ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2010
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 10.05.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Beleville - o surpriza deosebit de placuta

Dupa ce vacanta de anul trecut la mare in Bulgaria s-a dovedit, in ciuda asteptarilor noastre, o mare dezamagire ("Flamingo Grand" din Albena a oferit servicii de max. 3 stele la pret de 5), am plecat cu inima destul de indoita spre Sozopol-Duni.

Drumul pana la Duni este foarte bun, chiar daca marcajele sunt estompate sau lipsesc, soseaua destul de pustie, ca de obicei, ceea ce face condusul neobositor.

Locatia trebuie definita exact, pentru simplul motiv ca, de cele mai multe ori Nessebar insemna Ravda, iar Sozopol este, in realitate, Duni; acesta din urma este un sat de vacanta, si nu o statiune (cum suntem tentati sa apreciem in lipsa de informatii), in fapt un mega complex hotelier compus din 3 resorturi, ocupand o suprafata foarte vasta de teren/parc.

Din toate aceste hoteluri, Beleville-ului ii este arondata cea mai mare de teren, ceea ce il face cel mai verde. De altfel, verde este nota dominanta aici: masinile turistilor raman in parcarea situata la intrarea in complex (delimitata de domeniul public printr-un gard si pazita in permanenta, accesul nefiind perrmis decat rezidentilor, fie ei pe jos sau cu turismul) ; caratul bagajelor din parcare la locul de cazare (hotel sau vila) si invers se fac cu masinite electrice, de golf; personalul de deservire foloseste scutere electrice pentru deplasarea in incinta complexului; poti inchiria biciclete (la preturi mari, ceea ce ma face ca la anul sa revin cu bicicleta proprie).

In general, intregul concept este realizat in asa fel incat, desi se afla simultan 2-3000 de persoane (dupa estimarile mele, din care 90 % romani, 5% rusi si restul nemti si altii) prezenta acestora sa nu jeneze reciproc.

Spatiile sunt foarte vaste si, desi nu este pustiu, este aglomerat atat cat sa te simti bine, adica nu exista senzatia aceea de sufocare intalnita in Mamaia sau Costinesti, de exemplu (sau Nisipurile de Aur), in spatiile publice cele mai frecventate.

Se pot practica tot felul de sporturi: tenis (3 terenuri, din care unul cu instalatie de nocturna), trasul cu arcul, ciclismul (dupa cum am mai spus), fotbal, volei etc.

Serviciile hoteliere sunt impecabile: curatenie in fiecare zi, asternuturi si prosoape schimbate la doua zile sau oricand este nevoie; mesele sunt cele mai variate de cand mergem noi pe litoralul Bulgaresc (fructele nu dispar in 5 minute, iar mancarea nu este chiar atat de "nemteasca" pe cum eran noi obisnuiti la all inclusive-ul bulgaresc; la barurile hotelului se servesc cafea espresso veritabila, bauturi nealcoolice veritabile iar dintre cele alcoolice bulgaresti unele de buna calitate).

Plaja la Duni este curata, situata intr-un golf marginit de un istm pe care se afla un resort exclusivist; all inclusive inseamna la Beleville sezlong, saltele si umbrela sau, in cazul piscinei exterioare, acces si la sauna.

In jurul Duni-ului sunte destule lucruri de vazut: Sozopol, excursii pe mare (echivalent a 40 lei/familie, 50 de min. , pe langa 3 insule aflate aproape de coasta si plaja), rezervatia Ropotamo (17 km sud de Duni), cu plimbare cu vaporul pe rau pana la varsare in mare (echivalent a 40 de lei 2 adulti si un copil), explorarea sudului litoralului bulgar (vizite la Ahtopol-un orasel cu aer de dinainte de 1990), Primorsko (o statiune pentru bulgari).

In general aceasta experienta a fost cea mai placuta de pana acum in Bulgaria, despre care ar mai fi multe de spus, dar pe care va las pe voi sa le explorati si sa le descoperiti, prevenindu-va ca, in general, Bulgaria nu este numai o destinatie interesanta, (dar si exotica uneori), dar poate fi si inedita (adica pur si simplu altfel, care poate fi citit si inteles in multe feluri).

Trimis de GEOVELO in 25.06.10 09:10:34

VIZUALIZĂRI: 3203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GEOVELO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o viluta a complexului Beleville, respectand specificul arhitectural al zonei

webmasterXY*
    [25.06.10 09:22:18]

Un foarte interesant review, pe cat de util pe atat de bogat in amanunte.

Bine te-ai alaturat comunitatii, asteptam impresii si de la Flamingo Grand in functie de timpul disponibil, care pot fi deosebit de utile pentru aceia care doresc in acest an sa calatoreasca acolo.

[25.06.10 09:52:06]

Nu stiu cum este anul asta, dar anul trecut a fost foarte rau, raportat la banii dati si la pretentiile lor; atat de rau ca m-am certat cu tur operatorul, care nu voia sa admita ca, intr-adevar, serviciile au fost aproape oribile (pentru atingerea acestui standard era nevoie de cateva plosnite si unul/doi purici, care au lipsit). Initial ne-au dat o camera mucegaita si umeda la demisol, apoi, dupa insistente, ne-au mutat in alta parte, unde mobilierul era de proasta calitate si degradat, pe jos gresie si un pic de mucegai intr-un colt al camerei. Mancarea a fost cea mai proasta din cate am vazut noi in Bulgaria, foarte putin variata, acelasi meniu timp de 7 zile, iar personalul hotelului iti supraveghea dumicatii inghititi. Dar poate toate astea s-or fi schimbat intre timp.

cristi68
    [25.06.10 10:15:04]

stii cumva daca in zona hotelului belleville exista cumva internet ?

Georgian79
    [25.06.10 10:58:31]

Ai avut probleme cu tantarii?

Merg si eu pe 2 iulie cu copil mic si ma intereseaza.

wallybu
    [25.06.10 11:25:40]

Internet la Belleville la desktop (program 11-23) sau wireless in hol si la bar. Costul este acelasi: 30min-3leva, 1h-5leva, 1zi-10leva, 7zile-50leva.

Un cont wireless de o ora, de exemplu, este valabil 24 de ore din momentul activarii.

[25.06.10 12:22:09]

Da, este internet, dar nu stiu tarifele.

[25.06.10 12:23:26]

Nu, nu au fost tanari in perioada 19-24. 06. 2010

neagugaby
    [25.06.10 20:55:30]

Curios, Flamingo Grand, chiar arata bine vazut din afara (+ ca este si mai scump din toata statiunea)

[25.06.10 21:09:26]

Plasa asta cu exteriorul am luat-o si eu, asa ca nu te lasa amagit de aparente.

Asa ne-am zis si noi: daca la 4 stele a fost ok, inseamna ca la 5 stele va fi paradis, dar...

any*
    [28.06.10 22:20:28]

Un review util ,un vot mare.

raton88
    [29.06.10 12:55:02]

Pe mine m-ar mai interesa un amanunt, daca se poate. Pe ce drum ati fost mai exact? Ca m-ar tenta...

Multumesc mult

[29.06.10 13:17:39]

Noi locuim in Calarasi, asa incat ruta logica (dar nu unica) este Silistra-Dobrici (fost Tolbuhin, fost Bazargic) -Varna-Burgas-Sozopol-Duni. Drum excelent, cu o mica bucata in reparatie acum 2 sapt. (cred ca acum e gata), cam 40 km undeva intre Srediste si Dobrici.

Se poate si prin sudul litoralului romanesc, pe ruta Vama Veche-Balcic-Varna etc, depinde de unde vii.

any*, cristi68, domidoc, Georgian79, GEOVELO, neagugaby, raton88
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: