ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2020
STATUS: APOLLO
SEP-2019
single

Orasul celor 72 de izvoare - Jinan un oras de top

Acum nu stiu de v-a atras din titlu, prima parte sau ultima parte...

Daca v-a atras ultima, nu ati avut inspiratie prea buna, dar oricum cu asta incep ca sa ne ramana ce e frumos la final, asa ca topul despre care va vorbesc este unul al rusinii, deoarece se afla printre cele mai poluate orase nu numai din China, ci si din lume (7 dintre cele mai poluate 10 orase din lume sunt in China). Cand am fost prima data aici, am avut noroc de 2 zile bune, si am ramas cu amintiri placute, acum insa nu as putea spune la fel, mai ales ca fiind cazata (tot imi vine sa spun gazata, ceea ce n-ar fi departe de adevar) la etajul 17 si fara sa am cladiri care sa imi obtureze privirea, vad toata pacla ce acopera orasul.

Jinan (numit si orasul izvoarelor fiind renumit pentru cele 72 de izvoare importante de aici) este capitala provinciei Shandong si are o populatie de aproximativ 7 milioane locuitori. Inceputurile acestui oras sunt in urma cu aproximativ 4000 de ani, deci are o istorie pe care sa o arate.

Dar are si prezent, aici exista 18 universitati unde invata 200000 studenti. Jinan este un centru important de tehnologie inalta, aici existand o zona industriala high-tech, si o sa va arat asta in poze (admiram niste cladiri moderne si am vazut scris pe una dintre cladiri astfel: “Artificial Inteligence Building”). Aceasta zona a atras companii precum LG, Panasonic, Volvo, Sanyo.

Zona comerciala este in vecinatatea unor zone turistice importante Spring City Square si Spring City Road. O sa va ganditi poate cat de mare poate fi zona comerciala (care se afla in centrul orasului), ei bine, aflati ca se intinde subteran (46000 m2) dar si suprateran, de exemplu Wanda Shopping Mall deschis in 2011 este cel mai mare mall, avand 7 nivele, parterul avand o suprafata de 117000 m2

Am sa va povestesc ce am vazut, ce am mancat, ce am trait aici deci sa incepem. Asadar, ca sa va prezint partea frumoasa a orasului, va voi prezenta cateva dintre cele mai cunoscute obiective turistice si care se afla si destul de aproape unele de altele.

Deci am convenit cu Kyle, ghidul meu sa vina sa ma ia de la hotel la ora 9.30 (initial trebuia sa fie 10.00 dar nu am reusit sa il conving pentru o ora mai matinala) sa mergem sa vedem prima data:

- Qianfoshan sau Muntele celor 1000 de Budha. Daca veti cauta ce e de vazut in Jinan, acesta este primul loc ce apare in top, si este un loc foarte apreciat de localnici dar si de turisti. Acesta este putin pompos spus munte, este un parc destul de mare, situat mai degraba pe un deal si unde o sa gasiti o multime de temple Buddiste, un imens Buddha auriu, un Buddha dormind, dar si Pestera celor 10000 de Buddha, care din pacate la acea data era in amenajari, am vazut doar pozele exterioare si cred ca arata minunat si in interior. Ca sa utilizez eficient si util timpul, am urcat cu cabina, si am coborat pe jos, urcarea ne-ar mai fi luat o ora din timpul nostru, iar afara se facea din ce in ce mai cald. Cabina costa 10RMB (1,5 Euro). Iar intrarea in parc este 30 RMB adulti si 15 RMB elevi.

Deci nu vorbim tocmai despre un munte, ci despre un deal de aproximativ 250 m inaltime numit in timpuri stravechi Muntele Li. Aici inca din secolul VII existau sapate in stanca o multime de mici pesteri (sau mai mari) amenajate ca temple pentru rugaciune, unde Buddha era figura centrala. Acum, ca o mica paranteza, exista in continuate o multime de persoane care vin aici special pentru rugaciune, dar tinerii mai putin, cel putin ghidul meu parea ca nu prea ia in serios asta. Acest munte a fost transformat in 1959 intr-un parc, astfel incat acum aici vin persoane nu numai pentru rugaciune, ci si pentru relaxare si poti gasi amenajat chiar si un parc de distractii, eu am vazut doar pista pentru saniute care trecea pe sub cabina. Si cred ca mai mult decat cuvintele, pozele va vor arata ca este un loc frumos.

- Lacul Daming, aflat si el in top pe lista Tripadvisor, pe locul 2 dupa Baotu Spring Park, dar despre acesta deja v-am povestit aici vezi impresii cand am descoperit cu adevarat AFA. Lacul Daming este situat in centrul orasului si poate fi accesibil prin mai multe intrari. Parcul acopera o suprafata de 860000 m2, din care lacul inseamna aproximativ jumatate din suprafata totala. Fiind sambata, o multime de oameni erau la plimbare prin parc. Este placut dar si usor stresant dar fiind toata aglomeratia, iar seara cred ca este minunat deoarece in apa sunt fantani muzicale, de fapt lacul mai este numit si Lake of Great Light, asa incat spectacolul este minunat. Este un lac natural, format din reunirea mai multor izvoare si ceea ce are interesant (un lucru considerat unic) este faptul ca nivelul apei nu se schimba niciodata, nefiind afectat de ploi sau seceta. Exista cateva mici insulite pe acest lac si poti traversa cu barcile lor traditionale de pe o insula pe alta. De asemenea si aici pot spune ca am admirat frumusetea locului, pe care va las sa o vedeti din poze. Am mai citit (din pacate nu am vazut) ca exista in centrul lacului o fantana al carei jet de apa atinge 100 m inaltime. Si de asemenea si aici in zona sunt o multime de temple apartinand diferitelor dinastii.

- Strada Qushuiting este un loc pe care mi l-am dorit eu sa il vad deoarece este cea mai veche strada Jinan si care se presupune ca a fost construita cam cu 1500 de ani in urma. Este o strada unde vezi izvoare, mici amenajari are unor paraiase, dar si diverse temple. Cred ca cel mai bine va vor reda locul pozele, a fost un loc care chiar mi-a placut si care chiar daca este destul de turistic, exista anumite coltisoare ceva mai putin calcate. Aici intalnesti o multime de tarabe cu suveniruri la vanzare, dar daca patrunzi mai adanc spre interior, vei descoperi cum casele vechi au fost transformate in diverse magazine de familie (am cumparat niste dulciuri de aici pentru soacra mea, pe gustate, si stiu ca i-au placut si ei) sau restaurante de familie (aici am intalnit si o pictura 3D, o sa vedeti in poze), si recunosc cinstit ca as fi evitat sa intru daca as fi fost singura, dar am sa va povestesc si cum am mancat in acest loc. Acesta a fost un loc care chiar mi-a placut, erau unele zone chiar linistite si simteai o placuta relaxare.

- Spring City Square acesta este un loc pe care l-am vizitat a doua zi singura, insa destul de putin si mai prin lateral, asta deoarece afara era o caldura teribila. Aceasta piata are o suprafata de 220000 m2, si a fost construit in 1999 dar cuprinde de fapt si obiectivele turistice importante din oras. In mijlocul acestei piete se afla o un monument numit “Izvorul” inalt de aproximativ 40 m si care este considerat simbolul orasului. Eu m-am plimbat in special in zonele unde erau copaci, deci si multa lume care se relaxa, in principal prin dansuri traditionale, si am putut sa remarc ca acelasi tip de miscari il vazusem si cu o zi inainte cand am vizitat Muntele celor 1000 de Budda. Oamenii fie sunt grupati pe formatii, si au boxe cu ei ca sa auda toata echipa muzica, fie sunt cupluri de varsta a 2-a sau a 3-a, cu un mic radio dupa ei, agatat de creanga unui pom si exerseaza singuri. Kyle mi-a spus ca la fel fac si parintii lui, dar el nu, si normal, am filmat putin si va invit sa vedeti acest scurt filmulet youtube

Am vazut de asemenea copii si parinti inaltand baloane, sau admirand porumbei, fiecare se distreaza dupa cum considera. Dar mergand mai departe, m-am pomenit ca merg pe malul unui rau, in fine, nu era intamplator, stiam ca pe acolo trebuia sa ajunga traseul meu si asta deoarece urmatorul obiectiv era: Black Tiger Spring, dar despre asta in episodul urmator. In rest, ce mai poate fi comentat:

Masinile: circula haotic, mai putin haotice mi se pareau autobuzele, si chiar mi s-au parut decente, aveau 2 tipuri de autobuze (verzi la culoare) la care calatoria era 1 RMB sau 2 RMB (cele care aveau si aer conditionat si erau linia avea litera K in fata numarului). Langa sofer (am vazut ca incercau chiar si ei sa arate decent) exista un aparat, introduci banii si platesti calatoria. Diferenta fata de 2015 era ca pietonii nu se mai deplaseaza haotic pe bicicleta cu intraga familie, ci pe motoreta, dar tot haotic si tot cu intreaga familie. O sa vedeti in poze ce motorete micute aveau (la fel se deplasau si multi politisti dar pe ei mi-a fost teama sa ii fotografiez), si ma gandeam (acum sa nu radeti) cum as fi aratat eu in spatele sotului, pe o astfel de motoreta, probabil ca in Stan si Bran.

Taxiurile erau super murdare, autobuzele aratau mult mai bine, asta este, poate data viitoare reusesc si eu sa merg cu transportul in comun.

Platile la ei se fac cu telefonul, exista o aplicatie pe care o au instalata pe telefon si platesc asa peste tot, nu numai in magazine, ci si in transportul comun, si desi vi se va parea ciudat, am vazut comercianti ambulanti pe strada, si la ei puteai plati prin aplicatie. Este un lucru cu care chinezii s-au obisnuit foarte repede si li se pare mult mai comod sa plateasca cu telefonul, si recunosc cinstit ca la cat de murdare erau multe dintre bancnote am invidiat si eu aplicatia.

Mi-as mai fi dorit sa vad un muzeu (de altfel mai multe lucruri dar nu am avut timp) insa la cat de cald era afara am preferat sa stau in hotel la piscina (nu foarte mult), desi ulterior am aflat ca si programul nu ma avantaja in weekend. Este vorba de Muzeul Provinciei Shandong, un muzeu infiintat in 1953 si care prezinta istoria provinciei. Accesul este gratuit.

Si daca tot vorbim de istorie, daca Beijing se lauda cu Marele Zid, Jinan se lauda cu cel mai vechi zid, Jinan’s Great Wall of Qi construit in 685 inainte de Cristos, ca o bariera impotriva inamicilor.

Alegeri inspirate si sa ne auzim de bine.

Trimis de mishu in 16.04.20 18:27:21
Validat / Publicat: 16.04.20 19:21:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Jinan - Un Budha ceva mai mare

[16.04.20 19:20:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă provincia Shandong, JINAN [SHANDONG]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[16.04.20 19:22:21]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[16.04.20 20:09:25]

@webmaster:  Multumesc frumos, o seara linistita!

Dan&EmaPHONE
[17.04.20 07:07:39]

Ai inceput cu o dubla provocare prin titlul articolului ​​

​​Acum nu stiu de v-a atras din titlu, prima parte sau ultima parte...

Eu stiu foarte putin despre China fata de cat poate sa ofere. Asta si pentru cu este imensa cat un continent si pentru ca e asa departe si geografic si cultural. ​​

​​Tin minte fostul tau serial despre China si apoi pe cel al lui @aze. ​​

Jinan, nu auzisem, muntele celor 1000 de Buddha, nici atat, parcul acela obiectiv turistic de top. ​​

​​Ce lume! Alta lume! Care iata a gasit in 2020 cum sa scuture de fraiele economiei mondiale. ​​

Felicitari! Sarbatori fericite! Numai bine! ????

robert
[17.04.20 09:08:35]

@Dan& Ema:  mai Dane da chiar m-ai suparat acum în prag de sărbători! Da de serialul meu n-ai auzit? E drept e un pic mai vechi, da și tu ești vechi! Te penalizez cu o bere la viitoarea întâlnire! ; -)

@mishu: hai că am făcut-o și pe pagina ta, nu numai la Mika, știi tu la ce mă refer!   Prin această descriere foarte sinceră a orașului mi-ai adus aminte foarte tare de Beijing, unul dintre cele mai poluate orașe pe care le-am văzut. Apreciez foarte tare când într-un articol se evidențiază și părțile negative. De obicei le prefer pentru a ști la ce să mă aștept.

Felicitări și votat cu drag, pardon cu mare drag! ​​

[17.04.20 19:02:08]

@Dan& Ema:  Ti-ai luat-o de la Robert, cum sa nu stii articolele lui! , in fine ai de dar o bere si cred ca ai facut-o intentionat ca sa aveti motiv de o bere. Nici eu nu stiu inca multe despre China avand in vedere ca am ajuns acolo numai in interes de serviciu, insa cate ceva tot am ciupit si eu.

Este un adevarat contrast, si frumos si urat, insa este de vazut.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, Sarbatori fericite! sa ne auzim de bine. ​​

[17.04.20 19:06:55]

@robert:  Ai mare dreptate cand un loc este prezentat cu bune si cu rele, iar aici poluarea era cea care ma deranja, in rest cred ca orice turist merge sa vada partea frumoasa pentru ca de asta merge acolo.

Un alt lucru care m-a socat a fost asa cum am spus, jegul din taxiuri, unul l-am prins mai ok (masina era mai veche, dar in rest ok) si asta pentru ca masina era condusa de o femeie.

In schimb, transportul in comun (masinile care aveau AC si care erau majoritatea) aratau super OK, curate, cu soferi la camasa...

Altfel ei se deplaseaza haotic, merg cu motoretele pe trotuar si tu trebuie sa fii atent sa nu te ia pe sus, era sa o patesc, dar cred ca daunele ar fi fost la el .

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri. ​​​​

Zoazore
[17.04.20 19:29:26]

@mishu:  Am reușit și eu, într-un final apoteotic, să citesc articolul tău!

Ce să zic? E un contrast izbitor orașul ăsta! Deși au parcuri verzi, e și poluare mare, transportul în comun e curat-taxiurile sunt murdare, deși sunt polițiști-se circulă haotic. Inclusiv polițiștii o fac...

Prin poze se vede că pe străzi este, totuși, curățenie...

Interesant articol despre un oraș interesant. De top, dar de top negativ...

Acum aștept cuminte să mă mai plimb!

Sărbători cu pace, soare, liniște și sănătate! ​​​​

(Acum anunță la știri că iar a crescut numărul morților în Wuhan!)

​​

Dan&EmaPHONE
[17.04.20 19:35:58]

@robert:   ​​Tu stii doar ca imi face placere sa te cinstesc si de obicei se intampla cu palinka din salaj! ????​​

​​Abia astept sa vina okazia! ????

[17.04.20 19:49:13]

@Zoazore:  Te mai plimb putin in curand, am avut un loc recomandat de a fi vazut si chiar a fost o surpriza placuta.

Multumesc de vizita si aprecieri. ​

Dorina9
[18.04.20 00:18:42]

@mishu:  La cate lucruri " destepte" au facut chinezii, nu stiu cum de nu au rezolvat, macar partial  problema poluarii.

Altfel, vad ca sunt veseli, dezinhibati (fimuletul de pe Youtube, cu dansul din parc mi  s-a parut foarte dragut).

M-a surprins ca au 7 milioane de locuitori si 18 universitati.

Doream sa merg in China, dar dupa cele intamplate... mai amanam

Felicitari, citit si votat cu drag!

Sarbatori cu bine! ​​​​

​​​

[18.04.20 13:39:55]

@Dorina9:  In 2014 cand am fost a doua data acolo (din pacate asa cum am spus doarin interes de serviciu deci tot ce am vazut a fost pe furate) am avut un ghid (de fapt era unul dintre traducatori) cu care am comunicat ceva mai mult, fiind si ceva mai tanar, si ne-a spus ca in urma cu vreo 15-20 de ani industrializarea a crescut mult, carbunii fiind principla sursa de combustibil folosita, asa incat totul a explodat si si-au dat seama de poluare de abia in zilele noastre insa e greu sa renunti la locruri cu care te-ai obisnuit si sa vrei sa schimbi ceva.

In 2014 eu am fost toamna, si in aproximativ 1 luna urma sa fie summitul APEC la care participau printre altii Putin si Obama. In zona Beijing aproximativ 1000 fabrici s-au inchis ​ (provizoriu) iar circulatia zilnica se desfasura alternativ, o zi masinile cu sot, urmatoarea zi cele fara sot, asta sa mai reduca putin poluarea pana in summit, asa ca dati seama ca in rest nu prea vor sa faca mare lucru, ar trebui sa stopeze putin " dezvoltarea" industriei ca sa caute surse alternative.

Beijing este o metropola imensa, circa 30 milioane de locuitori, 50 cu orasele satelit din preajma lui, asa ca este cam greu de crezut ca vor stopa poluarea.

In rest ceea ce se face este ca o picatura ​intr-un ocean.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, si eu as merge in China ca turist, are ce arata. ​​

Yolanda
[20.04.20 14:26:23]

@mishu:  A doua zi de Pasti, cu un pahar de vin rosu la îndemâna, m-am apucat de citit rw-uri pe AFA, am mult de recuperat, de aproape doua saptamâni nu am mai intrat pe site din lipsa de timp. Desi sunt în teletravail muncesc 10-12 ore pe zi... mai am de tras.

Citesc cu interes rw-urile tale despre China, nu am fost deloc în China, era pe lista mea de anul viitor dar acum ce sa zic, nu stiu ce ne mai asteapta în viitor. Eram dornica sa vad ​Marele Zid chinezesc, armata de teracota, orasul interzis, etc. Totul este nesiguranta, nu stiu daca mai plec anul asta in circuit la sfârsitul lunii august, daca scapam cu bine...

China este o tara mare ca suprafata​, diversa, apuci sa vezi doar o bucatica cu bune si rele, sa-ti placa, sa te atraga si sa te faca sa te întorci. Spor la scris!

Votat cu placere! ​

[20.04.20 14:36:55]

@Yolanda:  Ai de recuperat destul daca de doua saptamani nu ai mai citit , stiu cum am incercat sa recuperez eu 2020 de cand a inceput el, mi-a luat o luna sa ajung la zi cu articolele .

​China este minunata (daca vrei sa vezi partea frumoasa), are si multe parti mai neplacute, dar am luat ce a fost mai frumos din tot, asa incat cand se va termina nebunia sper ca inca sa iti doresti sa mai ajungi acolo. Armata de teracota nu am ajuns sa o vad, cine stie, poate se va intampla pana la urma.

Si cred ca iti poti aranja o deplasare fara intermediari, este foarte ok si nu depinzi de nimeni.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

Dan&Ema, Dorina9, mishu, robert, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Jinan & provincia Shandong: