ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2020
ÎNSCRIS: 23.05.14
NOV-2019

O zi de tratament regesc la Palat (Palais Laraichi)

Un riad este o fosta casa mare, traditionala, marocana, in care locuia o familie bogata si care a fost transformat in hotel. Riadul nu are ferestre in afara, sau are unele mici, iar in interiorul cladirii, se afla"un mare luminator" (un fel de curte interioara).

Se spune ca trebuie sa locuiesti macar o noapte intr-un Riad pentru ca sa ai o experienta completa asupra vietii marocane.

De obicei, Riad-ul este situat in Medina (noi am preferat sa alegem unul la marginea Medinei, pentru a putea intra cu masina).

Cel ales de noi, avea nota foarte mare (9), review-uri excelente, parcare in fata hotelului (masina noastra a "innoptat"chiar in fata Portii Albastre), wifi foarte bun.

Ne-am indreptat cu incredere spre aceasta cazare. Din fericire, totul a fost mult peste asteptari.

Am ajuns la ora 11. Am vorbit la telefon cu domnul Abdo Laraichi, patronul Riadului, care ne-a indemnat sa mergem la hotel, sa-l asteptam cateva minute, pana urma sa vina.

Aici intervine un domn in uniforma, un fel de "valet", care primeste indicatii de la"boss". Apoi se indreapta spre masina, ne arata unde s-o parcam, chiar in fata intrarii (taxa 2 euro, pentru baietii care pazesc). Apoi ne ia geamantanele si le urca la primul nivel. Lift nu exista.

O doamna de la bucatarie ne ofera cate un pahar de ceai marocan cu menta si doua prajiturele, ca un fel de negrese. Foarte bun!

N-apucam sa terminam ceaiul si dl. Abdo, "bosul", apare surazator si plin de amabilitate ne invita sa vedem camera. Ne ofera un "upgrade":noi am rezervat o camera dubla standard si el ne-a oferit un apartament, care pe langa un pat foarte mare (2 m/2 m), mai are si doua canapele mari, extensibile.

Apoi ne explica, folosind o harta de pe perete, pe unde trebuie s-o luam in scurta vizita, astfel incat sa cuprindem ce era mai important. Ne povesteste lucruri interesante

in legatura cu obiectivele turistice (am aflat ulterior ca pregatirea lui de baza este jurnalismul) si ne ofera o harta cu care sa pornim la drum.

S-a oferit sa vina sa ne ia, la ora 17, din Piata R'cif, sa ne aduca la hotel (free ride), pentru ca apoi sa plecam intr-un tur, sa prindem panorama orasului la asfintit, sa vizitam o fabrica de ceramica, cartierul evreiesc Mellah si Palatul Regal in exterior. (Turul de seara -20 de euro)

La terminarea turului, am servit cina la Riad:20 de euro/pers, dar cu discount 25/%, pentru oaspetii hotelului.(deci 30 de euro pentru doua persoane) . Mana dreapta a "bosului", a aparut ca sef de sala al restaurantului ,invitandu-ne sa luam loc. Foarte amabil si zambitor, ne-a prezentat "menu"-ul : se putea alege un menu fix, cu mai multe aperitive si o "tajine" de pui cu lamaie si, pentru fiica mea, o supa si "tajine"de miel.

In scurt timp, masa s-a umplut cu sapte feluri de aperitiv:fasole boabe, sfecla, pasta de rosii cu ardei (ca o zacusca), salata de vinete, morcovi felii, dovleac cu scortisoara, humus, toate farfuriutele fiind pline cu "varf". L-am intrebat, daca nu e o greseala, ca doar eu cerusem "menu"cu aperitive, iar domnul "valet" ne-a asigurat ca nu este nicio eroare, a adus aperitive sa gustam amandoua. Am "gustat" aproape tot, preparatele fiind delicioase si facute"in casa". A urmat supa foarte buna pentru fiica mea.

Domnul Abdo, patronul Riadului si al restaurantului (care servea masa si pentru clienti nerezidenti in hotel) si-a facut aparitia, intrebandu-ne daca suntem multumite si daca mai avem vreo doleanta. Bineinteles ca eram multumite si chiar satule,

Dar masa era departe de a se fi terminat.

A urmat felul principal - doua tajine, una de pui cu lamaie (o jumatate de pui) si una cu mult miel si un ou fiert,taiat in doua, si cu migdale deasupra. Am in amintire si acum gustul extraordinar al preparatelor.

Si daca va inchipuiti cumva ca festinul s-a terminat, ei bine, va inselati. A urmat desertul-cate o prajitura, pe care l-am refuzat, apoi cate un ceai delicios si fructe:felii de banana si portocala cu sos din miere si scortisoara, apoi iar cate un ceai marocan cu menta. O masa regeasca, fara indoiala. (cu doar 30 de euro)

Si acum despre micul dejun, inclus in cei 64 de euro pentru camera.

Incepe cu un pahar cu suc proaspat stors, din portocale. Apoi multe farfuriute cu diverse bunatati:croissante, painici, turte, branza, masline, si, bineinteles ceaiul de menta marocan.

Camera este mare:30-35 mp, cu doua ferstre mici care se pot deschide.

Are patul matrimonial cu saltea buna (tare), cu doua perne foarte bune, doua canapele extensibile, un dulap, o masa, doua scaune. Pe jos covoare cu specific marocan. Mobila este bogat ornamentata.

La intrarea in camera sunt doua perechi de papuci, (dar noi ii aveam pe ai nostri).

Baia are "de toate":uscator de par, sapun, sampon, suport pentru periutele de dinti.

Dusul merge foarte bine.

Totul este foarte curat.

Riadul La Porte Bleue du Palais Laraichi este de 5 stele, are nota 9, dar este de fapt mult mai mult decat atat.

Esti primit cu bratele deschise, cu zambetul pe buze, cu atentie la dorintele si nevoile tale.

Bacsisul nu este primit de angajati, ci exista un recipient comun in care se depun banii si apoi se impart in mod egal (intre cei care pregatesc mancarea si cei care o servesc, intre cei care cara bagaje, care fac curatenie, etc), astfel incat, cu totii se straduiesc sa faca treaba cat mai bine.

Patronul este ilustrarea proverbului:"Omul sfinteste locul". Este amabil, saritor, cu zambetul pe buze, reusind sa ne faca sa ne indragostim de oameni si locuri, si sa ne dorim sa revenim.

Cu siguranta asa vom face!

Trimis de Dorina9 in 27.02.20 12:27:32
Validat / Publicat: 27.02.20 16:15:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 " Luminatorul" sau curtea interioara a Riadului

[27.02.20 16:03:40]

Mutat în rubrica "Riad La Porte Bleue du Palais Laraichi, FES" (nou-creată pe sait)

[27.02.20 16:23:25]

@webmasterX: Va multumesc. Cred ca sunt bune coordonatele. Noi am folosit Google maps si asa am ajuns pana in capul strazii. Uitandu-ma pe harta, pare ok localizarea.

[27.02.20 17:22:11]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[27.02.20 22:30:02]

@webmasterX: Am observat ca scrie unitate neclasificata. Pe site-tul olandez, prin care am facut rezervarea, scria Hotel, 5*. Daca e necesar, va spun si site-ul dar stiu ca nu avem voie.

[01.03.20 10:25:43]

@Dorina9: am actualizat clasificarea.

[01.03.20 22:10:02]

@webmaster26: Va multumesc pentru promptitudine

[29.03.20 10:27:35]

@Dorina9: Nu stiu daca am sa ajung vreodata pe aici, dar nu se stie niciodata, asa ca am marcat la favorite acest loc deoarece merita din plin.

Nu am cuvinte prin care sa exprim cat de frumos arata totul, camera, locul in sine, felul in care ati fost tratate, te simti parca special.

In ceea ce priveste " luminatorul" , am vazut ceva similar in Malaezia, si acea curte interioara avea un mic sant in jurul lui, explicatia era ca ei lasau ploaia sa le patrunda in casa (acea mica curte interioara cam de marimea luminatorului) si santul asigura de fapt scurgerea apei. Ei spuneau ca lumina si apa care patrund prin luminator le aduce belsug in casa... sau ceva de genul.

Felicitari, votat cu mare drag.

[29.03.20 11:16:26]

@mishu: Proprietarul (boss, asa cum ii spuneau unii angajati) este jurnalist de profesie. Un tip foarte amabil, vorbea franceza si engleza si pe de alta parte " anticipa" dorintele noastre, oferindu-ne cate ceva pana sa-cerem. Poate ca asta este " talentul" inascut al marocanilor.

Ne- a placut ceaiul, el s-a oferit sa ne cumpere (2 euro/cutia).

Am vrut sa facem turul orasului, el s-a oferit sa vina sa ne ia cu masina (pentru ca medina are strazile in panta si noi am coborat 4 ore, si nu am fi putut ajunge, urcand, pana la hotel, in timp util, pentru " turul la asfintit".

Ce-i drept, pentru tur am platit 20 de euro pentru amandoua, turul l-am facut cu un van Sandero, iar " ghidul " nostru a fost nimeni altul, decat fiul patronului.

La plecare, ne-a dat o sticla de apa pentru drum si s-a oferit sa ne fie antemergator pentru a ne scoate mai usor in trafic.

Totul a fost super si chiar ne-am simtit foarte bine.

Dorina9, mishu