ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2020
SEP-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Din respect pentru Columnă

Dihania aia mică și încoronată, ucide tot ce-i stă în cale, ucide Italia și rostul ei istoric. Vom mai putea merge în Italia? Întrebare retorică.

Din respect pentru Italia voi posta fotografiile Columnei, cea mai valoroasă lucrare pentru noi, românii.

Badea Cârțan a rupt patru perechi de opinci în cele 43 zile călătorind pe jos până la Roma, să vadă cu ochii săi Columna. Era român, era țăran, era patriot. A dormit la baza Columnei și a fost fericit. ”Un dac a coborât de pe Columnă”... se știe, ce și cum!

Am călătorit la Roma cu mulți ani în urmă, dar Columna merită privită și dacă pozele ar fi fost de la 1900. Spațiul în care se află acolo, în plin centru al Romei, este spațiul ocupat cândva de Forumul lui Traian. Columna se afla într-un fost complex comercial, o piață de mărfuri proiectată de Apolodor din Damasc, autorul podului peste care legiunile romane au trecut Dunărea în drumul lor spre aurul dacilor. Al nostru! Complexul funcționa în 107 e. n. și era versiunea antică a complexelor comerciale de azi, în care se vindeau de la mărfuri și mirodenii până la pâine și flori.

Ridicată de Apolodor din Damasc în anul 113 e. n. înaltă de 40 m (inclusiv postamentul), Columna a fost un tribut adus Împăratului Traian pentru războaiele purtate împotriva Daciei.

Postamentul Columnei, lângă care a dormit bădia Cârțan, este decorat cu plăci din marmoră, mult deteriorate, dar decorate cu trofee barbare. În fundația sa a fost ținută urna din aur cu cenușa lui Traian și a soției sale. Postamentul are o ușă ce duce la o scară interioară deasupra căreia se află o inscripție ce amintește faptul că întreaga colină pe care s-a ridicat Columna a fost nivelată pentru a face loc Forumului lui Traian și pieții de mărfuri. Se pare că aici, în For, statuile de daci aflate la Florența au ocupat un loc de cinste.

Columna are la bază o reprezentare simbolică a unui șarpe (stindard al dacilor), ce înconjură locul de montare pe postament.

18 blocuri cilindrice din marmoră de Carrara, fiecare în greutate de 40 tone, cu un diametru la bază de 3,5 m, formează o bandă în spirală ce prezintă 2.500 de personaje sculptate, în majoritate daci. Autorul acestor altoreliefuri a fost mai mult decât un artist. Figurile dacilor și ale soldaților romani sunt de o acuratețe fantastică. Apoi materialul de război, corăbiile, vâslele acestora, caii, roțile carelor de luptă, până și cărămizile zidurilor de cetate sunt foarte, foarte clare.

Vârful Columnei se micșorează în diametru, personajele nu se mai pot distinge, iar din 1587, statuia Împăratului Traian a fost înlocuită cu cea a Sf. Petru.

Columna este unul din foarte puținele monumente ale Romei antice, care a traversat veacurile, ajungând intactă până în zilele noastre.

Italia face apeluri disperate, mor oamenii pe capete. Dihania aia mică și încoronată ucide tot ce-i stă în cale, ucide Italia și rolul ei istoric.

Trimis de mihaelavoicu in 27.03.20 22:32:49
    Validat / Publicat: 27.03.20 23:32:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: și alte orașe

VIZUALIZĂRI: 216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Roma. Columna lui Traian.

mishu [27.03.20 23:36:42] »

@mihaelavoicu: De data asta am fost ceva mai harnicuta si am prins articolul tau la inceput de drum. Mi-a placut ceea ce reprezinta el, mi-a placut articolul, finalul insa m-a intristat

Intr-un razboi mureau de obicei soldatii, acum acest dusman nu mai tine cont de nimic.

Felicitari, votat cu mare drag.

Michi [28.03.20 08:00:41] »

Mihaela, scrii foarte frumos şi din suflet

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [28.03.20 09:32:50] »

@mihaelavoicu: La începutul anilor 1990 am coordonat un reportaj foto cu copia Columnei de la Muzeul Național de Istorie din București (originalul aveam să-l văd abia după mai bine de 10 ani). Atunci, putând vedea îndeaproape scenele, mi-am dat seama de extraordinara acuratețe cu care sculptorii au surprins figurile umane în diverse ipostaze, armele, corăbiile, carele de luptă. O adevărată capodoperă, ca și aceea de la Adamclisi.

Iubesc Italia, mă doare inima când văd ce se întâmplă acolo, dar nu pot - nu vreau - să cred că cred că ”virusul încoronat” o va ucide.

Imposibil ca minunății precum Columna lui Traian să fi rezistat două milenii pentru a fi distruse de o dihanie mică și urâtă...

ovidiuyepiscris / TELEFON [28.03.20 11:14:45] »

Vom birui aceasta dihanie cat de curand. O sa ajungem iarasi in Italia, la Roma, pe urmele stamosilor daci.

Felicitari pentru articol. Votat cu mare placere!

mirceabrasovscris / TELEFON [28.03.20 13:02:10] »

Incep să inteleg ce reușiți cu fiecare scriere aici (vorbesc in cazul meu): locurile prezentate, pe care am avut privilegiul să le văd si eu, revin cu o acuratețe pe care nici discutiile, nici revederea colectiei personale de imagini nu au făcut-o. Si ar mai fi ceva: creați o senzație de solidaritate, de plenitudine, ca o completare, ca un fel de ecou. La al dvs. AM FOST ACOLO, ecoul meu este AM FOST ȘI EU ACOLO.

Si, din ce citesc, intuiesc că n-as fi o exceptie.

SA NU CEDATI MOMENTULUI!

Roma, Atena, Florența, Barcelona au avut si timpuri mai tulburi.

Foarte important este sa ne raportam corect și cu grijă la aceste vremuri, pentru ca in cealaltă vreme a vietii noastre sa ne putem bucura din nou, din plin, de ceea ce printr-o corectă gestionare a norocului fiecaruia, vom avea parte.

mogly [28.03.20 14:38:12] »

Roma este orasul meu de suflet, asa ca gandurile mele sunt si aici si acolo! Sunt optimista, stiu ca vor trece si vremurile acestea grele, iar la reintoarcerea noastra in maretul oras cu siguranta nu ne vom mai plange ca este prea aglomerat, acum chiar mi-e dor de multimea aceea care fremata candva orasul.

Multa sanatate, aveti grija de voi si pastrati calatoriile in ganduri, deocamdata!

tata123 🔱 [28.03.20 19:29:57] »

@mihaelavoicu: Ce frumos! Ați văzut originalul! Columna lui Traian este opera unui genial arhitect și inginer - Apolodor din Damasc. Se pare însă că tocmai genialitatea lui i-a adus moartea la bătrânețe - împăratul Hadrian îl execută nefiind de acord cu planurile unui templu prezentate de arhitectul Apolodor.

Am vizitat de vreo două ori copia Columnei aflată la Muzeul Național de Istorie (vezi impresii). Istoria războaielor dacice transpusă în piatră sub formă de spirală e impresionantă.

Metode științifice au demonstrat faptul că monumentul a fost pictat/colorat în Antichitate. Informații suplimentare și fotografii găsiți pe site-ul web dedicat Columnei: columnaluitraian.ro/ro/20 ... olumnei-traiane.

mihaelavoicu [28.03.20 22:29:33] »

Mulțumesc tuturor pentru ecourile primite!

Indiferent de stare sau situație, toți iubim viața. Sunt bulversată de ascendentul pe care l-a luat epidemia și ca mine, mulți sunt la fel. Nu știu cât rezolvă, dacă rezolvă acest #stămîncasă

Mai mult ca niciodată îmi doresc să auzim numai de bine!

Michi, mihaelavoicu, mirceabrasov, mishu, mogly, ovidiuyepi, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: