ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2010
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
AUG-2008

O vacanta draguta

Am fost impreuna cu 6 prieteni la aceasta pensiune in vara anului 2008. A fost un concediu reusit, spun eu.

Pensiunea este situata in spatele randului de case de la sosea, ceea ce ii ofera multa liniste si spatiu verde foarte larg. de altfel, in spatele pensiunii se poate urca pe un delusor, pentru panorama. Gazda ni s-a parut o femeie foarte amabila si draguta, a vrut sa ne simtim bine. In prima seara am avut parte de o nunta traditionala morosana, deci a fost un pic de galagie. Totusi am fost informati inca de cand am rezervat camerele ca va fi o nunta in noaptea de sambata. Nunta a fost un prilej de a vedea costume si a asculta muzica populara din zona.

Camerele (cele de la et 1 in stil traditional, cele de la et. 2 moderne) au fost ok, intr-adevar putina curatenie nu ar mai fi stricat. Noi am luat demipensiune deoarece in cursul zilei am fost plecati in diverse excursii.

Din Feresti se ajunge usor la Sighet, Sapanta, Budesti, Borsa, Ocna Sugatag, Viseu. Valea Cosaului are peisaje extraordinare si sate arhaice. Vreau sa contrazic pe predecesorul meu in ale impresiilor si sa ii spun ca am vazut oameni imbracati traditional la Feresti. Am vorbit cu cativa... sunt dornici sa stea de vorba, sa iti povesteasca. Multe case traditionale, lemn, valtori, mori pe apa Cosaului si nu mai vb de celebrele biserici de lemn din fiecare localitate. In satul alaturat o batranica ne-a ajutat sa vedem biserica cand se ingana ziua cu noaptea, chemand pe cel ce detinea cheile, fara nici o pretentie financiara sau refuz de vreun fel. Oamenii sunt deosebiti.

Revenind la pensiune... cine a vrut a putut sa se plimbe cu calul... niste turisti cazati odata cu noi au facut chestia asta. Acum despre mancare:)

Mancarea era fara portie si gatita in stilul traditional al zonei, de catre femeile din sat angajate la pensiune. Este o mancare intr-adevar mai grasa. Am sa postez si foto pentru a exemplifica. In cazul nostru totul a fost proaspat, au facut si gratar... si de nota 10 au fost prajiturile. Am mancat in vreo 3 zile cateva feluri diferite de prajituri... mortale. La fiecare masa am avut la dispozitie palinca din partea casei. Acum, vorba altora, depinde cu ce conceptii si cu ce pretentii vii intr-un loc.

Noi am fost multumiti de vacanta... am calatori mult in cele cateva zile. La pensiune am dormit, am luat masa si ne-am petrecut 1-2-3 ore la o bere, cafea seara.

Trimis de tata123 🔱 in 24.06.10 15:27:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA ȘUGATAG. A mai fost în/la: Moldova, Dobrogea, Oltenia de sub Munte, Sibiu, Brasov.

VIZUALIZĂRI: 2043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Pe holul pensiunii.

alinutzza140*
[24.06.10 15:42:48]

Bine ai venit pe site @tata123. Felicitari pentru un prim review reusit. Puncte de la mine

alinutzza140*, domidoc
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Cosăului [Ferești]: