ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2020
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
MAR-2020
colegi

Restaurant «The Place by Garden Pub» Pitesti sau cum se distreaza fetele AFA de Martisor

Dupa o iarna « grea si cu zapada multa » de i-am dus dorul rau de tot, si în asteptarea evenimentului mult asteptat din an adica întâlnirea AFA din martie, am pus la cale o mica sueta la restaurantul The Place plasat la intersectia a doua strazi Constantin Zarnescu cu sens unic si Victoriei, este vis-à-vis de biserica catolica Sf Anton si la doi pasi de teatrul Davila. Restaurantul este gazduit într-o cladire veche cum putine mai sunt prin Pitesti, cladire renovata si adaptata la cerintele unui local.

Restaurantul are o terasa mai mare în curtea cu intrare din strada Zarnescu si o terasa îngusta de-a lungul peretelui din fata cu vedere în strada Victoriei. Asta toamna când treceam cu masina vedeam mereu terasa plina, acum e cam pustiu, doar doi clienti la o bere si o tigara.

Intru în restaurant, déjà au venit trei dintre noi. Ne salutam cu bucurie respectând indicatiile actuale – no kisses, si începem sa studiem meniul adus rapid la masa. În curând ni se alatura si celelalte doua fete cochete. Ne daruim martisoare si lalele, doar sarbatorim primavara si frumosul obicei românesc Martisorul.

Am început cu ceva de baut: limonada, bere nefiltrata la draft si doua cocktailuri Cosmopolitan si Sex on the beach, Pina Colada. Cocktailul meu trebuia sa contina si vodka si ceva triplu sec dar a fost doar suc de merisoare si o picatura de vodka pusa cu pipeta de un barman plictisit, localul era pustiu, sau nepriceput ca sa nu zic de-a dreptul smecher.

Împrejurarile nefaste din aceasta primavara cu virusul COVID 19 au gonit toti clientii, lumea e precauta în a frecventa locurile publice desi în orasul nostru nu s-a anuntat nici un caz.

Am comandat mâncarea si am sporovait despre ce-am mai facut de la ultima întâlnire, pe unde ne-am mai plimbat, ce planuri avem pentru acest an, cum ne încurca planurile de vacanta nebunia declansata de C 19, despre faptul ca ne dorim mult sa nu se amâne întâlnirea de la Sâmbata.

S-a comandat: muschiulet de porc învelit în bacon cu sos de fructe de padure, cotlet de porc gratinat cu ciuperci si cascaval, burger de vita « Garden Pub »Black Angus cu cartofi prajiti si salata, tigaie picanta cu pui dar s-a cerut fara chestii picante cu legume la gratar cu, ficatei de pui la tigaie cu ceapa si verdeturi si salata de ardei copti, piept de pui cu sos gorgonzola, muschiulet de porc la gratar cu sos de mustar Dijon

Pentru pauza de fumarit s-a iesit pe terasa.

Mâncarea a sosit, arata super tot ce s-a comandat, portiile suficiente, gust buun! Bravo bucatarului.

Ne-am racorit cu o bere la draft nefiltrata (cele ce nu erau soferite) dar va recomand sa cereti doar bere la sticla si deschisa în fata voastra…

Localul e aranjat în stil clasic, cu peretii din caramida la vedere si doar spoiti cu alb, mese patrate din lemn cu vaze cu flori, dupa bar e intrarea la grupul sanitar, e curat si decent. Muzica se aude la un nivel acceptabil care nu deranjeaza.

La final ne-am alintat si cu un desert, prea aratau bine în poze: clatite americane cu ciocolata, clatite marocane cu crema mascarpone si sos de vanilie, choco banana cake adica o felie de tort cu crema de banane si ciocolata, marchiza- un fel de lava cake. Farfuriile cu desert aratau tare bine iar gustul delicios. Cel mai tare mi-a placut desertul clatite marocane cu crema mascarpone, delicios rau! Am gustat câte o bucatica fiecare din desertul celuilalt.

Nota finala a fost de 489 lei.

Concluzia: mâncarea buna, desertul super, servirea buna, barmanul smecher.

Ne-am simtit bine, am povestit, ne-am împartasit planurile de vacanta de anul acesta cu speranta ca se vor împlini, ne-am urat sanatate si o primavara frumoasa.

Daca veniti prin Pitesti, nu ocoliti acest local, e chiar prin centrul Pitestiului pe strada Victoriei nr 15, strada ce strabate centrul orasului.

Trimis de Yolanda in 07.03.20 08:58:01
Validat / Publicat: 07.03.20 12:17:25

VIZUALIZĂRI: 1602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 biserica catolica, alaturi teatrul Davilla

[07.03.20 12:32:04]

@Yolanda: uite ca am luat telefonul in mana chiar cand a aparut acest articol, asa ca l-am citit prima!

Ai dreptate cu restaurantul, merita sa treceți pe acolo. Cu precizarea sa-l atentionati pe barman sa nu uite alcoolul!

Muschiuletul cu fructe de pădure a fost bun, dar dulceata am vrut sa o păstrez pt clatite! Era buna, dar in exces!

Ne-am simtit bine impreuna, vom repeta intalnirea.

mprofeanu
[07.03.20 12:47:49]

@Yolanda: Citit cu plăcere acest articol al tău și în cunoștință de cauză, doar am fost acolo!

Mi-a plăcut mâncarea, asezonată cu o companie excelentă... Pentru mine care sunt într-o vacanță permanentă, totul a mers la fix...

După ce am plecat și m-am uitat la ceas, defect încă rămas profesional, nici nu mi-am dat seama cum au trecut peste trei ore.

Sper să mai repetăm!

Cu drag, !

mmierla
[07.03.20 13:01:55]

@Yolanda: Foarte bine m-am simțit cu fetele AFA. Sper să ne mai întâlnim și cu alte ocazii.

Minunat burgerul de vită Angus și berea nefiltrată, este un local foarte bun din Pitești. La sfârșitul săptămânii este plin. Nu găsești locuri.

indiralisa_26
[07.03.20 13:20:25]

@Yolanda: Ne-am simțit foarte bine și eu și fiica mea (chiar dacă s-a plictisit puțin nemaifiind copii prin preajma! Sa repetam experiența și sa creăm amintiri! Va pup pe toate virtual (dar fără masca) și va doresc viața lunga, sănătate și sa trecem cu bine peste încercările lui 20-20!!!

Dan&Ema
[07.03.20 14:41:52]

@Yolanda:

Primavara frumoasa, fetelor! ????

[07.03.20 15:08:51]

@Dan&Ema: multumim, va zic din partea tuturor fetelor prezente, si din partea fetelor ce au lipsit motivat.

O primavara linistita!

[07.03.20 15:12:43]

@indiralisa_26: La multi ani!

Ce m-a amuzat e ca am uitat sa pozez portia mea de cotlet de porc gratinat cu ciuperci si cascaval...

[07.03.20 15:15:42]

@Yolanda: Lasa ca stiu eu, ai pastrat-o doar pt tine!

[07.03.20 17:26:06]

Super relaxanta întâlnirea, mi a făcut placere, iar acum ca vine căldura sper sa ne vedem mai des. Eu vreau neapărat și cu AFAistii de sex masculin pitesteni, ptr ca nu i cunosc. Asa am avut eu ghinion, sa pot veni numai la întâlnirile de fete.

Va pup și sa ne revedem la Sâmbăta voioși și sănătoși!

Bravo Yolanda, harnicuta la scris, ai și postat acest articol minunat.

Zoazore
[07.03.20 18:15:57]

@Yolanda: Local frumos, curat, gol... Porții suficiente și apetisante! De luat în calcul!

Ce drag îmi este să vă văd pe toate! Ce buchețel minunat de fete-flori!

Și uite cum îmi îmbogățesc și eu cunoștințele: @indiralisa! Ești o frumoasă! Poate ne-om vedea vreodată și față-n față!

Că tu, @Yolanda n-ai pus pza cu porția ta... Nici nu contează! Importante sunteți voi!

Să avem o viață superbă! Ca o primăvară! Să fim frumoase, puternice, să fim NOI!

nicole33
[08.03.20 10:05:05]

Bravo, fetelor!

Să vă fie de bine şi masa şi Întâlneala!

Noroc cu Tiza Zoazore că v-a făcut poftă de asemenea miniîntâlniri şi v-a dat curaj să " recidivaţi"

La mulţi ani tuturor şi o primăvară frumoasă!

=

@michaela_1961:

Eu am avut deja ocazia să cunosc personal vreo 3 şi nu mi s-au părut deloc timizi , astfel că aveţi toate şansele să-i " corupeţi" cu ocazia unei viitoare întâlniri, pentru că sunt sigură că vor urma şi altele

[08.03.20 10:13:39]

@nicole33: Au fost deja corupti, ne-am intalnit multi pitesteni, inclusiv baietii. Atunci nu a putut veni @michaela, din motive obiective.

[08.03.20 10:27:08]

@nicole33: Probabil la Sâmbăta ne vom cunoaște mai mulți, în special pe tine abia aștept, deși n am sa te pot pupa ptr toate informațiile prețioase care le am de la tine. Da, Zozo și Yolanda ne a adunat prima data și m am bucurat mult, ptr ca asa mi au dat curaj și ptr Sâmbăta. Adriana are dreptate, ei s au întâlnit cu toții fix de ziua mea în august anul trecut, când eu n am putut merge de musafirii de acasă.

adrianbogdan
[08.03.20 11:08:05]

Buna ziua, fete frumoase! foarte tare, Pitestiul se tine tare in mitinguri. Bravo!

O primavara frumoasa va doresc!

Acuma am si eu curiozitati, na ca fiecare...

Cineva dintre voi, daca nu se supara sa numeasca fetele frumoase din P16!

Sa va fie de bine, totul arata minunat! Sper sa reusesc sa relationez mai mult la Sambata si cu Pitestiul.

Multumesc frumoas!

[08.03.20 13:01:52]

@adrianbogdan: Ma ofer eu. Deci incep cu partea dreapta, eu michaela_61; Yolanda, mprofeanu, adrianaglogo, mmierla, indiralisa_26 cu fetita. Cu drag si cu parere de rau ca nu ne vom cunoaste la Sambata in martie, dar lasam pe data viitoare!

indiralisa_26
[08.03.20 16:04:45]

@Zoazore: Mulțumesc! ???????????? Cu siguranța ne vom întâlni la un moment dat! Numai bine îți doresc!

[26.03.20 22:55:23]

@Yolanda: Bravos fetelor! Asa va vreau, si asta a fost incalzirea, sa ne vedem cu bine la intalnirea AFA oricand si oriunde o fi ea.

Felicitari, votat cu mare drag.

[28.03.20 09:02:39]

@mishu: Eiiii, cine a revenit... încalzirea a fost anul trecut când a venit în vizita draga de Zoazore în Pitesti, apoi a fost o alta întâlnire cu aproape toti afaistii din zona la restaurantul lui Dinescu în data de 9 august (întâlnirea asta a fost extra) iar anul acesta a fost un alint de martie pentru doamne. Da Doamne sa fie bine pe planeta ta draga, sa ne mai întâlnim oriunde si oricând.

Multumim de vizita si ecou. Sanatate maxima!

adrianaglogo, adrianbogdan, Dan&Ema, Hsilva, indiralisa_26, michaela_1961, mishu, mmierla, mprofeanu, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Pitești și împrejurimi: