ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2020
JAN-2019
Prieteni
EXCELENT

Iarna nu-i ca vara - Therme, Bad Aibling, Germania

Cunoasteti sloganul ca si persoana care l-a lansat, dar asta este, asta este senzatia pe care o am eu in legatura cu acest loc. Prima data cand am ajuns aici era ianuarie 2019, o zi mohorata, tocmai buna sa te relaxezi. De ce am ales acest loc? Poate din cauza de distanta? Prima data da, dupa care pentru loc in sine, un loc agreat in special de localnici si de cei din localitatile invecinate, nu foarte mare, insa atat cat sa te faca sa te simti bine.

Acum insa cateva date „tehnice/organizatorice” ca sa le numim asa.

Bad Aibling este un orasel aflat in Germania, unde ajungi schimband 2 trenuri. Acum poate ca o sa mustaciti, nu este asa, fac aproximativ 30 de minute pana in Rosenheim unde schimb trenul (legatura este in mai putin de 10 minute), iar de la gara in 10 minute sunt acolo, asa ca plecand din Kufstein, intr-o ora sunt acolo. Probabil ca acum v-ati mai relaxat putin, mai ales cei care locuiti in orasele mari si stiti cum se circula. La fel, plecand din Munchen se face acelasi timp asta deoarece Rosenheim este la jumatate de ora cu trenul fata de Munchen Ost, iar legatura cu Bad Aibling este facuta in asa fel incat sa o prinzi indiferent de directia dinspre care vii.

Despre Therme Bad Aibling puteti afla mai multe aici therme-bad-aibling.de/en, nu am sa va spun nici preturi deoarece acestea se pot schimba oricand, pot doar sa va spun ca din ianuarie si pana acum vreo 2 luni cand am fost ultima data, preturile erau aceleasi, adica 20 euro 4 ore, 22 euro toata ziua (din ce m-a interesat pe mine ca preturi), insa am sa va povestesc cate ceva, o sa va arat si cateva poze cat am apucat sa fac pana m-a vazut cineva si mi-a atras atentia ca fotografiatul este interzis, m-au lasat sa fac o poza afara insa nu spre Therme.

De ce am spus ca iarna nu-i ca vara? Pai vara este cald, strandurile sunt deschise, lacurile sunt la dispozitia pasionatilor, insa este atat de placut sa te scalzi in apa calda iarna si din cer sa-ti cada in cap fulgii de zapada. Sunt momentele in care simti cu adevarat ca iti incarci bateriile.

Prima data am ajuns acolo in ianuarie, la ora 10 (ora de deschidere) intram in Therme, am platit biletele si am primit acele ceasuri care iti permiteau accesul si cu care faceai si platile pentru diferite consumatii, sau taxarea suplimentara pentru sauna/ hamam…

De ce imi placea sa ajung la prima ora? Pentru ca am o anumita zona in care imi place sa stau si sa prind astfel loc. Dar sa va povestesc cum se desfasoara lucrurile, cam ca la noi la Therme (dar la o scara mai mica). Iti alegi un vestiar (blocarea/deblocarea) se face cu ceasul pentru care tocmai ai platit, exista cabine (tot ca la Therme) unde te schimbi, apoi zonele separate de dus/toalete femei / barbati, dupa care intri in zona de interes. Spatiul nu se poate spune ca este super generos, insa niciodata nu mi s-a parut ca locul este aglomerat, si daca este sa va ghidez putin, va spun ca pornind cu partea dreapta, avem un mic bazin (apa nu cred ca are mai mult de 30 cm, si diametrul acestui bazin nu cred ca este mai mare de 3-5 m, insa nu prea am vazut curajosi, apa este rece, iar pe jos este ca un fel de piatra de rau, ai senzatia ca mergi printr-un rau de munte (stiu, face bine la circulatie).

Mai departe avem o camera cu infrarosu, aici sunt cateva scaune si recomandarea este sa nu stai mai mult de 10-15 minute. Aici chit ca ma fac de ras, va spun experienta mea, prietena mea si-a asezat prosopul pe scaun, s-a asezat comod si totul a inceput sa functioneze, am incercat sa fac la fel, nici un scaun nu functiona. Intr-un final, ne-a lamurit un domn care avea ceva experienta, prosopul meu era inchis la culoare si senzorul nu il sesiza, asa ca intr-un final am reusit.

Sezlongurile erau fie paturi obisnuite carora le reglai spatarul dupa cum voiai, sau sezlonguri pe care mai apoi le lasai pe spate si se ridica partea din fata, sau niste saltele ceva mai mari asezate pe o platforma din lemn, in special erau utilizate de familiile cu copii mici.

Un bazin cu apa rece/calda, 1.20 adancimea apei, iti era indicata si temperaturaa, apa rece ne-a descurajat.

Doua bazine cu jacuzzi si alte elemente interesante, un bazin exterior cu jacuzzi, curenti de apa (zau ca era greu sa iesi din acel curent de viteza, si inca un bazin care imi placea teribil de mult, era sub o cupola imensa si totul avea efect super interesant, chiar daca vorbeai in soapta aveai impresia ca te aude toata lumea. Aici chiar de la inceput erai avertizat sa pastrezi linistea.

Exista si o mica sauna fara plata suplimentara, dar sauna principala si hamam-ul erau cu plata suplimentara. Aveai de asemenea cu plata suplimentara daca doreai, serviciu de masaj, cam scumput (cred ca era 60-80 euro ora), prietena mea a mers de doua ori si a venit super incantata de profesionalismul maseurului (ea avand probleme cu spatele). Nu este o singura persoana la masaj si am inteles ca toti sunt buni si probabil ca asta este si motivul pentru care trebuie sa ajungi la prima ora ca sa prinzi programare.

Era sa uit o camera importanta, o sala (mare, inalta si intunecata) in care erau paturi sau saltele, si unde pe tavan erau proiectate diverse filme tematice si muzica ambientala, si pot spune ca a fost locul meu preferat dupa masa de pranz, am adormit asa de frumos acolo, de fapt si pe sezlong am adormit la fel de bine (mai ales iarna), este destul de linistit si sa stai la caldura, uitandu-te pe fereastra si sa vezi afara ditamai stratul de zapada, e minunat.

Aici poti veni cu mancare si bautura la tine, dar exista si un restaurant unde poti manca la fel de bine iar varietatea este ok, poti alege hamburger, sandvisuri, snitel, cartofi prajiti, ceva feluri care aveau garnituri orez, paste, salate, au si ciorbe daca nu ma insel, bauturi alcoolice sau non-alcoolice, cafea, produse dulci. De fiecare data am mancat acolo de pranz si a fost ok.

Mai trebuie sa mentionez ca am vazut cum se luau probe de apa si analizate la vedere, asa ca totul este sub control.

A fost un loc care mi-a placut de cate ori am fost acolo, singura, cu prietenele sau baietii mei, un loc unde sa te relaxezi fara sa fie galagie.

Alegeri inspirate si sa ne auzim de bine.

Trimis de mishu in 26.04.20 09:01:41
Validat / Publicat: 26.04.20 10:59:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 O vreme perfecta sa pleci la strand :), dar nu-i asa ca am vedere frumoasa din balcon?

[26.04.20 10:58:19]

Mutat în rubrica "Therme Bad Aibling (aquapark) [Bad Aibling], ROSENHEIM" (nou-creată pe sait)

​​

Alina53
[26.04.20 11:41:41]

După plimbări prin lume inițiate de tine, după invitații în restaurante, cafenele și patiserii, un review de wellness este binevenit!                                                                                                                                                                                                                      La Therme dintr-un orășel din Austria eu am răspuns provocării unui bazin cu apă rece, după o baie în bazinul cu apă încălzită... Te trec fiorii, dar merită pentru câteva secunde!                                                                                                                                                                                                                                                                                   În final,  ”zău că-mi vine să-mi las baltă / toate interesele” și să dau o fugă în Germania!

[26.04.20 11:51:20]

@Alina53:  Asa este, dupa atata preumblare, ceva relaxare era necesara, doar un "pit stop" saptamana viitoare va duc iar pe meleaguri insorite si atat de cautate.

Cred ca am ajuns aici de vreo5-6 ori si mereu mi-a placut, iti ofera acea stare de liniste si relaxare la final de saptamana. Nu are atractii pentru copii (daca nu consideram culoarul de vartejuri asa incat daca ai intrat acolo e destulde greu de iesit si astepti sa se termine programul - cred ca dureaza 10-15 minute un ciclu) si de asta este atat de linistit, si relaxant.

Si ca sa fiu cinstita, dupa masa de pranz m-am mai retras in sala de relaxare si am reusit chiar sa atipesc cateva minute, acea muzica si intunericul din sala dar si filmul proiectat iti ofera starea de care ai nevoie.

Sper sa mai ajung pe acolo, multumesc pentru vizita si aprecieri.

balasa violeta
[26.04.20 12:07:52]

un loc unde sa te relaxezi fara sa fie galagie.

​... asta caut si pe la noi... in saune si-n locurile de relaxare zici ca esti pe marginea santului!

Multumesc de relaxare!

[26.04.20 12:32:13]

@balasa violeta:  Am fost si la Therme Erding, care e mama sau tata, nu stiu exact , al lui Therme Bucuresti, numai ca la un alt nivel de aranjare dar si de galagie. Nu pot spune ca nu mi-a placut, dar mai vrei si ceva liniste. Si aici am intalnit doi copii mai galagiosi si in final mi-am dat seama cand au deschis gura... erau romani.

In rest, ai senzatia ca si timpul e mai linistit, recunosc totusi, nu am fost vara, dar vara e banal, mai bine e iarna.

Poate ca si la noi ar fi astfel de locuri daca ar lipsi distractiile pentru copii, si nu numai, deoarece sa ne gandim ca exista o multime de tineri foarte galagiosi care daca au platit un bilet de intrare inseamna ca si-au cumparat si dreptul de mosie.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​​​

[26.04.20 14:47:51]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[26.04.20 16:12:39]

@webmaster:  Multumesc frumos pentru apreciere, o dupa amiaza linistita.

Zoazore
[26.04.20 19:11:49]

@mishu:  Na, am fost și eu cu tine la relaxare! Mi-am plătit biletul cu un SB bine meritat!

Parcă și din poze se simte liniștea! E așa de calmă și de relaxantă locația că parcă și dacă respiri se aude!

Așa că și ecuul meu e mai...liniștit, mai șoptit! Să nu deranjez pacea locului!​

O încântare!

Faza cu prospul la Infraroșii e de ținut minte!

Mai privește odată poza cu tipa care citește! N-ai observat că eram eu?

[26.04.20 20:14:17]

@Zoazore:  Pai eram sigura ca esti tu in travesti, sper ca te-ai odihnit insa .

Sa stii ca si eu scriu ecoul tot usor, sa nu deranjez.

Cat despre faza cu prosopul, nu am povestit tot, incercam sa blochez fiecare locsor care mi se parea ca ar merge, inghesuiam prosopul, ma mutam de pe un scaun pe altul si nimic.

Prietena mea avea prosopul de culoare deschisa, eu  nu il vedeam decat ca pe un accesoriu.

In fine, si eu am mai invatat ceva. Multumesc pentru vizita si aprecieri, dar si pentru SB. ​​​​​

Dan&EmaPHONE
[29.04.20 08:33:26]

2 zone mi-au placut mult:​​​​

Asta chiar mi se pare relaxare la bai​​

​​si​​

​​

poti veni cu mancare si bautura la tine

Asta iar imi place sa nu trebuiasca sa ma lipesc de siruri de oameni la coada sa mananc ceva. Ok, daca vezi ceva care te tenteaza si gasesti fara coada, sa fie optional sau bonus. ​​

​​Chiar nu stiam cum e la bai in Germania. ​​

Felicitari! Numai bine! ????

Alina53, balasa violeta, Dan&Ema, mishu, Zoazore