ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2020
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2019

Acvariul KLCC

Precizare. NU este vorba de acvariile de care am amintit pana acum la Menara Tower sau la Gradinile KL. Este acel acvariu!

Situare

Se ajunge aici la fel ca la Turnurile gemene Petronas. Destinatia este KLCC (Kuala Lumpur Convention Center).

Adresa Kuala Lumpur City Centre, Jalan Pinang, 50088.

Sait: www.aquariaklcc.com

Statia 5 a autobuzului etajat sau via tunelul cu aer conditionat pentru pedestrii, pe care il si recomand.

Tarife, program, ponturi

62 RM per adult costa biletul de intrare care se poate comanda si online (booking.com de ex.), dar nu in ziua vizitarii. 1 RM = 1 leu.

Acvariul este deschis de la orele 10 la 20, ultima intrare la 19. Pentru vizitare ai nevoie de 1 ora.

La iesirea din Aquaria sunt multe restaurante ieftine tip mall.

Ca amintiri noi am cumparat un album cu 2 poze printate pe un fundal ales de noi si 5 poze in format electronic pentru 110 RM.

Ce am vizitat?

Sa spun mai intai ca este un obiectiv “state of the art”. Indiscutabil de top. Acvariul gazduieste 5.000 de specii acvatice si are o suprafata de 20.000 metri patrati.

Se urmeaza un traseu cu sens unic, pe doua niveluri (etaje), iesirea fiind pe alta parte decat intrarea, evident printr-un magazin de suveniruri.

Sunt cateva sectoare care se pot identifica. Incepem la primul nivel cu Evolution Zone. Aici sunt prezenti pestii piranha, apoi aflam despre evolutia animalelor marine si salutam pestii “electrici”. Am identificat si ceva de pe la noi: Blacksea Cucumber – castravetele din Marea Neagra. Intr-un acvariu anume, aveai voie sa bagi mana sa vezi daca te pisca vreo ciudatenie.

In zona The Stream cunoastem fauna din jungle si vidrele. In fapt este prezentata viata de la malul raurilor.

La Shipwreck te minunezi ce traieste pe fundul oceanelor si epavelor si descoperi lumea coralilor. Iar pestele zebra e de-a dreptul fioros si hidos.

De aici se trece la nivelul 2 (catre in jos). O prezentare futurista intr-un acvariu cilindric care nu are cum sa nu te opreasca din calatorie. Aici se facea putin “trafic jam” din cauza celor care se opreau pe scari sa se pozeze pe fundal cu imensul cilindru cu fel de fel de specii de pesti. In plus mai era un bazin mare in care erau pesti de talie mare.

Urmeaza sectorul The Coast. Aflam cine traieste in mlastini, cine sunt “sanitarii”, ne “impiedicam” de mangrove si de vietuitoare de langa tarmuri.

Highlight-ul acvariului nu putea fi decat Living Ocean. Aici este “marele acvariu” pe care il strabati daca vrei stand pe o banda rulanta care te conduce prin toate cotloanele, asa cum sunt transportate bagajele de la cala la benzile din aeroport. Esti plimbat printr-un tunel imbracat in sticla care tine deasupra un volum imens de apa si sute de vietuitoare marine, cele mai multe de dimensiuni mari. Cum sa nu admiri rechinii, pestele ciocan, coralii sau pisicile de mare sau palcurile de pestisori mici si colorati si broastele testoase?

Banda transportoare te conduce pana la Weird & Wonderful. Aici cascam ochii la “ciudatenii”. Vedetele sectorului sunt meduzele, dar fascineaza si un laborator de caluti de mare.

Stiati ca la calutii de mare masculii raman insarcinati purtand ouale primite de la femele?

La final ne-am oprit la punctul de foto si albume si ne-am ales ce ne-a placut, de exemplu pozele noastre suprapuse sau integrate intr-un cadru cu un rechin cu gura intredeschisa orientata spre noi.

Foarte misto!

Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 26.01.20 21:30:26
Validat / Publicat: 27.01.20 09:16:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 iata si coralii

mishu [05.04.20 19:24:50] »

@Dan&Ema: Distractia se vede clar din imaginile postate, intarite si de poza ta inainte de a fi inghitit de rechin.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Emascris / TELEFON [05.04.20 19:28:14] »

@mishu: ????

Dan&Ema, mishu