ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2020
ÎNSCRIS: 11.08.09
JAN-2020
2 AD. + 1 COPII

Hotel Lifthotel - Kirchberg in Tirol

Pentru prima noastra experienta de ski austriaca, prietenii nostri mai experimentati au ales cazare la acest hotel. Factorii care au influentat definitiv decizia au fost pretul avantajos si proximitatea fata de Kitzbuhel si al sau domeniu de ski care insumeaza peste 200 km de partii, de toate culorile, pentru schiori cu diferite grade de experienta

Hotelul este situat la 7-8 km de Kitzbuhel, in Kirchberg in Tirol, un orasel mic de munte, situat la o altitudine de aprox 800 m. Oraselul nu e foarte mare, dar gasesti tot felul de magazine: alimentare, de imbracaminte si incaltaminte, mici suveniruri, inchirieri schiuri, cateva restaurante.

Noi am avut cazare cu demipensiune, asa ca nu am iesit deloc sa mancam in oras; de fapt, concediile nostre de schi arata ca niste cantonamente: mic dejun devreme, schi, pauza de pranz pe partie si iarasi schi pana se inchid instalatiile :)

Hotelul este situate chiar la sosea si ai o priveliste frumoasa indiferent pe ce parte ai camera: cei cazati in camerele din fata privesc partiile, iar cei cazati in camerele de pe spate privesc drumul serpuit care duce spre telescaun si padurea.

La 300 m de hotel exista o instalatie cu telescaun (Maierl), iar autobuzul gratuit care asigura transportul pe ruta Kitzbuhel-Aschau are statia chiar in fata hotelului. Autobuzul este gratuit atat pentru schiori, cu prezentarea ski-pass-ului, cat si pentru ne-schiori (cu un permis gratuit pe care il poti obtine de la hotel)

Hotelul are o parcare char in fata, dar si una mai spatioasa, pe terenul viran de vizavi

Are aproximativ 50 de camere, dispuse pe vreo 3 etaje (cu lift).

Camera noastra a fost compusa dintr-un pat matrimonial si o canapea extensibila destul de comoda, in care puteau dormi lejer 2 persoane. Camera noastra family nu a fost foarte mare, dar curata, calduroasa si cu balcon; camerista intra in fiecare zi, prosoapele se schimbau la cerere, iar asternuturile la 3 zile. Am mai avut un sifonier incapator, o masa-birou cu scaun si o masuta mai mica.

Wi-fi a functionat acceptabil spre prost, mai putin seara; de inteles, avand in vedere ca seara se conecta toata lumea

In hotel exista o camera pentru depozitat echipamentul de schi, care era dotata si cu instalatie de incalzire a claparilor

Ca sistem de masa, am avut demipensiune: mic dejun buffet, iar la cina aveau un sistem ciudat, o struto-camila intre meniu a la carte si bufet, cu posibilitatea de a-ti alege dimineata un fel principal pentru cina din ziua respectiva, in timp ce supele, salatele, branzeturile si deserturile erau tip bufet. De asemenea, la cina exista si un bufet special pentru copii, cu mancarurile lor preferate: vesnicii cartofi prajiti si, prin rotatie, carnati, chiftele, burger, spaghete etc. Nu prea grozava mancarea de copii, dar mai suplimentau din meniul adultilor; de baut, am avut inclusa doar apa. Toate bauturile se comandau si se achitau separat, cu posibilitatea de a trece consumul pe camera si a achita la check-out

Mancarea a fost ok: bufetul de dimineata a fost identic in fiecare zi, dar cu de toate: oua preparate in toate formele, costite, crevursti, mezeluri, brinzeturi, dulceturi, legume proaspete, compoturi, patisserie proaspata, cereal, lapte, cafea, ceai etc

Si mancarea de la cina a fost ok, luand in considerare faptul ca, din punctul meu de vedere, austriecii nu exceleaza la capitolul gastronomie: doua supe-crème in fiecare seara (aratau nasol si erau facute cu mult amidon sau faina, dar relativ gustoase si indicate dupa o zi intreaga de schi), salate de tot felul, preparate sau nu si, prin rotatie la felul principal a la carte: peste, vita, porc, pui, spaghete; felurile principale gustoase, bine preparate si mult cantitativ.

Pentru copiii mai mari exista o camera de socializare, cu un joc de billiard (contra-cost) si o masa de ping-pong

Tot contra-cost aveau si sauna, dar nu am folosit-o

Personalul nu a excelat din punct de vedere serviabilitate si bunavointa, iar un zambet din partea lor era ceva rar; dar, cu mici exceptii, am observat asta la toti austriecii cu care am interactionat, fie ca lucrau in domeniul ospitalitatii sau nu

In afara de restaurantul principal, in care se lua micul dejun si cina, hotelul mai are o pizzerie cu mancare chiar buna; am gustat cate ceva de la niste prieteni care au venit in vizita la noi si care au ales sa manance acolo.

Tot la parterul hotelului se mai afla un centru de inchiriere schiuri; nu stiu preturi si alte detalii, noi avem echipamentele noastre.

Hotelul a fost ocupat aproape in exclusivitate de familii de romani, majoritatea mai fusesera cazati acolo, ceea ce ma face sa cred ca erau multumiti de serviciile primite, raportate la pretul platit. Asa am fost si noi si, in cazul in care vom hotari sa mai mergem inca o data in acea zona, cu siguranta il vom alege din nou.

O recomandare speciala as face celor care au copii mici pe care vor sa-I invete sa schieze; este o scoala de schi pentru copii, situata in Reith, la aprox 10 min de mers cu masina de Kirchberg.

Aici iti poti lasa copilul toata ziua, ei asigura cursurile, echipamentul si masa de pranz. Au un domeniu destul de intins format din: locuri de joaca, mini-partii, chiar si un teleschi. Sunt specializati in lucrul cu copiii; chiar daca instructorii se fac intelesi mai mult prin limbajul semnelor, copiii sunt super incantati de lectiile de ski, care presupun multa joaca, participarea mascotei-iepuras Hubsi sau deplasarea la restaurant cu trenuletul

La finalul zilelor de instructaj, copilul primeste o medalie si o diploma, intr-o festivitate cu muzica si dans, organizata de scoala, intr-o sala din apropiere.

Nu e chiar ieftin, dar copilul chiar invata sa se tina pe schiuri in 5-6 zile, socializand intr-un mod placut, in timp ce adultii isi pot vedea linistiti de schiat

Mai multe detalii aici: skischule-reith.at/en.

Ce pot face in zona non-schiorii:

-Balaceala la Aquarena din Kitzbuhel

-Drumetii in zona; sunt multe trasee marcate de trekking, iar zona seaman cu relieful Bran-ului si a imprejurimilor sale

-Kirchberg in Tirol are gara, iar transportul feroviar si legaturile sunt foarte bine puse la punct; astfel, poti face excursii de o zi in: Salzburg, Innsbruck sau chiar in Mittenwald – un orasel incantator de munte din Germania, cu case pictate si traditie in fabricarea de viori, situat imediat dupa granita cu Austria

De la hotel poti lua gratuit atat harti ale zonei, cat si programul autobuzelor (care, da, veneau la secunda :) !)

Ca parere de final: daca esti pretentios si vrei servicii, amabilitate, mancare buna, atunci Austria nu e locul cel mai indicat.

Insa, daca:

-esti mare iubitor de schi;

-vrei sa schiezi de dimineata pana seara, pana iti amortesc picioarele;

-vrei sa schiezi pe partii impecabile de toate culorile si gradele de dificultate

-vrei sa eviti aglomeratia de pe partii;

-vrei sa eviti statul la cozi la instalatiile prin cablu

-vrei sa ai parte de facilitati de transport si parcari civilizate

-vrei sa ai parte de un raport optim calitate-pret

atunci, cu siguranta, Austria e o alegere foarte buna! :)

Trimis de Chloe in 08.04.20 11:58:54
Validat / Publicat: 08.04.20 12:55:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 vedere in spatele hotelului, cu drumul care duce spre instalatia de telescaun Maierl (300 m de hotel)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.00 EUR pe cameră

[08.04.20 12:52:44]

Exclentă recomandarea

Mutat în rubrica "Lifthotel Hotel [Kirchberg in Tirol], KITZBUHEL" (nou-creată pe sait)

​​​

[08.04.20 13:09:41]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[08.04.20 20:08:30]

@Chloe

mi-a venit sa rad, eu lucrez in Tirol de doi ani asa ca stiu cum e cu supele. La cantina avem 2 tipuri de supa, crema care pare intradevar cu mult amidon sau supa limpede cu taitei sau perle sau clatita taiata, asa incat cand apare cate o supa asiatica, sau minestrone, e cea mai mare bucurie a mea. Insa si la restaurant am mancat supe bune, ce-i drept creme, de dovleac sau usturoi, minunate.

Daca la mancare nu ti s-au parut cine stie ce, in schimb exceleaza la multe altele, peisaje, punctualitate, si alte diverse.

Am ajuns si eu iarna trecuta prin Kitzbuhel si mi-a placut sa urc putin pe munte dar si sa ma plimb prin oras.

Felicitari, votat cu mare drag. ​​​

ChloeAUTOR REVIEW
    [08.04.20 20:59:39]

@mishu:  ah, da, uitasem de omniprezenta supa cu clatite

Da, nu exceleaza la mancare, dar au intr-adevar alte calitati; ca orice alta natie: nu le poti avea pe toate

multumesc pentru ecou, vizita si vot! ​

​​

abancor CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [12.04.20 20:59:32]

Pare un hotel bun pentru schi, bine plasat. Cum e accesul la cablul din zonă? Pare aproape, dar e ok de mers pe jos? Adică mi se pare păcat să stai pe autobuz pînă nu știu unde, cînd ai cablul și pîrtia la doi pași. Voi unde schiați, care era organizarea, logistica?

De ce ați preferat școala de schi de care zici, în loc de cea de lîngă hotel?

Întreb astea ca să-mi fac idee, să înțeleg cum e zona. ​​​

ChloeAUTOR REVIEW
    [13.04.20 12:42:14]