ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2020
STATUS: APOLLO
APR-2019
Solo
EXCELENT

Mondsee – un orasel facut celebru de o nunta celebra

Dupa ce am plecat din St Wolfgang vezi impresii destinatia noastra era Mondsee, am trecut pe langa lacul Atter, pe langa micuta localitate Unterach am Attersee, m-am trezit destul de tarziu sa fac o poza la o alta platforma a companiei pentru care lucrez, si dupa un drum de vreo jumatate de ora am ajuns in zona lacului Mond, in oraselul Mondsee.

Am coborat din autocar, si de asemenea program de voie.

Despre Mondsee pot spune ca este putin mai mare decat St Wolfgang, are vreo 3700 locuitori, insa un aflux turistic de cateva sute de mii de turisti, si am sa va spun mai incolo de ce. Fiind situat la 30 km de Salzburg il face sa fie o destinatie buna de weekend prin linistea de care te poti bucura aici, de apa si munte, cat sa iti incarci bateriile dar inca nu e tot.

Vremea era superba, primavara isi facea simtita prezenta prin frumusetea spatiilor verzi, un verde crud, brazdat de papadii, pomi ale caror flori explodasera intr-o feerie de culori, in timp ce pe creste era inca zapada, asa incat senzatia ta era ca te afli pe dealurile din „Sunetul Muzicii” , oups, m-am cam dat de gol, dar mai asteptati.

Si dupa ce am strabatut zona verde am intrat in oras, si am vazut prima coada, chiar era coada, la……inghetata, poate nu va vine sa credeti. Normal, puteam rata asa ceva, insa am zis ca putin mai tarziu, mai intai ma plimb.

Oraselul o fi el mic, insa are si un trenulet turistic, care te plimba prin oras prin zonele de interes, dar te duce si pe malul lacului de unde poti lua vaporasele de croaziera. Casele din oras nu sunt inalte, majoritatea sunt de 2 etaje, insa sunt foarte colorate.

Si tot asa pana la urma am ajuns la principalul obiectiv din oras reprezentat de basilica Mondsee. Acest obiectiv nu este faimos datorita fecioarei negre, ci pentru faptul ca aceasta biserica a fost biserica in care a avut loc casatoria dintre Julie Andrews si Christopher Plummer din „Sunetul Muzicii” si in biserica chiar sunt puse poze cu scene ale acelui moment.

Biserica este stil gotic, construita in secolul XV, cu doua turnuri inalte de 52 m si este considerata a fi cea de-a doua biserica ca marime din Austria Superioara. Papa Paul al II-lea i-a schimbat in 2005 rangul de la biserica la basilica (inseamna ceva mai multe privilegii si distinctii), cred ca a explicat ceva @crismis despre asta. Si cum bani se fac din orice, de aici puteati cumpara sticlute mici cu apa sfintita (daca va intrebati daca am luat, aflati ca da, pentru mama si soacra mea, asa ca amintire).

Si aceasta biserica aduce anual 200000 de turisti pe aici, fie ca vin individual, sau cu autocare tematice –Sunetul muzicii- in timp ce eram in plimbare am vazut in parcare astfel de autocare, cred ca pleaca din orase ca Munchen sau Salzburg si plimba turistii prin locurile unde s-au facut filmarile.

Si daca atunci cand intri intr-o biserica incerci sa vezi ce inseamna ea ca biserica, cum este decorata, acum mie nu imi veneau in minte decat momentele din film si am incercat sa refac drumul parcurs de Julie Andrews in timp ce se indrepta spre Christopher Plummer care o sorbea din priviri plini de adoratie. Si din cauza asta am cam ratat sa fac poze, parca nimic nu mai conta, ma bucurasem de ceea ce gasisem aici, si am plecat de acolo bucuroasa ca am ajuns si eu pe urmele acestui film (cu care as putea spune ca suntem de-o seama) pe care l-as revedea oricand cu mare drag.

M-am mai plimbat putin, apoi am luat-o inapoi spre lac pentru a ma bucura de peisajele de vis (normal, m-am oprit si am stat la coada sa iau o inghetata si apoi m-am oprit sa o savurez pe o banca).

In zona spre lac exista un parc ridicat de o familie de nobili Rudolf si Michelina von Almeida. In zona este un mic monument care atesta acest lucru, dar in aceeasi zona de gaseste si o frumoasa statuie a Michelinei von Almeida. Parcul are si un parc plin de leagane pentru copii, si alte obiecte de joaca simple insa atat de interesante, o sa vedeti in poze, si aici am petrecut ceva timp admirand copii si parinti care se bucurau de o zi frumoasa si de faptul ca sunt impreuna.

In aceeasi zona era si un „exponat” un pom si ceva informatii (normal, in germana), nu am inteles nimic, dar cred ca erau interesante.

Una peste alta, Mondsee este un mic orasel plin de peisaje minunate, fie ca privesti spre lac sau spre munti, un loc minunat pentru a te scufunda in natura si a uita de grijile de zi cu zi, si daca „Sunetul muzicii” v-a placut, cu atat mai mult va invit sa ajungeti pe aici.

Alegeri intelepte ca doresc si sa ne auzim de bine.

Webmaster te rog inserarea acestui filmulet care este chiar momentul ceremoniei de cununie din filmul „Sunetul muzicii” youtube

Trimis de mishu in 09.05.20 11:32:24
Validat / Publicat: 09.05.20 12:20:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Mondsee-am patruns in basilica si ii admiram frumusetea

[09.05.20 12:19:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Mondsee, MONDSEE [lacul]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Circuit Salzkammergut]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).​​

[09.05.20 13:42:31]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[09.05.20 14:26:23]

@webmaster: Multumesc frumos pentru aprecieri, un weekend relaxant.

Mika
[09.05.20 16:14:11]

@mishu: Frumos și in Mondsee, imi pregătesc itinerariul pentru la vară. Votat cu mult drag!

[09.05.20 16:19:47]

@Mika: Cred ca trebuie sa te pregatesti bine pentru toata zona, asa ca pune materialele de-o parte, in curand vei putea calatori.

Multumesc de vizita si aprecieri. ​

mprofeanu
[09.05.20 17:38:10]

Foarte frumos acest orășel Mondsee și atât de celebru, mi-a plăcut și filmulețul, cu aducere aminte!

[09.05.20 19:39:40]

@mprofeanu: Da, si mie mi-au placut si filmul dar si oraselul. Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Michi
[09.05.20 22:52:25]

Mişulică, oi fi tu prima care citeşti reviewurile încă din tipografie dar na!  că s-a nimerit ca şi eu să-ţi dau superbonusul.

​Cum să nu-mi fi plăcut Sunetul Muzicii? Mi-ai adus aminte de vremurile când un film bun făcea mai mult decât toate divertismentele de azi.

​Şi de Mondsee -- e prima dată când am auzit.

[09.05.20 23:11:27]

@Michi: Sunteti vigilenta ca de obicei! Si eu sunt de parere ca filmele bune vor rezista si peste sute de ani, iar acesta l-am urmarit de cate ori am avut ocazia, atat de cald si de placut. Am urmarit acum un an un documentar (cred ca a durat mai mult de o ora) despre adevarata familie si cat de mult a fost romantat adevarul (ca poveste dar si ca istorie), in fine, realitatea este putin schimbata, dar asta nu sterge farmecul filmului.

Cat despre adevarata Maria, a participat si ea la realizarea filmului, ba chiar apare intr-o secventa, drept una dintre calugaritele prin curtea manastirii ​cand Maria revine la manastire.

Filmul m-a fascinat, asa incat am incercat sa citesc mai mult si despre povestea reala.

Insa in final ramanem cu un film de care sa ne amintim toata viata.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​​

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[09.05.20 23:12:51]

@mishu: Întreaga zonă este minunată, iar acest lac, alături de Attersee, oferă multiple posibilitaăți de petrecere a timpului liber.

