ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2020
SEP-2019
Cuplu
BUN

Hotel Casas do Teatro - cazare perfectă in inima orașului Porto

Ultima noastră oprire din vacanța petrecută in Portugalia a fost in Porto, de unde urma să luăm avionul spre Madrid, și pe urmă spre casă. Dar asta va fi o altă poveste, acum vă voi spune câte ceva despre cazarea noastră din Porto.

Ne-am gândit să stăm trei nopți in Porto, atunci ni s-a părut suficient, acum, după ce am fost, cred că ar mai fi trebuit să mai stăm măcar incă o noapte.

Este grea misiunea căutării unei cazări atunci când nu cunoști orașul. Vrei să fie aproape de centru sau de principalele obiective, să aibă recenzii bune, să fie ieftin, intr-un cuvânt, să indeplinească toate condițiile pentru un sejur cât mai plăcut.

Dacă pentru Lisabona și Algarve căutarea unei cazări a durat câteva zile, pentru Porto m-am hotărât foare repede. Am căutat pe booking.com, am setat datele, toate dorințele noastre referitoare la viitoarea cazare și, prima pe listă a fost și cea adjudecată. Este vorba de hotelul de apartamente Casas do Teatro.

După ce am mers aproape cinci ore cu mașina de la Tavira, am sosit in Porto pe la ora 16.00. Am setat pe GPS locația hotelului și ne-am lăsat conduși de vocea feminină care ne ghida pe străzile orașului. A fost destul de simplu de ajuns, dar fără GPS situația ar fi fost diferită, având in vedere străduțele mici, cu sensuri unice pe care trebuia să mergem ca să ajungem la destinație.

Hotelul este situat chiar in centrul istoric al orașului, intr-o clădire veche, construită pe la inceputul secolului XX, perfect renovată, aflată pe Rua da Porta do Sol, la numărul 20.

Așa cum ii spune și numele, este un apartament hotel, cu mai multe categorii de apartamente –duplex, studiouri, duplex superior. Toate apartamentele au bucătărie complet echipată, baie cu cadă și terasă.

Pentru că eram doar două persoane, nu aveam nevoie decât de un studio, pe care l-am rezervat impreună cu un loc de parcare in parcarea hotelului.

Am ajuns pe Rua da Porta do Sol și am căutat hotelul. Am găsit clădirea, am găsit și intrarea, și am sunat la interfon. Spre surprinderea noastră nu s-a deschis ușa mare și roșie in fața căreia ne aflam, ci ușa unui garaj aflat la câțiva metri de această intrare, pe unde a ieșit o doamnă care ne-a intrebat dacă noi suntem familia pe care o așteptau. Am intrat in garaj, am parcat mașina in locul indicat și am mers la recepție, care se afla chiar acolo in garaj.

Recepționista a fost foarte amabilă, ne-a făcut formalitățile de cazare, ne-a dat cheile (de la cameră și de la ușa de la intrare in hotel), ne-a spus codul de intrare in garaj, și ne-a dat informațiile uzuale despre hotel, program de lucru al recepției, ora la care trebuie să facem check-out-ul. După formalitățile de cazare, recepționista ne-a intrebat dacă am mai fost in Porto, ne-a dat o hartă a orașului și ne-a făcut câteva recomandări. Ne-a incercuit pe hartă câteva dintre principalele obiective pe care am putea să le vedem, ne-a recomandat câteva restaurante și chiar câteva feluri de mâncare specifice Porto-ului.

Am mulțumit pentru informații, ne-am luat bagajele și, insoțiți de recepționistă, am mers la studioul rezervat pentru noi, aflat la parterul clădirii.

Am deschis ușa și am intrat intr-un hol, unde era un dulap pentru haine și un spațiu pentru bagaje. In dulap mai exista o masă de călcat și un fier de călcat. Din hol erau două intrări, spre baie și spre cameră.

Camera nu era foarte mare, dar avea tot ce este necesar pentru a petrece câteva zile plăcute. Aveam un pat mare matrimonial, o masă care se putea extinde, două scaune care se strângeau și aveau locul lor pe perete, și o chicinetă. In fața patului, pe perete era un televizor LED, iar pe peretele de lângă masă erau oglinzi. Chicineta era utilată cu cuptor, plită de gătit, cană fierbător, expresor, cuptor cu microunde, frigider, mașină de spălat rufe, ustensile de bucătărie. Aveam cafea pentru expresor, plicuri cu ceai, detergent pentru mașina de spălat.

Pe masa din cameră ne aștepta o sticluță cu vin de Porto din partea casei, două sticle de apă și două prăjituri.

Din cameră se putea ieși pe o terasă incăpătoare, unde erau flori, o masă și două scaune. Terasa dădea intr-o curte interioară, dar erau apartamente și cu vedere spre oraș.

Baia avea cadă, vas de toaletă, lavoar, uscător de păr. Erau prosoape, mici și mari, articole de toaletă și hârtie igienică.

In cameră era și aer condiționat, dar nu l-am folosit.

Totul strălucea de curățenie. Aparatura din chicinetă arăta ca și nouă, vesela era foarte curată, frigiderul strălucea, baia și prosoapele erau foarte curate, nu am avut nimic de reproșat.

Așa cum am menționat, hotelul se află chiar in centrul orașului Porto, aproape de toate obiectivele importante ale orașului. Nu este nevoie de mașină sau de alt mijloc de transport pentru a vedea orașul, toate se află la o scurtă și plăcută plimbare. Singura dată când am mers cu autobuzul a fost atunci când am mers la plajele din apropierea orașului. In apropiere sunt foarte multe restaurante și cafenele. Noi am preferat să luăm micul dejun in cameră, dar, dacă nu vreți, aveți in imediata apropiere patiserii sau cafenele unde puteți lua un mic dejun copios și la prețuri rezonabile.

Nota de pe booking.com a hotelului este 9.5, o notă perfect meritată. Ne-am simțit foarte bine in timpul scurt petrecut la Hotel Casas do Teatro. Dacă mergeți in Porto, vă recomand această cazare.

despre SERVICII

Personal foarte amabil, vorbitor de engleză și franceză, gata oricând să ne ofere informații despre oraș locuri de vizitat, restaurante, etc.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cameră cu pat matrimonial, chicinetă complet utilată, baie cu cadă, terasă. Totul strălucea de curățenie. Aparatura din chicinetă arăta ca și nouă, vesela era foarte curată, frigiderul foarte curat, baia și prosoapele de culoare albă erau foarte curate.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul se află chiar in centrul orașului Porto, aproape de toate obiectivele importante ale orașului. Nu este nevoie de mașină sau de alt mijloc de transport pentru a vedea orașul, toate se află la o scurtă și plăcută plimbare. In apropiere sunt foarte multe restaurante și cafenele.

Trimis de Mika in 04.05.20 20:44:49
Validat / Publicat: 04.05.20 21:45:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 1474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Porto
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.50 EUR pe cameră

[04.05.20 21:44:44]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Casas do Teatro ApartHotel, PORTO" (nou-creată pe sait)

​​​

[04.05.20 21:49:56]

@Mika: O cazare minunata, ceea ce se vede si din nota, o buna recomandare, felicitari, votat cu mare drag.

MikaPHONEAUTOR REVIEW
    [04.05.20 21:54:02]

@webmasterX: Este exact acolo. Mulțumesc!

MikaPHONEAUTOR REVIEW
    [04.05.20 21:57:12]