ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2020
DIN: Mediaş [SB]
ÎNSCRIS: 07.03.16
JUN-2019

Luna iunie - în cămin cu dar fără presiunea sesiunii

Aşa cum aminteam în articolul trecut, cazarea în Alesund este extrem de scumpă, piperată de-a dreptul. Chiar cu o porţie serioasă de chili garnisită!

În consecinţă, am căutat variante la mică distanţă şi am găsit Borg Sommerhotell, în Spjelkavik, la 15 km de centrul frumosului oraş.

Aveam să aflăm la faţa locului că, de fapt, nu am ales un hotel propriu zis ci un internat transformat în unitate de cazare pe perioada vacanţei elevilor înscrişi la Liceul Popular din Alesund. Considerăm o idee foarte bună şi aducătoare de profit această transformare, mai ales că proprietatea publică a liceului cuprinde o întinsă suprafaţă acoperită cu pădure, zone verzi îngrijite, parcări şi alte clădiri pentru cursuri, bibliotecă sau sală de spectacole.

Din lateralul internatului – sau hotelului, cum vreţi – ai o frumoasă privelişte asupra fiordului.

Camera ne aduce aminte de anii studenţiei, doar că aici ai privilegiul de a sta doar doi elevi în cameră iar spaţiul, implicit, este mai încăpător. O canapea, o măsuţă şi un birou reprezintă mobilierul acestei încăperi. Aveam nevoie doar de niscaiva cursuri pentru a retrăi emoţiile trecutelor sesiuni din luna iunie. Şi, poate, de paturile supraetajate...

Baia se înscria pe aceaşi notă de modestie, însă curată aidoma tuturor toaletelor din această ţară.

Bineînţeles că aveam şi conexiune la internet, normală într-o instituţie de învăţământ care se respectă, iar viteza era destul de bună chiar dacă nu comparabilă cu cea lăsată acasă.

Sala de mese se înscria în tiparul nordic, adică simplă, luminoasă şi curată, cu mese pe care erau aşezate flori proaspete.

Micul dejun merită apreciat şi scos în evidenţă mai ales pentru gustul foarte bun al somonului şi al altor specii de peşte. De altfel, peştele era prezent aproape în fiecare dimineaţă în meniul servit pe unde am umblat.

Te puteai înfrupta cu brânzeturi, mezeluri, iaurturi şi gemuri, pateuri, cereale şi mai multe sortimente de pâine, dar şi cu legume pentru ca la sfârşit să treci la dulci patiserii. Mă şi întrebam dacă e acelaşi meniu servit şi elevilor când fac ochi dimineaţa şi sunt în întârziere la cursuri.

Deşi nu e catalogat la prea multe stele ca şi confort, recomand această unitate de cazare pentru cei aflaţi în drum spre Alesund. Nouă ne-a plăcut, ne-am simţit bine – şi mai tineri! – atât datorită mesei pe care am avut-o cât şi cadrului natural în care este amplasat hotelul.

Trimis de Marius 72 in 06.02.20 18:58:05
Validat / Publicat: 07.02.20 09:15:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Micul dejun

webmasterX [07.02.20 09:11:57] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Borg Sommerhotell, ALESUND" (nou-creată pe sait)

webmaster [07.02.20 10:18:04] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Marius 72 [07.02.20 13:34:52] »

@webmasterX: Da, acolo e.

Dan&Ema [07.02.20 13:54:05] »

@Marius 72:

Cat ati intinerit? ????

Marius 72 [07.02.20 15:17:10] »

@Dan&Ema:Am mers în urmă cu vreo douăzeci de ani... Și e plăcut, ba chiar uneori și nevoie, să ne mai simțim la vârsta adolescenței...

Dan&Ema [07.02.20 15:32:03] »

@Marius 72: ????

mishu [29.03.20 20:43:04] »

@Marius 72: Cred ca in contextul actual, cu atat mai mult iti amintesti aceste lucruri si parca traiesti din nou excursia.

Felicitari, votat cu mare drag.

Marius 72 [29.03.20 20:47:16] »

@mishu: O trăiesc pe aceea din vară, că cea din martie 2020 - în Andaluzia - a rămas la stadiul de vis din cauza situației actuale...

Dan&Ema, Marius 72, mishu