ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2020
ÎNSCRIS: 28.06.10
JAN-2020

Către satisfăcător

Se doreste un cuib al boierilor de altadata

Sejurul a durat intre 31.01.2020 si 3.02.2020. Am ales acest hotel la recomandarea unui coleg (prieten foarte bun) si pentru a valorifica tichetele de vacanta oferite de anul trecut de guvern. Hotelul prezinta avantajul ca se poate rezerva telefonic fara avans.

Hotelul este monument istoric si a fost construit daca nu gresesc intre 1912 - 1914, renovat cu fonduri europene in 2013 si apartine de S. C. Govora S. A., cred ca de aici vine managementul defectuos al hotelului. Hotelul este foarte bine amplasat la marginea parcului statiuni care este si el reamenajat. Majoritatea minusurilor sesizate de colegii AFA care au trecut prin acest hotel sunt reale dar voi incerca sa fiu obiectiv in evaluare pe baza experientelor anterioare in hoteluri de 4* si 5* din alte tari. Cred ca este singurul hotel de 4* din Romania in care am stat dupa 1989, au fost anterior acestui an in hoteluri lux care in prezent sunt clasificate la 4*

Exterior hotelul este impunator si arata ca un cuib al boierilor interbelici si degaja atmosfera de altadata. Interiorul este un amestec de stiluri. Se pastreaza scara interioara de marmura cu balustrada de fier forjat, cateva statui, cateva picturi, interiorul restaurantului si usile din lemn care cred ca au fost schimbate cu altele noi dar care pastreza modelul celor vechi. In tot hotelul este o mocheta sintetica ieftina de culoare verde care nu incadreaza cu exteriorul. Mobilierul din hol, bar si camere este din materiale ieftine chiar daca pastreza lina de odinioara.

Un minus important este dimensiunea variabila a camerelor de 4*, toate la acelasi pret, unele cu balcoane mari, altele cu balcoane mici iar altele fara balcoane. In prezentare apare ca suprafata camerei este de 18 mp care cred ca este o medie, camera noastra cred ca avea putin sub 15 mp. (poate cea mai raspandita) dar langa camera noastra era o camera de aprox. 24 mp. Chiar daca arhitectura impunea camerele de dimensiuni variabile consider ca trebuia o diferentiere la tarife, cum fac strainii, adica camere standard si camere superioare. Toate balcoanele nu au mobilier si sunt inguste. Baia este spatioasa cu instalatii sanitare de calitate, moderne si in perfecta stare. Peste tot in hotel era foarte cald chiar opream caloriferul din camera noaptea, cei drept afara a fost o vreme de primavara. Este adevarat ca usile retro de la balcon nu se inchid etaj iar autocolantul de pe mobilier incepe sa se desprinda, mocheta este usor uzata si putin patata. Poate este necesara o revitalizare in anul urmator. De asemenea o alta nemultumire a unor colegi AFA sunt saltelele cam moi si de tip cu arcuri, adica nu cu spuma tip Dormeo. Chiar in prima zi una din cartele nu a dorit sa deschida usa camerei desi este o cartela moderna de contact.

Restaurantul este elegant, spatios si a fost foarte bine restaurat. Semana foarte bine cu restaurantul Hotelului Prezident din Rimini in care am stat cred in 2018. Micul dejun a fost mediu calitativ si a fost de tip bufet suedez. Pentru mine un hotel de 4* care se respecta are la micul dejun bacon tras la tigaie, fructe deshidratate (confiate), cafea buna si diversitate de fructe proaspete. Doar calitatea cafelei respecta cerintele mele. Pentru Romania ma declar multumit de micul dejun. Parca totusi mi-a placut mai mult micul dejun de la Hotelul Domnitei din Caciulata. Majoritatea turistilor reclamau preturile mari, dupa unii foarte mari si portiile mici la pranz si cina. Daca nivelul preturilor este discutabil, stiti cum se spune boieria se plateste, pot spune ca nu cred ca am intalnit portii asa mici atat la carne, ciorba si mai ales la gartituri. Vinerea tinem post desi am luat 2 feluri la prinz si cina am plecat de la masa flamanzi. Iata cateva exemple de preturi: o supa crema de legume 14 lei, snitel 18 lei (cel mai ieftin preparat), o friptura de la 26 - 80 lei in functie de tipul carnii si denumirea preparatului, papanasi 20 lei (putina smantana si frisca), o micuta panacota 15 lei, o portie de ciuperci trase la tigaie (desi scria la gratar) 13 lei, o portie de mamaliguta (2 linguri) 5 lei, o apa plata la sticla de 0,75 l 12 lei, cafea expresso 10 lei (ce-i drept buna), o bere Tuborg 12 lei, etc. Noi cu economie si o zi de post am cheltuit peste 450 lei si numai cu o bere, in general nu beau bere produsa la fabrica de langa cimitirul Pantelimon. Cred ca a fost singurul loc din Europa in care am fost, unde supa crema a fost adusa cu 6 crutoane puse in farfurie, peste tot crutoanele se aduc separat. Tipul de servire pot spune ca a fost mediu, ospatari cu uniforme curate si aparent amabili. Mancarea bine gatita cu mici exceptii si proaspata.

Centrul SPA este cel care atrage turisti, noi care am fost in multe hoteluri cu SPA putem spune ca este modest incepand cu amplasarea la subsol, marimea saunelor si calitatea materialelor. Centru SPA cuprinde piscina interioara, jacuzzi, hamam, sauna uscata cu infrarosu (singura de acest tip), sauna cu abur (cam putin), dus scotian si ceva nou pentru noi Kinnep. In SPA pardoseala este din gresie ieftina nici urma de piatra cum au bulgarii. iar in loc de sezlonguri sunt un fel de scaune din plastic alb. Luni jacuzzi si cascadele de apa din piscina nu functionau pentru ca nu eram decat 3 turisti iar consumul de energia era prea mare, va place explicatia primita de la receptionera. Sambata cand hotelul a fost cred la 75% capacitate in SPA era o aglomeratie de nedescris si o lacaraie generalizata.

La plecare am avut parte de 2 surprize una placuta dar si una care m-a deranjat foarte mult. Cea placuta a fost ca pentru 3 nopti pretul camerei este de 300 lei/noapte in loc de 380 lei/noapte cat era afisat la receptie. Am optat sa fie trecute costurile de la restaurant pe camera si sa platim la plecare iar cafeaua de la bar am platit-o mereu cash. Dupa ce am primit factura am constatat ca apare o masa modesta trecuta in plus. Receptionerul la inceput nervos s-a tradat si a spus ca este din data de 29.01.2020 ori noi am ajuns pe 31.01.2020. A cautat tot felul de sefi sa vada cum ne restituie bani mai ales ca se platise cu tichete si cu cardul. Eu am refuzat o fisa de cont cu valoarea hotiei cu care sa mancam la pranz sau sa facem consumatie la bar. Ospatarita care era libera, a recunoscut repede hotia si a spus ca va restituii bani marti si sa imi restituie un coleg bani in numerar. Cel mai mult ma supara sa fiu considerat prost sau ramolit de alti, mai ales ca am inca o memorie foarte buna. De asemenea m-a deranjat atitudinea sefilor, sunt convins ca daca era un patron acesta o concedia imediat. Cred ca este o practica in acest hotel de a trage cate o mica teapa celor care stau mai multe zile si platesc la plecare. Deci verificati cu atentie sumele inainte de a plati la plecare. Culmea este ca am pus mereu langa nota de plata intre 5-10 lei in functie de valoarea consumatiei. In Velingrad am platit mereu cu cardul la plecare si nu am fost pacalit macar cu o leva. Am stat odata 6 nopti, in afara de mesele de la restaurant am avut consumatii mici trecute pe camera cum ar fi 2 cafele, o bere, 2 inghetate sau un suc, multe facute la barul hotelului sau la barul de la piscina, iar suma totala a fost corecta, oare sunt mai corecti bulgarii sau poate ca acel hotel avea o patroana tanara care impreuna cu familia era tot timpul prezenta prin hotel?

Apreciez ca dincolo de minusurile semnalate de mine sau alti colegi AFA este totusi un hotel de 4 *, cred ca colegul AFA care spune ca este un hotel de 2* nu a fost intr-un hotel de 2* in Romania. Raportul calitate/pret este foarte scazut mai ales daca pretul era cel de 380 lei/noapte in extrasezon. Recomand acest hotel pentru cei care bani nu sunt o problema.

Asa cum boieri adevarati sunt in prezent pasari rare locul lor fiind luat de ciocoi si acest hotel nu mai este la interior un cuib al boierilor de altadata.

Statiunea Govora arata foarte bine, este foarte curata si se cunoaste ca fondurile europene au fost utilizate cu responsabilitate. Am sa postez cateva poze si din statiune.

Trimis de olteanul2010 in 03.02.20 22:42:40
Validat / Publicat: 04.02.20 00:15:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GOVORA.

VIZUALIZĂRI: 3943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Parte din fata a hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.00 EUR pe cameră

olteanul2010 [04.02.20 09:17:28] »

Am recitit acum articolul și am constatat ca am făcut câteva greșeli gramaticale, probabil din cauza oboselii. Trebuia să amân scrierea impresiilor dar trebuie să recuperez zilele libere și nu știam când voi mai avea timp pentru redactarea acestora. Îmi cer scuze pentru aceste greșeli. Nu mai pot corecta textul. Va mulțumesc pentru înțelegere.

ravenala22 [04.02.20 10:15:11] »

... cred ca e o practica acolo... eu cand am plecat am platit o apa din frigider desi am verificat cand am iesit... altada data o fac inventarul camerei in prezenta mea... invatatura de minte...

olteanul2010, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂPalace Hotel: