ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2020
ÎNSCRIS: 23.05.14
NOV-2019

Canionul Todra (Todgha), un loc ce trebuie inclus in vizita in Maroc

O noua zi, cu noi lucruri interesante de descoperit in Maroc. Ne asteptau peste 400 km, de la Merzouga, pe drumuri de munte, prin Atlasul Mare, la Canionul Todra si apoi de la Canion la Ouarzazate.

Dis de dimineata, dupa ce am admirat reflexiile luminii pe dunele de nisip la rasaritul soarelui, am luat micul dejun (descriere review separat, Sahara Majestic Luxury Camp).

Si, cu amintirile in suflet, cu "sacul" de poze cu rasaritul, cu apusul, cu beduinii si camilele, ne-am imbarcat intr-un 4x4 pana la locul de parcare, am recuperat masina inchiriata si am pornit la drum, prin Rissani si Alnif spre Todra. Acesta a fost drumul recomandat de beduinul "sef", ca fiind mai putin aglomerat.

Am lasat in urma dunele de nisip, unde vantul jucaus crea, pe alocuri mici turbioane.

Cateva localitati minuscule cu case razlete din chirpici, cu acea culoare specifica rozalie, scot in evidenta un nivel de trai nu foarte ridicat. Au drept ajutor magarul, unii propria spinare incovoiata, carand nuiele sau fan pentru gospodarie.

Drumul este destul de bun, nu sunt delimitate benzile si, uneori pare prea ingust pentru 2 masini, care se intalnesc. Peisajul natural este de admirat. Cea mai spectaculoasa parte, incepe dupa Tingir.

Orasul Tinghir (Tingir) este situat in mijlocul unei oaze, fiind oasezare miniera prospera.

aici locuiau in urma cu 100 de ani multi evrei, de aceea vechea fortificatie se numea Ksar Evreiesc.

La est de Tingir, curge raul Todra.

Incet-incet ajungem la Canion. Este situat la o altitudine de aproximativ 1500 m, si are o lungime de 25 km. Jos, pe langa drum se afla o vale larga, acum aproape secata. Doar un mic izvoras tasneste dintr-o stanca si curge timid prin albia cea mare. De o parte si de alta strajuiesc, stanci semete, verticale, intre 150-300 m, pe care se fac catarari. Doritorii parcheaza masina, scot echipamentul si incep escaladarea.

Sunt multe masini, chiar si autocare, care se"plimba", in admirarea peisajului.

Marocanii, comercianti inascuti, au agatat de peretii stancosi si au etalat si pe diverse masute, suporturi, fel de fel de lucruri, pe care incercau sa le vanda.

Unii isi amenajasera mici locuinte, probabil temporare, intre stanci.

Ajunse la capatul canionului, a trebuit sa strabatem drumul inapoi (cei 25 km), pentru ca drumul nostru spre Ouarzazate era in sensul invers.

Acesta a fost un lucru bun, pentru ca am mai putut admira canionul inca odata si am profitat de lumina soarelui strecurandu-se in alt fel printre stanci.

Am strabatut canionul pana la Tinghir, apoi drumul nostru prin micile asezari, a continuat, pana la Ouarzazate, oferindu-ne imagini de neuitat.

Am ajuns in Ouarzazate, pe la ora 19, la hotelul "La Perle du Sud" (review separat).

Receptionerul, foarte amabil, ne-a oferit cate o harta si un pix. Dupa cazare, am fost invitate la cina (rezervarea fusese cu demipensiune).

Inca o zi cu amintiri de neuitat, in Maroc.

Nu uitati sa adaugati in programul excursiei voastre, Canionul Todra.

Trimis de Dorina9 in 08.03.20 01:34:51
Validat / Publicat: 08.03.20 09:34:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Urcam spre Tingir

[08.03.20 09:34:18]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 76&ridAnt=98997

mprofeanu
[08.03.20 13:05:40]

@Dorina9: Citit cu interes articolul și acum aștept cu nerăbdare pozele!

[08.03.20 13:55:52]

@mprofeanu: Le-am pus acum. Am terminat tarziu in noapte review-ul si n-am mai avut energie .

Oricum, a fost greu sa aleg din cele cateva sute de poze.

[08.03.20 14:32:06]

@Dorina9: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

mprofeanu
[08.03.20 15:02:31]

@Dorina9: Frumoase toate pozele, mi-au plăcut și P14, P16, ce case și ce sate marocane cu o arhitectură aparte!? Deosebit totul, îmbinare de culori...

Canionul este grandios, cu pereții verticali și paraleli, așa se vede din poze, ..., ce culori frumoase are!

[08.03.20 17:00:29]

@mprofeanu: Da, intr-adevar! Mi s-a parut fascinant sa " descopar" minunatiile Marocului: culorile, formele de relief, stilul arhitectonic, preparatele culinare, atat cat am avut timp.

Cred ca as avea de facut si alte descoperiri, intr-o alta excursie, tot in Maroc

[29.03.20 11:14:43]

@Dorina9:

Erau multe masini pe drum? Cat de greu ti s-a parut drumul.

Foarte frumos, felicitari, votat cu mare drag.

[29.03.20 15:51:28]

@mishu: Nu prea erau masini. Mai un magarus impovarat, mai o masina, apoi liber. Doar fiica mea a condus (1700 de km) si i s-au parut bune drumurile, in general. E drept ca pe la munte sunt drumuri in extindere sau in reparatii si pe acolo, se circula mai incet, cu semnalizari, ocoliri, dar privelistea recompenseaza

Mai multe masini au fost in canionul Todra,dar de fapt,treceau prin canion si apoi se intorceau cum ,de altfel , am facut si noi.Doar cateva auto erau oprite,pentru ca doritorii sa efectueze catarari.

Dorina9, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sahara & M-ţii Atlas: