ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2020
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAR-2020
single

La schi în Gosau

În prima zi a șederii noastre în Austria, în ciuda vremii foarte nepotrivite (înnorat, ploaie măruntă, rece și deasă, ce dorea parcă să se transforme cel puțin în lapoviță) am fost convins să merg totuși la schi - scopul inițial al acestei excursii.

Și trebuie să recunosc - eram total nepregătit; nu prea am apucat să verific nici zonele apropiate de St. Georgen i. A. (unde am stat), nici cum arată pârtiile de acolo. Abia cu o seară înainte am aflat că pe primul loc (și singurul) de pe lista de opțiuni este Gosau, parte a zonei de schi Dachstein West. Aceasta cuprinde trei sate - Gosau, Russbach și Annaberg.

Cu 160 km de pârtii perfect pregătite, domeniul propune destule variante și posibilități de distracție. Pentru cei ce vor chiar mai mult decât schiul tradițional, au la dispoziție pârtiile de „fun” (distracție): ‘Wilde Hilde’, ‘Rock’n Roll’ și ‘Donnergroll’ pentru avansați, dar și destule pentru începători. Mai există pârtia de slalom Marcel Hirscher (cu echipament de cronometrare), o pârtie de coborâre de viteză și multe alte provocări pentru împătimiții sporturilor de iarnă.

Privind pe fugă peste broșura online a domeniului, am ales să merg pe Zwieselalm, din Gosau Hintertal. Am făcut totuși un popas la baza pârtiilor din Gosau, dar numai privind panta de acolo mi s-a părut ceva mai mult decât aș fi fost capabil să fac „din prima”, fără încălzire / dezmorțire după vreun an de pauză de la sportul ăsta. Deci, am mers mai departe.

Ajuns la baza pârtiei dorite de mine, am mers la casa de bilete, am luat o cartelă „după ora 12” pentru vârstnici (nu e mare economie, doar 2 € - adică fix garanția pe care o recuperezi la plecare predând cartela).

OK, deci... am pornit! Panorama Jet Zwieselalm, o telegondolă de 8 locuri, m-a urcat pe o distanță de aproape 2,3 km și pe o diferență de nivel de aproape 770 m, până la altitudinea de 1585 m. Are și două stații intermediare, dacă nu vreți să coborâți chiar din vârful muntelui.

Când am urcat, la stația de plecare din vale ploua; pe măsură ce am urcat s-a schimbat în ninsoare, așa că la capăt am ieșit într-un peisaj de iarnă teoretic de poveste. Din păcate, din punctul de vedere al unui schior, o ninsoare deasă și o temperatură insuficient de joasă nu e chiar cea mai fericită combinație pentru o zi relaxantă de schi.

Cam așa a fost și pentru mine. După ce mi-am fixat clăparii, am pus cagula și ochelarii și am căutat pista 9 și am început distracția.

Dar după vreo oră și ceva de astfel de „distracție” eram deja ud bine de tot, destul de obosit, așa că am luat decizia să sar într-o cabină pe la jumatea traseului și să cobor în vale, încheind astfel o zi scurtă și din păcate nu foarte plăcută, așa cum mi-aș fi dorit-o.

M-am schimbat cu haine uscate înainte să ajung jos, iar aici am recuperat garanția pentru cartelă, am vizitat și toaleta (curată și îngrijită), apoi mi-am așteptat gașca să vină să mă ia cu mașina de acolo și să ne întoarcem acasă.

Am și câteva lucruri de semnalat, după această primă a mea experiență pe o pistă străină:

- nu întotdeauna culoarea pistei e chiar cum se prezintă pârtia „la fața locului”; de pildă, acolo era o scurtă zonă (cam vreo cel mult 200 m) de pantă destul de abruptă, dar nu și destul de largă pentru a permite unui începător să încetinească destul ca să se simtă în siguranță. Bucata aia chiar mi-a creat ceva probleme, eu nefiind un specialist în sportul ăsta;

- e preferabil să nu coborâți de unul singur (eu nu am avut de ales, amicul cu care trebuia să fiu pe pârtie tocmai își rupsese un picior, tot la schi);

- niciodată să nu continuați să coborâți dacă simțiți oboseala.

- nu în ultimul rând, respectați decalogul schiorului!!!

Mno... cam asta deocamdată. Sigur voi reveni, să vedem doar când...

=====

Link-uri utile:

dachstein.at/winter/skiin ... /lage-skiregion

dachstein.salzkammergut.a ... h-annaberg.html

fatmap.com/guidebooks/87/ ... .7219962,normal

de.wikipedia.org/wiki/Gosau

Trimis de Dragoș_MD in 16.03.20 17:28:39
Validat / Publicat: 16.03.20 19:19:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Pe pârtie

traian.leuca † [16.03.20 21:56:41] »

Am fost în regiunea SALZKAMMERGUT de două ori şi am avut o cazare în Gosau Lacul şi împrejurimile mi-au plăcut foarte mult şi ori de câte ori citesc despre Gossau am o trăsărire de plăcere.

Dragoș_MD [16.03.20 22:43:06] »

@traian. leuca: cu siguranță vom mai merge, și aș vrea și vara, ca să pot colinda munții ăia (și) pe jos.

Plus că mai vreau să ajung și la Halstadt, că de data asta a trebuit să scurtăm sejurul din cauza evoluției accelerate a situației epidemiei ăsteia antituristice...

webmaster [16.03.20 22:59:47] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA [20.03.20 18:28:09] »

@Dragos: Neapărat trebuie să ajungi vara - este o minunăție. Am stat 7 nopți în Gosau, am văzut Hallstatt, Bad Ischl, Bad Aussee, St. Wolfgang și multe alte locuri minunate. Aș reveni oricând pe aici.

Dragoș_MD [20.03.20 18:44:44] »

@BOGDAN DSN: păi dacă am unde sta, crezi că mai ratez eu locurile alea?!?

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gosau și împrejurimile: