ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2020
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.07.12
FEB-2020

Pensiunea Noemi

De obicei in familia noastra, eu sunt cel care are mai mereu chef de plimbare, asa ca mai mereu propunerile vin din partea mea. Nu stiu daca v-am mai spus dar lucrez impreuna cu sotia la aceeasi firma, desi nu chiar in acelasi loc. Va inchipuiti mirarea mea, atunci cand in dupaamiaza zilei de vineri 21 februarie, trecand intamplator pe langa biroul sotiei primesc intrebarea ”Unde mergem weekendul asta? ”. Fiind unul din ultimele weekeenduri de iarna, normal ca as fi vrut sa merg la schi, dar stiam ca asta ar fi fost destul de plictisitor pentru ea, deoarece nu se da cu schiurile, asa ca nu am avut curaj sa propun nimic .

O alta pasiune a noastra este muzica rock, asa ca documentandu-ne am aflat ca in vinerea respectiva avea loc un concert al trupei noastre preferate ”Bucovina” in club Rockstadt din Brasov, asa ca am hotarat ca vineri seara sa mergem la concert si sa cautam o cazare in Brasov sau in imprejurimi, urmand ca a doua zi, sambata sa mergem intr-una din statiunile de pe valea Prahovei ca sa ma dau si eu cu schiurile. Cea mica nu a avut chef de plimbare si nici de schi, preferand sa petreaca weekeendul la bunici.

Pana la urma sotia s-a ocupat cu, cumpararea biletelor la concert online, dar si cu rezervarea pe booking la pensiunea Noemi. Am platit si am primit confirmarile, fiind precizata si metoda de cazare, respectiv codul de acces de la usa de intrare in pensiune si faptul ca o sa gasim camera gata pregatita cu cheia in usa, deoarece la receptie nu mai este nimeni seara. Mentionez ca a fost prima vizita la pensiunea Noemi, motivul pentru care am ales aceasta pensiune, fiind mai ales amplasarea, dar si pozele destul de interesante de pe internet, trecand peste nota destul de mica de pe booking, respectiv 7,5.

Am ajuns in Brasov in jur de ora 9 seara. Am decis ca mai intai sa ne cazam si apoi sa mergem la concert. Din cate am inteles din comentariile de pe booking, pensiunea nu are parcare, asa ca am parcat in parcarea de langa parcul Nicolae Titulescu. Parcarea este cu plata, dar eram in afara orelor in care trebuia platita, daca nu ma insel in weekend parcarea fiind gratuita. Pensiunea Noemi este situata chiar in centrul vechi, pe strada Sfantul Ion, mai exact pe strada din spatele hotelului Aro Palace, pe care l-am vizitat cu cativa ani in urma. Din ce am citit pe booking, cam toti turistii cazati la Noemi au parcat in aceasta zona, dezavantajul fiind ca trebuie sa-ti cari bagajele pana la pensiune. Pentru noi nu a fost o problema, pentru ca am avut doar un mic troller.

Am ajuns destul de usor la intrarea pensiunii, pregatiti fiind sa intram cu ajutorul codului de acces. Prima surpriza a fost ca usa pensiunii nu era complet inchisa. Ori persoana care intrase inainte blocase intr-un fel usa, ori mecanismul de inchidere nu functiona corespunzator. Ideea este ca ar fi putut intra oricine din afara pensiunii.

Am urcat scarile la etaj si am ajuns in dreptul camerei cu Nr 6, pe care am gasit-o asa cum ne asteptam descuiata si cheia in usa. Primul contact cu camera, a fost asa si asa. Exista un mic hol la intrare, apoi camera propriuzisa, in stanga fiind baia. Ideea este ca in ce priveste amenajarea interioara a pensiunii s-a dorit ceva rustic, dar din pacate a iesit ceva mai degraba spre kitsch. Pe jos exista un parchet vechi, din lemn masiv, de pe vremea raposatului, care nu ar arata neaparat rau daca ar fi si ingrijit. Din pacate acesta arata deplorabil, in apropierea pragului de la intrarea in baie existand chiar gauri in parchet. Exista de asemenea tot felul de elemente decorative care din punctul meu de vedere nu se prea potriveau unele cu altele.

Patul are dimensiuni rezonabile, iar salteaua era de buna calitate. Din pacate lenjeriile erau cam ponosite, ca si prosoapele, iar eu unul nu as baga mana in foc ca la igienizarea camerei au fost schimbate, gasind de altfel in interiorul cearsafului un fir de par. Pe lateralele patului exista perdele, sustinute de bare agatate de tavan, dar care nu sunt fixe, astfel ca atunci cand vrei sa tragi acele perdele, tot ansamblul se misca si se loveste de perete, existand urme vizibile pe acesta.

De asemenea exista o masa si doua scaune. Scaunele sunt cam incomode, iar pe masa se afla o veioza ciudata, al carei postament era format din carti, idee destul de interesanta, dar din pacate in felul acesta masa devenea aproape de nefolosit. Pe unul dintre pereti este un mic televizor cu ecran plat, semnalul este destul de bun, iar telecomanda functiona bine. Pe partea dreapta a patului exista un mic frigider, care la sosirea noastra nu era bagat in priza.

Baia este mica, gresia si faianta, cam ponosite, ca si instalatiile. Totusi au functionat acceptabil, existand si ceva consumabile. Din pacate persista un miros neplacut de canalizare, iar peretii atat la baie cat si in camera sunt foarte subtiri, auzindu-se cam tot ce se petrecea in camerele invecinate.

Am citit pe booking ca au existat clienti nemultumiti de caldura prea mare din camere. Noi nu am avut probleme, in camera fiind cald, dar nu in mod excesiv. O alta nemultumire semnalata a fost ca tamplaria geamurilor este de proasta calitate si ca acestea nu se pot deschide. Am gasit si un raspuns al reprezentantilor pensiunii care suna cam asa: ” 1. Geamurile nu erau sparte 2. Geamurile termopan sunt interzise pe cladiri istorice”. La noi in camera nu erau geamuri sparte si nici nu am incercat sa le deshidem.

Tot pe booking am citit ca ar exista si o zona de spa, dar noi din cauza timpului scurt, nici nu am aflat unde se afla. As mai vrea sa mentionez ca la parterul pensiunii, pe partea de la strada Muresenilor, se afla un restaurant pe holurile pensiunii mirosind a mancare fast food.

Exista de asemenea o mica receptie si un fel de lobby, unde am vazut un espresor de cafea, existand probabil dimineata posibilitatea sa servesti o cafea din partea casei.

Sambata ne-am trezit destul de dimineata, am predat camera unei doamne, pe care am intalnit-o pe hol facand curatenie si am plecat spre Azuga. Per total noi ne-am simtit destul de bine si recomandam aceasta pensiune celor care cauta un city break ieftin, pretul pentru o noapte fiind de 160 de lei, prin comparatie o noapte de cazare la Aro Palace costa in jur de 530 de lei. Chiar daca conditiile nu au fost chiar grozave, noi il luam in considerare pentru alte iesiri de acest gen.

Inchei urandu-va o primavara linistita si frumoasa si experiente cat mai placute in calatoriile pe care le faceti.

Trimis de nightwish in 07.03.20 16:07:09
Validat / Publicat: 07.03.20 16:51:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nightwish); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Gaurile din parchet
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.50 EUR pe cameră

[07.03.20 17:10:54]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[07.03.20 20:22:02]

nightwishAUTOR REVIEW
    [08.03.20 11:24:26]

E corectă pozitionarea

adrianaglogo
    [08.03.20 22:51:51]

@nightwish: Ati inchis ochii la cateva neajunsuri. Asa as fi facut eu, cu o exceptie: lenjeria neschimbata!

nightwishAUTOR REVIEW
    [09.03.20 19:39:54]

@adrianaglogo: E posibil sa fie doar o exagerare a mea... am si spus ca nu sunt absolut sigur ca nu era schimbata. Am gasit doar un fir de par si lenjeria nu era efectiv murdara, doar arata cam veche.

Nici nu am stiut cum sa reactionez si ce ar fi trebuit sa fac. Mi-a trecut o clipa prin minte sa parasim pensiunea, dar ora era destul de inaintata si mi-ar fi parut rau sa plecam doar pentru ca sunt eu paranoic

[22.03.20 14:57:24]

@nightwish: @adrianaglogo are dreptate, exista anumite lucruri peste care si eu trec eventual foarte greu, important insa este ca v-ati simtit bine si ati avut un sfarsit de saptamana reusit.

Felicitari, votat cu mare drag.

adrianaglogo, mishu, nightwish
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Noemi: