ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2020
ÎNSCRIS: 23.05.14
OCT-2019

Volubilis, resedinta provinciei romane Mauritania Tingitana

Dis de dimineata, putin dupa ora 6, difuzoarele la care se aude rugaciunea musulmana ne-au trezit. Ne-am strans bagajele si am servit micul dejun (detalii la Onomo Rabat Medina Hotel).

Apoi am pornit cu masina la drum, spre Meknes. (vreo 150 km). Din soseaua care leaga Rabat de Meknes, se bifurca drumul spre Volubilis (sunt cam 30 de km intre Volubilis si Meknes)

Volubilis este cel mai important sit arheologic din Maroc. Intre anii 40 si 280, a fost resedinta administrativa a provinciei romane, Mauritania Tingitana. Erau aprox. 20 000 de locuitori in perioada sa de glorie.

In 1997 a fost declarat Patrimoniu Mondial UNESCO.

Secole la rand, Volubilis a fost folosit ca sursa de materiale pentru orasele din jur, printre care si Meknes.

Inca din secolul al III-lea i. Hr., pe aceste locuri, era un important centru comercial cartaginez; apoi a fost capitala unui regat berber, urmand in anii 40, sa devina resedinta provinciei romane, Mauritania Tingitana.

Multe constructii au fost facute in sec. II si III, dar si dupa retragerea romanilor, orasul a fost infloritor, datorita pamantului foarte bun, unde se cultivau cereale si maslini.

Pana in sec. 8, la venirea arabilor, limba vorbita era latina, chiar daca locuitorii erau grupuri de greci, berberi, evrei.

La sosire, ne-a intampinat un"nene"care, zambind, ne-a cerut 10 DH pentru ca sa aiba grija de masina, s-o pazeasca. Dupa 2 ore, cand am terminat vizita si am iesit, "nenea"nu mai era.

A meritat un euro linistea noastra.

Intrarea in site-ul arheologic costa 70 DH (7euro) de persoana.

Pot fi admirate:

-Casa lui Orfeu, care se presupune ca a fost un negustor bogat, dupa dimensiunile locuintei. Aici se mai pastreaza portiuni de mozaic.

-Forul se afla in cel mai inalt punct al orasului si era inconjurat de Capitoliul unde se efectuau ceremonii, de Basilica folosita ca senat si tribunal

-Intre Arcul de triumf si Poarta Tanger se afla strada principala

Arcul de triumf a fost construit in cinstea imparatului Caracalla, de catre guvernatorul Marcus Aurelius. Este decorat cu medalioane, intr-unul dintre ele, aflandu-se Imparatul si mama sa.

-Baile alimentate odinioara cu apa de la apeductul din apropiere

-Diverse locuinte nobiliare, decorate cu mozaicuri

-Ruinele Palatului Gordian, folosita ca resedinta a guvernatorului, avand o fatada impresionanta cu 12 coloane

-Casa lui Venus, unde se afla cel mai valoros ansamblu de mozaicuri de la Volubilis

-Ruinele Templului lui Saturn (de langa intrare).

Inainte de a pleca, am avut ocazia sa vedem harta Imperiului Roman, din perioada in care Volubilis a fost capitala Mauritaniei Tingitane.

Trimis de Dorina9 in 17.02.20 00:21:10
Validat / Publicat: 17.02.20 06:23:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Mozaic cu pesti din ocean,Volubilis

webmaster45 [17.02.20 06:21:50] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă orașul Meknes și împrejurimile, MEKNES" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmaster [17.02.20 07:21:11] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dorina9 [17.02.20 11:01:38] »

@webmaster: Va multumesc pentru apreciere

mishu [28.03.20 23:25:56] »

@Dorina9: Dar stiu ca ti-ai facut temele cu planificarea obiectivelor de vizitat, iar documentarea te-a facut sa vezi tot ce era important si frumos de vazut.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dorina9 [29.03.20 10:26:27] »

@mishu: Unele dintre obiective ar fi meritat mai mult timp alocat., dar trebuia sa vedem cat mai mult in putinul timp avut. Pe altele, in special cele din marile orase, n-am apucat sa le vedem.

Dar ne-am bucurat de tot ce am vazut si, poate vom mai reveni.

Va multumesc pentru apreciere

Dorina9, mishu