ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2020
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2019

Iluzii la rang de arta in KL. Prin China Town catre Muzeul Iluziilor de Arta.

In acest articol va voi prezenta mai pe larg un obiectiv central – Muzeul Iluziilor de Arta – dar si alte cateva obiective de vizitat in aceeasi zona a capitalei Malaysiei, zona China Town, mai sumar insa.

Muzeul Iluziilor de Arta 3D

Super tare muzeul asta si ma bucur ca nu am renuntat in a il cauta si a il gasi.

Unde?

Adresa lui actuala este situata in zona Cartierului Chinezesc, aproape de Central Market. Ne-am deplasat la dus cu monorel-ul si rapid KL-ul, ne-a costat 3,30 RM de persoana; iar la intoarcere am revenit cu monorel-ul (de la alta statie) si ne-a costat 2,10 RM.

Pentru ca este o zona unde nu peste tot au acces masinile, luati in calcul si putin mers pe jos si un exercitiu de orientare.

Trebuie sa ajungeti la Lot 4.01-4.03, Second Floor,

Central Market Annexe, Jalan Hang Kasturi, 50050, Kuala Lumpur

Informatii despre muzeu

Biletul de intrare costa 50 RM. Pentru aceasta vizita luati in calcul 1 – 1,5 ore. Inainte de plecare am cumparat un album personalizat salvat pe stick cu poze si filmari, filmat profi in colaborare cu National Geographic contra sumei de 60 RM.

Saitul obiectivului este https://illusion3dart.com.

Un muzeu asemanator in Malaysia poate fi vizitat in Melaka.

Poftiti in lumea iluziilor!

Acesta e un articol in care ar trebuie sa scriu mai putin si sa insir poze.

Muzeul este gazduit in 3 sali unde sunt expuse 36 de opere de arta 3D pictate manual.

In camerele muzeului sunt expuse picturile insotite de stickere. Acestea indica unde si cum sa te asezi pentru a te integra in fundalul picturii astfel incat impreuna cu pozitia si locul unde sta cel ce fotografiaza sa rezulte o foto iluzie reusita.

Am sa enumar cateva scene / cadre in care se pot fotografia iluzii optice: ai rolul de cizmar, de frizer sau de lucrator pe plantatia de arbori de cauciuc, fuga din fata locomotivei sau a valului ucigas sau practici surf pe valuri gigant. Gustata este si scena “I’m flying” de pe Titanic. Te poti intalni cu si poti atinge multe animale: tii deschisa gura crocodilului, te dai uta-uta cu orangutanul. Haioasa si o scena intr-un WC. Imaginile mari se preteaza bine iluziilor, cum ar fi: vulcanizezi o roata imensa, faci manichiura unor unghii imense.

Te poti relaxa cantand cu Beatles pe scena sau jucandu-te in Frozen sau in scene cu pinguini, girafa, urs polar. Daca vrei ceva mai horror poti lua rolul asistentului in aruncatorul de cutite sau te lasi mancat de zombie.

Highlight-ul il constituie asa numita “experiență uimitoare de realitate augmentată (prin adaugarea de elemente noi) ”. Pentru aceasta esti invitat intr-o camera separata unde vor fi suprapuse imagini si sunete cu miscarile tale naturale la vederea si auzul acestora. De exemplu se simuleaza ca esti in jurasic si se apropie niste dinozauri sau apar rinoceri sau alte animale salbatice sau pinguini simpatici ies din apa si vin catre tine, ba mai vine si ursul polar sau sau sau. Foarte misto!

De apreciat si serviciile prietenoase ale personalului de serviciu si calitatea filmarilor din “experienta augmentata”.

Foarte, foarte tare muzeul asta!

Cartierul chinezesc – China Town

Vizitarea China Town se poate cupla cu vizitarea Muzeului Iluziilor chiar daca noi nu am facut-o. Am dedicat o zi cumparaturilor, care au inclus si parcurgerea acestui sector al capitalei.

Ne-am deplasat de data aceasta cu Grab-ul si ne-a costat 11 RM.

Mai intai am fost pe Jalan Petaling, la Sayangi KL. Aici este o incrucisare de strazi pietonale intesate de magazinase si tarabe. Sute de abajururi rosii pictate cu motive chinezesti asigura imaginea tipica acestor talciocuri. Aleea este acoperita. Este o zona aglomerata. Atentie la buzunare!

Magazinele sunt inghesuite, cu spatii inguste de trecere printre produse, iar produsele sunt “made in China”.

In afara “targului de pe strada”, poti cumpara produse chinezesti dintr-un magazin mare, tip mall, din imediata apropiere. Produsele nu cred ca difera, doar ca te afli intr-un cadru parca mai luminat si mai civilizat.

Central Market

In apropierea este reperul principal al zonei care se numeste Central Market - Piata Centrala. Este un loc binecunsocut in KL. In doua din 4 directii ajungi in lumea chinezeasca mai sus prezentata, dar pe o directie opusa se deschide o strada pietonala cu terase civilizate.

Pentru traficul auto este o zona foarte aglomerata mai ales ca in Central Market converg mai multe strazi, din care nu toate deschise traficului auto.

Amazing Malaysia, amazing KL! Vizitati neaparat Muzeul Iluziilor!

Numai de bine si calatorii faine tuturor!

Trimis de Dan&Ema in 07.02.20 21:48:47
Validat / Publicat: 07.02.20 23:22:25

VIZUALIZĂRI: 1147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 iluzia deschiderii drumului din mare

mecut
[08.02.20 15:40:24]

@Dan&Ema:

Pentru ca ati povestit despre Batu Cave, iar acum ati amintit de China Town, ma "bag in vorba" si mentionez un obiectiv interesant, Sri Maha Mariamman cel mai vechi templu hindus, inca functional din Malaezia. Localizat la marginea cartierului chinezesc, pe Jalan Tun street, paralela cu Jalan Petaling, la nici "doi pasi" de ea... De aici pleaca in ziua festivalului Thaipusam procesiunea care se indreapta spre Batu Cave.

Desi la strada are o aparenta modesta, contrabalansata doar de turnul inalt si bogat ornamentat, in stil hindus, interiorul care se viziteaza, cu bilet de intrare, este extrem de spatios si cu multe incaperi. Si de pe trotuar, fara sa fii impiedicat de paznicul de la intrare se pot face fotografii ale interiorului.

Zoazore
[08.02.20 17:24:12]

@Dan&Ema:

Te poti relaxa cantand cu Beatles pe scena

si pentru P13 imi esti si mai drag! In ceeace priveste P12... cred ca dupa ai fost urgent in P11! Asa te-arata fata!

Revenind, foarte interesant acest muzeu in care vad ca v-ati simtit excelent! Si cred ca amandoi ati capatat maximul de curaj (aici includ si cutia de sticla!).

Frumoasa experienta si-ti multumesc mult c-ai impartasit-o cu noi!

Dragoș_MD
[08.02.20 19:01:14]

@Dan&Ema: vezi că în P23 nu e „zebra schiloada” cum o numești tu, ci e un personaj faimos dintr-o franșiză DreamWorks: Marty, din „Madagascar” (mă rog, de fapt din grădina zoo din New York).

vignette.wikia.nocookie.n ... =20181024022007

[08.02.20 22:37:02]

@mecut:

L-am vazut (era sa scriu gresit vizitat) de afara.

Am trecut prin fata lui cand ne-am intors din China Town prima data, facand o plimbare pe jos ajungand “neprogramat” in fata acestuia.

Arata spectaculos, asemanator templelor hiduse din Batu Caves.

Procesiunea de care amintesti este evenimentul anului in lumea hindusa din Malysia.

Templul amintit este cel mai vechi de pe teritoriul Malaysiei fiind construit in 1873.

Multumesc de lectura si in mod deosebit de completarile din ecou.

Numai bine! ????

[08.02.20 22:44:48]

@Zoazore:

Sa stii ca scena cu Beatles-ii mi-a placut cel mai mult. Nu stiu, daca ai observat, dar la celelalte poze am trecut in titluri “iluzia cu... ”, doar la Beatles-i am evitat cuvantul “iluzie” numind-o

Te poti relaxa cantand cu Beatles pe scena

Muzeul mi-a adica ne-a placut foarte mult. A fost singurul obiectiv din KL nescos in evidenta prin indicatoare, ba chiar ne-a fost greu sa il gasim. Pe google maps figura aproape de cazarea noastra intr-un loc deprimant si chiar putin infricosator in care era altceva. Apoi in China Town nu l-am gasit deloc usor.

A ajutat experienta de orientare pe munte si cu harta.

Multumesc de lectura si ecou! Numai bine! ????

[08.02.20 22:49:57]

@Dragos:

Ai perfecta dreptate, Dragos!

Dar cum nu stiam cum se chema, m-am exprimat si eu mai necioplit jignindul pe “Marty”.

Ma bucur ca ai observat si voi solicita corectia ce se impune ca sa nu se razbune “Marty” (era sa-i spun acum Barty ????) !

Fii pe faza si corecteaza-ma ca sunt open si accept spre buna informare a cititorilor.

As fi putut s-o dau cotita sa spun ca titlul pozei e o “iluzie”. ????

Numai bine! ????

[10.04.20 19:54:58]

@Dan& Ema:  Este genul de muzeu pe care il indragesc, dar unde se pare, adultii se distreaza mai bine decat copiii. Ei inca nu isi dau seama ce bine ne prinde sa fim iar copii.

Anul trecut am vrut sa vizitez un anume muzeu al iluziilor, dar nu am avut timp, insa am reusit sa vad un muzeu 3D despre care am sa povestesc ceva mai incolo (cred ca pe la vara ii vine randul )

O pauza de amuzament atat de necesara, felicitari, votat cu mare drag. ​​

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
[10.04.20 20:02:54]

@mishu: ​​

​​Mie mi-a placut maxim muzeul asta. ​​

Un timp am crezut ca e o... iluzie acest muzeu al iluziilor cand l-a prima adresa unde figura pe harta nu era nimic, ba chiar nu era de stat prea mult in locul ala. ​​

​​Cand am mers a doua oara spre adresa corecta si am vazut cum trecem prin " bazarul " chinezesc si unde era inghesuit muzeul asta in fundul cartierului chinezesc, iar am crezut ca va fi o iluzie. ​​

Pana am deschis usa muzeului si am vizitat " adevaratele iluzii" expuse. ​​

Multumesc de ecou! Numai bine! ????

Dan&Ema, mecut, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kuala Lumpur: