ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2020
PREȚ SEJUR 60
TIP CAM: DblStd
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

Vittoria Hotel3

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Hotel Vittoria Genoa. Acceptabil

TIPĂREȘTE URM de aici

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A. F. A.

Dupa ce am revazut orasul laguna Venetia, despre care v-am povestit in reviewul anterior, am pornit spre urmatoarea destinatie din acest circuit in care mi-am propus sa vad cat mai multe locuri din Italia. Initial as fi vrut sa vad orasul Milano, dar din motive obiective am amanat vizitarea acestui oras pentru o alta ocazie cand voi reveni in peninsula.

In acesta excursie mi-am propus sa vizitez cat mai multe orase, timpul alocat fiind de o zi sau maxim doua in functie de ceea ce doream sa vad. Stiam ca pentru a vizita si explora orasul Milano ai nevoie de cel putin trei zile, am renuntat si am ales orasul Genoa.

Doua din principalele motive care m-au facut sa aleg aceasta destinatie au fost; acvariul si faptul ca Genoa este orasul lui Cristofor Columb. Am ales ca loc de cazare in acest oras hotelul Vittoria, datorita pozitiei sale fata de principalele obiective turistice pe care voiam sa le vad, a pretului bun gasit pe siteurile de rezervari si nu in ultimul rand datorita pretului bun.

AMPLASARE -Hotelul Vittoria este situat pe bulevardul Via Balbi, la cateva sute de metri de Pallazo Reale si la 7-800 de metri de portul din Genoa. Este un hotel cu sase etaje situat in lina a doua de cladiri de pe bulevardul Balbi. Cu o arhitectura moderna ce se integreaza perfect in peisajul zonei, acest hotel este o afacere de familie. Chiar in fata hotelului exista un mic scuar unde sa parcati masina pentru a descarca bagajele. Aveti voie sa lasati masina aici maxim 30 de minute, dupa care trebuie sa o duceti in parcare.

RECEPTIA -Ca sa ajungeti la receptia hotelului, din scuarul unde ati parcat, exista un lift care urca doua etaje pentru a ajunge la primul nivel unde se afla receptia. Accesul se poate face si pe scari dar nu va recomand, sant foarte abrupte si prost luminate. Oficiul unde se afla receptia este este un hol imens cu coloane si arcade incat prima impresie ar fi ca te afli intr-un palat. Peretii sant tapetati in stilul venetian, foarte multe tablouri, cateva mini statuete si intru-un colt bine integrat in peisaj officeul receptiei. Cateva fotolii si masute, modele moderne care pareau stinghere in acest peisaj. A si sa nu uit, pe jos era placat cu marmura.

Personalul de la receptie foarte amabil iar conversatia am purtat-o intr-o engleza amestecata cu italiana. Fiind o afacere de familie personalul de aici face tot posibilul sa va ajute cu absolut tot ce aveti nevoie, mergand pe principiul un client multumit este un client castigat.

CAMERA - Am primit o camera dubla la etajul patru al hotelului, cu vedere spre mare. Accesul in camera se face cu liftul sau pe scari. Pentru a ajunge la liftul care va duce la etajele superioare ale hotelului, parasiti receptia, intrati intr-un mic hol amenajajat ca un lounge bar pentru fumatori, urcati cateva scari si ajungeti in holul de unde luati liftul.

Camera foarte mare, mobilierul bine amplasat sa dea senzatia de cat mai mult spatiu. Ce nu mi-a placut din prima la aceasta camera a fost podeaua care era tapetata cu linoleum. Cu toate ca mobilierul din camera era relativ nou, linoleumul de pe jos iti crea senzatia ca esti intr-un salon de spital. Patul matrimonial foarte mare si confortabil, doua noptiere pe care se gaseau lampile pentru citit, un dulap pentru haine si o masa cu doua scaune. Daca pe jos ar fi fost mocheta sau parchet cred ca era o camera super.

Din dotarile camerei ar mai fi miniracitorul, aerul conditionat, un tv lcd mare si un aparat de radio. Nimic spectaculos dar pana la urma destul de corect pentru pretul platit.

BAIA -Aceasta incapere este foarte lunga si ingusta. Peretii sant imbracanti cu faianta putin mai mult de jumatate din inaltime iar pe jos gresie maro. Nu stiu ce designer a amenajat aceasta incapere dar arata ca un curcubeu. Faianta o combinatie de alb cu gri, gresia maro, cada si lavoarul roz iar scaunul de toaleta si bideul albe. Marele avantaj ar fi ca aceasta incapere are un geam mare si este luminoasa. Prosoapele vechi dar curate iar ca produse de igiena sapun lichid si gel de dus.

MICUL DEJUN - Este servit intr- o sala de mese amenajata in imediata apropiere a receptiei. Nu este foarte diversificat dar este destul de Ok. Pentru ca majoritatea hotelurilor din peninsula ofera micul dejun in stil italian, nici acest hotel nu face exceptie de la aceasta regula. Dulceata, miere, chec si croisante, mini prajituri si cateva produse de patiserie. Pentru persoanele care nu se prea dau in vant dupa dulcegarii pot servi unt, cascaval, salam, sunca presata sau cereale cu iaurt. Pentru cei care vor fructe la micul dejun gasiti mere, portocale banane si kiwi iar la capitolul legume rosii, castraveti si masline... Bauturi apa plata, ceai si suc la dozator. Cafeau este cireasa de pe tortul acestui mic dejun, foarte mare si super buna

PARCAREA -Incepand cu acest hotel aveam sa constat ca parcarea masinii in Italia costa la fel sau chiar mai mult decat cazarea si micul dejun pentru o persoana intr-un hotel de trei sau patru stele. Bineinteles ca nici hotelul Vittoria nu face exceptie de la aceasta regula. Datorita amplasarii, acest hotel nu poate oferi nici macar un loc de parcare, doar scuarul unde poti stationa maxim 30 de minute. Dar hotelul are contract cu o parcare particulara situata la 500 de metri de hotel si ne-au oferit un tichet pe care l-am lasat la receptia parcarii. Am primit si o reducere de 5 euro, mai exact am platit 27 de euro pentru 24 de ore de parcare. Fara acel tichet trebuia sa achitam 32 de euro in conditiile in care am platit 30 de euro de persoana pentru camera.

RECOMANDARI -Daca santeti interesat de servicii premium nu va cazati aici. Hotelul este mai degraba tip budgget si are avantajul ca este curat, linistit iar personalul foarte amabil. Si nu in ultimul rand pretul foarte bun fata de alte hoteluri de trei stele din Genoa. Daca vreti sa vizitati acest oras timp de 1 -2 zile va recomand acest hotel.

PS -Stiu ca e ciudat sa mentionez in fiecare review din acest circuit prin Italia, ca nu o sa pun fotografii ale camerelor de hotel unde am stat, datorita telefonului meu care a facut baita. In schimb voi pune poze cu orasul si va asigur ca pozele hotelului de pe siteurile de rezervari corespund realitatii.

Vacante si calatorii frumoase va doresc.

Trimis de micutzu in 27.04.20 13:29:22
    Validat / Publicat: 27.04.20 15:02:57
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P09 [fără descriere]

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

webmasterX [27.04.20 15:01:59] »

Mutat în rubrica "Vittoria Hotel, GENOVA" (nou-creată pe sait)

​​

Dan&Emascris / TELEFON [27.04.20 15:58:57] »

Fie si asa! Nu mai carcotim! 😃​​

​​Cel mai relevanta este asigurarea ta ca pozele de pa sait corespubd realitatii, ceea ce nu se intampla peste tot, si ca descrierea ta explica in clar ce asteptari sa ai de la aceasta locatie. Felicitari, numai bine! 😃​​

micutzuscris / TELEFON [27.04.20 18:53:44] »

@Dan& Ema:  Multumesc mult pentru vizita si vot, dar cel mai mult pentru intelegere in privinta fotografiilor. Sa auzim de bine.

mishu [27.04.20 19:01:26] »

@micutzu

, corect, indiferent cat de frumos ar fi si cat de frumoasa ar fi camera, asta strica tot.

Cat despre cazare, in rest poate fi ok pentru ​- nopti deoarece pretul este ok, in schimb ar fi de preferat sa vii fara masina, si daca vrei mai mult confort, pui pretul camerei si al parcarii si te-ai scos.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

webmaster [27.04.20 20:32:17] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

micutzu [28.04.20 18:23:48] »

@mishu: Multumesc mult pentru vizita si vot. Desi totul parea destul de ok, linoleumul acela era exact ca bata-n balta. Strica tot feng shuiul. Toate cele bune.

Dan&Ema, micutzu, mishu