Aceste tururi (Sound of Music Tour) au plecarea din Salzburg și oferă mai multe obiective pe parcursul excursiei - detalii aveți aici - salzburg.info/en/hotels-o ... d-of-music-tour

Mai este organizat un alt tur, pe biciclete, - Fraulein Maria's Bicycle Tour - cu plecarea tot din Salzburg. Amănunte aici - salzburg.info/en/hotels-o ... a-bicycle-tours

[09.05.20 23:21:18]

@BOGDAN DSN: Adevarul este ca fiind atat de aproape de Salzburg, este un mod perfect de a promova zona, de a face oamenii sa se simta fericiti, adevarul este ca ne trebuie doar un strop ca sa fim fericiti, trebuie insa sa acceptam acel strop ca fiind ceea ce ne trebuie.

Eu am plecat de acolo intr-o stare de emotie deplina, in cap aveam numai melodiile din film, iar melodia aceasta din scena casatoriei parca nu imi mai iesea din cap.

Sunt locuri minunate si care trebuiesc vazute.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​​

Dorina9
[10.05.20 12:38:51]

@mishu: Foarte frumoasa prezentarea facuta de tine. Si filmuletul adaugat.

Desigur, Sunetul Muzicii este un film cat se poate de placut, pentru toate generatiile.

Mi-aduc aminte cu tristete, cum am trecut pe langa acest dragut orasel, fiind in excursie cu autocarul, in 2004 (excursie din Romania) ​​ si ghida ne-a anuntat ca "nu vom pierde timpul cu un lac si niste case, ca doar am mai vazut asa ceva". Asa ca, am fost langa el si nu l-am vazut.

Trebuie sa-mi iau revansa!

Citit si votat cu mare placere! ​​

[10.05.20 12:45:35]

@Dorina9: Ceea ce spui tu arata „profesionismul" ghidei. Este normal sa nu stie tot, insa daca as practica meseria asta si poate ca nu as avea timp sa vad totul, macar as mentiona pentru fiecare loc pe unde trec, ce as putea vedea, poate unora le voi da idei de noi excursii, mai ales ca era ghida.

In excursiile pe care le fac eu cu ASTL (care nu face altceva decat sa te transporte dintr-un loc in altul si dupa niste ore sa te aduca inapoi), de-a lungul traseului soferul mentioneaza locuri diverse, cum nu stiu germana inteleg doar stanga- dreapta (si intr-un loc era ceva legat de clopote, cuvant pe care il stiu) asa ca incerc sa vad ce e in partea respectiva.

Cred ca as avea fisiere cu notite si cred ca si turistii ar aprecia astfel ghidul pentru ceea ce stie.

In fine, sper sa ii iei revansa, asa ca un concediu in zona Salzburg e de programat, si ai vazut ca si @Mika a facut recomandari.

Felicitari, votat cu mare drag.

Zoazore
[10.05.20 23:11:54]

@mishu:  Oraselul o fi el mic, insa are si un trenulet turistic, care te plimba prin oras prin zonele de interes, dar te duce si pe malul lacului de unde poti lua vaporasele de croaziera.

Eu aș fi luat și trenulețul! Nu cred că ți-ar fi luat prea mult timp să vezi și orășelul, dar și lacul! O tură completă! Pe care eu am făcut-o deja cu ajutorul lui @Alex_Macedovezi impresii

(Mulțumesc, Maestre! Mai ales pentru Addendum! Câtă dreptate ai!)

Bine, nici înghețata nu e de ratat! Față de Veneția, asta cum a fost?

Catolicii își permit să facă biserici înalte! Pe ei nu i-au vizitat turcii ca pe noi, balcanicii!

Noi (grecii mai ales) le-am ascuns, le-am pipernicit printre case, ca să poată supraviețui, ei au avut mai mult noroc din acest punct de vedere!

[11.05.20 09:14:56]

@Zoazore: Cand o iei hai hui la drum, mergi pe unde iti vine, si mai vezi asa, alene locurile. Cam asta imi doream atunci, dar nu neg ca mi-ar fi placut si cu trenuletul.

Despre ​inghetata pot spune ca a fost buna, nu stiu daca pot sa fac comparatie, poate ca amandoua au fost bune, dar nu suficient cat sa le tin minte. Eu tin minte o inghetata mancata pe malul lacului Garda, in Lazise, o combinatie foarte interesanta, lamaie, scortisoara, ghimbir .

Cat despre biserici, lasa ca facem noi acum ditamai catedralele, sa compensam .

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

Dorina9, Michi, Mika, mishu, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Mondsee: