ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2020
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
NOV-2019

Muzeul Național de Istorie al Bulgariei

Cum ziceam, nu strică să vizitați măcar un muzeu în Sofia. Și, cum ăsta era cel mai la îndemână față de hotelul unde am stat, alegerea nu a fost deloc dificilă. Am decis să îl vizităm duminică, imediat după ce am plecat de la hotel, iar de aici urma să pornim către casă.

Muzeul se află în cartierul Boiana, în sud-vestul Sofiei și e găzduit de clădirea care până în 1989 a fost reședința președintelui Todor Jivkov, dar și gazdă a unor întruniri ale CC al PCB și guvernului lor.

E vorba de fapt despre un întreg complex rezidențial, ale cărui clădiri se află dispersate într-un parc de vreo 60 de hectare, sub pază, destinat oaspeților străini de vază, oficialităților de rang înalt ale bulgarilor dar și turiștilor străini nu de foarte mult timp.

Partea unde se află „clădirea numărul 1” e acum separată de restul, dar încă păstrează aspectul de „fortăreață” comunistă, cu niște camere de supraveghere din secolul trecut lăsate la vedere pe stâlpii împrejmuitori și mai mult ca sigur cu ceva „ochi albaștri” pitiți prin tufișuri...

Adresa: str. Vitoshko lale 16,1618 Sofia; Coordonate: 22.1358,65.3690

Transport Public: Autobuze: №63, №111; Troleu №2

Sau cu mașina proprie ori taxiul. E o parcare enormă chiar la intrare, nu e problemă să nu fie loc...

Accesul se face contra sumei de 10 leva (sau gratuit în fiecare ultimă zi de luni a unei luni calendaristice).

Odată intrați pe poartă, se pot viziona o seamă de vestigii arheologice din timpuri greco-romane, de-a stânga și de-a dreapta aleii super largi ce conduce spre clădirea impunătoare a muzeului propriu-zis.

După ce am ajuns aici, niște doamne mai mult sau mai puțin amabile ne îndrumă spre etaj prima dată, și apoi prin fiecare încăpere ce adăpostește o anume colecție. Evident, aranjate în ordine cronologică a perioadelor pe care le reprezintă exponatele ce le conțin în următoarele săli:

Sala 1 - Preistoria (sec. VII – II î. Hr.)

Sala 2 - Teritoriile bulgare de la sf. sec. VI î. Hr. până la sec. VI d. Hr.

Sala 3 - Statul Bulgar în evul mediu (sec. VII - XIV)

Sala 4 - Teritoriile bulgare sub stăpânirea otomană (1396 – 1878)

Sala 5 - Al treilea țarat bulgar (1879 – 1946)

Sala 8 - Apolonia

Sala 9 - Cultura națională bulgară

Sala 10- Colecția numismatică

Sala 11- O casă bulgărească tipică din epoca Renașterii (bulgare, nu vest-europene!)

Și câteva expoziții permanente:

Istoria costumelor și a modei (prezentate pe niște miniaturi deosebit de drăgălașe!)

Colecția „Boian Radev”

Antarctica - povestea de gheață bulgară.

Descrierea mai pe larg a conținutului acestora se poate citi pe saitul lor oficial: historymuseum.org/en/exhi ... tions/permanent.

Se pot face fotografii, dar numai fără bliț. Ceea ce am făcut și eu, așa că în loc de cuvinte, voi continua acest scurt articol cu o parte dintre aceste imagini pe care le-am imortalizat în timpul acestei vizite.

Ca la orice muzeu care se respectă, la ieșire există și un mic magazin cu amintiri, dar cam nimic demn cu adevărat să te facă să le iei acasă. Poate pentru ei e altfel, pe noi nu ne-au convins. ;)

Au și o cafenea, iar dacă e vreme bună (ceea ce nu prea era când am fost noi, fiind o zi cu vreme schimbătoare, de toamnă târzie la poale de munte, cu pâclă, ploaie ușoară și cer mohorât) se poate vizita și parcul din spatele clădirii.

Una peste alta a fost o vizită foarte plăcută și instructivă. Dacă aveți ceva timp liber, mergeți și voi!

====

bg.wikipedia.org/wiki/%D0 ... %B7%D0%B5%D0%B9

historymuseum.org/en

Trimis de Dragoș_MD in 28.01.20 20:52:44
Validat / Publicat: 28.01.20 22:18:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Muzeul Național de Istorie al Bulgariei

tata123 🔱
[03.02.20 08:36:48]

@Dragos: Și un Superbonus pentru muzeu și fotografii! Doar e vorba de Muzeul Național al vecinilor noștri de peste Dunăre pe teritoriul cărora călătorim destul de des, la mare sau la munte. Printre exponate se află și lucruri comune cu cele de pe pământurile românești, culturile istorice întrepătrunzându-se pe anumite perioade.

Numai bine!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[03.02.20 10:57:52]

@tata123:

culturile istorice întrepătrunzându-se pe anumite perioade.

Corect. Chiar mă gândeam că eu, pe vremuri, am învățat (mă rog... ) la istorie că pe vremea dacilor teritoriul statului ajungea undeva până prin Câmpia Panonică (cel puțin).

Dar abia acum am aflat că în jurul secolului al XI-lea noi eram cuprinși în interiorul țaratului bulgar...

La fel și cu sârbii avem multe ițe împletite...

Și de ce să nu recunoaștem? Chiar și cu rușii, polonezii, ungurii, germanii etc. Asta ca să nu mai amintim de romani.

Asta e Europa, și mă miră că încă nu reușim să facem cumva încât să ajungem să acționam ca o uniune reală și totală.

Mulțam de aprecieri.

[29.03.20 16:58:59]

@Dragos: Asa cum se vede din poze, muzeul chiar a fost o alegere inspirata. Felicitari, votat cu mare drag.

mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sofia și împrejurimile: