ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2020
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 08.07.19
SEP-2017

Tenerife nord sau sud

O sa incep sa va povestesc vacantele mele in Tenerife Nord si Sud si sper sa nu uit ceva,

Prima vacanta in Tenerife a fost in septembrie 2017 si am stat in Nord, la Noelia Playa, un hotel modest cu un mic dejun bunicel acelasi in fiecare zi dar am avut norocul sa descoperim la colt de strada o doamna care vindea fructe proaspete din gradina ei si am mancat in vacanta papaya in fiecare dimineata si avocado. Hotelul are o piscina pe acoperis iar vederea este fantastica catre ocean. Vremea a fost perfecta, nici prea cald nici prea frig si puteai sa faci plaja. Baie eu nu am putut face pentru ca erau valuri mult prea mari si prea rece pentru mine, pentru ca erau oameni care faceau baie (probabil erau suedezi :)).

Clar voi uita sa povestesc tot, dar revin cu povestirea pentru Sud.

Ca deobicei am inchiriat masina si am luat toata insula la cercetat. In prima zi de cum am ajuns am vizitat imprejurimile in nord si plaja si am alergat pe langa ocean. Plajele aici sunt mai negre spre deosebire de sud si Santa Cruzde Tenerife, plaje deloc amenajate, adica asa cum s-au format, asa sunt. Aici in Santa Cruz de Tenerife (capitala) traieste majoritatea populatiei, aici sunt scolile, spitalele, facultatile, magazine mari si portul. Am fost pe plaja in Santa Cruz dar nu am stat pentru ca nu ne-a placut mirosul de petrol si privelistea cu toate vapoarele comerciale in fundal. Ne-am oprit pe la supermarket si ne-am intors cu un sistem de gatit Paella In bagaj (asa facem noi):)).

Ce am vizitat in cele 3 vacante: Punctul de observatie de la Minas de San Jose Norte, Vulcanul Teide, Playa de la Arena (este foarte ascunsa), La Masca, Loro Parc, Insula Gomera si am dat pur si simplu pe maps niste puncte pe harta si ne-am dus sa vedem ce e acolo. Deci nici nu stiu sa va spun unde am fost dar le pot descrie :).

Pe Teide am fost cand am mers in decembrie in sud, am mers pana la vulcan acum dar nu am verificat daca urca telecabina, daca e vant mare telecabina nu urca. Dar ne=am oprit la fabrica de produse din aloe, si am coborat La Masca, locul in care localnicii se ascundea cand veneau piratii pe insula, De aici puteau sa vada cine vine pe insula fara ca ei sa fie vazuti. Aici eu zic ca alegerea cea mai buna este sa inchiriezi masina ca poti sta cat vrei si poti opri unde vrei. Am baut o cafea la inaltime si am plecat, va atasez poze. De la fabrica cu produse din Aloe n-am cumparat nimic deoarece mi s-au scumpe, avand in vedere ca ieseai si era plin de aloe, iti venea sa iei aloe direct si sa-ti pui pe fata la ce preturi erau, gen 50 euro o cutiuta de 30 ml. :))

Am fost pe Valea Orotava, practic am plecat pe o parte a insulei si am inconjurat-o iar pe urma am taiat-o pe din doua sa vedem si mijlocul insulei.

Loro Parc este un parc ce iti ia o zi intreaga daca ai grija sa mergi la spectacolele oferite, asa ca plecati cu programul de dinanite daca vreti sa prindeti spectacolele.

Cele trei puncte atinse cu mana pe harta au fost asa: la unul nu am putut ajunge de vegetatie si plantatii de bananieri (care erau private) dar am mers pana unde am putut, aceasta a fost o plimbare de incantat psihicul cu privelisti.

Alt punct a fost catre un fel de plaja dar formata din stanci unde erau si cateva barci de pescuit abandonate, unde am coborat foarte mult pe jos si aveai impresia ca sta marginea insulei sa cada pe tine.

Si al treilea punct ne-a dus la Playa de la Arena unde tot asa am coborat foarte mult cu masina, erau portiuni din strada unde era o singura banda si locuri unde sa tragi daca vine alta masina. Aici e o plaja cu cateva hoteluri construite pe stanci, privelistea e un pic inspaimantatoare.

Pot spune ca chiar am facut toata insula si mi-a placut la nebunie.

Am mers in sud si am facut plaja si baie, aici e toata aglomeratia turistica iar vizitarea statiunilor pe jos pe langa Ocean e grea pentru cei care nu prea merg pe jos mult. Aici e si un parc acvatic Siam Park la care nu am mers, din pacate am ceva probleme cu spatele si nu intram in astfel de parcuri. Dar nu plang dupa ele ca m-am dat in destule parcuri acvatice si intru cand merg cu copii si daca e eu folosec colacele (colacii):))

Revin cu povestirile cu vacantele din Sud, si scriu acolo ce am mai uitat. Va atasez poze

Trimis de Aniram in 11.02.20 12:17:58
Validat / Publicat: 11.02.20 16:29:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Playa de la Arena

[11.02.20 16:28:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Tenerife, TENERIFE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Tenerife]

adrianbogdan
[11.02.20 20:30:19]

Buna!

In poza P5, soparlica este o varietate de soparlica care se numeste gecko. Acestora le place mult soarele, prin Catalunya, Baleare etc. le vedem pe stanci, case, asfalt incins. Eu am constatat ca au o viteza de reactie incredibila. In orice caz am avut onoarea sa dorm cu doua in camera, nu mi-au facut nimic, au stat linistite pe acolo, na fiecare cu treaba lui.

Vacante frumoase!

[22.03.20 10:57:04]

@Aniram: Frumoasa destinatie, felicitari, votat cu mare drag.

adrianbogdan, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: