ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2020

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Cimitirul american din Nettuno

Cimitirul american din Nettuno

Denumirea corectă este Sicily-Rome American Cemetery and Memorial.

În reviewul despre Nettuno am scris cam asa “ Nu știu dacă se potrivește expresia... loc de vizitat de turiști... spuneții cum vreți dar e acolo în Nettuno și aduce aminte de debarcarea americanilor în Italia în ultimul război. ”

Categoric e un loc de vizitat. În urma cu mai mulți ani am vizitat alt cimitir aș zice celebru, după mine celebru înseamnă că cineva care în timpul vietii a fost o persoană importantă, e vorba de cimitirul din Vevey Elveția, acolo era locul de veci al lui Charlie Chaplin, ăla era cimitir civil si era foarte mic pe când ăsta din Nettuno este cimitir militar și ca mărime e imens în comparație cu celălalt civil. Ca și o comparatie la cel din Vevey sunt foarte puține morminte (cruci) poate undeva sub o sută, pe când aici sunt cateva mii.

Am vrut să văd și așa ceva, poate părea deplasată vizita aici dar după părerea mea e ceva de pus pe listă în cazul în care ajungeți în zona asta.

Am propus partenerei să vină să vedem și cimitirul, dute singur eu nu vreau așa ceva, eu am venit la mare nu să văd cimitire, păi ăsta e alceva, altfel, nu vreau dute singur.

Și am mers singur

De la hotel până la cimitir cam treisfert de oră pe jos și am ajuns, imediat la intrare un superb lac care obstrucționează la prima vedere pădurea de cruci care urmează, sunt undeva peste 7 000 de cruci, sunt și câteva adică 122 care au Steaua lui David cei de credintă evreiască, pe fiecare piatră funerară este scris numele, toți sunt puși la rând nu contează gradul soldat sau ofițer, sunt și aproximativ 480 pietre funerare unde scrie erou necunoscut, și cateva zone unde sunt pietre funerare cu frați, si o zonă cu gemeni.

Inainte de a intra in acest cimitir ești în Italia unde e cam ca la noi nu e foarte curat, da ăsta e adevărul, după ce intri pe poarta aia imensă practic imaginea, peisajul se schimbă și parcă esti în altă țară, totul stralucește de curățenie, totul e ordonat si organizat ca la carte, nu știu pe ce parte să o iau, la stânga sau la dreapta, peste tot alei pietonale și personal de întreținere la muncă în cimitir, stanga si dreapta și înainte pădurea de cruci, totul odonat și aranjat la milimetru, prea mare, PREA MULT, aici în acest loc nu mai știi dacă ești turist sau ce ești, să intri aici nu plătești nici un ban, ce cauți aici?

Dacă ajungi în acest loc vei rămâne cu imaginea aia toata... viața... indiferent că vrei sau nu vrei.

Peste 7000 de cruci parcă e prea mult.

În capătul cimitirului adică în partea opusă intrarii este un fel de clădire memorial cu o capelă, săli unde sunt expuse diverse hărți care arată zone și perioade ale razboiului.

Am revenit inapoi prin pădurea de cruci spre zona de la intrare si acolo am văzut alt loc de vizitat un fel de memorial, tot așa se numea unde erau expuse tot felul de fotografii, filme si povestiri în amintirea celor ce au locul de veci aici. Ca să vezi ce e aici trebuie ceva timp.

Acest cimitir e administrat de americani, prima dată a fost cimitir temporar chiar la două zile dupa inceperea operațiunilor în 24 ianuarie 1944, aici sunt acum mormintele a 7858 de americani uciși în Sicilia, Salerno și zona Nettuno - Anzio.

Am plecat înapoi pe jos spre hotelul de pe plajă, plaja aia care acum vreo 76 de ani arăta altfel. (pe această plajă a avut loc debarcarea)

Am fost, am văzut, mi-a placut. Nu prea se potriveste... mi-a plăcut... trebuie pus alceva în loc, ce? Greu de spus.

Trimis de Nicu in 20.04.20 17:15:19
    Validat / Publicat: 20.04.20 18:19:46
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Nettuno
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

Nicu [20.04.20 18:04:13] »

Rog atasarea acestui videoclip, multumesc.

​https://www.youtube.com/watch?v=OHkri8ZUqOA

webmasterX [20.04.20 18:19:25] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Nettuno» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).​​

mishu [20.04.20 19:55:16] »

@Nicu:  E greu de spus, da mi-a placut, pentru ca de fapt aici vorbim despre respect. Pot spune ca mi-a placut melodia atasata, este una dintre melodiile care imi plac foarte mult si pe care as asculta-o mai des decat alte melodii.

Locul asa cum este ingrijit arata respect si la fel trebie sa aratam si noi.

Te felicit pentru alegerea facuta de a vedea acest loc si a ni-l prezenta si noua, felicitari, votat cu mare drag. ​​

Mika [21.04.20 12:52:00] »

@Nicu:  Asa e, nu prea poti sa spui ca este un loc de vizitat desi multe cimitire conțin adevărate opere de artă. Este interesant că poți afla și ​ unele date din viața celor care se odihnesc in acele locuri. deși tristă, ideea acestei vizite este una salutară.   Felicitări!

Nicu [22.04.20 07:43:48] »

@misu

Mulțumesc pentro  vizită și comentariu, Este un loc de vizitat dar multă lume preferă să nu pună pe lista de vizitat din cauză că e în vacanță și vrea relaxare în primul rând.

@ Mika

Mulțumesc pentru comentariu  și vizită, am spus că e greu să spun că mi-a plăcut, in denunirea acestui loc scrie și cuvântul memorial, e și o lecție de istorie.

Mika, mishu, Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nettuno: