ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2020
ÎNSCRIS: 25.07.09
DEC-2019

Craciun in Bucovina

Sotul meu si-a dorit sa retraiasca obiceiurile de Craciun, taierea porcului, tuica fiarta, vin fiert, preparate specifice sarbatorii rspective.

Asadar am gasit o oferta cu autocarul 3 nopti cu pensiune completa, 3 mese, masa festiva de Craciun inclusa, cu muzica live, taierea porcului. Plecare din Bucuresti cu autocar am ajuns la 18 30 cu opririle de pe drum, Hanul Ancutei, masa de pranz, cost individual. si vizite la Manastirea Voronet, apoi Manastirea Moldovita Pret 2000 ron lei cu autocar doua pers

Am ajuns ne-au intampinat cu o cescuta de afinata, palinca de bun venit, eu am cerut et. 1 asa ni s- a repartizat imediat. Camera noastra nu a avut balcon, a prietenilor de vis a vis a avut balcon (acolo am tinut berea, apa suc si ce-am mai cumparat pe drum).

Am avut trei mese pe zi, meniu fix, la pranz si seara doar apa plata si minerala inclusa in pret. (ca bautura)

La mic dejun aveam cafea si ceai inclus in pret ,...la pranz sau seara daca doreai contra cost.. ceai 3 lei, cafea 5 lei

In dimineata de 25 Decembrie ne au servit pe farfurii produse traditionale, dar si in castronele la masa erau salata boeuf, piftie, sfecla cu hrean salata, oua fierte cu maioneza pe pat de ceapa..., cozonac, prajituri doar cateva feluri din ceea ce ofera bucovina.

La pranz in ziua de Craciun fata patronulu ne-a servit cu cate o cescuta de afinata sau palinca,apoi a mai venit cu o carafa si ne- a pus din nou

la fiecare in cescute afinata, sau palinca a mai intrebat cine doreste si ne -a mai pus putin, am apreciat gestul... Insa nu au lasat la liber carafa de afinata pe masa sau de palinca.

Mesele frumos asezate imbracate de sarbatoare cu huse si funde alb rosu. Noi am fost 10 pers.la masa

In seara de 25.12 au venit colindatori, capra, si s-a cantat live Formatia Acustic

A doua zi deja la 7.30 se parlea purcelul... in fata pensiunii... nu stiu unde l-au taiat, Se lucra foarte curat si ingrijit l-a parlit cu arzatorul nu cu paie...

Au adus pe masa afara felii de caltabosi, carnati, cozonac, jumari, sunca cu ceapa, oua fierte pe pat de maioneza cu ceapa (specific zonei cred), Au pus paine, tacamuri.

Au adus si tuica fiarta apoi si vin fiert in oale cam de 8 sau 10 l. Sa pus muzica la boxa cu stick sau pe direct de pe tableta. Vodafone merge mai bine la wi fi acolo, digi mai deloc, nici cosmote... Asta daca va interesa pe cineva

Camera noastra un pat mare, matrimonial, sculptat, mobila de calitate o noptiera in stanga una in dreapta, fara manere bune erau cazute... un dulap cu usi glisante, o canapea in camera, o masuta un taburet, un scaun, umerase in dulap suficiente pentru 3 zile

Baia cu cabina dus, maricica, prosoape curate inclusiv unul de picioare bun pentru a iesi din dus pe el. Hartie igienica, sapun, gel dus, esantioane ca la hotel.

Receptia decorata frumos, scarile care duc la camere decorate ca de sarbatoare (balustradele)

In prima seara cand am ajuns in cea de Ajun clar toti au facut dus si consumul a fost foarte mare de apa calda... sotul meu la orele 22 cand a intrat la dus a ramas doar cu apa rece... ce sa faca daca se sapunise... trebuia musai sa se limpezeasca... brrr... brrrr... a iesit tare nervos... prima locatie unde el nu are apa calda... Eu la 20 .30 am prins apa calda.

Am inteles ca unele camere au boiler la priza, altele sunt legate la o centrala pe lemne altele cred ca o alta centrala...

Zapada a lipsit... farmecul Bucovinei e cu zapada... a nins foarte putin in ziua de 26 la taierea porcului apoi in ziua cand am plecat a mai nins putin... pe 27 decembrie

Ca si concluzie Eu ma asteptam la mai mult din partea gazdelor din Bucovina, prajituri mult mai multe sortimente, la fiecare masa, cozonac mereu pe masa si macar seara un pahar de vin sau afinata nu doar apa plata sau minerala. (bucovineni sunt foarte ospitalieri, si serviabili, darnici, spun asta deoarece fostul meu sot (18 ani de casnicie) era din Paltin si cunosc oamenii mult mai bine, eu cand mergeam acolo eram foarte frumos tratata)

In ziua de 25 Decembrie am avut si bautura la liber, afinata, palinca, bere ursus, Cola, Fanta, Timbark .vin albrosu la carafa. Bauturi de import nimic. Am dorit sa cumpar carne din purcel 25 leikg, si 1l Afinata 50 lei si ne-au vandut.

Pe 26 dcembrie pe platou langa Manastirea Sucevita au venit cete de colindatori si cantereti din zona, am fost si noi, tot grupul, am dansat si ne-am distrat, zona cam pustie fata de alti ani. Spectacol in prima zi de Craciun

Mentionez ca patronii sunt nemti, nu bucovineni 100%.

Am fost si am vizitat in zona o alta pensiune Cetinita care ni s a parut mai frumoasa, nu am intrat in camere, era cam pustiu, nu cred ca aveau oaspeti de Craciun insa, Cetinita are mai putine camere decat Casa Avram.

Daca se doreste se pot inchiria ATV uri de la Casa Avram.

Pentru informatii suplimentare va stau la dispozitie.

Daca as mai merge in zona as cauta o alta pensiune poate in zona Sadova, Pojorata

Trimis de marival in 25.01.20 17:50:57
Validat / Publicat: 26.01.20 08:07:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEVIȚA. A mai fost în/la: in diferite zone ale tarii

VIZUALIZĂRI: 896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marival); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Craciun Fericit 2019
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[26.01.20 08:52:03]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[21.03.20 21:20:34]

@marival: Titlul spune tot, nu avea cum sa fie altfel decat foarte bine. Felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Avram: