenajat intr-un parc mare, bine intretinut. O multime de lume statea sub pomi, la umbra, pe sezlonguri sau pe patura. Cateva alei te duceau catre bazinele cu apa termala sau rece.

In apropiere erau terase de unde iti puteai cumpara ceva rece de baut sau de mancare. Multe dulciuri, inghetata sau prajituri. Kurtoskalacs, langos, hot-dog-uri si alte feluri de mancare!

In caz ca ti-ai uitat acasa colacul sau alte jucarii pentru apa, tot in apropiere sunt si cateva magazine cu jucarii si articole de plaja.

Doua centre de crucea rosie erau pe fiecare parte laterala a strandului si cate un tanar veghea in permanaenta.

Erau toalete si in imediata apropiere, dar erau altele si in cladirea cu casa de bilete. Tot acolo erau si cabine in care sa te poti schimba la venire si la plecare. Si o camera in care sa-ti lasi, daca doresti hainele.

Era un bazin mic, pentru pitici, in capat, in semiumbra unor pomi batrani. Urmeaza bazinul cu apa termala. In mijloc, erau umbrele mari, daca soarele era suparator in anumite momente ale zilei. Avea si hidromasaj. Dupa aceea era bazinul cu apa rece, pe diferite adancimi. Si aici tot felul de jeturi de apa, care-ti fac masaj. Urmeaza un bazin pentru inotatori.

Pe aleea ce inconjoara bazinele erau asezate multe sezlonguri, toate ocupate la acea ora cand am sosit noi. Diferite plancarde care te informeaza si avertizeaza, prin desene despre temperatura apei si adancimea ei. Era destul de aglomerat, pentru ca in duminica aceea vremea era foarte calduroasa si lumea dornica de baie. Pe margine erau balansoare si banci, unde te puteai odihni la umbra pomilor.

Mi-a placut! Chiar daca nu este cel mai frumos strand din Ungaria pe care l-am vazut, acesta neavand in dotare atatea cate au altele. Totul era curat, organizat, cu exceptia indicatorului universal care lipsea la intrare. Se vede ca erau obisnuiti sa nu aiba turisti straini in vizita, considerand ca ai lor citesc pe afisele de la casa de bilete si se informeaza corect!

Strandul ofera multe posibilitati de a te recrea. Poti lua lectii de innot, are sauna, masaj, wellness, tratamente terapeutice, solar si gimnastica sub apa. Programul este de la ora 8 la 22. Familiile cu copii au unele facilitati.

Am scris acest review, in speranta ca va fi util pentru cei din apropiera granitei de vest, cu Ungaria, care sunt dornici de a evada, macar o zi, in care sa te bucuri de soare si apa si sa fii bucuros seara, cand te intorci acasa, dupa o zi petrecuta... altfel decat la noi!

Bineinteles, ziua se poate sfarsi la cumparaturi, tot in Ungaria! Sau la o delicioasa ciorba de peste, in unul dintre restaurantele traditionale unguresti!

Trimis de georgiana in 26.06.10 17:47:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Szeged, Mako, Hazduszloboslo

VIZUALIZĂRI: 13618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Strandul care este subiectul de azi!

any* [26.06.10 18:05:13] »

Cu mult drag am citit rindurile tale, am fost de foarte multe ori in Mako la cumparaturi, dar vara nu pot sa merg, poate mai spre toamna in septembrie. asa ca pina atunci ai primul vot de la mine.

Admin [26.06.10 18:09:59] »

FOARTE util, cred ca o sa dau si eu o fuga, intr-un weekend. Multumiri, georgiana, si felicitari pentru savoarea review-ului.

georgiana [26.06.10 18:17:15] »

Am uitat sa va spun secretul: adica UNDE E INTRAREA??

Era fix in spatele casei de bilete, mi-am dat seama, abia la iesire... si, ce-am mai ras, pe buneee!

Andox [26.06.10 18:23:16] »

Ai dreacu' ungurii astia , sa ascunda intrarea

dannek [26.06.10 20:21:43] »

@georgiana

Frumoase fotografii.

Dar vad ca si la ei se poarta gazonul in loc de nisip.

Sa le faceti o propunere sa puna indicatoare bilingve ca sa gasiti mai repede intrarea.

Dar acum numai este nevoie ca ai divulgat tu secretul!

Poate iti faci timp ne povestesti si de celelalte stranduri de la vecini!

Alina Morar [26.06.10 21:21:35] »

Din cand in cand, mai trebuie sa avem si cate o patanie din asta, nu? Altfel viata ar fi plictisitoare.

popica* [27.06.10 11:36:52] »

Am fost si eu la acest strand si este foarte frumos

ciocani elena* [27.06.10 18:01:42] »

Fain strandul,trebuie neaparat sa-l vedem si noi.Un vot si de la mine.

mirelutza [27.06.10 19:28:36] »

Dupa Hajduszoboszlo/Debreten/Budapesta unde am dat cu nasul de civilizatia maghiara... am invatat ca e frumos sa mai si "sar coarda" din cand in cand peste Carpati (eu fiind din Pitesti)... ; de retinut locatia pentru o distractie eleganta intr-o tara civilizata la un sfarsit de saptamana!

georgiana [27.06.10 19:33:21] »

Ma bucur ca v-a placut!

Dar casa de bilete chiar e pusa intr-un loc aiurea,exact acopera intrarea.Era mult mai bine pusa in fata in mijloc si ca aspect,dar si ca utilitate!

presario [27.06.10 19:48:20] »

Care va sa zica ai fost sa-ti intretii bronzul de turcoaica.

georgiana [27.06.10 19:50:15] »

@presario,

Mai mult pentru baie!

presario [27.06.10 20:49:21] »

Inseamna ca inca stai bine cu bronzul

david [28.06.10 23:34:00] »

georgiana

In pretul de 700 de forinti ai acces la toate bazinele?

Parcarea doar 300 de forinti?

La Gyula am platit 2130 forinti intrarea/persoana si 600 forinti parcarea.

georgiana [29.06.10 00:20:20] »

@david,

da, 700 de forinti-este foarte ieftin, dar nu sunt tobogane!

Si nu e atat de nou strandul ca cel din Mako, dar e bine, eu am sa mai merg.

De aceea am scris ca erau in parcare foarte multe biciclete. fiind un pret aceesibil isi permit multi sa vina la strand.

Uite mai jos niste preturi:

640 forinti pentru studenti si pensionari,

1600 forinti pentru familie de 3 persoane,

1850 de forinti pentru familie de 4 persoane.

Bine ai revenit, @David, pe unde ai mai umblat???

webmaster13 [11.07.10 22:06:20] »

Limba asta este un mister pentru mine insa ritmul mi-a placut sper sa placa si Georgianei

georgiana [11.07.10 23:21:18] »

Multumesc maestre!stiu si-n ungureste sa multumesc!

ARA [15.07.10 23:27:44] »

super , vrem si noi, multumim georgiana pentru informatii!

georgiana [15.07.10 23:35:35] »

Va salut!

Cand mergeti,ca si @mariana vrea duminica sa mearga la un strand in Ungaria??

ARA [15.07.10 23:40:13] »

nu stiu inca , acest week e programat, multumim inca o data.

piti [15.07.10 23:40:16] »

Sambata dimineata mergem . Sper sa gasesc cazare acolo , la gradele Celsius din termometre zilele acestea din Timisoara doar la apa ne gandim .

georgiana [15.07.10 23:42:37] »

@piti,

Deci ramaneti peste noapte acolo?Unde v-ati hotarat,Mako sau Hodmesorvasarhely?

piti [15.07.10 23:44:58] »

Hodmezovasarhely . Ai un pont bun pentru cazare ?

georgiana [16.07.10 00:12:07] »

@piti,

nuuu,ca noi ne intorceam mereu seara acasa,dar cred ca gasesti ceva sigur.

piti [16.07.10 00:18:16] »

Multumesc Georgiana . Merg la plesneala . Oricum eu cu ungureasca stau beton .

webmaster26 [26.12.19 14:21:32] »

Alina Morar, any*, ARA, chelie_d, ciocani elena*, dannek, david, georgiana, mirelutza, piti, popica*