ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2020
Prieteni
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Stil rustic cu mâncare foarte bună

În vara lui 2019 când am ajuns prima dată în Limone sul Garda, am vrut să intrăm undeva ca să luăm prânzul. Am ochit un micuț local în centro storico, pe numele său Speck Stube al Castel, dar acesta era plin, iar afară mai așteptau alte câteva persoane. Am plecat mai departe, dar am memorat acest loc pentru o vizită ulterioară.

Cum am revenit în Limone, pe la jumătatea lunii octombrie pentru un weekend, imediat am scos din memorie informația și am decis să ne mai încercăm norocul încă o dată. După cele câteva ore alocate minunatului și spectaculosului drum Strada della Forra și vizitei în Tremosine (despre care am scris aici - vezi impresii) am plecat spre Limone sul Garda și am parcat lângă lac unde este cea mai mare parcare, pe Via Lungolago Guglielmo Marconi, 9. Ne-am dorit din nou să luăm prânzul în acest local micuț care este situat pe Via Antonio Moro, nr. 18 - nu are site propriu, este prezent doar pe feisbuc - pe FB

Și în vară și acum localul era plin - cei mai mulți oaspeți erau italieni, dar am văzut și câțiva nemți... și noi 4 români. Fiind un local căutat și frecventat de italieni înseamnă că este bun – cam prin toate excursiile căutăm locuri frecventate de oameni de-ai locului, iar acesta poate fi/este un indiciu favorabil cu care nu am dat greș. Am văzut că este liberă o ultimă masă din interiorul localului, am întrebat dacă este disponibilă și cum răspunsul a fost favorabil, ne-am așezat aici. De bucurie, dar și de foame ????, am uitat/omis să fac poze - mi-am amintit doar la cele două preparate comandate. Pe linkul de mai sus găsiți poze, dar și pe google maps – vă pot confirma că pozele prezentate acolo sunt reale, nu e nimic diferit față de ce am găsit/văzut la fața locului.

Mesele exterioare, de pe stradă sunt amenajate din butoaie, iar cele din interior sunt clasice. Localul este micuț și cochet, are foarte mulți turiști care sunt atrași aici de calitatea preparatelor și de faptul că totul este proaspăt și se prepară pe loc. Nu se servesc preparate sophisticate, dar pentru mulți acest aspect nu contează prea mult. Bineînțeles că o mare importanță în atragerea turiștilor o reprezintă și reviewurile favorabile de pe saiturile de profil. Dacă prinzi loc la una din mesele din apropierea bucătăriei vei avea ocazia să asiști la pregătirea preparatelor - totul este la vedere. Localul are un aspect rustic, fără mari pretenții, dar nouă, acestea ne plac cel mai mult.

Am ales bruschete (5 euro) și un platou pentru 2 persoane, cu brânzeturi și mezeluri locale (13 euro). Pe acest platou (pe lângă prosciutto, salamuri, două feluri de brânzeturi) am primit și castraveți murați, măsline, roșii cherry, două cubulețe de unt dar și un mic bol cu miere. Separat, din partea casei, am avut un coșuleț cu 3 feluri de pâine. Este mai mult decât îndeajuns pentru două persoane, mai ales că apoi am făcut o scurtă plimbare prin centro storico și ne-am luat gelato de la gelateria Qciari din apropiere ????.

O altă variantă pentru a lua prânzul sau cina ar fi să alegeți o masă la una din terasele de pe faleza de lângă lac - aici prețurile sunt puțin mai mari (în plus 1 sau maxim 2 euro/preparat), dar priveliștea poate compensa din plin acest aspect.

Trimis de BOGDAN DSN in 26.04.20 13:30:34
    Validat / Publicat: 26.04.20 15:07:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 O parte din meniu
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

[26.04.20 16:39:34]

@BOGDAN DSN

pot sa inteleg perfect , mi s-a mai intamplat si mie, si te scuzam, pentru ca oricum si celelalte poze puse ma fac sa ma gandesc cum ar fi fost sa vad ceva mai multe poze, chiar daca erau doar descriptive.

Am supravietuit insa foarte bine, tocmai m-am sculat de la masa. Insa sa stii ca mi-a placut, si cum am mai zis, cand voi ajunge pe acolo informatiile oferite de tine imi vor fi foarte utile.

Sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag. ​​

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [26.04.20 18:37:48]