ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2020
DIN: Mediaş [SB]
ÎNSCRIS: 07.03.16
JUN-2017

Scoția - tărâmul de poveste

Cum prăpădul ce s-a abătut asupra mapamondului ne-a poruncit - prin glasul conducătorilor nației - să stăm în casă, musai să mai facem una-alta pentru a preveni anchilozarea sau a întreprinde activități ce întotdeauna erau lăsate ”pe altă dată”.

Și uite așa, cum acelei dăți i-a venit sorocul, ne-am apucat și noi să dereticăm mai abitir decât de obicei, astfel încât am mutat până și mobila de la loc și i-am scotocit cele mai intime unghere.

Și când colo, ce să vezi! Pe lângă praful depus, imensă mi-a fost surpriza să regăsesc însemnările din concediile anterioare!! Așa că poate anunța președintele astăzi stare de urgență pentru încă o lună, că avem ce face acasă...

Și încep articolele cu Scoția. Nici nu putea fi prima altă destinație decât cele mai minunate locuri în care am călcat până în prezent.

Am ajuns acolo în iunie 2017 și de atunci, în toate discuțiile în care apar, îi spun ”tărâmul de poveste”.

În toată această vreme sunt siguri că ați ajuns pe acolo și unii dintre voi, așa că nu o să mă leg de aspecte care nu mai sunt de actualitate - gen prețuri sau orare de funcționare - ci voi încerca să povestesc pentru cei care nu au îndrăznit să viseze la o asemenea destinație, nu s-au gândit că ar găsi ceva interesant prin zonă sau, pur și simplu, încă nu au ajuns. Cine știe, poate, voi stârni curiozitatea și dorința de a o include în planurile lor viitoare de călătorii.

Am luat decizia de a zbura în insulă după vreo două zile de startul lecturării romanului ”Călătoarea” de Diana Gabaldon. Cu ochii minții vedeam locurile descrise, imaginația zburda extrem de plăcut pe acele dealuri sub o burniță deasă.

Descrierea locurilor prin care treceau eroii romanului provocau senzații ce le doream trăite. Rareori mi-a fost dat să citesc despre locuri îndepărtate pe care darul povestitorului să le transforme în atracții turistice. A urmat un an mai târziu ”Casa de pe lac” ce ne-a dus în Cornwall.

Iar odată ajuns acolo să simți acele locuri ca foarte reale descrise în carte.

Scoția a reprezentat arealul în care nu m-am putut sătura de privit, aș fi putut rămâne cu trupul încremenit, iar de se roteau doar ochii tot era superb. Acolo nu sunt peisaje frumoase, ci totul este de vis.

Am citit în alte articole - uneori am folosit și eu expresia asta - despre locuri în care musai să oprești mașina foarte des pentru a face poze. În Scoția ai nevoie de role de film care să înregistreze neîntrerupt peste tot pe unde mergi. Chiar și amărâtul de ciulin - floarea lor națională - este mult mai arătos și mândru la ei decât în Bărăganul nostru (că tot vorbeam de roman mai sus).

Am întocmit un traseu pentru 7 zile, cu prima și ultima noapte în Glasgow, acolo aterizând Blue Air-ul la acea vreme. Acum am văzut că zboară și WizzAir spre Paisley.

O surpriză foarte plăcută ne-a fost oferită de personalul aeronavei care, în încercarea de a ne pregăti cumva mai devreme cu tradițiile locale, ne-a servit un mic dejun scoțian în avion. Pentru prima oară de când foloseam low-cost-ul era servită, gratuit, mâncare. A fost și ultima...

De la aeroport ai la dispoziție transferul prin autobuzele AirportExpress care au finish-ul la Buchanan Bus Station, în zona centrală, și stații intermediare prin oraș, de-a lungul traseului.

Din a doua zi am închiriat un autoturism - a fost prima închiriere auto pe mai multe zile în străinătate - și am parcurs vreo 570 mile în 4 zile către Highland și înapoi, după care a urmat o zi și jumătate în Edinburgh, cu sosirea seara în Glasgow pentru somnul dinaintea zborului spre casă.

La preluarea acestuia, neînțelegând prea bine graiul cu dialect local al angajatului, nu am priceput prea bine ce ne tot cerea el să bifăm pe contract, astfel încât în momentul în care ne-a pus POS-ul în față pentru a plăti și am văzut suma, ni s-au muiat picioarele și ne uitam prin parc să vedem de nu era vreun elicopter liber.

Ne-a făcut asigurări la tot ce se putea, cred că și căpăcelul ventilului era asigurat de se stropea cu noroi...

De atunci nici nu am mai luat decât pachet de bază la asigurările auto.

Milele cu mașina le-am făcut pe traseul Glasgow - Luss - Glencoe - Fort Wiliam - Insula Skye (căreia i-am dedicat o zi întreagă) - Inverness - Glasgow, unul ce străbate zone minunate, cu ape limpezi și dealuri domoale pline de animale, totul pe fondul cromatic al celui mai pur verde existent. Unul de nereprodus...

O perioadă m-am tot consumat iar seara dinaintea preluării m-am perpelit vreo două ore de cum m-am pus în pat, cu gândul la abilitățile mele de a mă descurca în condusul cu volanul pe cealaltă parte a bordului față de cum mă poftise instructorul auto la prima oară de șoferit. Iar acum eram pe cont propriu, fără instructor și fără mămăligă în parbriz.

La un moment dat, după câteva suceli de pe o parte pe alta și kilometri parcurși în gând, mă răstesc la ”eu-l” meu și îi cer imperios să se culce aidoma unui prunc lipsit de griji pentru că mâine va fi o zi frumoasă.

Și a fost ușor de manevrat autoturismul și o zi atât de minunată! După care au urmat altele, aidoma ei...

Se conduce ușor, oamenii sunt răbdători în trafic și te afli în siguranță. Anul următor, în Anglia, deja aveam experiență.

În privința cazărilor, pe cât posibil am încercat să aleg locații pe Airbnb. A fost pentru prima oară când am apelat la respectivul intermediar și nu aveam cum face o alegere mai bună.

Doar o noapte - din cele două - în Glasgow și cea din Edinburgh le-am rezervat la hotel, toate celelalte am stat la oameni acasă, iar cele din Highland au fost de vis. Voi încerca să revin cu amănunte deespre fiecare și le recomand pe toate cu mare drag și încredere, mai puțin hotelul din Edinburgh.

În care, spre neplăcuta noastră surpriză, am fost primiți și tratați destul de rece de o recepționeră româncă.

Obiective turistice găsești cu grămada: castele extrem de bine conservate sau altele în ruină, lacuri, catedrale, biserici vechi de piatră, locuri de aprige bătălii ce au marcat istoria națională, orășele și sătulețe foarte pitorești, țărmul mării, cascade, câmpuri cu mii de oi sau vaci ori drumuri ce șerpuiesc lin printre toate acestea.

Dar mai presus e lumina. Sau mai bine zis, modul în care cade aceasta, de pare că acoperă cu o poleială aurie, mistică și misterioasă totul. De te lasă vrăjit.

Celor care au în planurile de viitor această destinație le sugerez ca măcar o dată să intre într-una din grădinile particulare ce pot fi vizitate contracost. Vă încredințez că merită!

Nu va fi un sejur ieftin, prețurile sunt destul de măricele și, mai ales, exprimate în lire sterline! Dar veți rămâne cu amintiri de neuitat.

Scoția e o poveste ale cărei file le-am citit flămând înainte de a ajunge acolo și pe care le răsfoiesc meticulos în memorie, completate - în sunet de cimpoaie - de imaginile și trăirile percepute la fața locului.

Trimis de Marius 72 in 14.04.20 18:36:35
Validat / Publicat: 14.04.20 20:29:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 1079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 De vis

mishu [14.04.20 20:36:15] »

@Marius 72:  Start vot!

În Scoția ai nevoie de role de film care să înregistreze neîntrerupt peste tot pe unde mergi. ​

Tot ce am citit pe AFA despre Scotia a fost minunat, asa ca inca o data prin articolul tau am aceasta confirmare. Pozele sunt superbe, nu pot spune ca poti alege niste poze preferate, dar totusi P14 mi s-a parut deoasebita.

In ceea ce priveste preturile, cre ca toata lumea stie ce preturi sunt pe acolo deci este un risc asumat, iar in ceea ce priveste cazarea, cred ca asa descoperi mai usor specificul local.

Ce bine ca mai faci curatenie prin notite, sa mai faci, cine stie ce mai descoperi.

Felicitari, votat cu mare drag. ​​​

Marius 72scris / TELEFON [14.04.20 21:21:47] »

@mishu:  Buna seara!

Voi continua acest articol zilele viitoare.

Am mai descoperit și însemnările despre Mallorca, Coasta Amalfitana și Malta.

Așa că, trebuie unse tastele laptopului...

Sper să reușesc să le pun pe curat, chiar dacă au și ele ceva​​​​ timp.

Însă îmi place să scriu... ​

dorgo [15.04.20 07:54:23] »

@Marius 72:  Salut! Fain articol!     The National Wallace Monument, nu l-ai avut in plan?

​Nu de alta dar toate uzeritele de pe saitul nostru, cred ca sunt topite dupa Mel Gibson, alis Braveheart.         Si nu e de mirare! A facut un film monumental.

​Dar la lacul ala rece si lung  de peste 30 de km, Loch Ness, ai ajuns, ? Sa ne-aduci macar o poza (chiar si trucata) cu Nessie?

​Nu de alta, dar a existat o controversa atat de mare prin lume, despre acel monstru preistoric (care de fapt nici nu exista), care l-a imbarligat, in urma cu ceva vreme, chiar si pe celebrul Jacques-Yves-Cousteau sa faca o cercetare submarina amanuntita a profunzimilor lacului.

​Si inca o intrebare... scotienii merg in rochitze si la serviciu? In masina nu li se agatza rochitza de schimbatorul de viteze, care la ei, e pe dreapta, adica mai inghesuit? N-ar trebui sa mearga in mini-jupe?

​Daca-mi raspunzi, iti trimit o poezie despre Scotia, care mi-a aparut in vis, odata, demult.

