ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2010
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 25.06.10
MAY-2010

Super sejur (Brugges, Copenhaga, Helsimborg, Oslo)

Ne-am inbarcat in Southampton, Anglia si am avut o mini croaziera de 7 zile, cu oprire in Ze Brugges, Copenhaga, Helsimborg si Oslo cu debarcare in portul de plecare.

La check in se dau niste carduri magnetice ca si cele bancare pe care i-ti pun datele personale si fara care nu poti iesi sau intra pe vas. Tot pe acest card iti poti depune la receptie o suma de bani cu care platesti in baruri restaurante si magazine. La bord primesti Informatii despre activitatile pe care le poti face si excursiile pe care le poti cumpara (se editeaza un ziar cu activitatile zilnice, informatii despre orasele pe care le vizitezi si preturile excursiilor cu descrierea fiecareia in parte).

Dupa plecarea din port, se deschid magazinele de pe vas (in porturi sunt inchise din cauza ca sunt cu regim duty free) si va recomand sa va cumparati pastile pentru rau de mare plasturi si bratari pentru ca daca vi se face rau si afla cineva ca a-ti varsat puteti fi bagati in carantina (nu ai voie sa iesi din camera, iar daca nu respecti consemnul esti debarcat in primul port).

Mancarea este all inclusiv restaurant cu bufet suedez in care se serveste in fiecare zi altceva mancaruri cu specific italian, mexican, indian, german etc.

Mai sunt si cateva restaurante a la carte (noi am mancat in unul italian), in care plateai 20 dolari de persoana (totul se plateste in dolari) si iti alegeai felul principal si pana se prepara comanda i-ti aduceau sa gusti din toate felurile de mancare din meniu. Chiar daca sunteti gurmanzi nu va recomand sa luati ff mult din ce va aduce inainte (vreo 15-20 feluri) pentru ca o sa aveti surpriza ca nu mai puteti sa mancati felul principal pe care l-ati comandat. Am inteles ca asa e in toate restaurantele a la carte de pe vas.

La baruri in jur de 6 dolari berea toata la 0,33 singura la 0,5 fiind Grolsch si 7 dolari cocteilul care sunt fenomenale (pentru doamne sa incerce neaparat ULTIMATE COOLER si RUSPBERRY TINI). Daca sunteti bautori de cafea puteti plati un card de cafea (parca de 15 cafele) dar nu stiu sa va spun cat costa, oricum castigati ceva. Pentru bautorii de sucuri acidulate (soda cum le zic ei) se plateste la fel ceva si ti se lipeste un sticker pe cardul magnetic urmand sa-l arati de fiecare data cand comanzi un suc.

Aveti la dispozitie magazine cu imbracaminte, incaltaminte, bauturi, parfumuri, suveniruri, bijuterii (gasiti bijuterii cu diamante, rubine etc la preturi foarte bune) toate de firma, dar sa nu dati iama din prima zi, pentru ca in ultimele 2 zile la intoarcere, se fac reduceri foarte mari (40-60%) din pretul initial.

Tururile pe care le-am luat in orase au fost ok, ghizi bine pregatiti, excelenti vorbitori de limba engleza, serviciile excelente, nu am decat cuvinte de lauda.

La minusuri este doar taxa de 10 dolari pe zi de persoana, reprezentand bacsisul baiatului care face curatenie in camera.

Pentru ce nu am spus si vreti sa aflati, nu ezitati sa intrebati.

Trimis de atalaric in 25.06.10 19:56:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 4532 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atalaric); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ARA
[25.06.10 20:35:34]

Multumim pentru informatiile utile. Asteptam poze!

mariana
[25.06.10 21:11:18]

10 dolari la zi de persoana, curatenia? Ne spui si ceva de orasele vizitate si costul exc. ? 2500 dolari a fost costul sejurului?

webmasterXY*
[25.06.10 22:46:24]

atalaric, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo! Impresiile tale sunt binevenite si speram sa mai scrii si altele.

Spune-ne, te rugam, in ce moneda este pretul platit?

[28.06.10 18:12:00]

Da, era 10 $/zi de curatenia in camere(era pe camera nu persoana cum am specificat mai sus,sry.), asta nefiind specificat aflai cand ajungeai acolo, eu am stiut asta de la cineva care a mai fostsi am avut avantajul sa nu fiu luat prin surprindere ca altii. In Brugges e superb, eu am luat un tur pe jos cu degustare de bere. Sincer nu mai retin cat am dat pe tururi dar erau in fiecare oras intre 50$ si 280 $ dak retin bine. Brugges merita mai multe zile pentru a putea fi vizitat. Preturi nu pot sa va spun decat la bere intre 2 si 5 euro.

Copenhaga e orasul de la care ma asteptam la mai mult fiind foarte mediatizat. E ok dar nu este nici pe departe cel mai curat oras din lume cum am vazut ca a fost votat. Preturile sunt foarte mari in comparatie cu UE, de exemplu in Londra am dat 6 lire pentru un abonament pe o zi pentru toate liniile iar in Copenhaga 3 euro biletul din port pana in centru. Tivoli Garden - 90 coroane intrarea (12-13 euro). O bere la draft + 2 ciocolate calde aproximativ 20 euro. Oras interesant dar nu primitor.

Aici am avut un tur al orasului cu autocarul si croaziera pe canale.

Helsimborg - oras micut, interesant, aerisit si mult mai primitor si mai ieftin decat Copenhaga. Nu am avut tur am facut orasul la picior.

Oslo cel mai impresionant pentru asezarea in fjord. Tur complet al orasului + muzeul national (am vrut viking museum dar n+au mai fost locuri ).

Pretul a fost 2500 dolari .

webmasterXY*
[28.06.10 18:16:57]

Completat la pretul sejurului moneda de plata a acestuia.

[28.06.10 18:28:51]

In 2-3 zile vin si pozele

[30.06.10 09:10:21]

Cei 10 $/zi si persoana nu sunt doar tipsul steward-ului, acesti bani se impart la toti membrii echipajului.

Eu am facut acum 2 ani aproximativ acelasi itinerariu, cu Hoalland America Line, super servicii-inclusiv ale agentiei din Cluj (care-s specializati pe croaziere), ne-au spus tot ce trebuia sa stiim despre aceasta croaziera asa ca nu am avut surprize neplacute. Recomand itinerariu si agentia de la Cluj care-s profesionisti pe segmentul asta.Mai mult am vazut ca de vre-un an au deschis o filiala si la Bucuresti in piata Romana, sunt foarte seriosi si stiu sa-si faca meseria cum trebuie.

[30.06.10 11:52:04]

Ai avut noroc sa pleci cu o firma din Romania. Eu am facut bookingul direct pe situl Princess. Norocul meu a fost sa am habar de extra chargingul pe care il practica fara sa anunte in prealabil pe site. Cred ca e nasol sa mergi undeva fara sa ai habar ce te asteapta, sa-ti faci calcule si sa vezi ca nu-ti ajung banii. Oricum, cred ca toata lumea isi ia mai multi bani cand pleaca undeva, chiar daca este all inclusiv, pentru ca nici odata nu stii ce-ti rezerva viitorul.

[01.07.10 10:05:27]

De fapt asta este unul din marele avantaje sa cumperi de la noi, poti intreba tot ce doresti pina pleci iar cei de care vorbeam chiar iti raspund la toate, mai mult trimit saptaminal superoferte detaliate, chiar si pentru anul urmator asa ca poti sa rezervi din timp si la preturi rezonabile. Anul asta am luat deja pentru august o Mediterana Centrala dar am rezervat in februarie la 980 euro balcon (pt. 2 persoane) cu taxe incluse. Ce sa zic eu is multumit de acest tip de tursim si de colaborarea cu o agentie romaneasca, preturile de le practica ei (clujenii) sunt identice daca nu chiar mai mici la unele linii comparativ cu americanii.

[01.07.10 13:48:12]

Nu pot decat sa ma bucur pentru tine si te rog sa pui si numele agentiei din Cluj. Ma gandesc la un sejur pentru Caraibe si sunt curios ce preturi au.

[03.07.10 11:13:26]

Au in Caraibe sejururi in Dominicana si Cancun, numai resort-uri de 5 stele cu all inclusive, cu zbor inclus din Madrid, is mai ieftini decit Nekermann si Tui. De asemeni au si o groaza de croaziere in Caraibe, contacteaza-i si sigur te vor ajuta. Ii gasesti usor in google daca vei cauta, croaziere sau croaziera sunt primii si daca esti din Bucuresti ii gasesti in Piata Romana, pe Magheru vis a vis de Mc. Donald's.

Bafta!

[03.07.10 15:20:29]

Multam fain pentru detalii. O sa-i caut sa vad ce gasesc interesant.

IUBONI
[10.07.10 15:47:23]

Pentru atalaric

Si eu am colaborat cu cei din Cluj, pentru o croaziera cu MSC Fantasia si intr-adevar oamenii sunt super OK.

Pentru compania Costa, ar fi bine sa-i cauti pe reprezentantii lor in Romania, sunt cel putin la fel de buni. Gandeste-te ca am facut rezervarea cu cateva zile inainte de plecare si totul, dar absolut totul a fost perfect pus la punct.

Sper sa te vedem in grupul celor "indragostiti" de croaziere.

IUBONI
[10.07.10 15:52:07]

Acesti bani se platesc pe orice vas de croaziera, singura diferenta este moneda, care poate fi dolar sau euro.

Ma mir ca nu ai stiut, in general turistii sunt informati, dar se mai intampla. Uneori cei de la companii considera acest lucru cunoscut si poate nu il mai spun suficient de clar.

Noi am calatorit cu MSC Fantasia si cu Costa Serena. Impecabile amandoua, cu precizarea ca Fantasia este mai mult decat luxoasa, este aproape opulenta, dar nici celor de la Costa Serena nu ai ce sa le reprosezi.

Ma bucur ca am informatii si despre alta companie... Cine stie... Visatul este liber!

Felicitari si... votul meu!

Diaura*
[21.10.10 19:15:49]

Cate ore au turistii la dispozitie cand ajung intr-un port? Se pot duce pe cont propriu sa viziteze, sau doar cu excursia organizata si insotiti de ghid?

[25.10.10 10:04:43]

Depinde de sejurul pe care il faci. In Brugge, Helsimborg, Oslo am avut intre ora 8 si 16 liber iar in Copenhaga intre 8 si 4 a doua zi. Porturile pot fi vizitate si pe cont propriu dar, un ghid stie mai bine ce sa-ti arate si i-ti da mai multe detalii. Mare atentie la ora de plecare a vasului. Daca intarzii peste ora programata intoarcerii, faci deplasarea pe cont propriu pana la urmatorul port.

aj1979
[13.01.11 15:00:05]

pls... poti sa-mi trimiti un mail cu numele agentiei? pe mesaj privat

[15.01.11 16:34:30]

Sry. dar cum am mai spus am luat vacanta direct de pe situl Princess. http://www.princess.com/

ionutz40
[05.09.12 13:07:51]

@atalaric: putini stiu ca pe vapoarele de croaziera sistemul salarial pentru ospatari ajutori de ospatari, cabin steward... este foarte diferit. Tipsul (baccisul) este principala modalitate de plata pentru acestia...

Eu am lucrat 14 ani pe vapoare de croaziera in SUA. Americanii platesc... europenii in schimb... jalnici. Munceai o saptamana degeaba.

aj1979, ARA, atalaric, Diaura*, ionutz40, IUBONI, mariana, plimbaretu