ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2020
ÎNSCRIS: 08.10.12
SEP-2019
3 AD. + 2 COPII -- v: 1-8

Cedrus Beach Bar Antipaxos - mancare buna, priveliste extraordinara

Am terminat cu review-urile din Paxos, ma amut acum la insula sora mai mica, Antipaxos. Aici se poate ajunge ori cu barcile publice, exclusiv din portul Gaios (15 euro/adult, copiii nu platesc) ori cu barci inchiriate (in jur de 130 euro / zi daca ti-o conduci singur, cu skipper e mai mult).

In cele 10 zile, am fost de 4 ori in Antipaxos, pe plaja Vrika, pentru plaja cu nisip fin, intrarea lina in mare si apa turcoaz; Odata am plecat pe la orele 14.00, ca se cam incinsese bebe, o data am venit dupa pranz si de doua ori am stat toata ziua - vorba vine, ca am ajuns pe la 11.00 si am plecat pe la 17.00. In aceste doua zile am luat pranzul la Cedrus, avand de ales intre Taverna Spiros, Taverna Cedar si inca una, care a fost numai inchisa. Antipaxos mai are inca doua plaje, Mesovrika - care este cu pietre - si Voutoumi, care are si nisip. Noi am ramas mereu la Vrika, pentru ca este cea mai buna si are si tavernele aproape.

Revenind la taverna Cedar, am stat mereu la sezlongurile lor, sezlonguri care se platesc cu 5 euro/bucata; daca iei masa la ei, din nota ti se scad banii platiti pe sezlong.

Prima data am luat un pranz obisnuit, cu 3 feluri principale, bere si apa si am platit undeva la 40 de euro, cu tot cu bacsis, in afara consumatiei de la sezlong. A doua oara, am fost 3 adulti si am luat vreo 2-3 antreuri, 4 feluri principale, vin, apa plata si minerala, deserturi si frappe, plus consumatia de la sezlong care a fost trecuta pe aceeasi nota (fresh-uri, inghetata si limonade) si am platit 110 de euro, cu tot cu bacsis, dar am avut o reducere de 20%.

Mancarea a fost foarte buna, dar este mancare de taverna, nu de restaurant. Ceea ce este, oricum, foarte bine, sa ne intelegem. Adica nu mananci risotto dar bagi o portie de sardine la gratar, de ti-e mai mare dragul. In plus, vederea la plaja si la apa turcoaz, face toti euro.

Si nici nu am asteptat mult comanda: berea a venit imediat, cu halba scoasa direct de la congelator iar mancarea nu a intarziat mai mult de 10-15 minute, fiind si ora de varf, cu terasa plina. Serviciul a fost ok, nimic de remarcat, si toaleta curata.

Daca ajungeti pe plaja Vrika, va recomand Cedrus Beach Bar, pentru serviciul rapid, mancarea buna si preturile prietenoase.

Pofta buna va ureaza mamba neagra!

Trimis de black_mamba in 04.03.20 21:24:18
Validat / Publicat: 04.03.20 23:10:05

VIZUALIZĂRI: 439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.03.20 23:09:25]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în i. Antipaxos?, IONICE, alte insule" (nou-creată pe sait)

[04.03.20 23:17:52]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;