ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2020
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 16.02.10
FEB-2020

Doar in caz de mare necesitate sau lipsa de alternativa

Avand in vedere ca am stat la acest hotel datorita unor imprejurari care nu au tinut de alegerea noastra, vreau sa va impartasesc impresiile legate de el. Astfel, hotelul se afla situat in Cartierul Astra, fiind inconjurat de blocuri de nefamilisti si de cele gen "cutie de chibrit", "ctitorii" ale unei epoci nu demult apuse. In apropierea lui, la 5 minute de mers pe jos, se afla Parcul Uranus si un complex de magazine care cred ca poarta acelasi nume. In fata hotelului sunt 4-5 locuri de parcare, restul, daca nu au loc, putand parca masina, daca gasesc loc, pe strada paralela cu el.

Este fomat din parter plus 2 etaje, la subsol fiind o sala de fitness care nu tine de hotel, iar la etajul 1 este o sala de jocuri pentru copii, care nu era deschisa la momentul cazarii, fiind in renovare. Camerele sunt, oarecum, acceptabile, in nici un caz pentru o clasificare de 3 stele, hotelul, per total, putand fi clasat la 2 stele. Asadar, exista un pat matrimonial plus un pat pentru copil, un televizor pus complet aiurea, intre paturi, daca vroia cineva sa se uite, ceilalti nu mai puteau vedea ceva. Mai exista un mic frigider, un sifoner cam darapanat dar care putea fi folosit, precum si toaleta cu cabina de dus. Un alt mare minus al hotelului il reprezenta mirosul pregnant de tutun din unele camere, cum a fost si a noastra, precum si un miros de canalizare persistent pe holuri. De asemeni, nici o camera nu beneficiaza de balcon, vederea fiind exact spre blocurile de jur imprejur, care creeaza o atmosfera cenusie si trista, care nu are absolut nici o legatura cu atmosfera de burg a centrului vechi!

Hotelul nu poate oferi nici o masa, nici macar micul dejun, noi am mancat la o cantina "impinge tava" din zona complexului mai sus amintit. Oricum, tin sa mentionez ca pretul afisat nu are nici o legatura cu preturile practicate de hotel, noi fiind cazati cu ocazia unui turneu al juniorului.

In incheiere postez vreo 3 fotografii, sa nu se interpreteze ca fac un comentariu tendentios, cu sugestia unor eventuali doritori sa incerce si alte alternative iar, in lipsa lor, pot sta aici cel mult o noapte sau doua.

Trimis de cristisch2003 in 21.02.20 22:25:43
Validat / Publicat: 22.02.20 06:06:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

webmasterX [22.02.20 06:04:09] »

=

Mutat în rubrica "Global Hotel, BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

cristisch2003 [22.02.20 08:18:51] »

@webmasterX: Da, poziționarea este corectă

webmaster [22.02.20 08:36:48] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krondia* [26.02.20 10:30:03] »

De câte ori trec pe lângă acest 'hotel' mă întreb cine s-ar caza aici... Hotelul se găsește în fostul cartier muncitoresc Steagul Roșu, atmosfera medievală se regăsește strict în centrul istoric...

Cu siguranță sunt variante mult mai bune în Brașov și la prețuri accesibile, inclusiv în zona centrală, mai ales dacă ești cu mașina.

cristisch2003 [26.02.20 10:41:55] »

@krondia: Am mai fost in Brasov de cateva ori, de data asta cazarea nu a tinut de alegerea noastra, a fost un turneu al copilului si am fost nevoiti sa ne cazam aici...

krondia* [26.02.20 10:51:25] »

Asta explică într-o oarecare măsură cum de rezistă hotelul de atâția ani. Dacă prețul afișat este cel real este exagerat. În zonă sunt și hoteluri/pensiuni decente la prețuri corecte.

cristisch2003

• pagină generată în 0.037520885467529 sec