Marius 72 [15.04.20 14:10:22] »

@dorgo:  Salutare!

Răspunsuri: Nu am trecut pe la The National Wallace Monument. E în Sterling iar pe lângă această localitate am trecut seara pe drumul de la Inverness spre Glasgow, ratând, din păcate, și castelul frumos de acolo. ​

Loch Ness se afla inițial în planul nostru, în special datorită reputației monstrului​. Dar l-am abandonat ulterior întrucât am identificat alte zone, inclusiv cu lacuri superbe.

Scoțieni în kilturi am văzut doar în locuri turistice. Din câte știu eu, bărbații le folosesc la evenimente solemne sau tradiționale. ​

Cât despre schimbător, nu e mai înghesuit decât suntem noi învățați...   Deși e pe stânga, nu cum ai scris tu, pe dreapta... ​

Adevărul e că am băgat de câteva ori mâna dreaptă în ușă până să mă obișnuiesc că e mai folositoare stânga...

Iar acum, poezia! ​​

dorgo [16.04.20 19:00:28] »

@Marius 72:  Loch Ness

Am vrut intr-o zi sa vizitez Scotia, tara-n care pana si fantomele poarta rochii/Tara plina de castele minunate ce-ascund legende stravechi/Dar vai, am prins o ceatza ca laptele, ce mi-a astupat ochii/Si care-mi hoinarea fara mila prin urechi/Apoi, amarat, am ajuns pe malul lacului Loch Ness/Unde mi-am omorat timpul in fata unei cafele ness/Asteptand o zi intreaga ca monstrul sa apara/Prin ceatza rece si anglosaxona de afara/Dar, se pare ca Nessie, a murit definitiv si demult/Pierdut pe undeva prin hăul cel rece si fara fund/In care si eu, adesea, cu gandul ma cufund/Povestea lui cea neadevarata s-o ascult/Si sa scap, pentru o vreme, de-al lumii de deasupra tumult.

Marius 72scris / TELEFON [18.04.20 19:32:19] »

@dorgo:  Mulțumesc!

Despre ce destinație să mai scriu pentru a mai primi o poezie?

Sărbători fericite! ​​

anca.barneascris / TELEFON [30.08.21 00:31:01] »

Încep prin a va mulțumi!

Așadar, MULTUMESC!

Sunteți sursa mea de inspirație, ghidul meu turistic și savurez cu toți porii și cu pixul în mana, toate impresiile pe care le postați.

Am vizitat Norvegia, vara aceasta, urmărind toți pașii pe care dumneavoastră i-ati descris în articolul despre aceasta tara, practic v-am mers pe urme! Nu știu dacă aveți idee cât de utile și importante sunt pentru unii, astfel de postări iar ale dumneavoastră sunt de poveste și în același timp foarte reale.

În toate locurile pe care le-ati descris atât de frumos și în care ulterior am ajuns, am constatat ca nu ați exagerat nimic și ochii dumneavoastră erau acum ochii mei și au fost fix la fel!

Modul de exprimare, felul în care puteți transmite prin cuvinte imaginile, sunt demne de un mare scriitor!

Dacă sunteți profesor, sunteti unui desăvârșit iar dacă nu sunteți inseamna ca am pierdut un astfel de dascăl!

Bineînțeles că în urma acestui articol am început deja sa-mi fac itinerarul pentru Scoția care era deja pe lista de dorințe iar acum este " cap de lista" pentru ca am avut curaj sa va urmez o data și bine am făcut iar acum merg " pe mana dumneavoastră " cu toată inima.

Nu va opriți, scrieți în continuare și inspitati-ne pentru ca de fiecare data când voi ajunge intr-un loc pe care l-am descoperit datorita dumneavoastră, de atâtea ori va v-oi transmite telepatic un gând pozitiv de mulțumire!

webmasterX [30.08.21 08:33:18] »

@anca. barnea:

Am vizitat Norvegia, vara aceasta,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

Marius 72 [30.08.21 12:12:18] »

@anca. barnea: Bună ziua!

Mă bucur să aud că informațiile oferite de mine v-au fost de folos!

Iar faptul că aceleași locuri vizitate de mine au trezit și în dumneavoastră trăiri similare nu face decât să îmi întărească încrederea că există în continuare împătiți de călătorii, de exploratori ai frumuseților oferite cu atâta dărnicie de natură.

Nu sunt profesor, nu am cochetat niciodată cu ideea dascălului. Nu sunt nici ghid, deși unii m-au îndrumat spre o asemenea activitate.

Imi place să călătoresc și îmi place să aștern impresiile personale.

Poate ați observat, scriu într-un mod mai aparte, sunt trăirile mele și mi le transpun în poveste. Nu țin neapărat la aprecierile cuiva, bucuria scrisului în această matcă îmi lasă ideile să curgă de la sine.

Vă asigur că e superbă și Scoția!

Dacă o să considerați că aș fi în stare să vă completez informațiile sau să vă clarific anumite aspecte, nu ezitați să îmi dați un semn!

Vă doresc călătorii și amintiri cât mai plăcute!

anca.barnea, dorgo, Marius 72, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Scoția: