ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2020
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
AUG-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Escalade, un hotel ce merită recomandat

Concediul din vara anului 2019 l-am organizat sub forma unui circuit de două săptămâni prin țara noastră. Primele două cazări le-am avut rezervate dinainte printr-o agenție, pentru altele ne-am descurcat ulterior la fața locului.

În plimbarea noastră prelungită pe meleagurile românești, am ajuns pentru două zile în stațiunea Poiana Brașov. Nu mai mersesem acolo de câțiva ani buni, descurajați de multe ori de prețurile afișate la cazări.

De data aceasta am făcut o rezervare printr-o agenție, alegând să ne cazăm la Hotelul Escalade. Unitate clasificată la 4 stele, acest hotel ne-a atras pentru că are piscină interioară, pentru că are -în general- comentarii și note bune, iar prețul a fost relativ ok.

Hotelul Escalade - informații generale

Hotelul Escalade este situat în Poiana Brașov, pe strada Poiana Soarelui, nr. 160, nu departe de telecabină, telegondolă și de una dintre pârtiile de schi.

Hotelul Escalade are o parcare exterioară destul de generoasă, prevăzută cu barieră. Noi am ajuns la hotel după ora 15.00 și în parcare mai erau suficiente locuri libere.

Privit din exterior, hotelul are două corpuri diferite, dar care comunică între ele la nivelul parterului. Primul corp are o formă oarecum triunghiulară și este prevăzut cu spații de cazare de trei stele, în vreme ce corpul celălalt este mai mare și cuprinde camere clasificate la patru stele. În total, hotelul pune la dipoziția turiștilor 60 de camere: duble executive, duble standard (cele de 3 stele) și apartamente.

În ceea ce privește cazarea și decazarea, check-in se face începând cu ora 16.00, iar check-out până la ora 12.00.

Recepția se află în primul corp; am prezentat rezervarea recepționerei și am fost rugați să mai așteptăm câteva minute până când urma să primim cartelele de la cameră. Pentru o cameră dublă executive (de patru stele) cu pat suplimentar am achitat 360 de lei / noapte. În acest preț am avut incluse micul dejun și accesul la zona de Spa (pentru doi adulți și un copil de 9 ani).

Camera nr. 115

A fost încăperea în care ne-am cazat, aflată în corpul din dreapta. Camera se află la același nivel cu recepția și cu restaurantul, având vedere către zona centrală a stațiunii. Încăperea este spațioasă, a avut loc fără probleme patul suplimentar al băiatului și a mai rămas suficient spațiu pentru a nu te lovi la orice pas de restul mobilei. La intrarea în cameră se află un dulap încăpător, cu uși culisante; există cutie de valori, pe care noi nu am folosit-o. Pe umerașe am găsit două halate de baie (pentru adulți), precum și papuci de unică folosință (obiecte vestimentare pe care le-am utilizat în incinta centrului Spa).

În cameră mai există două paturi twin lipite, noptiere cu veioze, două fotolii micuțe și o masă de lemn, telefon, un birou și o oglindă. Biroul maschează minibarul, prețurile pentru apă, sucuri și băuturi fiind următoarele: apă Dorna - 7 lei; Nestea - 9 lei; Cola/Fanta - 8 lei; bere Peronni - 11 lei; Red Bull - 16 lei; vin Recaș (187 ml.) - 16 lei.

Fereastra este prevăzută cu perdea și cu draperii, astfel că ne-am odihnit bine, la acest lucru contribuind saltelele și pernele confortabile. Camera nu are aer condiționat, dar nu cred că ar fi oricum necesar. Pe jos este mochetă care ni s-a părut a fi bine întreținută, iar un televizor Samsung fixat pe suport în perete completează inventarul camerei.

Accesul în camere se face cu ajutorul cartelelor magnetice; am primit câte două pentru fiecare dintre camerele ocupate.

Baia camerei este mare, fiind prevăzută cu cabină de duș. Există foehn, iar gel de duș și săpun lichid am avut în două sticluțe prinse în perete. A doua zi au fost schimbate prosoapele, ocazie cu care s-a aspirat în cameră și au fost aranjate paturile.

Camera noastră nu a avut balcon. Am văzut la ultimul etaj câteva încăperi cu balcon, dar nu știu alte amănunte.

Restaurantul hotelului

A fost locul unde am mâncat la micul dejun, această masă fiind inclusă în prețul achitat inițial. Restaurantul este la parter, oarecum în stânga și apoi se continuă cu o sală mare aflată în spate. Programul pentru micul dejun tip bufet era: între orele 07.30 - 10.30.

Am mers de fiecare dată la micul dejun pe la ora 08.30 și am găsit mese libere (trebuie spus că mesele sunt mari, rotunde, pentru 8 persoane fiecare). În ceea ce privește produsele oferite, putem spune că micul dejun a fost gustos și variat. Existau produse precum: cârnați, crenvuști, salam, șuncă presată, brânză, cașcaval, brânză topită cuburi, roșii, castraveți, ouă ochi, ouă fierte, omletă, fasole bătută, salată de vinete, ardei copți, gem, unt, miere, iaurt, pâine feliată, ceai, cafea, prăjituri, fructe, sucuri.

Produsele care se consumau erau înlocuite destul de repede. După ce terminam de mâncat, ne plăcea să ieșim pe terasa exterioară cu o cafea sau cu un pahar de suc pentru a ne bucura de aerul răcoros de munte.

La restaurantul hotelului Escalade am mâncat la cină în fiecare dintre cele două seri petrecute la hotel. Servirea a fost bună, mâncărurile gustoase, iar prețurile normale, specifice restaurantelor în general. Astfel, pot da câteva exemple: șnițel de pui pentru copii - 15 lei; cartofi prăjiți - 6 lei; aripioare picante - 27 de lei; penne Escalade - 26 de lei; tochitură dobrogeană - 28 de lei; bulz ardelenesc - 28 de lei; papanași cu smântână și cu dulceață - 17 lei; ștrudel cu mere - 12 lei; apă minerală - 7 lei; ceai rece - 9 lei; bere Ursus - 10 lei.

Barul de zi

Se află la parter, în dreapta recepției. Locația este elegantă. Am mers într-o după-amiază și am aruncat o privire în meniul barului, astfel că pot da câteva exemple: cocktail campari orange - 16 lei; Bloody Mary - 17 lei; Cuba libre - 18 lei; coniac Jidvei - 15 lei; fresh de portocale - 17 lei; Nestea lămâie - 9 lei; limonadă - 15 lei; ciocolată caldă - 9 lei, bere Ursus - 10 lei.

Centrul Wellness

Se află la demisolul hotelului. Programul de funcționare era zilnic, între orele 08.00 și 21.00. Acest centru wellness are în componență piscina interioară, zona de jacuzzi, sauna umedă și sauna uscată, salonul de masaj și sala de fitness.

Fiind mari amatori de bălăceală, noi ne-am petrecut după-amiezile la piscină. Bazinul este realizat sub forma literei L, iar adâncimea apei oscila între 1,25 și 1,45 metri. În ceea ce privește temperatura apei, nu am văzut nimic afișat, dar am estimat atunci că ar avea 27-28 de grade. Oricum, apa a fost călduță, nu au fost probleme. Zona de jacuzzi este amenajată în stânga piscinei, iar în dreapta sunt șezlongurile. Din când în când, pe un suport aflat la intrarea în încăperea piscinei, erau aduse prosoape curate.

Am folosit ambele saune. În sauna uscată, temperatura era de 80 de grade, iar sauna umedă era setată la 45 de grade.

În ceea ce privește masajele, era necesară programare. Erau afișate câteva prețuri la masaje: 65 de lei pentru 30 de minute și 110 lei pentru 50 de minute.

Pentru a ajunge la piscină, am trecut pe lângă zona de fitness; acolo se află câteva aparate: bicicletă medicinală, bandă de alergat, aparat pentru ridicare greutăți și vreo două aparate mai mici.

Revenind la piscină, exista și posibilitatea de a ieși pe o terasă exterioară pentru o repriză de bronzat (câteva șezlonguri de plastic erau lăsate afară special pentru acest lucru). Noi am preferat în schimb să rămânem în interior (în perioada aceea a fost cam răcoare la munte, vremea ne-a ”răsfățat” cu niște ploi).

Hotelul Escalade - alte facilități

La parter, lângă restaurant, există un spațiu de joacă interior pentru cei mici.

În exterior, lângă terasa restaurantului, există un alt loc de joacă destul de bine dotat. Ambele zone dedicate copiilor mi s-au părut a fi îngrijite.

La subsol, există o sală de jocuri. Am aruncat o privire: am reținut o masă de ping-pong și o masă de fotbal. Știu că hotelul are și pistă de bowling, dar nu am mers acolo.

Distracție și relaxare

Hotelul stă destul de bine la acest capitol (părerea noastră). Totuși, nu poți sta chiar toată ziua în hotel, excepție făcând momentele când ploaia pare că nu se mai oprește.

În anotimpul rece, sporturile de iarnă monopolizează timpul liber al turiștilor care ajung la Poiana Brașov.

Vara însă, te poți plimba pe străduțele din stațiune, poți arunca o privire la produsele expuse de comercianții aflați în parcarea de lângă restaurantul Șura Dacilor sau poți alege să faci vreo drumeție, în funcție de condiția fizică a fiecăruia. Fiind un sejur scurt, noi am optat pentru plimbările prin stațiune.

Concluzie
Hotelul Escalade oferă servicii bune, noi ne-am simțit foarte bine acolo și ne-ar plăcea să revenim! Așadar, recomandăm Hotelul Escalade din Poiana Brașov!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 26.02.20 18:49:35
Validat / Publicat: 27.02.20 06:35:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 2399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Intrarea către recepție.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.00 EUR pe cameră

Dan&Ema [27.02.20 06:48:52] »

@Crazy_Mouse:

M-am trezit cu juma de ora prea devreme asa ca m-am prezentat cu start vot la escalade! ????

webmaster [27.02.20 10:45:34] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.02.20 22:35:40] »

@Dan&Ema: Foarte bine, Dane! Așa trebuie, să fii matinal!

Trecând la lucruri mai serioase, să știi că acest hotel este un loc excelent ca bază în vederea unor drumeții în zonă. Oferă cazare bună, mic dejun ok și suficiente posibilități pentru a petrece timpul liber dacă afară plouă (mă gândesc, în primul rând, la centrul Spa). Treaba este că tarifele sunt mai rezonabile vara; din ceea ce am văzut pe diferite site-uri, în timpul iernii prețurile cresc substanțial.

Numai bine!

Dana2008 [29.02.20 10:57:25] »

@Crazy_Mouse: Bravo! Frumoasa cazarea si Spa-ul.

Ai dreptate ca preturile sunt mai mari acum, pentru ca dupa ce am citit articolul tau m-am si uitat la cazare sa mergem acolo la ski... si ghici? nu au disponibilitati pana in 9 martie!

Inca mai visam la zapada buna si ski in Poiana Brasov.

Calatorii placute!

Multumim pentru recomandare!

Numai bine!

mishu [28.03.20 18:02:12] »

@Crazy_Mouse: Arata perfect si este o buna recomandare.

Un singur comentariu, am inghitit in sec cand am vazut P30 .

Sa fim sanatosi, felicitari, votat cu mare drag.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [28.03.20 18:44:47] »

@mishu: Ha, ha! Chiar este bună mâncarea la Escalade și aveau prețuri rezonabile! Să treacă nebunia asta și ne vom întoarce acolo! Hotelul este foarte bun, merită avut în vedere! Sănătate tuturor!

Dan&Ema, Dana2008, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂEscalade Hotel: