ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2020
STATUS: APOLLO
SEP-2019
single

Zbor business class, cazare business class – Hotel Sheraton, Jinan

Daca zborul a fost la business class asa cum v-am povestit vezi impresii si cazarea trebuia sa fie in aceeasi categorie, si la fel, pentru toti colegii, cazarea se facea la Sheraton care face parte din grupul Marriott (am aflat ulterior si asta).

Asadar, vorbim despre Sheraton, prima impresie a fost destul de ok, oricum era destul de tarziu ca sa mai fiu in stare de ceva, asa ca repede pozele de rigoare si la somn, restul urma sa constat in zilele ce urmau.

Receptia si zona invecinata

Nu as avea multe de comentat, formalitatile s-au desfasurat destul de rapid, mi-au insfacat banii la fel de rapid (daca aveti card atentie ce fel de card, eu am folosit VISA si a mers), adica mi-a blocat 10000 RMB iar la final au oprit doar suma conform facturii (pe care ti-o dau intai la verificat). Zona de intrare este inalta, destul de aerisita, cu niste canapele si fotolii destul de confortabile, atat de confortabile incat chinezoii se cam relaxau chiar spre somn acolo, in fine, felul lor de a se comporta ca si cand se aflau in sufrageria casei lor nu mi-a placut. Dar sa trecem mai departe.

Camera

Am primit o camera la etajul 17, unde o placuta montata pe perete langa lift spune ca acesta este etajul preferat al oaspetilor hotelului. Hotelul are 23 de etaje si ca sa fiu cinstita zau ca nu ma interesa etajul, cu cat stai mai sus vezi mai departe (chiar daca in ceata), dar si semnalul la net e mai slab, asa ca avantaje si dezavantaje.

Sunt 6 lifturi care asigura transferul la diferitele etaje, iar pornirea se face punand cardul de la camera. Cand cobori din lift te intampina un covor pufos in care ti se afunda picioarele. Camera mea era la capatul culoarului, iar vederea inspre centrul olimpic.

Accesul in camera (deschiderea usii normal, pe baza cardului) se face printr-un mic hol, unde in dreapta se gaseste dulapul de haine, o masuta suport pentru bagaje, si minibarul, in stanga este accesul in baie printr-o usa glisanta din lemn, iar in fata intri in camera propriu zisa. Si din camera exista acces spre baie printr-o usa glisanta din sticla de data aceasta. Dar sa le luam pe rand:

Holul

Dulapul pentru haine este incapator, are destule umerase, aici gasesti si incaltator, perie de haine dar si o carpita pentru sters pantofii, masa de calcat si fier de calcat. De asemenea papuci si halat de baie. Tot in dulap gasesti si 2 masti in caz de incendiu. Cateva sertare iti asigura spatiul suficient pentru bluze, si tot in aceasta zona este seiful pe care de altfel l-am si folosit. In dulap se mai gaseste un suport pliabil in caz ca ai nevoie ca sa desfaci inca un bagaj. Urmeaza masa pentru geamantan, sau cum vreti sa folositi spatiul, eu acolo mi-am desfacut bagajul si asa a ramas. Urmeaza coltul relax, adica cana de fiert apa, o cafetiera din inox, 2 cani, 2 lingurite, doua pahare, cafea, 2 tipuri de ceai, lapte praf pentru cafea, zahar brun si alb dar si zaharina. Un sertar in care gasesti tirbuson si desfacator de bere, dar si produse contra cost, carti de joc, ceva dulce si ceva sarat. Sub toate acestea se afla minibarul, destul de slabut dotat, o sa vedeti in poza

Baia

In ea se intra/iese dupa dorinta fie prin holul de la intrare, fie prin camera. WC-ul este separat, la fel si cabina de dus, iar baia principala este ocupata de cada si ce se mai gasesc intr-o baie, adica uscator de par, sampon, balsam, gel de dus, crema de corp, burete de spalat, periuta si pasta de dinti, sapun, apa de gura, aparat de ras de unica folosinta si crema de ras, vanity set (pila, betisoare, tampoane demachiante), trusa ac-ata, casca de par, dar si un cantar sa-ti analizezi efectele sederii aici, 3 tipuri de prosoape (de corp, de maini, de fata), in fata cabinei de dus este si prosopul pe care sa calci cand iesi din baie.

Camera

Este mare, cu un imens pat in mijloc, in care au loc perfect 3 persoane si in care m-am rasfatat aceste zile. Normal, fiecare parte are noptiera si veioza ei, mai este si un ceas cu radio, dar aveti la una dintre masutele de noapte si lanterna detasabila. Camera este bine luminata, urasc sa vad acea lumina difuza de-ti scoti ochii usor. La marginea patului (opusa capului) se gaseste o bancheta pe care sa o folosesti in functie de dorinta.

In fata patului se gaseste televizorul (cu diagonala cred ca mai mare de 120 cm din cele aproximate), asezat pe o servanta incapatoare dar goala.

Despre programele puse la dispozitie au 47, cateva de stiri in engleza (CNN, BBC...) Discovery, AXN, HBO, Star Movies, ceva sport si normal, o multime in chineza, dar cel putin am avut si eu cate ceva.

AC – reglabil pe temperatura si intensitate aer. Cand lucram la birou il inchideam ca asa cum batea imi amesteca ideiile in cap.

Zona de lucru:

Biroul iti asigura cele necesare activitatii de lucru daca asta este scopul tau (mie mi-a folosit pentru a fi in legatura cu serviciul) dar si tot aici am completat si un formular de feed-back (interesant este ca au si o intrebare referitoare la servicii si daca poti mentiona un angajat, lucru pe care l-am facut deoarece a fost o persoana din restaurant care mi s-a parut super profi), un telefon pe care l-am folosit de vreo 2 ori pentru ca era mai ieftin (am sunat loco dar pe mobil, asta dupa ce intai am studiat preturile). In afara de scaunul de birou (destul de confortabil), se mai afla aici si un scaun.

Si daca am terminat cu munca si vrem sa ne relaxam avem intr-un colt al camerei o canapea si un fotoliu, amandoua super confortabile si o masuta dar si o lampa cu picior. Chiar m-am relaxat pe aceasta canapea care era foarte placuta.

Balconul

Ati vrea voi (si eu), dar nexam, la nici un hotel in China nu am vazut balcon, poate ca din cauza de inaltime?

Zona de luat micul dejun

Micul dejun de cele mai multe ori este luat in mare fuga, acesta este motivul pentru care atunci cand am ocazia, micul dejun reprezinta (vorba unui clasic in viata) “Placerea mea vinovata”. Asadar, mai intai studiez locul si variantele, imi aleg un loc (daca nu sunt condus la o masa cum s-a intamplat aici) si imi iau farfuria pe care imi aleg produsele.

Deci ce avem aici, in primul rand mancarea chinezeasca este predominanta, insa nu te poti plange deoarece exista si altfel de produse. Daca stai insa vreo 2 saptamani (cum ar fi trebuit sa stau eu) cam epuizezi ce iti place.

Acum fara sa povestesc ce mi-am luat in fiecare zi am sa descriu cam ce am avut la indemana: mancare chinezeasca cu tot ce reprezinta ea pentru mic dejun, adica vestitele dumplings umplute cu nu stiu ce, supe si alte preparate pe baza de paste si diverse de adaugat si care se preparau pe loc, oua fierte, ochiuri, omleta pe care ti-o prepara pe loc cu ce doreai, oua scrob, fasole, rosii coapte, diverse pe baza de orez, taitei prajiti, ceva legume, si alte preparate chinezesti, putina branza (adica 3 feluri de cascaval), sucuri diverse, dar si sucuri preparate proaspat (ma delectam in fiecare zi cu fresh de portocale), paine pentru toast si un fel de bagheta, ceva produse de patiserie (foetaj simplu, cu ananas, piersici, visine), mini briose, donuts cu ciocolata, fructe, cafea.

O sa vedeti in poze cam ce imi luam eu, printre altele preferatele mele ciuperci – urechi de lemn, dar si radacina de nufar (am gasit doar o zi, poate in rest nu am fost atenta) si imi mai placeau clatitele lor traditionale, care erau facute pe loc si umplute cu ceva verde si ceva care semana la gust cu telina coapta). Locul era chiar placut sa te relaxezi la micul dejun.

In rest exista diverse restaurante in hotel, room service si altele, recunosc cinstit ca nu am apelat, asta deoarece si preturile mi se pareau destul de mari, dar mai profitam sa ies si eu la plimbare.

Zona de fitness, piscina

Normal ca a trebuit sa vad si zona aceasta, acum sa nu va imaginati ca urma sa si folosesc zona de fitness, mi se pare snobism daca nu o fac zilnic, dar sa stiti ca erau destui in acea zona si dupa cum se miscau era clar ca fac asta in mod regulat.

Dar am vrut sa vad zona de piscina si pentru ca inca era frumos afara functiona inca si piscina exterioara. Accesul catre piscine se face dupa zona de vestiare unde iti lasi imbracaminea in dulap securizat, apoi treci si faci dus si mergi la piscina. Aceasta este asezata destul de ferit de ochii celor din jur (in fine, de pe holurile hotelului vedei piscina exterioara). Existau vreo 6-8 sezlonguri –pat si cateva scaune si atat, ceea ce mi s-a parut putin. M-a deranjat ca pozitionarea nu era tocmai fericita venind des miros de la fumul de carbune de la bucatarie si nu pot spune ca a fost un loc care sa imi placa, asa ca am asteptat cu mare nerabdare sa treaca o ora (sa fiu civilizata) si am plecat, dar am bifat si locul acesta.

A fost un hotel in care m-am simtit bine, dar mi se pare ca stelele mai trebuie putin lustruite, si as mai vrea sa mentionez ca aici am si schimbat banii la un curs bun 100 euro = 760 RMB (cam pe acolo era si cursul oficial, in schimb ce la aeroport primeai 713 RMB si din ce stiu mai percepeau si comision).

Este un hotel cred ca aflat in zona buna pentru cei cu afaceri (eu oricum mergeam spre un orasel apropiat), convenabil catre aeroport, dar departe de centru, cam 14 km, cel mai simplu fiind cu taxiul, maxim 5 euro), dar am vazut ca aici aveau loc tot felul de evenimente si mi s-a parut ca este destul de ocupat.

Ce as mai vrea sa mentionez sunt cartile de vizita ale hotelului. Asa cum stiti, in China sunteti sfatuit sa aveti la voi cartea de vizita a hotelului, astfel incat sa fie mai usor daca sunteti in oras si luati un taxi sa ii aratati unde sa va duca. Aici cartea de vizita era chiar si mai interesanta (o sa vedeti in poze), avea si cateva fraze uzuale in engleza/chineza, dar si anumite destinatii de interes (turistic sau nu). Extrem de utila ideea. Iar la plecare am primit si un card de membru Mariott, astfel incat daca acumulez puncte obtin reduceri. Acum cand a inceput nebunia am primit mail de la ei cum fac ei sa protejeze turistii care le trec pragul, iar dupa ce nebunia s-a globalizat, am primit din nou mail ca ei fac tot ce trebuie pentru protejarea turistilor, dar inteleg si ingrijorarea generala, astfel incat au marit valabilitatea punctelor recompense pana in februarie 2022.

Uitam un alt aspect util, accesul la internet, este bun, insa are si o hiba, lunea se schimba parola, si daca nu reusiti sa va descurcati cu noile setari ei va asigura asistenta. Eu am avut nevoie insa toate s-au desfasurat foarte repede.

Este un hotel util pentru business in special, asta deoarece este destul de departe de zona turistica dar este in regula.

Alegeri intelepte si sa ne auzim de bine.

LE - Ca mi-am adus aminte....si nu dati cu pietre, Jinan este la 850 km de Wuhan (patria, cel putin teoretica a .....stiti voi cui)

Trimis de mishu in 14.04.20 15:39:51
Validat / Publicat: 14.04.20 18:04:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Sheraton - poza facuta a doua zi, ca pe intuneric nu se vedea nimic.

[14.04.20 18:00:22]

Mutat în rubrica "Sheraton Jinan Hotel, JINAN [SHANDONG]" (nou-creată pe sait)

----------​

​Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

webmasterPHONE
[14.04.20 18:03:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[14.04.20 18:09:57]

@webmasterX:  Da, acolo este hotelul, multumesc frumos.

[14.04.20 18:12:07]

@webmaster:  Multumesc frumos pentru aprecieri, o zi linistita!

krisstinnaPHONE
[14.04.20 18:26:06]

@mishu:  Foarte elegant, într-adevăr. ​​

​​Când am văzut rubrica dedicată balconului credeam ca nu văd bine. Eram convinsă ca nu există balcon și ai reușit sa mă derutezi un pic ​​

​​Cam chelios frigi, ai dreptate. ​​

Doamne fer, auzisem de poluarea de la ei dar parca nu îmi venea sa cred. ​​

​​Și o bârfa mică, nu știu dacă e reală dar înclin sa cred că da: cică ar fi măsurat oamenii pricepuți (de știință) calitatea aerului in orașele Covid, și in aer erau nu-ș ce particule caracteristice arderii cadavrelor. Și in acel aer erau " fără număr particulele alea" . Asta pentru ca toți susțin ca, China minte in legatura cu morții și " răniții" Coronei. ​​

​​In fine... și ceva drăguț: mirii sunt foarte frumoși, parcă sunt din porțelan ​​

Nu am auzit de rădăcina de nufăr până acum, arata bine, oare ce gust are-cu seamănă la gust? ​​

Foarte bine arăta MD

[14.04.20 18:36:58]

@krisstinna:  Despre particulele din aer, nu stiu ce sa cred, dar sti ca niciodata nu iese fum fara foc , si la 3000 si ceva de morti declarati, in nici un caz nu puteau sa polueze mai mult decat este acum, ori sunt alte tari care sunt mult mai mici si au mult mai multi morti si aceasta teorie nu li se aplica, deci...

Toti mirii (de fapt mai ales ele) pe care i-am vazut (si in calatoriile trecute) au acest aspect de portelan, sunt frumosi, dar sunt convinsa ca exista un anume tip de fard care le face sa arate asa.

Micul dejun a fost intradevar excelent, iar radacina de nufar seamana ca textura si oarecum la gust cu ridichea, gulia, cotorul de varza...

In ceea ce priveste balconul, pot spune ca de cele mai multe ori nici geamurile nu se deschid, sau daca da, 1-2 cm si atat.

Tin minte ca prima data cand am fost in China, intr-una dintre destinatii am ajuns seara, pe o vreme neplacuta, apasatoare​​​​, in pustiu (adica intr-o zona militarizata, langa barajul de pe raul Yangtze- cel mai mare din lume), si colega mea a facut un atac de panica, nu avea aer, nu stiam cum sa fac, am pornit in final aerul conditionat sa aiba senzatia ca primeste aer de undeva, apoi dupa ce s-a mai linistit am iesit afara intr-o scurta plimbare.

Asa ca macar sa stiu ca geamul se poate deschide macar batant, in fine asta e.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, urmeaza si plimbarile, asa ca fii pe faza. ​​

mprofeanu
[14.04.20 21:40:13]

Foarte bună cazare într-un hotel de top! Vorba zicătoarei: " Obrazul subțire cu cheltuială se ține"! Firma nu și-a desmințit importanța sau a vrut să-și facă și reclamă voalat...

Ai dreptate în ceea ce afirmi că Jinan este aproape de Wuhan, cei 850 km înseamnă 3 ore cu trenul de mare viteză, la imensitatea Chinei...

[14.04.20 21:49:23]

@mprofeanu:  Firma isi permite, are pe glob in total din ce stiu 100000 angajati. Pe platforma unde lucrez eu sunt 3500 angajati, iar cifra de afaceri nu mai spun, iar bonus primesc toti angajatii (in functie de toti angajatii) si multe altele, asa ca pentru ei nu era cine stie ce, insa sunt multe alte firme ai caror " angajati high-level" au doar acest drept, pe cand aici este altfel. Si gandeste-te ca timp de 8-9 luni, la fiecare 2 saptamani, cate un coleg mergea acolo, furnizorul pe care trebuia sa il supervizam fiind singurul din lume (si nu eram singurul client din clasa farma).

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

DOINITA
[15.04.20 12:11:45]

De cand cu nebunia de pandemie, nu am mai citit nimic inafara de acte, norme, decrete si indicatii privind  desfasurarea activitatii si uite ca primul articol citit a fost al tau si despre... China. Am citit si m-am relaxat putin si chiar am inghitit in sec la bucatele tale de la mic dejun.

Multumesc pentru randurile scrise, nu despre virus si pentru pozele frumoase!

Pupici, nevirusati (sper) din Botosani​​​

[15.04.20 18:46:37]

@DOINITA:  Ma bucur daca citind acest articol care este doar despre o cazare am reusit sa iti aduc un zambet pe fata (sper) si putina relaxare.

Cred ca avem nevoie in aceasta perioada sa ne mai si relaxam, sa iesim putin din ceea ce ne inconjoara acum si sa ne aducem aminte de calatorii mai vechi, sa le citim pe ale altora, si de ce nu, sa visam la viitoarele excursii.

Primesc pupicii, sigur sunt nevirusati, multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

Yolanda
[20.04.20 14:57:00]

@mishu:  Poluarea fiind de top! , cred ca nici apa de la robinet nu este potabila asa cum o stim noi în Europa. Când am fost în India, in luna noiembrie, am primit recomandarea ca nici pe dinti sa nu ne spalam cu apa de la robinet, sa folosim doar  apa îmbuteliata pusa la dispozitie în hotelurile în care am stat... cum este în China?

Micul dejun arata bine, chiar daca se repeta la un anumit interval. ​

Calatorii interesante ce fac viata frumoasa ca o poveste! ​

[20.04.20 16:03:00]

@Yolanda:    Corect! si la baie foloseai apa imbuteliata, chiar gaseai acolo doua sticlute cu apa ca sa nu trebuiasca sa iei apa din camera. Intr-un singur hotel am intalnit si o mica teava langa cea curenta de la chiuveta si pe ea era scris " Apa potabila" , asta deja era lux.

Mi s-a ma intamplat sa uit sa ma spal pe dinti cu apa imbuteliata, insa am supravietuit.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, dar si pentru urari si iti doresc si eu sa ajungi peste tot pe unde iti doresti. ​

DOINITA, mishu, mprofeanu, Zoazore