ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2020
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 24.03.12
MAR-2020

Andaluzia — Malaga, o mare provocare

MALAGA - situat în sudul Spaniei, oraș port, considerat unul dintre cele mai vechi orașe ale lumii, fondat în secolul al - VIII - lea de către fenicieni, cu o populație în prezent de peste 570.000 de locuitori, un oraș foarte curat și cu oameni extrem de primitori. Este al doilea oraș ca mărime din Andaluzia după Sevilla.

Plaja Malagueta este una dintre atracțiile din Malaga, locul de refugiu dacă vrei să faci plajă și să te bucuri de mare, cu o faleză frumoasă și plină de terase și restaurante, cu un parc incredibil, cu un centru istoric și o catedrală superbă și cu un castel renumit ????. Aveți ce vizita, aveți ce face cu siguranță 2-3 zile.

Am stat în Malagueta unde am închiriat un apartament, am mers pe jos peste tot, max 800-900 m până în Centrul Istoric, Catedrala din Malaga care a fost construită de-a lungul a 254 de ani, începută în 1528 și terminată în 1782, cu o înălțime de 84 de metri, sau Mercado Centrale, renumită pentru vitraliul imens de la intrare unde poți lua prănzul, mâncarea fiind preparată pe loc. Până la Castelul Gibralfaro am mers cu mașina, 10 min.

Parcurgeți cu răbdare pozele... merită ???? Malaga, deși sunt multe de văzut aici, voi posta câteva imagini cu Castelul Gibralfaro, unde se ajunge cu mașina sau busul. Costul unui bilet este 3€.

Este superbă panorama asupra orașului Malaga, mai ales zona cu portul.

Cum intri, te întâmpină o terasă frumoasă, cred că m-au ghicit că îmi plac terasele ????, da... nu știu cum sunt alții în vacanțe dar eu... ador să merg să văd una alta dar nimic nu se compară cu momentul când vezi o terasă frumoasă și te așezi să savurezi după caz o sangria, o cafea, alții o bere ori ce are fiecare poftă.

Revenind la castel, acesta a fost construit în 929 de Califul Cordobei, Abd-al- Rahman al III lea iar la începutul sec al XIV lea, Yusef I sultanul Granadei, a mărit castelul.

Un loc pe care dacă ajungeți în Malaga vi-l recomand în special pentru view-ul spectaculos și a perspectivei către oraș privit de sus.

Pe plaja Malagueta, există un loc, arata vai steaua lui dacă îl vezi dimineața... părăsit și cu “obloanele” trase... însă poți sta 1h și ceva ca să prinzi masă când se deschide ????

Este deschis doar între 13-17, totul este proaspăt, făcut pe loc, are câteva produse și când s-au terminat... s-au terminat. Noi la 14.30 spre exemplu, nu am mai găsit paella ????. Au avut o tavă mare, s-a dat și pa la revedere.

Revenind, gratarul se face în față într-o barcă de metal, ingenioasă ideea și de regulă e și muzică... live... de la “artiști” ambulanți, dar care își fac bine treaba????

Deci... dacă ajungeți în Malaga, bifați locul acesta pentru sardine proaspete la jar... de fapt tot ce e pește și fructe de mare sunt proaspete și făcute la jar.

De preferat să fiți de la ora 13, ca să aveți baftă și să comandați ce vă doriți.

Trimis de viorelgeorgescu in 18.03.20 15:22:20
Validat / Publicat: 18.03.20 17:26:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 8271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelgeorgescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [18.03.20 17:26:17] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Malaga, MALAGA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

mishu [21.03.20 09:48:11] »

@viorelgeorgescu: Am savurat tot, peisaje dar si sardinele la gratar . Felicitari, votat cu mare drag.

viorelgeorgescu [21.03.20 09:58:27] »

@mishu: Va multumesc frumos... magasiti si pe facebook (acum stiti cum arat, am aceeasi " , fata " ... pe facebook am mai multe poze... o zi linistita si frumoasa... am sa incerc sa va obtin prietenia...

mishu, viorelgeorgescu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Malaga: