ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2020
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 05.05.13

Un vis... Ce distopie!

8 aprilie 2020. Dimineața, taxiul ne-a adus la Aeroportul Internațional „Henri Coandă”. Puțin buimaci, dar, hei! , nu e prima oară... Coada la check-in, coada la controlul bagajelor. Și – ce bine! Sunt mai multe ghișee la controlul pașapoartelor – o mică așteptare înainte de a ajunge la magazinele Duty Free... Și încă puțin peste o oră de așteptat la poartă, o mică sincopă pentru mine, o mare bucurie pentru consoartă...

Apoi, o altă coadă la intrarea în avion – niciodată nu am înțeles de ce se așează cu o jumătate de oră mai devreme la rând, doar ca să intre cu papornițe, deși le este interzis. Dar am observat că nu e o chestie românească, cum numai idioții de pe Facebook încearcă să acrediteze pentru românii spălați pe creier, deoarece am văzut chestii asemănătoare pe curse de soi, dar, hei! , câți români își permit acele curse și, din puținii, câți au și capacitatea de a observa și de înțelege?

Apoi aterizarea la Fiumicino, Roma... Italia, țara pe care am evitat-o timp de doisprezece de ani – ca și Grecia, de altfel. E adevărat, prin 2009 am atins-o, tangențial, la Milano – un oraș stupid, fără sens – și la Veneția – un adevărat paradis, dar Veneția nu e Italia și doar cine cunoaște istoria înțelege asta.

Drumul până la cazare, cu metroul și autobuzul, s-a desfășurat conform planului. Aglomerat, cu turiștii cosmopoliți, nepăsători – mulți asiatici, chinezi și japonezi, dar și germani. Și câțiva conaționali, dar mă îndoiesc că erau turiști. Bine că nu se auzeau manele*...

Roma... Vacanță la Roma... Gregory Peck și frumoasa Audrey Hepburn. Am planificat traseul lor, inclusiv Gura Adevărului. Și, în plus, o plecăciune în fața Columnei lui Traian. Noi și badea Cârțan. Frumos, incognito. Cui i-ar fi păsat că doi oarecare ar fi făcut o plecăciune în fața Împăratului? Care nici măcar nu mai stă în vârful Coloanei! Eventualii diasporeni, ăia de scuipă pe România și ne împroașcă cu plăcuțe suedeze, cu siguranță nu, iar turiștilor? A, da, poate dacă ar fi fost niscaiva americani, care sunt înnebuniți de istorie.

Și vizita la Vatican, periplul prin Capela Sixtină! Știu, un lucru de bifat, un „must do”, cum spun doar proștii! Ei, bine, numai cine a citit în copilărie „Agonie și extaz”, magnific ilustrată de Irving Stone, poate înțelege.

Și vizita la Colloseum... Două mii de ani de istorie! Ard ca o flacără!

Și vizita la Pompei – cireașa de pe tort – cu o oprire la Monte Cassino. O, Monte Cassino nu are de-a face cu un film de tipul 007... Câți au citit cartea lui Sven Hassel? Câți mai știu că a fost un Razboi Mondial al Doilea? Câți mai pot integra istoria europeană în toleranta Uniune Europeană? Dincolo de spălatul fundurilor?

Eh, acesta era planul primăverii lui 2020... Cine putea anticipa scenariul de distopie SF care ne-a pătruns?

Măcar, după această criză, să deschidem bine ochii și să vedem! Și să cernem pleava!

*cum suntem încă la 3 zile de 8 aprilie, mi-am permis licența unei amintiri din drumul de la aeroportul din Barcelona, spre cazarea de atunci. Imaginea este autentică...

Trimis de makuy* in 05.04.20 18:35:30
    Validat / Publicat: 05.04.20 19:44:08

VIZUALIZĂRI: 309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[05.04.20 18:37:07]

Dacă se poate, melodia https://www.youtube.com/watch?v=tbU3zdAgiX8

Mulțumesc!

[05.04.20 19:43:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Splendida ilustrație muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[05.04.20 19:59:14]

@webmasterX: Mulțumesc

le_maitrePHONE
    [05.04.20 19:59:22]

@makuy: După surpriza de ieri a distinsului " Zapacitu" , lanțul se pare că se manifestă lung și îmbucurător pentru mine.

Mon cher @Makuy, încântarea - mi de a te reciti aici este sus-sus-sus... Iar filosofarea-ți este atât de reală, prezentă și deloc " sefe" încât stau și mă gândesc : oare nu este deja 8 ale lui Prier, anul de dizgrație 2020?

Ies greii / anticii / old school boys la înaintare, dragilor, parol!

Șapca-mi zbură de pe cap!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
    neimportantPHONE
    [05.04.20 20:00:36]

@makuy,

Vom cerne pleava atâta timp cât pleava nu ne va cerne ea, într-o sita inversată a valorilor, stupid etalată ca fiind firească...

Ai visat frumos, cu ochii deschiși, departe de lumea dezlănțuită!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [05.04.20 20:21:20]

@le_maitre: Mulțumesc. Chiar dincolo de cuvinte, mesajul de la tine vine direct la suflet! De la suflet! Și știu ce spun!

[05.04.20 20:26:46]

@zapacitu: Vom cerne, cu siguranță. Și vom căpăta curajul să spunem lucrurilor pe nume, noi, nu pleava!

Da, a fost un vis frumos.

Dincolo de lumea dezlănțuită!

Cristian_h*
    [06.04.20 07:50:25]

Eu zic că anul acesta să visăm româneşte, poate unii vor spune că atunci când visezi româneşte rişti să ai un coşmar... posibil, însă sunt şi vise româneşti foarte frumoase, depinde de fiecare.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    Mitica49
    [06.04.20 12:51:10]

E trist acest frumos scenariu.

Însă, așa cum zice @Cristian_h, anul ăsta visăm românește și, probabil, ne vom simți ca afară, cu toți " meseriașii" alungați de covidul ăsta, de aiurea pe meleagurile carpato-danubiano-pontice (dar poate vom avea noroc și dacă se ridică starea își vor lua zborul spre alte zări).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    ANILUPHONE
    [07.04.20 08:21:42]

Pe 19 mai aveam și eu același vis... vis de a vedea Roma... nu coșmarul detaliilor.

Să fim sănătoși și să putem reprograma!

Cât privește visul românesc, menționat de colegi în ecouri... circulă recomandări de a susține turismul românesc... dar, ce faci când reprogramezi vacanța în septembrie și ei dublează prețul... criză, spun ei.

Dar, criza asta o trăim toți!!!

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

ANILU, makuy*, Mitica49, neimportant
    Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: