ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2020
ÎNSCRIS: 02.01.17
FEB-2020

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Secretul Sighișoarei

Cetatea Sighișoara este mică, iar altceva în afara ei nu e mare lucru în Sighișoara. Am înțeles că ar mai fi o rezervație de stejari seculari în apropiere, dar vremea a fost geroasă și am renunțat. Cred că nici n-ar fi fost cine știe ce de văzut iarna, că dacă eram convins că merită făceam un efort.

Cetatea în câteva ore o parcurgeți cu piciorul, cu tot cu turnul cu ceas și biserica din deal.

Singurul muzeu adevarat este cel de istorie amenajat în turn, OK pentru un muzeu de istorie al unui oraș de dimensiunile Sighișoarei. Personal foarte drăguț.

Cetatea e frumoasă, curată, cu vedere pitorească asupra orașului atât din turnul cu ceas, cât și de pe dealul scolii sau de pe ziduri. Fiind iarnă, vederea nu a fost obstrucționată de frunziș. Mă gândesc că vara ar putea fi o problemă mai ales pe dealul școlii.

Am avut cazare în frumosul Hotel Sighișoara, amplasat într-o clădire medievală din centrul cetății în care am suferit de frig noaptea. Mâncarea a fost bună dar neimpresionantă, doar restaurantul e deosebit de frumos amenajat dar insuficient încălzit. Porții mari dar și prețuri pe măsură.

Nu recomand mai mult de o noapte de cazare - mă refer la Sighișoara în general - deoarece în Sighișoara propriu-zisă nu aveți ce face mai mult. Merită mai mult dacă folosiți Sighișoara ca bază pentru alte excursii în zonă sau dacă e vreun festival și sunteți amatori de așa ceva. Eu am rezervat două nopți și am renunțat la a doua, din lipsă de ocupație și din cauza temperaturii hotel din prima noapte.

Când am fost eu (adică ieri și alaltăieri) cetatea era practic pustie și deprimantă, aproape nici picior de turist. Parcă îmi și părea rău de toți oamenii ăia din hoteluri și prăvălii de suveniruri care erau la datorie, dar n-aveau pentru cine. Noroc cu elevii școlii din deal că au mai adus puțin la viață locul când au terminat orele (era vineri). Până și minicarul stătea la datorie în mijlocul pieții, dar nu l-am văzut mișcând, neavând vreun client.

Ăsta e secretul Sighișoarei pe care l-am descoperit acum - că e o destinație care nu necesită mai mult de o noapte de cazare, cu maximă bunăvoință. O ideală oprire de circuit.

Am mai vizitat orașul tot în februarie dar în 2008. Atunci mi-a făcut impresie mai bună - sau poate doar eram eu mai tânar.

Trimis de cod_gabriel in 09.02.20 16:29:44
Validat / Publicat: 09.02.20 17:33:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cod_gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din turnul cu ceas

mishu [22.03.20 17:24:52] »

@cod_gabriel: Pentru noi Sighisoara a insemnat un popas de o noapte in circuitul nostru prin Romania in 2017. A intervenit ca urmare a schimbarii planurilor, fiind nevoiti sa schimbam traseul stabilit initial de la Ieud inspre Oradea cu directia Predeal unde trebuia sa lasam copiii in tabara, astfel incat am ales sa stam o noapte si in Sighisoara. Cum schimbarea a intervenit modificarea destul de tarziu, cazarile erau destul de scumpe, am gasit insa varianta cea mai convenabila (la acel moment, desi nu tocmai ieftina). Nu stiam nimic despre cazarea aleasa, decat ca are nota buna. Marea noastra (si placuta) surpriza a fost sa aflam ca aceasta cazare este in cetate, exact langa Casa cu cerb, sau mai bine spus peste drum de hotelul ales de tine. Casa este minunata, as alege oricand acest loc pentru cazare (Casa Mador) cu niste gazde minunate.

La hotelul unde ai stat tu am luat insa cina, alaturi de niste oameni foarte dragi mie.

Poate ca ai dreptate, poti cerceta cetatea intr-o zi, dar mie mi-a placut atat de mult incat as fi mers de cateva ori prin aceleasi locuri, aveam impresia ca m-am intors in timp.

Felicitari pentru articol, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sighișoara şi împrejurimile: