ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2020
MAY-2019
Cuplu
EXCELENT

Am fost oare pe Lună?

Într-un weekend călduros al lunii mai (2019) ne-am hotărât să vizităm, pentru prima oară, Rezervația Naturală Vulcanii Noroioși de lângă Berca.

Am plecat din Râmnicu Vâlcea pe următorul traseu: Pitești - Târgoviște – Ploiești – Buzău – Berca. După aproximativ 5 ore am ajuns la Vulcanii Noroioși. Pe măsură ce ne apropiam de Berca, pe marginea drumului se înmulțeau tarabele cu produse tradiționale din zonă, cu pastarmă de oaie și celebrii cârnați de Pleșcoi. Drumul este bun și există destul de multe indicatoare care te îndrumă spre obiectivul turistic.

Vulcanii noroioși sunt situați în partea centrală a Subcarapților de Curbură, în apropierea comunei Berca, județul Buzău. Vulcanii Noroiosi de aici sunt singurii de acest gen din Europa, fiind unici prin dimensiunile lor reduse și prin modul în care au fost formați.

Am lăsat mașina într-o parcare amenajată, care are următoarele coordonate GPS: N – 45.360267 și E – 26.713424. Taxa de parcare a fost de 5 lei/zi. Lângă parcare se află și un restaurant.

Din parcare ne-am îndeptat spre rezervația naturală care este formata din Pâclele Mari și Pâclele Mici, unde se găsesc aceste minunății ale naturii, Vulcanii noroioși. Biletul de intrare costă 4 lei pentru adulți. Imediat după intrare te întâmpină un peisaj selenar.

Istoric

Vulcanii noroioși au fost descoperiți în anul 1867 în urma unor sondări efectuate pentru a descoperi petrol în zonă. Din anul 1924, vulcanii noroioși sunt declarați rezervație naturală și reprezintă un obiectiv atractiv în circuitul turistic.

Cum se formează

De pe panourile informative aflate la intrarea în rezervație și din pliantele primite odată cu achiziția biletelor am aflat următoarele informații: ‘ Vulcanii noroioși sunt asemenea unor movile conice, unor pâlnii cu vârful în sus, care se formează la suprafața pământului prin erupția gazelor naturale ce își croiesc un drum de la adâncimi de aproximativ 3.000 de metri spre suprafața pământului, într-un strat argilos, în combinație cu pânza freatică. Erupția unor astfel de vulcani, formează la suprafață conuri prin întărirea noroiului ce intră în contact cu aerul.

Noroiul este foarte lichid, motiv pentru care conurile care se ridică au înălțime extrem de mică. Noroiul din vulcan este împins în permanență de gazele naturale spre gura vulcanilor, de acolo de unde se prelinge pe versanții acestora. Au forma unor pârâiașe ce se usucă treptat și modifică în permanență peisajul’ ’ .

Vizita noastră

Am pătruns în zona vulcanilor, aici totul este arid, de-a lungul timpului, o parte din noroiul scos de maruntaiele pământului s-a uscat, din loc în loc apar conuri din care iese la suprafață noroi amestecat cu apă și gaze. Aceste cratere lasă impresia unui cazan în care clocotește o pastă cenușie de unde și denumirile populare de „ pâcle” sau „ fierbători” .

Punctul de atracție se află cam în mijlocul rezervație și este un con mai mare, de vreo 2 metri în diametru, foarte activ, care aruncă des noroiul afară, acesta se scurge pe con și formează dâre de lavă noroioasă. Este locul unde se adună cei mai mulți turiști iar acest vulcan este vedetă în multe selfiuri.

Sunt zone în care deplasarea este mai dificilă, pe sol formându-se șanțuri cu o adâncime destul de mare.

Pe teritoriul rezervației conform unor panouri informative se găsesc multe plante rare. La marginea zonelor cu noroi cresc gărdurarița și cătina tepoasă, arbuști rari, declarați monumente naturale, iar pe platouri umblă vietăți precum scorpionul și termitele.

Am petrecut aproximativ jumătate de oră în acestă zonă selenară fiind încântați de ce am văzut și ne-a propus să reveni și altădată pentru a petrece mai mult timp în zonă.

În România, vulcani noroioși pot fi întâlniți în mai multe locuri, precum: Ocna Sibiului, Homorod, Bazna, dar cei mai cunoscuți sunt cei de aici.

Ne-am întors la mașină, apoi am pornit spre casă dar mai întâi am oprit la tarabele de pe marginea drumului și am cumpărat cârnați de Pleșcoi.

Dacă ajungeți în zonă vă recomadăm să vizitați Vulcanii noroioși.

Toate cele bune și multă sănătate.

Trimis de zlatna in 21.04.20 19:10:16
Validat / Publicat: 21.04.20 19:38:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MĂGURA & BERCA

VIZUALIZĂRI: 1040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 zona Vulcanilor noroioși

mishu [21.04.20 19:49:50] »

@zlatna:  La Vulcanii noroiosi am reusit sa ajung de doua ori, odata cand eram eu mica, a doua oara cand erau copii mei mici , insa de fiecare data am fost la fel de fermecata, mi se pare insa ca se poate face mai mult pentru promovarea zonei, insa cine stie, poate o sa ajng acolo si cu nepotii si locurile or sa arate altfel.

Foarte frumoase poze, felicitari pentru articol, votat cu mare drag. ​

zlatnascris / TELEFON [21.04.20 20:01:18] »

@mishu:  Multumesc pentru ecou si vot.

Mika [21.04.20 20:06:16] »

@zlatna:  Ultima oara am fost la vulcanii noroiosi acum șase sau șapte ani. Un loc frumos și ciudat in același timp. Așa cum spui, parcă nu ești pe planeta Pământ. Am revăzut locurile cu plăcere prin fotografiile tale. Votat cu plăcere!

zlatnascris / TELEFON [21.04.20 20:16:09] »

@Mika:  multumesc pentru vizita și vot.

mprofeanu [22.04.20 13:53:39] »

Merge la fix articolul tău. Am citit cu plăcere despre acest obiectiv turistic, unic din țara noastră, la care nu am ajuns încă. Este în plan, un sejur de o zi pentru vara aceasta, mers în natură... așa cred că îmi voi organiza plimbările...

De la Pitești mai câștig o oră, se vizitează fără probleme....​

tata123 🔱 [22.04.20 14:17:15] »

@zlatna:  „Împărăția noroiului” se află situată într-un „peisaj selenar”, o „minune naturală” care ascunde povești cu „piele de balaur” și „fierbători”. Aceste „ochiuri de glod” îl fascinează pe vizitator și îl transpun într-o lume fantastică.

Atracție de seamă a județului Buzău, Vulcanii Noroioși de la Berca reprezintă o comoară insuficient valorificată de autoritățile locale. Chiar dacă în ultimii ani s-a mai amenajat câte ceva pe ici pe colo întreaga zonă e departe de ceea ce s-ar putea numi o „destinație de vis” - lipsesc amenajările turistice, iar infrastructura e la pământ.

Ținutul Buzăului e fabulos însă și merită vizitat!

zlatna [22.04.20 17:08:19] »

@mprofeanu:    Mulțumesc de aprecieri! Să ne vedem sănătoși!

zlatna [22.04.20 17:12:28] »

@tata123:    Mulțumesc pentru ecou și vot.

Mika, mishu, mprofeanu, tata123 🔱, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂVulcanii Noroioşi: