ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2020
JAN-2020
Prieteni
BUN

Descopera Coasta de Est a Thailandei

Ne-am intors dintr-o minunata vacanta in Thailanda (pentru a 2 a oara in acest paradis) in Februarie fix inainte sa inceapa nebunia cu COVID-19 insa abia acum am reusit sa imi fac timp sa va impartasesc din impresiile si recomandarile mele.

Acum 2 ani am plecat pentru prima oara in Thailanda si am ales sa decoperim zona de sud : Krabi, Phuket si Koh Lanta. Intrucat am fost fascinanti de tot ce inseamna Thailanda am ales si anul acesta sa venim tot in aceasta tara, insa de data asta pe coasta de Est: Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao si apoi Bangkok. O sa va povestesc un pic itinerariu si cateva impresii pe scurt despre fiecare locatie urmand ca ulterior sa revin si cu impresii despre cazari.

In primul rand trebuie sa va alocati cel putin 2 saptamani pentru acest itinerariu - noi am stat 15 zile (maximum conform vizei de turist - pe care am luat-o on arrival gratis). Noi nu suntem genul de persoane care calatoresc strict de relaxare, asa ca toate vacantele noastre sunt cu multe drumuri, schimbari de insule, agitatie... nu ne place sa stam locului 2 saptamani la un resort!

Asadar am impartit sejurul dupa cum urmeaza: am zburat cu Qatar, pe ruta Bucuresti-Doha-Koh Samui via Phuket -- mentionez ca in Samui exista doar un aeroport pentru zboruri de linie si nu exista zboruri internationale directe ci cu escala la Phuket (escala de unde trebuie sa iti iei viza). Aeroportul din Samui este o oaza de paradis, este cel mai frumos aeroport pe care am aterizat noi (totul este open air si plin de verdeata... cea mai buna primire pentru un inceput de vacanta).

Din Samui ne-am urcat in ferry si am plecat catre prima noastra cazare, in Koh Tao -- biletele de ferry le-am luat fix din aeroport si tot de acolo am plecat cu shuttle bus spre port -- exista 3 companii cu care poti face transferul (noi am ales Lomprayah -- aprox 600THB de pers biletul) si drumul este de aprox 2 ore. In port ne-a asteptat soferul de la hotel (aici am ales sa stam la hotelul The Tarna Align).

Insula Koh Tao este una din cele mai mici si cochete (noua ne-a placut cel mai mult), plina de verdeata, cu peisaje minunate si celebra pentru scubadiving. Pe aceasta insula am stat 3 zile si am vizitat urmatoarele : insula Koh Nang Yuan, am facut hiking la John Suwan Viewpoint, am stat la plaja la Freedom Beach (100 THB intrarea), am mers cu longtail boat la Mango Bay (pt scuba) si ne-am plimbat la Sairee Beach pe faleza - mai multe detalii voi preciza intr-un review separat pe Koh Tao.

Din Koh Tao am facut transferul din nou cu ferry catre Koh Phangan (aproape 2h), insula petrecerilor... o insula mai mare insa care ofera mult mai putine peisaje frumoase. Aici distantele sunt mult mai mari, este necesar sa iti iei scooter pentru a te plimba pe insula sau sa iti iei sofer. Noi am stat la hotelul Cocohut, un hotel situat fix pe malul marii. Si aici am stat 3 zile si am avut urmatorul program: o zi am stat in resort si in celalalte zile am luat un sofer care ne-a dus la principalele atractii : Phaeng Waterfall, plaja la Secret Beach (si masa la Koh Rahan - un loc minunat), plaja la Koh Ma (o insula mica legata de Phangan printr-o fasie de nisip) si apusul la Amsterdam Bar (genial).

Am plecat spre ultima insula, cea pe care am aterizat initial... Koh Samui, unde am stat 4 zile in Fisherman Village (o strada plina de restaurante si hoteluri). Dintre toate cele 3 insule cel mai putin mi-a placut aici... fiind insula cea mai mare, cu cea mai multa mizerie. Koh Samui este binecunoscuta pentru resorturile de 5 stele, care sunt geniale si mult mai abordabile ca preturi (fata de Europa) insa in afara resortului totul este dezolant.

Pe langa relaxarea de la resort am ales sa mergem la Zipline Lamai Viewpoint (cea mai mare tiroliana din zona, in jungla - foarte interesanta experienta), am vizitat arhipeleagul Ang Thong (excursie de 1 zi cu barca), am vizitat templul Big Buddha, ne-am relaxat la Nikki Beach, ne-am plimbat in zona Lamai. Pe insula ne-am deplasat cu taxiul si Songthaews (pickup taxi - varianta mai ieftina a taxiurilor).

Fata de prima vacanta in Thailanda, am observat faptul ca in aceasta zona, puterea de negociere este una mult mai mica iar mijloacele de transport in comun mai scumpe (aici ma refer in principal la taxi-uri, nu prea exista alte mijloace de transport in comun). Mancarea este la fel de buna, insa la fel, mai scumpa decat in zona Phuket si Krabi (mai mult, cam la fiecare restaurant aveam service tax -un extra charge, de multe ori nemeritat).

Din Samui, am zburat catre Bangkok - ultima destinatie din aceasta vacanta. Trecand de la viata de pe insule (linistita, fara semafoare si multe masini) la viata agitat de oras. Bangkok este un oras al extremelor, un mix intre zone foarte sarace si mirosuri neplacute si zgarie nori si restaurante scumpe. Traficul in oras este intens, tot timpul se sta bara la bara... nu ma mai plang de traficul din Bucuresti dupa aceasta experienta. O sa fac un review separat despre Bangkok pentru ca sunt multe de zis si facut :)

Dupa alte 5 zile in acest oras minunat, ne-am imbarcat de pe aeroportul Suvarnabhumi spre Doha - unde am avut o escala de 6 ore, si am luat city tour-ul de la Qatar (Discover Doha -- aprox 20 dolari / persoana) pentru a vedea principalele atractii din Doha (un tur cu autocarul de 2h, cu 4 opriri) urmand ca apoi sa ne imbarcam in zborul spre Bucuresti.

Cam asta a fost pe scurt vacanta noastra, o experienta minunata, destul de obositoare dar care merita efectuata. O sa revin cu mai multe detalii punctual pentru fiecare insula in parte si cu recomandari despre cazari.

Trimis de ailynuka in 02.05.20 12:45:22
Validat / Publicat: 02.05.20 13:07:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 3291 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Ang Thong
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

webmasterX [02.05.20 13:02:12] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Thailanda, diverse#" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

mishu [02.05.20 13:13:41] »

@ailynuka: O poveste frumoasa, poate spusa putin prea in fuga fata de cat de frumoasa a fost, si recunosc ca sunt egoista, mi-as fi placut sa descrii putin mai mult aceasta frumoasa experienta pentru a ma bucura mai mult de tot, la fel si poze, mi-ar fi placut sa vad mai multe si la fel, din motive egoiste.

Dar destul cu "critica", o destinatie minunata din moment ce ai ales-o si a doua oara (chiar cu schimbarea locurilor) ceea ce spune multe, felicitari, votat cu mare drag. ​

webmaster [02.05.20 13:28:06] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ailynuka [02.05.20 13:40:36] »

@mishu: o sa revin cu cate un review despre fiecare insula cu mult mai multe detalii, este abia inceputul

ailynuka, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: