ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2020
REZONABIL

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cum se ajunge din Nairobi la Diani Beach

Prietenii mei localnici din Nairobi mi au recomandat plaja Bambury, acolo fusese unul dintre ei cândva, recomandarea era că este o plajă ieftină și plină de localnici.

Kenielilor le place aglomerația, mie după o săptămână de circulat cu mata tu microbuzul lor tradițional in care încap câți se pot înghesui, îmi era de ajuns socializarea la limita a câțiva centimetrii, așa că am optat pentru o altă plajă, Diani mi s a părut amplasată intr o zonă civilizată.

Prima data am ajuns la Mombasa cu avionul, din Nairoby de pe aeroportul principal, cu un zbor AIR Africa. Aterizarea a fost stresantă, zona de coastă a orașului Mombasa e foarte turbionară. Cu altă ocazie am luat trenul, e un tren special construit de indieni și chinezi care ajunge in 6 ore, cu doar două opriri din capitală la Mombasa. Am avut de asemenea ocazia să călătoresc odată și cu mașina, un jeep Toyota, confortabil, dar drumul e foarte lung și plin de camioane care merg spre Tanzania.

Aeroporturile Africane sunt un factor major de stres, iar trenul e de asemenea deservit de o gara mai ceva ca un report, măsuri de securitate absurde și chiar umilitoare fac ca această călătorie, care este confortabilă și rapida să fie altă dată de evitat.

Prima parte a călătoriei spre Diani Beach adună partea ei de adrenalină, partea a doua are alt fel de bagaj de emoții...

Trimis de clear in 23.04.20 08:42:33
Validat / Publicat: 23.04.20 09:05:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri]. A mai fost în/la: Nairoby

VIZUALIZĂRI: 1623 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clear); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Ora 6 dimineața

[23.04.20 09:03:31]

Odată cu primul review încărcat, @clear: bun-venit cu adevărat în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[23.04.20 20:50:21]

@clear:  Bun venit! iti spun si eu, si ma bucur ca ai avut curaj in sfarsit de a scrie, mai asteptam, mai ales ca destinatia tocmai inceputa, trebuie sa mai aiba si alte parti, asa ca scrie, si pune poze.

Vazand ca ai pus doar 2 poze, si prima era " Rasarit de soare! " a doua ma asteptam sa fie " Apus de soare! " .

In mod sigur mai ai si alte poze si sunt convinsa ca sunt la fel de frumoase, asa ca mai pune.

Felicitari, votat cu mare drag. ​​​

clearAUTOR REVIEW
[24.04.20 08:47:34]

Multumesc, am scris de pe tabletă și erau singurele poze, aparatul de foto încă nu l am descărcat am reușit sa i sparg ecranul la cheek in pe aeroportul din Mombasa, am poze in telefon da încă nu știu sa scriu de pe el.   Pozele sunt de la răsărit, soarele nu apune in ocean la Diani. ​​

clear, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Diani Beach: