ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2020
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JAN-2020

Piatra Secuiului 1128m, am urcat a treia oara în mai puțin de un an

De ce scriu iar despre aceasta drumetie? Pentru că imi place tot mai mult, peisajul imi umple sufeltul de bucurie de fiecare data si niciodata nu este la fel pe munte. Scriu si pentru a va convinge sa urcati, chiar daca nu aveti cu cine sa porniti la drum, pe munte nu veti fi singuri, pentru ca de fiecare data am intalnit multa lume.

Este atât de frumos încât i-am spus soțului meu că vreau să urcăm în fiecare weekend. Nu ne-a ieșit, ne-am răcit amândoi. Este curent mare la baza si în vârf.

Pentru noi a ajunge la Rimetea este destul de usor, in doua ore suntem acolo din Tg. Mures. În doua ore urcam, doua ore coborâm, iar restul timpului este pentru contemplare, odihna, alimentare si fotografii.

La ora 10,15 min. am început să urcăm. Erau minus noua grade, așa ne arăta termometrul din bordul mașinii. Masina am parcat-o de fiecare dată în centrul comunei, in parcarea gratuita din fața bisericii. Tot de acolo ne-am cumparat apa de la o alimentară, pentru ca pe traseu nu este apa.

Pentru ca voiam sa scurtam timpul, am hotărât să coborâm pe acelasi traseu pe care am urcat de fiecare data, marcat cu cruce albastra, prin grohotis. Am anticipat că este destul de riscant la coborâre când pietricelele se invâtrt ca niște rulmenți poziționați intre talpa bocancului și pământul inghetat, stranci, etc.

Vreau să vă spun că se poate coborî, cu mare atentie si cu pasi marunti. Eu am cazut pentru ca nu aveam cum sa preîntâmpin alunecarea. Nu mi-am rupt nimic, ceea ce este foarte bine.

Am observat in timp ce urcam, ca erau persoane care urmau o alta poteca nemarcată, pe partea superioara, pe partea stângă, spre partea cu Colții Trascaului. Acolo poteca este de pamânt si iarba uscata, nu se aluneca si nu este grohotis. Atât urcarea cât și coborârea sunt mai ușoare pe aici. La coborâre am ales și noi aceasta variantă, care la un moment dat se uneste cu traseul oficial, marcat cu cruce albastră, prin grohotiș.

De fiecare data am coborât prin pădure, dar daca alegeti varianta cu padurea, traseul pana la masina se lungeste cu cativa kilometri, cam cu doua ore. Coborarea prin padure este lunga si sunt cateva portiuni abrupte. Poteca prin padure este marcata si amenajata. Se aluneca tare daca este noroi sau gheata, am probat in ambele cazuri aceasta varianta și am căzut de fiecare dată.

În speranța că aceste informații vă vor ajuta, vă urez drumetie placută spre Piatra Secuiului.

Trimis de Dana2008 in 17.02.20 13:24:26
Validat / Publicat: 17.02.20 14:15:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RIMETEA [AB].

VIZUALIZĂRI: 775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Piatra Secuiului 1128m

[17.02.20 14:13:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Rimetea și împrejurimile, RIMETEA [AB]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă zona Aiud-Teiuș]

Dana2008AUTOR REVIEW
[17.02.20 14:53:44]

@webmaster26: Mulțumesc frumos!

[21.03.20 23:30:59]

@Dana2008: Ai observat ca drumetie cat si Dana incep cu litera D? asa ca sa nu te miri ca drumetia iti este atat de draga. Si mie imi este foarte draga... cand o citesc si o vad in poze. Recunosc cinstit, nu sunt cea mai vioaie persoana, asa ca drumurile scurte si usoare sunt preferatele mele.

Te-am admirat pentru toate drumetiile facute, locurile pe care le-ai vazut si pe care mai apoi ni le-ai impartasit si noua. Iar pozele, ca de obicei, prind in ele esenta.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dana2008PHONEAUTOR REVIEW
[03.04.20 18:08:18]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru vizita, ecou, și aprecieri!

Să te parafrazez acum... M e litera cu care incep cuvintele mare, munte, pe care le iubesc mult, dar cel mai mult cred că îmi place imaginea muntelui oglindită în mare.

Multumesc pentru participarea virtuala la drumețiile pe care le-am făcut și de care mi-e îngrozitor de dor.

Abia aștept să te mai plimb virtual in multe alte drumetii.

Te pup! Sanatate! Numai bine!

Dana2008, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Rimetea și împrejurimile: